International Orienteering Federation

Official results for VM test sprint

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: VM test sprint
Organiser: Norway
Date: 14 July 2016

Classes: Show all | H19 | D19

H 19

2 590 m, 48 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Jerker LysellRehns BKSweden13:34
2Emil SvenskStora Tuna OKSweden13:38+0:04
3Eskil KinnebergIFK GöteborgNorway13:50+0:16
4Gustav BergmanOK RavinenSweden14:00+0:26
5Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOKNorway14:03+0:29
6Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OrienteringSweden14:05+0:31
7Andreu Blanes ReigSpanish TeamSpain14:09+0:35
8Martin RegbornHagaby GoIFSweden14:12+0:38
9Håkon Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorway14:15+0:41
10Gaute Hallan SteiwerLillomarka OLNorway14:17+0:43
11Trond Einar Moen PedersliOL TrollelgNorway14:19+0:45
12Thomas Natvig ÅrstadHalden SKNorway14:31+0:57
13Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorway14:34+1:00
13Tim RobertsonFossum IFNew Zealand14:34+1:00
15Matthew SpeakeLillomarka OLGreat Britain14:35+1:01
16Oskar SjöbergOK LinnéSweden14:48+1:14
16Andreas HøyeFredrikstad SKNorway14:48+1:14
18Antonio Martínez PérezSpanish TeamSpain14:49+1:15
19Hans Petter MathisenFredrikstad SKNorway15:03+1:29
20Martin VisterFrol ILNorway15:04+1:30
21Nicholas OskarssonLillomarka OLNorway15:05+1:31
22Felix SpäthTeam GermanyGermany15:07+1:33
23Ståle GjelstenKristiansand OKNorway15:14+1:40
23Matthias ReinerØsterrikeAustria15:14+1:40
25Markus HolterHalden SKNorway15:15+1:41
26Håvard HagaNydalens SKNorway15:16+1:42
27Eirik Kamstrup HovindHalden SKNorway15:18+1:44
28Anders VisterNydalens SKNorway15:19+1:45
28Vegard RuttenborgNTNUINorway15:19+1:45
30Vegard DanielsenKristiansand OKNorway15:20+1:46
31Andreas SølbergOL TrollelgNorway15:34+2:00
32Gaute FriestadKristiansand OKNorway15:38+2:04
33Borger MelsomFossum IFNorway15:57+2:23
34Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway16:04+2:30
35Miko¿aj DutkowskiUKS ARKADY RaszkówPoland16:06+2:32
36Espen FiskumHalden SKNorway16:12+2:38
36Anders Felde OlaussenHalden SKNorway16:12+2:38
38Bjørn LundanesNTNUINorway16:13+2:39
39Magnus SvingheimRaumar OrienteringNorway16:27+2:53
40Raúl FerraSpanish TeamSpain16:41+3:07
41Hirokazu OsakitortoiseJapan16:48+3:14
42Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUINorway17:16+3:42
43Immanuel BergerGundelfinger TSGermany17:43+4:09
44Max RöhnertTeam GermanyGermany19:03+5:29
45Jørgen FrøydLarvik OKNorway19:13+5:39
46Per Arne TrosetWing OKNorway20:43+7:09
47Simen SmestadBækkelagets SKNorway21:00+7:26
0Emil AhlbäckFossum IFNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World