International Orienteering Federation

Official results for Australian Sprint Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Australian Sprint Orienteering Championships
Organiser: Australia
Date: 24 September 2016

Classes: Show all | 1. | 2.

Mens Elite

3 500 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Simon UppillOH SAustralia15:514:31
2Ian LawfordAO AAustralia16:10+0:194:37
3Michal HubacekTJSLCzech Republic16:49+0:584:48
4Jarrah DayAL TAustralia16:56+1:054:50
5Patrick JaffeMF VAustralia17:03+1:124:52
6David ShepherdRR AAustralia17:12+1:214:54
7Matt DoyleCH VAustralia17:21+1:304:57
8Mark GregsonRR AAustralia17:22+1:314:57
9Bruce ArthurMF VAustralia17:36+1:455:01
10Ed Cory-WrightPP ZNew Zealand17:41+1:505:03
11Robert BennettNC NAustralia17:47+1:565:04
12Duncan Morrison-- -New Zealand17:54+2:035:06
13Alex MasseyNC NAustralia18:01+2:105:08
14Calum SutherlandTA ZNew Zealand18:10+2:195:11
15Kurt NeumannEN QAustralia18:23+2:325:15
16Max GriffithsNW ZNew Zealand18:40+2:495:20
17Andrei PopoviciAK ZNew Zealand18:41+2:505:20
18Toby WilsonGO NAustralia18:46+2:555:21
19Joshua BlatchfordNC NAustralia18:48+2:575:22
20Carsten JoergensenPP ZDenmark18:55+3:045:24
21Stephen MelhuishPO AAustralia18:58+3:075:25
22David RawnsleyHB ZNew Zealand19:03+3:125:26
23Callum HillNW ZNew Zealand19:18+3:275:30
24Riley de JongRR QAustralia19:27+3:365:33
25Joseph DickinsonEV TAustralia19:28+3:375:33
26Ewan BarnettBS AAustralia19:29+3:385:34
27James SheldonUG QAustralia19:32+3:415:34
28Angus HainesOH SAustralia19:41+3:505:37
29Dante AfnanYA SAustralia19:42+3:515:37
30Andrew HillWH NAustralia19:49+3:585:39
31Joseph LynchWN ZNew Zealand20:05+4:145:44
32Ryan WilliamsAK ZNew Zealand20:15+4:245:47
33Cameron DuncanKO WAustralia20:20+4:295:48
34Oliver MartinWO WAustralia20:26+4:355:50
34Ashley NankervisEV TAustralia20:26+4:355:50
36Kurtis ShukerCM ZNew Zealand20:30+4:395:51
37Anatoly KulikovUG QRussian Federation20:44+4:535:55
38Simeon BurrillBB QAustralia20:54+5:035:58
39Atte LahtinenGS NFinland20:57+5:065:59
40Lachlan McCarthyOH SAustralia21:11+5:206:03
41Nicholas CongediOH SAustralia21:16+5:256:04
42Oliver EganPP ZNew Zealand21:28+5:376:08
43Oliver MillBS AAustralia21:54+6:036:15
44Sebastian OHalloranAL TAustralia21:55+6:046:15
44Jack NeumannEN QAustralia21:55+6:046:15
46Ciaran LanePO AAustralia21:56+6:056:16
46Peter HobbsDR VAustralia21:56+6:056:16
48Eric MorrisBN NAustralia22:05+6:146:18
49Luke WestAL TAustralia22:06+6:156:18
50John NieuwenhovenTT SAustralia22:07+6:166:19
51Jake WestAL TAustralia22:25+6:346:24
52Paulo Jun Alvear FujiiEN QAustralia22:39+6:486:28
53Jesse PiiroinenBS AAustralia22:51+7:006:31
54Simon RouseDR VNew Zealand22:53+7:026:32
55Max DalheimMF VAustralia23:00+7:096:34
56Lachlan HowardEN QAustralia23:10+7:196:37
57Peter CollinsBK VAustralia23:29+7:386:42
58Jimmy CameronBG VAustralia23:55+8:046:50
59Maxime WyrschUG QSwitzerland24:00+8:096:51
60Stuart LawrieAL TAustralia24:06+8:156:53
61Aaron Simson-Woods-- -Australia24:14+8:236:55
62Joshua MorrisonEN QAustralia24:36+8:457:01
63Johann BurgessAL TAustralia25:09+9:187:11
64Jack HillRR QAustralia25:15+9:247:12
65Mark GlanvillePO AAustralia27:32+11:417:52
66Lachlan CherryBG VAustralia28:16+12:258:04
Will KennedyWA SAustraliadisqualified
Tommy HayesAK ZNew Zealandmispunched
Rowan RamamurthyEN QAustraliamispunched
Lee CoadyWH NAustraliamispunched

Womens Elite

3 200 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Natasha KeyMF VAustralia16:385:11
2Katie ReynoldsAO AGreat Britain17:20+0:425:25
3Belinda LawfordAO AAustralia17:42+1:045:31
4Charlotte WatsonRR AGreat Britain17:58+1:205:36
5Bridget AndersonOH SAustralia18:44+2:065:51
6Lanita SteerDR VAustralia18:48+2:105:52
7Jo AllisonRR AAustralia18:52+2:145:53
8Tara MelhuishPO AAustralia19:17+2:396:01
9Laurina NeumannBG VAustralia19:49+3:116:11
10Zoe DowlingWR TAustralia20:13+3:356:19
11Nicola BlatchfordNC NAustralia20:16+3:386:20
12Caroline PigerreUG QAustralia20:18+3:406:20
13Clare BrownridgeBG VAustralia20:56+4:186:32
14Bronte GannonRR QAustralia22:04+5:266:53
15Olivia SprodTT SAustralia22:05+5:276:54
16Asha SteerDR VAustralia22:11+5:336:55
17Georgia JonesUR NAustralia22:17+5:396:57
18Zazi BrennanRR QAustralia22:36+5:587:03
18Lauren BaadeUG QAustralia22:36+5:587:03
18Alison BurrillBB QAustralia22:36+5:587:03
21Jenny CasanovaWA SAustralia22:48+6:107:07
22Katie Cory-WrightPP ZNew Zealand23:15+6:377:15
23Heidi StolbergerNW ZNew Zealand23:17+6:397:16
24Rachel AllenAL TAustralia23:51+7:137:27
25Ella JohnsonEV TAustralia25:26+8:487:56
26Melissa AnnettsGO NAustralia25:57+9:198:06
27Gabrielle WithersEN QAustralia26:01+9:238:07
28Jo Anna MaynardBO WAustralia26:04+9:268:08
29Ellenna CaudwellCM ZNew Zealand26:12+9:348:11
30Hannah GoddardEV TAustralia26:30+9:528:16
31Rebecca GeorgeBF NAustralia26:37+9:598:19
32Alyce HeapYA SAustralia26:45+10:078:21
33Charlotte BraderTT SAustralia26:51+10:138:23
34Jacinta MackayAL TAustralia27:31+10:538:35
35Rachel WestBO WAustralia27:42+11:048:39
36Tegan KnightbridgeNW ZNew Zealand30:12+13:349:26
37Amelia HorneRK ZNew Zealand32:22+15:4410:06
38Helen BreslinUG QAustralia41:31+24:5312:58
Jess RogersRR QAustraliamispunched
Helen BaadeUG QAustraliamispunched
Rosie DalheimMF VAustraliamispunched
Katelyn EffeneyUG QAustraliamispunched
Anna DowlingWR TAustraliadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World