International Orienteering Federation

Official results for O-Festival sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: O-Festival sprint
Organiser: Norway
Date: 24 June 2016

H 21-E

3 220 m, 86 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Matthias KyburzOK TisarenSwitzerland13:254:10
2Eskil KinnebergIFK GöteborgNorway13:38+0:134:14
3Florian HowaldTampereen PyrintöSwitzerland13:52+0:274:18
4Martin HubmannKristiansand OKSwitzerland13:55+0:304:19
5Trond Einar Moen PedersliOL TrollelgNorway13:56+0:314:19
6Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOKNorway14:04+0:394:22
7Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorway14:05+0:404:22
8Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway14:08+0:434:23
9Daniel HubmannKooveeSwitzerland14:11+0:464:24
10Jonathan CrickmoreEUOCGreat Britain14:12+0:474:24
11Frederic TranchandPaimion RastiFrance14:13+0:484:24
11Andreas KyburzTullinge SKSwitzerland14:13+0:484:24
13Ralph StreetSödertälje-Nykvarn OrienteringGreat Britain14:20+0:554:27
14Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OrienteringSweden14:21+0:564:27
15Carl Petter LyngenFrol ILNorway14:24+0:594:28
16Raffael HuberGöteborg Majorna OKSwitzerland14:26+1:014:28
16Tue LassenDansk Orienterings-ForbundDenmark14:26+1:014:28
18Hans Petter MathisenFredrikstad SKNorway14:28+1:034:29
19Tim RobertsonFossum IFNew Zealand14:29+1:044:29
20Andreas Hougaard BoesenDansk Orienterings-ForbundDenmark14:30+1:054:30
21Ola MartnerGöteborg Majorna OKSweden14:35+1:104:31
21Andreas RüedlingerHalden SKSwitzerland14:35+1:104:31
23Nicholas OskarssonLillomarka OLNorway14:36+1:114:32
24Andreu Blanes ReigSödertälje-Nykvarn OrienteringSpain14:37+1:124:32
25Fabian HertnerKalevan rastiSwitzerland14:41+1:164:33
26Emil AhlbäckFossum IFNorway14:42+1:174:33
27Paul SirumFrol ILNorway14:44+1:194:34
28Gaute Hallan SteiwerLillomarka OLNorway14:45+1:204:34
29Bartosz PawlakSödertälje-Nykvarn OrienteringPoland14:46+1:214:35
30Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OrienteringSweden14:47+1:224:35
31Bojan BlumensteinNydalens SKGermany14:50+1:254:36
32Martin VisterFrol ILNorway14:51+1:264:36
33Håvard HagaNydalens SKNorway14:54+1:294:37
34Baptiste RollierKalevan rastiSwitzerland14:59+1:344:39
35Gaute FriestadKristiansand OKNorway15:05+1:404:41
35Simen AamodtNTNUINorway15:05+1:404:41
37Eirik Kamstrup HovindHalden SK15:09+1:444:42
38Markus HolterHalden SKNorway15:12+1:474:43
39Andreas SølbergOL TrollelgNorway15:20+1:554:45
40Vetle Ruud BråtenRaumar OrienteringNorway15:21+1:564:46
40Mattias KarlssonFredrikstad SKSweden15:21+1:564:46
40Vegard RuttenborgNTNUINorway15:21+1:564:46
43Magnus DewettDansk Orienterings-ForbundDenmark15:24+1:594:46
44Jan BrunnerSödertälje-Nykvarn OrienteringSwitzerland15:28+2:034:48
45Eirik RustadRaumar OrienteringNorway15:29+2:044:48
45Sindre SandvenFossum IFNorway15:29+2:044:48
47Per Harald Havnen JohansenVaregg FleridrettNorway15:31+2:064:49
48Sigur HeggedalNydalens SKNorway15:32+2:074:49
48Bjørn LundanesNTNUINorway15:32+2:074:49
50Andreas HøyeFredrikstad SKNorway15:35+2:104:50
51Sindre Østgulen DeiszNTNUINorway15:44+2:194:53
52Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorway15:47+2:224:54
53Aleksander BernaciakOK OrionPoland15:48+2:234:54
54Magne HagaRaumar OrienteringNorway15:54+2:294:56
55Magnus SvingheimRaumar OrienteringNorway15:56+2:314:56
56Espen FiskumHalden SKNorway15:58+2:334:57
57Mats NordbrødenHalden SKNorway16:10+2:455:01
58Anders Felde OlaussenHalden SKNorway16:12+2:475:01
59Damien RenardKongsberg OLFrance16:17+2:525:03
60Jarrah DayAustralopers Orienteering ClubAustralia16:19+2:545:04
61Harald Astrup ArnesenHeming OrienteringNorway16:20+2:555:04
62Oliver WilliamsDeesideGreat Britain16:25+3:005:05
63Sebastian InderstEksjö SOKItaly16:26+3:015:06
64Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUINorway16:41+3:165:10
65Simen Eid NielsenNTNUINorway16:56+3:315:15
66Øyvind WatterdalHadeland OLNorway17:06+3:415:18
67Mark PurkisHalden SKGreat Britain17:08+3:435:19
68Anders BjergaardNTNUINorway17:19+3:545:22
69Simen BordalFossum IFNorway17:35+4:105:27
70Jonas Sommerstad JuveliKonnerud ILNorway17:38+4:135:28
71Anders VisterNydalens SKNorway17:40+4:155:29
72Lok Hin MaVaregg FleridrettHong Kong17:43+4:185:30
73Sondre Ruud BråtenNydalens SKNorway17:53+4:285:33
74Sverre Turter SandvoldNTNUINorway18:04+4:395:36
75Mathias BenjaminsenLillomarka OLNorway18:09+4:445:38
76Magnus Mellbye LarsenAsker SkiklubbNorway18:13+4:485:39
77Jo Inge FjellstadÅs-NMBU OrienteringNorway18:30+5:055:44
78Erik GustafssonNTNUISweden18:36+5:115:46
79Jørgen FrøydLarvik OKNorway18:50+5:255:50
80Jakob Kalvig SkoganNTNUINorway19:22+5:576:00
81Arne Johannes LøkkenNTNUINorway19:34+6:096:04
82Per Arne TrosetWing OK19:38+6:136:05
83Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOKSweden19:56+6:316:11
84Per-Martin Vian GrønliFlosta ILNorway23:18+9:537:14
0Terje Magnus Bakken SørensenFreidigNorwaydisqualified
0Håkon Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorwaydisqualified

D 21-E

2 890 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Judith WyderGöteborg Majorna OKSwitzerland13:454:45
2Maja AlmDansk Orienterings-ForbundDenmark14:29+0:445:00
3Elena RoosHalden SKSwitzerland14:48+1:035:07
4Sabine HauswirthHalden SKSwitzerland14:56+1:115:10
5Rahel FriederichLeksands OKSwitzerland15:04+1:195:12
6Heidi Østlid BagstevoldFredrikstad SKNorway15:19+1:345:17
7Marianne AndersenKristiansand OKNorway15:28+1:435:21
8Sarina JenzerIFK Lidingö SOKSwitzerland15:33+1:485:22
9Julia GrossStora Tuna OKSwitzerland15:37+1:525:24
10Silje Ekroll JahrenRaumar OrienteringNorway15:39+1:545:24
11Cecilie Friberg KlysnerDansk Orienterings-ForbundDenmark15:40+1:555:25
12Ingjerd MyhreJärla OrienteringNorway15:43+1:585:26
13Siri UlvestadNydalens SKNorway15:58+2:135:31
14Catherine TaylorOK LinnéGreat Britain16:02+2:175:32
15Emma JohanssonFredrikstad SKNorway16:04+2:195:33
16Kine Hallan SteiwerHalden SKNorway16:11+2:265:35
16Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SKNorway16:11+2:265:35
18Sigrid AlexandersenFossum IFNorway16:13+2:285:36
19Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway16:14+2:295:37
20Lisa RisbyOk KåreSweden16:15+2:305:37
21Mathilde RundhaugFrol ILNorway16:18+2:335:38
21Laura RobertsonHutt valleyNew Zealand16:18+2:335:38
23Lone BrochmannBækkelagets SKNorway16:48+3:035:48
24Beata FalkHagaby GoIFSweden16:51+3:065:49
25Arntraut GötschIL BUL-TromsøGermany16:57+3:125:51
26Kine GulliksenBækkelagets SKNorway17:01+3:165:53
27Iliana IlievaHalden SKBulgaria17:04+3:195:54
27Anna ForsbergGöteborg Majorna OKSweden17:04+3:195:54
29Sabine RothaugHalden SKGermany17:13+3:285:57
30Marthe GløersenBækkelagets SKNorway17:15+3:305:58
30Runa FremstadLarvik OKNorway17:15+3:305:58
32Hanna Haugen NordbrødenHalden SKNorway17:16+3:315:58
33Emma BergmanGöteborg Majorna OKSweden17:17+3:325:58
34Kristine FjellangerNTNUINorway17:21+3:366:00
35Anette JuveliKonnerud ILNorway17:40+3:556:06
36Synnøve BråtenVegårshei ILNorway17:41+3:566:07
37Andrine BenjaminsenLillomarka OLNorway17:46+4:016:08
38Agnes LeoGöteborg Majorna OKSweden18:02+4:176:14
39Gøril FristadHalden SKNorway18:10+4:256:17
40Helen PalmerHalden SKNorway18:17+4:326:19
41Lone MalmgrenGjø-Vard OLNorway18:22+4:376:21
42Kristine BergliaEiker OLNorway18:26+4:416:22
43Julie StørmerNTNUIDenmark18:34+4:496:25
44Kristine FjeldboNTNUINorway18:43+4:586:28
45Linn HokholtNTNUINorway18:50+5:056:31
46Eline DrageKongsberg OLNorway18:57+5:126:33
47Camilla ÖhmanNTNUISweden19:45+6:006:50
48Malin EijsinkÅs-NMBU OrienteringNorway20:51+7:067:12
49Hedvig ÅstebølNTNUINorway20:58+7:137:15
50Ellen Merethe Schjelderup SkarpsnoOL TrollelgNorway21:45+8:007:31
51Ingrid Disch LøsetÅs-NMBU OrienteringNorway23:14+9:298:02
52Marianne DæhliHalden SKNorway23:27+9:428:06
0Siri KollerudLillomarka OLNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org