International Orienteering Federation

Official results for O-Festival lang

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: O-Festival lang
Organiser: Norway
Date: 25 June 2016

H 21-E

14 170 m, 76 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Magne DæhliHalden SKNorway1:29:566:20
2Matthias KyburzOK Tisaren1:30:37+0:416:23
3Thierry GueorgiouKalevan rastiFrance1:30:50+0:546:24
4Hans Gunnar OmdalKristiansand OKNorway1:32:22+2:266:31
5Eskil KinnebergIFK GöteborgNorway1:32:27+2:316:31
6Carl Godager KaasBækkelagets SKNorway1:34:24+4:286:39
7Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorway1:36:23+6:276:48
8Fabian HertnerKalevan rastiSwitzerland1:37:57+8:016:54
9Baptiste RollierKalevan rastiSwitzerland1:37:59+8:036:54
10Jo Forseth IndgaardFrol ILNorway1:38:10+8:146:55
11Ivar LundanesSödertälje-Nykvarn OrienteringNorway1:40:01+10:057:03
12Bartosz PawlakSödertälje-Nykvarn OrienteringPoland1:41:39+11:437:10
13Martin HubmannKristiansand OKSwitzerland1:42:10+12:147:12
14Bojan BlumensteinNydalens SKGermany1:42:35+12:397:14
15Florian HowaldTampereen Pyrintö1:42:38+12:427:14
16Matthew SpeakeLillomarka OLGreat Britain1:42:53+12:577:15
17Alasdair McLeodLillomarka OLGreat Britain1:43:03+13:077:16
18Andreas RüedlingerHalden SK1:44:33+14:377:22
19Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OrienteringSweden1:44:56+15:007:24
20Håvard HagaNydalens SKNorway1:45:11+15:157:25
21Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway1:45:25+15:297:26
22Hector HainesIFK Lidingö SOKGreat Britain1:46:06+16:107:29
23Øystein SørensenNydalens SKNorway1:47:40+17:447:35
24Audun WeltzienIL TyrvingNorway1:48:10+18:147:38
25Per Harald Havnen JohansenVaregg FleridrettNorway1:49:08+19:127:42
26Bjørn EkebergIL TyrvingNorway1:49:48+19:527:44
27Emil AhlbäckFossum IFNorway1:49:53+19:577:45
28Andreas SølbergOL TrollelgNorway1:51:15+21:197:51
29Espen JakobsenIL TyrvingNorway1:52:54+22:587:58
30Martin VisterFrol ILNorway1:53:25+23:298:00
31Vegard RuttenborgNTNUINorway1:53:55+23:598:02
32Raffael HuberGöteborg Majorna OK1:54:26+24:308:04
33Lukas PetersonIFK UmeåSweden1:56:13+26:178:12
34Hans Petter MathisenFredrikstad SKNorway1:56:33+26:378:13
35Sebastian InderstEksjö SOKItaly1:58:46+28:508:22
36Sindre RønningFossum IFNorway1:59:05+29:098:24
37Espen FiskumHalden SKNorway1:59:27+29:318:25
38Sindre Østgulen DeiszNTNUINorway2:01:36+31:408:34
39Sindre SandvenFossum IFNorway2:01:52+31:568:36
40Håvard TveiteÅs-NMBU OrienteringNorway2:02:29+32:338:38
41Martin HederskogIFK UmeåSweden2:02:57+33:018:40
42Matthieu PuechIFK GöteborgFrance2:03:02+33:068:40
43Sverre Waaler KaasNydalens SK2:05:11+35:158:50
44Bjørn LundanesNTNUINorway2:09:23+39:279:07
45Anders Felde OlaussenHalden SKNorway2:09:30+39:349:08
46Aleksander BernaciakOK OrionPoland2:09:38+39:429:08
47Sverre Turter SandvoldNTNUINorway2:12:33+42:379:21
48Simen Eid NielsenNTNUINorway2:15:56+46:009:35
49Luis Nogueira de la MuelaKristiansand OKSpain2:22:02+52:0610:01
50Jarrah DayAustralopers Orienteering ClubAustralia2:22:22+52:2610:02
51Jonathan CrickmoreEUOCGreat Britain2:24:15+54:1910:10
52Erik GustafssonNTNUISweden2:28:41+58:4510:29
0Mikkel SørensenNTNUIdisqualified
0Jørgen FrøydLarvik OKNorwaydisqualified
0Rune NygaardIL GularNorwaydisqualified
0Dag LofthusNTNUINorwaydisqualified
0Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOKSwedendisqualified
0Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorwaydisqualified
0Jim Øystein NybråtenIL TyrvingNorwaydisqualified
0Anders VisterNydalens SKNorwaydisqualified
0Morten Jarvis WestergårdHalden SKNorwaydisqualified
0Espen Hultgreen WeltzienJärla Orienteringdisqualified
0Andreu Blanes ReigSödertälje-Nykvarn OrienteringSpaindisqualified
Eirik RustadRaumar Orienteringdisqualified
Markus HolterHalden SKNorwaydisqualified
Paul SirumFrol ILNorwaydisqualified
Simen AamodtNTNUINorwaydisqualified
Vetle Ruud BråtenRaumar OrienteringNorwaydisqualified
Carl Petter LyngenFrol ILNorwaydisqualified
Håkon Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorwaydisqualified
Alan CherryVaregg FleridrettGreat Britaindisqualified
Ola MartnerGöteborg Majorna OKSwedendisqualified
Andreas KyburzTullinge SKdisqualified
Frederic TranchandPaimion RastiFrancedisqualified
Daniel HubmannKooveeSwitzerlanddisqualified
Mats NordbrødenHalden SKNorwaydid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org