International Orienteering Federation

Preliminary results for Italian Middle Championship

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Italian Middle Championship
Organisers: GS Pavione / Italy
Date: 8 May 2016

M 21 Elite

4 800 m, 71 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1RICCARDO SCALETPark World Tour ItaliaItaly32:546:51
2KRZYSZTOF WOLOWCZYKPolish Orienteering FederationPoland33:41+0:477:01
3ALESSIO TENANIGruppo Sportivo ForestaleItaly35:08+2:147:19
4MARCO SEPPICus BolognaItaly35:26+2:327:22
5SEBASTIAN INDERSTPolisportiva Besanese AsdItaly35:48+2:547:27
6EMILIANO CORONAGruppo Sportivo ForestaleItaly37:02+4:087:42
7MICHELE CARAGLIOCus BolognaItaly37:06+4:127:43
8MAREK HADAMAGROPOLI ORIENTEERING KLUBBItaly37:16+4:227:45
9DANIELE PAGLIARIGruppo Sportivo ForestaleItaly37:45+4:517:51
10SAMUELE CURZIOPolisportiva G MasiItaly37:55+5:017:53
11MANUEL NEGRELLOUS Primiero ASDItaly38:42+5:488:03
12JONNI MALACARNEUS Primiero ASDItaly39:05+6:118:08
13LACHLAN DOWBushflyersAustralia39:45+6:518:16
14SERHIY MUKHIDINOVU.S. ALDO MORO A.S.D.Italy39:50+6:568:17
15TOMMASO SCALETPark World Tour ItaliaItaly40:05+7:118:21
16JONAS RASSTerlaner OrientierungslaeuferItaly40:10+7:168:22
17MARCIN BIEDERMANWKS WawelPoland40:45+7:518:29
18MIKHAIL MAMLEEVTerlaner OrientierungslaeuferItaly42:03+9:098:45
19GIACOMO NISICorsaorientamento Club RomaItaly42:05+9:118:46
20PARIDE GRAVAOrienteering DolomitiItaly43:07+10:138:58
21FABIO MARSONERTerlaner OrientierungslaeuferItaly43:48+10:549:07
22MICHELE FRANCOErebus Orientamento VicenzaItaly44:03+11:099:10
23LUIGI GIULIANIPolisportiva Besanese AsdItaly44:11+11:179:12
24KARIPEKKA SEPPANENRastikarhutFinland44:14+11:209:12
25MATTHEW SCHEPISIBendigo OrienteersAustralia46:00+13:069:35
26ZANON CLAUDIOG.S. Monte Giner A.S.D.Italy46:28+13:349:40
27CHI KO ABDON CHEUNGScout Orienteering ClubHong Kong46:34+13:409:42
28PAOLO DORIGATIOrienteering Mezzocorona ASDItaly47:22+14:289:52
29LORENZO PINNAASD Agorosso OrienteeringItaly47:42+14:489:56
30TOMASZ PABICHUKS Azymut PabianicePoland47:49+14:559:57
31STEFANO BACCELLIIKP PratoItaly48:20+15:2610:04
31WING CHUNG TAMHong Kong Island Orienteering ForceHong Kong48:20+15:2610:04
33ENRICO DE NONIOrienteering TarzoItaly48:56+16:0210:11
34MATTIA TAMANINIOrienteering Mezzocorona ASDItaly49:28+16:3410:18
35MAURIZIO TODESCHINIASD Nirvana VerdeItaly50:13+17:1910:27
36TOMMASO CIVERAASD Agorosso OrienteeringItaly50:54+18:0010:36
37STEFANO RAUSAD Trento OrienteeringItaly51:09+18:1510:39
38GIOVANNI SONNAG.S. Monte Giner A.S.D.Italy51:13+18:1910:40
39MICHELE CERAErebus Orientamento VicenzaItaly51:16+18:2210:40
40LUCA ROSATOASD Orienteering GalileiItaly52:33+19:3910:56
41ARTTU TAULAVUORIAlatornion PirkatFinland53:37+20:4311:10
42CHI KIN MANHong Kong Island Orienteering ForceHong Kong53:41+20:4711:11
43DAPRA FEDERICOG.S. Monte Giner A.S.D.Italy53:48+20:5411:12
44MARCO DELLA VEDOVAASD Agorosso OrienteeringItaly53:54+21:0011:13
45MICHELE MARITANOPolisportiva Besanese AsdItaly54:48+21:5411:25
46WALTER VETTORIPolisportiva Besanese AsdItaly54:53+21:5911:26
47MATTEO ZOPPEPANDA ORIENTEERING VALS. A.S.D.Italy55:13+22:1911:30
48FEDERICO VENEZIANOrienteering TarzoItaly55:59+23:0511:39
49MARIANO BIGARELLAErebus Orientamento VicenzaItaly56:24+23:3011:45
50DANIELE MARTIGNAGOOK Montello AsdItaly57:07+24:1311:53
51ANDREA ORLERAbris TogliattiRussian Federation57:31+24:3711:58
52MATTEO CAPELLIASD Agorosso OrienteeringItaly58:21+25:2712:09
53ANDREA BRANDOLINIASD Agorosso OrienteeringItaly58:47+25:5312:14
54MAURIZIO MELOrienteering TarzoItaly59:28+26:3412:23
55RUPP VITALIIGronlait Orienteering TeamItaly1:02:04+29:1012:55
56FEDERICO NAVARRAPolisportiva Besanese AsdItaly1:03:18+30:2413:11
57FEDERICO BACCIPolisportiva G MasiItaly1:05:31+32:3713:38
58MATTIA GRECOPolisportiva G MasiItaly1:06:02+33:0813:45
59FABIO RONZANIErebus Orientamento VicenzaItaly1:07:31+34:3714:03
60EUGENIO GUASINAErebus Orientamento VicenzaItaly1:13:52+40:5815:23
61EDOARDO TONAOrienteering TarzoItaly1:17:38+44:4416:10
62STEFANO GALLETTIASD Unione LombardaItaly1:33:16+1:00:2219:25
63EUGENIO TREVISANErebus Orientamento VicenzaItalyover max time
64GIACOMO ZAGONELUS Primiero ASDItalymispunched
65DAVIDE MIORIAD Trento OrienteeringItalymispunched
66MATTEO CIVILLINIPolisportiva Besanese AsdItalymispunched
67ROBERTO DALLAVALLEG.S. Monte Giner A.S.D.Italymispunched
68RADOSLAW PIOTROWSKIPolish Orienteering FederationPolandmispunched
69ANDREA SEPPIErebus Orientamento VicenzaItalymispunched
GIULIO ROSSICorsaorientamento Club RomaItalydid not finish
SIMONE RATTENNIAD Trento OrienteeringItalydid not finish
ELIA VETTORELOrienteering TarzoItalydid not start
LORIS GIOELE D ERRICOOrienteering TarzoItalydid not start
STEFANO CRISTELLONGruppo sportivo Castello di FiemmeItalydid not start
COSIMO GUASINAErebus Orientamento VicenzaItalydid not start

W 21 Elite

3 600 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1CHRISTINE KIRCHLECHNERSportclub MeranItaly30:418:31
2LIA PATSCHEIDERSportclub MeranItaly32:35+1:549:03
2VANESSA ROUNDOrienteering AustraliaAustralia32:35+1:549:03
4WERONIKA CYCHPolish National TeamPoland33:06+2:259:11
5HEIKE TORGGLERSportclub MeranItaly33:08+2:279:12
6ALEKSANDRA HORNIKWKS Grunwald PoznanPoland33:20+2:399:15
7CARLOTTA SCALETSportclub MeranItaly33:57+3:169:25
8MAJA MORAWSKAAzymut 45 GdyniaPoland34:30+3:499:35
9NICOLE SCALETUS Primiero ASDItaly34:41+4:009:38
10LUCIA CURZIOPolisportiva G MasiItaly34:44+4:039:38
11ANNA CAGLIOPolisportiva Besanese AsdItaly36:32+5:5110:08
12JESSICA ORLERUS Primiero ASDItaly37:47+7:0610:29
13ADRIENNE BRANDICorsaorientamento Club RomaItaly39:04+8:2310:51
14MARIA PABICHUKS Azymut PabianicePoland39:06+8:2510:51
15JUTTA TORGGLERSportclub MeranItaly39:40+8:5911:01
16MARIACHIARA CRIPPAPolisportiva Besanese AsdItaly40:47+10:0611:19
17VIOLA ZAGONELUS Primiero ASDItaly44:00+13:1912:13
18ANDREINA BRANDICorsaorientamento Club RomaItaly44:43+14:0212:25
19SARA DI FURIAIKP PratoItaly45:09+14:2812:32
20GAIGHER PAMELAGronlait Orienteering TeamItaly47:07+16:2613:05
21ANNA BENIGNIAD Trento OrienteeringItaly47:16+16:3513:07
22LAURA CARLUCCIOPolisportiva G MasiItaly47:49+17:0813:16
23IRENE SAGGINErebus Orientamento VicenzaItaly48:57+18:1613:35
24WING HAY YUHong Kong Island Orienteering ForceHong Kong50:43+20:0214:05
25ALESSANDRA ARRIGONIPolisportiva Besanese AsdItaly53:33+22:5214:52
26NICOLE ANEDDAASD Orienteering GalileiItaly54:36+23:5515:10
27FEDERICA ANEDDAASD Orienteering GalileiItaly54:57+24:1615:15
28GIADA FRANZIKP PratoItaly55:22+24:4115:22
29ANTHEA COMELLINITUMIZA ORIENTEERING CHIARIItaly57:11+26:3015:53
30CRISTINA BELLOTTIIKP PratoItaly57:24+26:4315:56
31CHIARA CAGLIOPolisportiva Besanese AsdItaly59:17+28:3616:28
32IRENE POZZEBONPolisportiva Besanese AsdItalymispunched
ALICE DAL BELLOErebus Orientamento VicenzaItalydid not finish
FEDERICA NEGRIPolisportiva Besanese AsdItalydid not finish
MONICA CASALINIIKP PratoItalydid not start
MARTINA CORONAIKP PratoItalydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org