International Orienteering Federation

Official results for Australian Middle Distance Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Australian Middle Distance Championships
Organiser: Australia
Date: 2 October 2016

W21E

4 490 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Bridget AndersonOH SAustralia39:258:46
2Grace CraneAL TAustralia40:22+0:578:59
3Natasha KeyMF VAustralia41:25+2:009:13
4Laurina NeumannBG VAustralia41:28+2:039:14
5Charlotte WatsonRR AGreat Britain43:05+3:409:35
6Imogene ScottNL ZNew Zealand43:22+3:579:39
7Belinda LawfordAO AAustralia43:40+4:159:43
8Nicola BlatchfordNC NAustralia43:57+4:329:47
9Jo AllisonRR AAustralia44:00+4:359:47
10Katie ReynoldsAO AGreat Britain46:08+6:4310:16
11Sarah OSullivan-- -New Zealand47:48+8:2310:38
12Allison JonesRR AAustralia49:35+10:1011:02
13Amber TomasWA SAustralia53:56+14:3112:00
14Olivia SprodTT SAustralia54:29+15:0412:08
15Clare BrownridgeBG VAustralia54:40+15:1512:10
16Alison BurrillBB QAustralia56:45+17:2012:38
17Nicola MarshallAL TAustralia59:52+20:2713:20
18Silke Van RooyEV TBelgium1:07:58+28:3315:08
19Helen BreslinUG QAustralia1:08:43+29:1815:18
20Jenna LinehanRR AAustralia1:16:51+37:2617:06
21Amelia HorneRK ZNew Zealand1:38:03+58:3821:50

M21E

5 270 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Nick HannPP ZNew Zealand36:196:53
2Matt OgdenNW ZNew Zealand36:50+0:316:59
3Matthew CraneAO AAustralia37:25+1:067:05
4Simon UppillOH SAustralia39:14+2:557:26
5Andrew BarnettBS AAustralia41:26+5:077:51
6Ian LawfordAO AAustralia41:31+5:127:52
7Michal HubacekTJSLCzech Republic42:14+5:558:00
8Brodie NankervisEV TAustralia42:40+6:218:05
9Kurt NeumannEN QAustralia42:54+6:358:08
10Tomas KrajcaRR AAustralia45:00+8:418:32
10Manuel Jurado Alonso-- -Spain45:00+8:418:32
12Mark GregsonRR AAustralia45:32+9:138:38
13Matt DoyleCH VAustralia46:27+10:088:48
14Bruce ArthurMF VAustralia47:03+10:448:55
15Carsten JoergensenPP ZBelgium47:32+11:139:01
16Jarrah DayAL TAustralia48:02+11:439:06
17Jock DavisBF NAustralia48:18+11:599:09
18David BrownridgeBG VAustralia49:42+13:239:25
19Craig DuftyBO WAustralia49:54+13:359:28
20David ShepherdRR AAustralia51:11+14:529:42
21Eric MorrisBN NAustralia51:35+15:169:47
22Christopher NauntonBG VAustralia51:44+15:259:48
23Richard GoonanBG VAustralia52:06+15:479:53
24Jeremy GenarEV TBelgium55:57+19:3810:37
25Simon RouseDR VNew Zealand56:14+19:5510:40
26Blair TrewinYV VAustralia56:22+20:0310:41
27Tane Cambridge-- -New Zealand57:31+21:1210:54
28Ben GoonanBG VAustralia57:43+21:2410:57
29Lorenzo CalabroTF QAustralia58:32+22:1311:06
30Alex MasseyNC NAustralia58:47+22:2811:09
31Jacob LindstamPO ASweden58:54+22:3511:10
32Atte LahtinenGS NFinland59:13+22:5411:14
33James SheldonUG QAustralia1:05:44+29:2512:28
34Stefano RausOH SItaly1:06:59+30:4012:42
35Lee CoadyWH NAustralia1:12:29+36:1013:45
36Peter HobbsDR VAustralia1:25:36+49:1716:14
37Lachlan HowardEN QAustralia1:30:08+53:4917:06
38Paulo Jun Alvear FujiiEN QAustralia1:33:16+56:5717:41
Robert BennettNC NAustraliadid not finish
Aaron Simson-WoodsIKAustraliadid not finish
Anatoly KulikovUG QRussian Federationdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org