International Orienteering Federation

Official results for Australian Sprint Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Australian Sprint Orienteering Championships
Organiser: Australia
Date: 24 September 2016

Mens Elite

3 500 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Simon UppillOH SAustralia15:514:31
2Ian LawfordAO AAustralia16:10+0:194:37
3Michal HubacekTJSLCzech Republic16:49+0:584:48
4Jarrah DayAL TAustralia16:56+1:054:50
5Patrick JaffeMF VAustralia17:03+1:124:52
6David ShepherdRR AAustralia17:12+1:214:54
7Matt DoyleCH VAustralia17:21+1:304:57
8Mark GregsonRR AAustralia17:22+1:314:57
9Bruce ArthurMF VAustralia17:36+1:455:01
10Ed Cory-WrightPP ZNew Zealand17:41+1:505:03
11Robert BennettNC NAustralia17:47+1:565:04
12Duncan Morrison-- -New Zealand17:54+2:035:06
13Alex MasseyNC NAustralia18:01+2:105:08
14Calum SutherlandTA ZNew Zealand18:10+2:195:11
15Kurt NeumannEN QAustralia18:23+2:325:15
16Max GriffithsNW ZNew Zealand18:40+2:495:20
17Andrei PopoviciAK ZNew Zealand18:41+2:505:20
18Toby WilsonGO NAustralia18:46+2:555:21
19Joshua BlatchfordNC NAustralia18:48+2:575:22
20Carsten JoergensenPP ZDenmark18:55+3:045:24
21Stephen MelhuishPO AAustralia18:58+3:075:25
22David RawnsleyHB ZNew Zealand19:03+3:125:26
23Callum HillNW ZNew Zealand19:18+3:275:30
24Riley de JongRR QAustralia19:27+3:365:33
25Joseph DickinsonEV TAustralia19:28+3:375:33
26Ewan BarnettBS AAustralia19:29+3:385:34
27James SheldonUG QAustralia19:32+3:415:34
28Angus HainesOH SAustralia19:41+3:505:37
29Dante AfnanYA SAustralia19:42+3:515:37
30Andrew HillWH NAustralia19:49+3:585:39
31Joseph LynchWN ZNew Zealand20:05+4:145:44
32Ryan WilliamsAK ZNew Zealand20:15+4:245:47
33Cameron DuncanKO WAustralia20:20+4:295:48
34Oliver MartinWO WAustralia20:26+4:355:50
34Ashley NankervisEV TAustralia20:26+4:355:50
36Kurtis ShukerCM ZNew Zealand20:30+4:395:51
37Anatoly KulikovUG QRussian Federation20:44+4:535:55
38Simeon BurrillBB QAustralia20:54+5:035:58
39Atte LahtinenGS NFinland20:57+5:065:59
40Lachlan McCarthyOH SAustralia21:11+5:206:03
41Nicholas CongediOH SAustralia21:16+5:256:04
42Oliver EganPP ZNew Zealand21:28+5:376:08
43Oliver MillBS AAustralia21:54+6:036:15
44Sebastian OHalloranAL TAustralia21:55+6:046:15
44Jack NeumannEN QAustralia21:55+6:046:15
46Ciaran LanePO AAustralia21:56+6:056:16
46Peter HobbsDR VAustralia21:56+6:056:16
48Eric MorrisBN NAustralia22:05+6:146:18
49Luke WestAL TAustralia22:06+6:156:18
50John NieuwenhovenTT SAustralia22:07+6:166:19
51Jake WestAL TAustralia22:25+6:346:24
52Paulo Jun Alvear FujiiEN QAustralia22:39+6:486:28
53Jesse PiiroinenBS AAustralia22:51+7:006:31
54Simon RouseDR VNew Zealand22:53+7:026:32
55Max DalheimMF VAustralia23:00+7:096:34
56Lachlan HowardEN QAustralia23:10+7:196:37
57Peter CollinsBK VAustralia23:29+7:386:42
58Jimmy CameronBG VAustralia23:55+8:046:50
59Maxime WyrschUG QSwitzerland24:00+8:096:51
60Stuart LawrieAL TAustralia24:06+8:156:53
61Aaron Simson-Woods-- -Australia24:14+8:236:55
62Joshua MorrisonEN QAustralia24:36+8:457:01
63Johann BurgessAL TAustralia25:09+9:187:11
64Jack HillRR QAustralia25:15+9:247:12
65Mark GlanvillePO AAustralia27:32+11:417:52
66Lachlan CherryBG VAustralia28:16+12:258:04
Will KennedyWA SAustraliadisqualified
Tommy HayesAK ZNew Zealandmispunched
Rowan RamamurthyEN QAustraliamispunched
Lee CoadyWH NAustraliamispunched

Womens Elite

3 200 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Natasha KeyMF VAustralia16:385:11
2Katie ReynoldsAO AGreat Britain17:20+0:425:25
3Belinda LawfordAO AAustralia17:42+1:045:31
4Charlotte WatsonRR AGreat Britain17:58+1:205:36
5Bridget AndersonOH SAustralia18:44+2:065:51
6Lanita SteerDR VAustralia18:48+2:105:52
7Jo AllisonRR AAustralia18:52+2:145:53
8Tara MelhuishPO AAustralia19:17+2:396:01
9Laurina NeumannBG VAustralia19:49+3:116:11
10Zoe DowlingWR TAustralia20:13+3:356:19
11Nicola BlatchfordNC NAustralia20:16+3:386:20
12Caroline PigerreUG QAustralia20:18+3:406:20
13Clare BrownridgeBG VAustralia20:56+4:186:32
14Bronte GannonRR QAustralia22:04+5:266:53
15Olivia SprodTT SAustralia22:05+5:276:54
16Asha SteerDR VAustralia22:11+5:336:55
17Georgia JonesUR NAustralia22:17+5:396:57
18Zazi BrennanRR QAustralia22:36+5:587:03
18Lauren BaadeUG QAustralia22:36+5:587:03
18Alison BurrillBB QAustralia22:36+5:587:03
21Jenny CasanovaWA SAustralia22:48+6:107:07
22Katie Cory-WrightPP ZNew Zealand23:15+6:377:15
23Heidi StolbergerNW ZNew Zealand23:17+6:397:16
24Rachel AllenAL TAustralia23:51+7:137:27
25Ella JohnsonEV TAustralia25:26+8:487:56
26Melissa AnnettsGO NAustralia25:57+9:198:06
27Gabrielle WithersEN QAustralia26:01+9:238:07
28Jo Anna MaynardBO WAustralia26:04+9:268:08
29Ellenna CaudwellCM ZNew Zealand26:12+9:348:11
30Hannah GoddardEV TAustralia26:30+9:528:16
31Rebecca GeorgeBF NAustralia26:37+9:598:19
32Alyce HeapYA SAustralia26:45+10:078:21
33Charlotte BraderTT SAustralia26:51+10:138:23
34Jacinta MackayAL TAustralia27:31+10:538:35
35Rachel WestBO WAustralia27:42+11:048:39
36Tegan KnightbridgeNW ZNew Zealand30:12+13:349:26
37Amelia HorneRK ZNew Zealand32:22+15:4410:06
38Helen BreslinUG QAustralia41:31+24:5312:58
Jess RogersRR QAustraliamispunched
Helen BaadeUG QAustraliamispunched
Rosie DalheimMF VAustraliamispunched
Katelyn EffeneyUG QAustraliamispunched
Anna DowlingWR TAustraliadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org