International Orienteering Federation

Official results for Sprint Race Tour

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint Race Tour
Organisers: IKP Prato / Italy
Date: 6 November 2016

M ELITE

4 520 m, 84 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Loïc MartyEquipe de France COFrance18:284:05
2Marek HadamAOK - AGROPOLI ORIENTEERING KLUBB A.S.D.Italy19:04+0:364:13
3Roberto DallavalleG.S. MONTE GINER A.S.D.Italy19:05+0:374:13
4Sebastian InderstA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly19:16+0:484:15
5Sergei RjabyshkinSRD SKEstonia19:21+0:534:16
6Alessio TenaniG.S. FORESTALEItaly19:22+0:544:17
7Manuel NegrelloU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy19:29+1:014:18
8Rémi DuboisEquipe de France COFrance19:32+1:044:19
9Samuele TaitGRONLAIT ORIENTEERING TEAM A.S.D.Italy19:59+1:304:25
10Franz GlanerOJE WapplerAustria20:09+1:414:27
11Mattia DebertolisU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy20:19+1:514:29
12Roland FesselhoferOJE WapplerAustria20:21+1:534:30
13George MavchunNorthern WindRussian Federation20:24+1:564:30
14Clément DemeuseC.O.LiègeBelgium20:30+2:024:32
15Jonas LundgrenLinköpings OrienteringsklubbSweden20:43+2:154:35
16Kristo HeinmannIlves OKEstonia20:57+2:294:38
17Henrik SulzOLC WienerwaldAustria21:09+2:414:40
18Clemens WolframNaturfreunde Wien - OL-TeamAustria21:14+2:464:41
19Lorenzo PinnaA.S.D. AGOROSSO S. Alessandro OrienteeringItaly21:15+2:474:42
20Andrea MelioliA.S.D. ATLETICA INTERFLUMINAItaly21:18+2:504:42
21Daniele PagliariG.S. FORESTALEItaly21:27+2:594:44
22Luigi GiulianiA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly21:34+3:064:46
22Emiliano CoronaG.S. FORESTALEItaly21:34+3:064:46
24Marek KarmSK100Estonia21:40+3:124:47
25Andrei GoloveiCS GALATAMoldova, Republic of21:44+3:164:48
26Cristian GreciA.S.D. ATLETICA INTERFLUMINAItaly21:50+3:224:49
27Luca RosatoA.S.D. ORIENTEERING G. GALILEIItaly22:03+3:354:52
28Jakob WolframNaturfreunde Wien - OL-TeamAustria22:06+3:384:53
30Nicolas KastnerNaturfreunde Wien - OL-TeamAustria22:14+3:464:55
31Romeo NicoliO-92 Piano di MagadinoSwitzerland22:23+3:554:57
33Lorenzo PittauPOLISPORTIVA "G. MASI"Italy23:03+4:355:05
34Federico VenezianORIENTEERING TARZO A.S.D.Italy23:11+4:435:07
35Enrico De NoniORIENTEERING TARZO A.S.D.Italy23:13+4:455:08
36Thomas FabianOJE WapplerAustria23:28+5:005:11
37Matteo CrippaA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly24:00+5:325:18
38Eduardo BrandiCORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D.Italy24:35+6:075:26
38Walter VettoriA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly24:35+6:075:26
40Andrea BrandoliniA.S.D. AGOROSSO S. Alessandro OrienteeringItaly24:41+6:135:27
41Daniele MartignagoOK Montello ASDItaly24:50+6:225:29
42Matteo SandriGRONLAIT ORIENTEERING TEAM A.S.D.Italy24:54+6:265:30
43Alvise RumorA.S.D. ORIENTEERING G. GALILEIItaly24:56+6:285:30
44Federico NavarraA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly25:02+6:345:32
46Nicolò LivaA.S.D. SEMIPERDO ORIENTEERING MANIAGOItaly25:26+6:585:37
48Luca BignamiPOLISPORTIVA "G. MASI"Italy25:34+7:065:39
49Brenno PastóA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly25:43+7:155:41
50Matteo MolteniA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly25:51+7:235:43
51Michele MaritanoA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly25:52+7:245:43
52Stefano De FavariA.S.D. POLISPORTIVA PUNTO NORDItaly26:26+7:585:50
53Michele CeraA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly26:34+8:065:52
54Marco Della VedovaA.S.D. AGOROSSO S. Alessandro OrienteeringItaly26:36+8:085:53
55Aliaksei TsitovichCO AGET LuganoSwitzerland26:45+8:175:55
55Fabio RonzaniA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly26:45+8:175:55
57Matteo ZoppèPANDA ORIENTEERING VALS. A.S.D.Italy26:50+8:225:56
58Gianluca CarboneA.S.D. AMATORI ORIENTEERING GENOVAItaly26:58+8:305:57
59Luca IennacoA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly27:46+9:186:08
60Federico CaldiniA.S.D. I TUSCANIAItaly27:55+9:276:10
61Simone PalliniFIRENZE ORIENTEERINGItaly28:14+9:466:14
62Luca MapelliA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly28:45+10:176:21
63Andrea MiglioreORICUNEOItaly28:50+10:226:22
64Lorenzo AllodiA.S.D. ATLETICA INTERFLUMINAItaly28:52+10:246:23
67Massimo GuidiA.S.D. ISTITUTO COMPRENSIVO CROCEItaly30:06+11:386:39
67Nicola PilottoA.S.D. SEMIPERDO ORIENTEERING MANIAGOItaly30:06+11:386:39
69Gianbattista RavasioA.S.D. AGOROSSO S. Alessandro OrienteeringItaly30:25+11:576:43
70Cristian BellottoA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly30:28+12:006:44
71Giuseppe PontecorvoAOK - AGROPOLI ORIENTEERING KLUBB A.S.D.Italy30:36+12:086:46
73Áron LessDiósgyőri Tájfutó ClubHungary31:39+13:117:00
74Leonardo SchironeCORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D.Italy32:33+14:057:12
75Søren MaarupKolding OKDenmark33:27+14:597:24
78Stefano GallettiA.S.D. UNIONE LOMBARDAItaly35:23+16:557:49
81Francesco NanniPolisportiva Circolo Dozza A.S.D.Italy36:47+18:198:08
82Andrea GianottiA.S.D. NIRVANA VERDEItaly40:03+21:358:51
84Giacomo ZagonelU.S. PRIMIERO A.S.D.Italymispunched
85Ats SonajalgTeam EstoniaEstoniamispunched
86Cesare MattiroliA.S.D. ORIENTEERING COMOItalymispunched
87Paride GravaORIENTEERING DOLOMITIItalymispunched
88Michele FioccaCORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D.Italymispunched
89Tomi-andre PiirmetsSK100Estoniamispunched
90Mattia GrecoPOLISPORTIVA "G. MASI"Italymispunched
91Matteo CivilliniA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItalymispunched
92Andrea Della VedovaA.S.D. AGOROSSO S. Alessandro OrienteeringItalymispunched
93Maurizio TodeschiniA.S.D. NIRVANA VERDEItalymispunched
94Edoardo De VallierA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItalymispunched
97Daniel BichlOJE WapplerAustriadid not finish
Giacomo NisiCORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D.Italydid not finish
Eugenio TrevisanA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItalydid not start
Luca FainiA.S.D. ORIENTEERING COMOItalydid not start
Mattia SalvioniA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItalydid not start

W ELITE

3 950 m, 50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Ursula KadanOJE WapplerAustria19:034:49
2Christine KirchlechnerSPORTCLUB MERAN A.S.D.Italy20:48+1:455:15
3Pia OcvirkOK JapeticCroatia21:43+2:405:29
4Viola ZagonelU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy22:03+3:005:34
5Nicole ScaletU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy22:08+3:055:36
6Anna GiovanelliORIENTEERING DOLOMITIItaly22:11+3:085:36
7Eleonora DonadiniA.S.D. ORIENTEERING COMOItaly22:25+3:225:40
8Irene PozzebonA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly22:38+3:355:43
9Anna CaglioA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly22:39+3:365:44
10Arianna TauferU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy22:46+3:435:45
11Brie GschöpfOJE WapplerAustria22:52+3:495:47
12Vera RamelliO-92 Piano di MagadinoSwitzerland22:53+3:505:47
13Francesca TauferU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy22:57+3:545:48
14Kirti RebaneSK Saue TammedEstonia23:07+4:045:51
15Maria Chiara CrippaA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly23:22+4:195:54
16Heike TorgglerSPORTCLUB MERAN A.S.D.Italy23:38+4:355:58
17Lucia CurzioPOLISPORTIVA "G. MASI"Italy23:42+4:396:00
18Martina PalumboA.D. TRENT-OItaly23:59+4:566:04
19Jessica OrlerU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy24:08+5:056:06
20Federica MaggioniA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly24:21+5:186:09
22Adrienne BrandiCORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D.Italy24:36+5:336:13
23Laura CarluccioPOLISPORTIVA "G. MASI"Italy24:40+5:376:14
24Michela MarzoliniA.S.D. ORIENTEERING CLUB APPENNINOItaly24:48+5:456:16
25Maria KrylovaOMEGA RUSSIARussian Federation24:59+5:566:19
27Antonija OrlićOK BjelovarCroatia25:53+6:506:33
28Irene SagginA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly26:12+7:096:37
29Maria Novella SbaragliaA.S.D. GRUPPO ORIENTISTI SUBIACOItaly26:35+7:326:43
30Maria ZebeleA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly26:48+7:456:47
31Gaia SebastianiORIENTAMONDO IVREA ASDItaly27:20+8:176:55
33Andreina BrandiCORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D.Italy27:29+8:266:57
34Alessandra ArrigoniA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly27:49+8:467:02
35Federica NegriA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly28:15+9:127:09
36Chiara CaglioA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly28:17+9:147:09
37Pamela GaigherGRONLAIT ORIENTEERING TEAM A.S.D.Italy28:44+9:417:16
40Maria Magdalena VladAOK - AGROPOLI ORIENTEERING KLUBB A.S.D.Italy29:59+10:567:35
42Eleonore RobinsonASUB OrientationBelgium30:07+11:047:37
43Maria PrussSPORTCLUB MERAN A.S.D.Italy30:43+11:407:46
44Stella VarottiERIDANO ADVENTURE a.s.dItaly31:02+11:597:51
45Nicole AneddaA.S.D. ORIENTEERING G. GALILEIItaly31:04+12:017:51
46Federica AneddaA.S.D. ORIENTEERING G. GALILEIItaly31:15+12:127:54
47Claudia CentazzoA.S.D. SEMIPERDO ORIENTEERING MANIAGOItaly31:58+12:558:05
48Elisa BonaiutiPOLISPORTIVA "G. MASI"Italy32:07+13:048:07
49Giada FranzIKPItaly32:12+13:098:09
50Giuliana ZoppèPANDA ORIENTEERING VALS. A.S.D.Italy32:19+13:168:10
51Chiara DandreaPANDA ORIENTEERING VALS. A.S.D.Italy32:28+13:258:13
52Margherita GaribottiCRAL G.T.T.Italy33:19+14:168:26
53Alessia PanzeriA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly33:34+14:318:29
55Martina PaonePOLISPORTIVA "G. MASI"Italy34:03+15:008:37
56Caterina PezzéGRONLAIT ORIENTEERING TEAM A.S.D.Italy40:17+21:1410:11
58Elisa FranchiA.S.D. AGOROSSO S. Alessandro OrienteeringItalymispunched
Anastasiia MurzinasamaraRussian Federationdid not start
Michela BianchiniA.D. TRENT-OItalydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org