International Orienteering Federation

Official results for Australian Long Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Australian Long Championships
Organiser: Australia
Date: 1 October 2016

W21E

8 810 m, 19 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Jo Allison RR A Australia 1:09:32 7:53
2 Natasha Key MF V Australia 1:15:25 +5:53 8:33
3 Belinda Lawford AO A Australia 1:18:30 +8:58 8:54
4 Grace Crane AL T Australia 1:22:45 +13:13 9:23
5 Charlotte Watson RR A Great Britain 1:24:56 +15:24 9:38
6 Imogene Scott Nelson New Zealand 1:28:38 +19:06 10:03
7 Amber Tomas WA S Australia 1:30:03 +20:31 10:13
8 Laurina Neumann BG V Australia 1:30:58 +21:26 10:19
9 Katie Reynolds AO A Great Britain 1:31:58 +22:26 10:26
10 Bridget Anderson OH S Australia 1:32:11 +22:39 10:27
11 Nicola Blatchford NC N Australia 1:35:05 +25:33 10:47
12 Clare Brownridge BG V Australia 1:49:54 +40:22 12:28
13 Helen Breslin UG Q Australia 1:54:30 +44:58 12:59
14 Sarah OSullivan -- - New Zealand 1:56:23 +46:51 13:12
15 Amelia Horne RK Z New Zealand 2:03:47 +54:15 14:03
16 Allison Jones RR A Australia 2:04:41 +55:09 14:09
17 Alison Burrill BB Q Australia 2:07:57 +58:25 14:31
18 Olivia Sprod TT S Australia 2:11:39 +1:02:07 14:56
19 Nicola Marshall AL T Australia 2:35:05 +1:25:33 17:36

M21E

12 670 m, 30 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Matt Ogden NW Z New Zealand 1:22:06 6:28
2 Simon Uppill OH S Australia 1:25:08 +3:02 6:43
3 Nick Hann PP Z New Zealand 1:26:28 +4:22 6:49
4 Ian Lawford AO A Australia 1:32:37 +10:31 7:18
5 Tomas Krajca RR A Australia 1:33:32 +11:26 7:22
6 Andrew Barnett BS A Australia 1:36:33 +14:27 7:37
7 Michal Hubacek TJSL Czech Republic 1:37:19 +15:13 7:40
8 David Shepherd RR A Australia 1:38:30 +16:24 7:46
9 Matthew Crane AO A Australia 1:39:52 +17:46 7:52
10 Brodie Nankervis EV T Australia 1:40:27 +18:21 7:55
11 Matt Doyle CH V Australia 1:42:09 +20:03 8:03
12 Alex Massey NC N Australia 1:42:56 +20:50 8:07
13 James Sheldon UG Q Australia 1:45:42 +23:36 8:20
14 Carsten Joergensen PP Z Denmark 1:46:26 +24:20 8:24
15 Jeremy Genar EV T Belgium 1:50:11 +28:05 8:41
16 David Brownridge BG V Australia 1:53:13 +31:07 8:56
17 Manuel Jurado Alonso -- - Spain 1:56:07 +34:01 9:09
18 Kurt Neumann EN Q Australia 1:56:39 +34:33 9:12
19 Tane Cambridge -- - New Zealand 2:00:38 +38:32 9:31
20 Robert Bennett NC N Australia 2:01:01 +38:55 9:33
21 Ben Goonan BG V Australia 2:02:44 +40:38 9:41
22 Atte Lahtinen GS N Finland 2:07:32 +45:26 10:03
23 Lorenzo Calabro TF Q Australia 2:09:49 +47:43 10:14
24 Richard Goonan BG V Australia 2:24:22 +1:02:16 11:23
25 Lee Coady WH N Australia 2:39:18 +1:17:12 12:34
26 Stefano Raus OH S Italy 2:40:05 +1:17:59 12:38
27 Peter Hobbs DR V Australia 2:52:40 +1:30:34 13:37
28 Aaron Simson-Woods IK Australia 3:34:57 +2:12:51 16:57
29 Lachlan Howard EN Q Australia 3:55:31 +2:33:25 18:35
Anatoly Kulikov UG Q Russian Federation did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Guangdong Historical Road 2018
BML Print
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org