International Orienteering Federation

Official results for Italian Sprint Championship

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Italian Sprint Championship
Organisers: GS Pavione / Italy
Date: 7 May 2016

M 21 Elite

4 000 m, 69 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1ANDREA SEPPIErebus Orientamento VicenzaItaly16:324:08
2GIACOMO ZAGONELUS Primiero ASDItaly16:54+0:224:13
3RICCARDO SCALETPark World Tour ItaliaItaly17:07+0:354:16
4ALESSIO TENANIGruppo Sportivo ForestaleItaly17:15+0:434:18
5RADOSLAW PIOTROWSKIPolish Orienteering FederationPoland17:34+1:024:23
6SEBASTIAN INDERSTPolisportiva Besanese AsdItaly17:45+1:134:26
6MICHELE CARAGLIOCus BolognaItaly17:45+1:134:26
6MARCO SEPPICus BolognaItaly17:45+1:134:26
9TOMMASO SCALETPark World Tour ItaliaItaly18:07+1:354:31
10MAREK HADAMAGROPOLI ORIENTEERING KLUBBItaly18:15+1:434:33
11EMILIANO CORONAGruppo Sportivo ForestaleItaly18:18+1:464:34
12MANUEL NEGRELLOUS Primiero ASDItaly18:19+1:474:34
13FABIO MARSONERTerlaner OrientierungslaeuferItaly18:39+2:074:39
14SAMUELE CURZIOPolisportiva G MasiItaly18:49+2:174:42
15LACHLAN DOWBushflyersAustralia18:55+2:234:43
16GIACOMO NISICorsaorientamento Club RomaItaly18:59+2:274:44
17MARCIN BIEDERMANWKS WawelPoland19:08+2:364:47
18LUIGI GIULIANIPolisportiva Besanese AsdItaly19:13+2:414:48
19PARIDE GRAVAOrienteering DolomitiItaly19:46+3:144:56
20MATTHEW SCHEPISIBendigo OrienteersAustralia19:50+3:184:57
21KRZYSZTOF WOLOWCZYKPolish Orienteering FederationPoland19:58+3:264:59
22LORENZO PINNAASD Agorosso OrienteeringItaly20:04+3:325:01
22DAVIDE MIORIAD Trento OrienteeringItaly20:04+3:325:01
24KARIPEKKA SEPPANENRastikarhutFinland20:15+3:435:03
25LUCA ROSATOASD Orienteering GalileiItaly20:31+3:595:07
26ARTTU TAULAVUORIAlatornion PirkatFinland20:39+4:075:09
27FEDERICO VENEZIANOrienteering TarzoItaly21:27+4:555:21
28MAURIZIO TODESCHINIASD Nirvana VerdeItaly21:49+5:175:27
29TOMASZ PABICHUKS Azymut PabianicePoland22:02+5:305:30
29CHI KIN MANHong Kong Island Orienteering ForceHong Kong22:02+5:305:30
31GIULIO ROSSICorsaorientamento Club RomaItaly22:13+5:415:33
32WING CHUNG TAMHong Kong Island Orienteering ForceHong Kong22:29+5:575:37
33MARCO DELLA VEDOVAASD Agorosso OrienteeringItaly22:55+6:235:43
34MICHELE MARITANOPolisportiva Besanese AsdItaly23:15+6:435:48
35ANDREA ORLERAbris TogliattiRussian Federation23:17+6:455:49
36DANIELE MARTIGNAGOOK Montello AsdItaly23:22+6:505:50
37JURI FONTANAIKP PratoItaly23:26+6:545:51
38WALTER VETTORIPolisportiva Besanese AsdItaly23:41+7:095:55
39TOMMASO CIVERAASD Agorosso OrienteeringItaly23:45+7:135:56
39STEFANO RAUSAD Trento OrienteeringItaly23:45+7:135:56
41MARIANO BIGARELLAErebus Orientamento VicenzaItaly23:59+7:275:59
42MATTEO SANDRIGronlait Orienteering TeamItaly24:06+7:346:01
43KRISTIAN BOSISIOErebus Orientamento VicenzaItaly24:14+7:426:03
44FEDERICO NAVARRAPolisportiva Besanese AsdItaly24:16+7:446:04
45ANDREA BRANDOLINIASD Agorosso OrienteeringItaly24:31+7:596:07
46MATTEO CIVILLINIPolisportiva Besanese AsdItaly24:49+8:176:12
47ZANON CLAUDIOG.S. Monte Giner A.S.D.Italy25:26+8:546:21
48EDUARDO BRANDICorsaorientamento Club RomaItaly25:53+9:216:28
49DAPRA FEDERICOG.S. Monte Giner A.S.D.Italy26:07+9:356:31
50MAURIZIO MELOrienteering TarzoItaly26:14+9:426:33
51GIOVANNI SONNAG.S. Monte Giner A.S.D.Italy26:26+9:546:36
52MATTEO ZOPPEPanda Or ValsuganaItaly27:00+10:286:45
53MATTEO CAPELLIASD Agorosso OrienteeringItaly27:22+10:506:50
55RUPP VITALIIGronlait Orienteering TeamItaly29:09+12:377:17
56FABIO RONZANIErebus Orientamento VicenzaItaly30:09+13:377:32
57ANDREA FOSCHIANASD Semiperdo Orienteering ManiagoItaly30:24+13:527:36
59EDOARDO TONAOrienteering TarzoItaly32:10+15:388:02
60SIMONE RATTENNIAD Trento OrienteeringItaly32:51+16:198:12
61NICOLO ORLERUS Primiero ASDItaly34:49+18:178:42
62STEFANO GALLETTIASD Unione LombardaItaly35:59+19:278:59
63FRANCESCO NANNIACACIS CIRCOLO DOZZA ASD BOLOGNAItaly48:07+31:3512:01
64ROBERTO DALLAVALLEG.S. Monte Giner A.S.D.Italymispunched
65JONNI MALACARNEUS Primiero ASDItalymispunched
66LUCA MAPELLIPolisportiva Besanese AsdItalymispunched
68LUCA IENNACOPolisportiva Besanese AsdItalymispunched
69SERHIY MUKHIDINOVU.S. ALDO MORO A.S.D.Ukrainemispunched
70STEFANO BACCELLIIKP PratoItalymispunched
71CHI KO ABDON CHEUNGScout Orienteering ClubHong Kongmispunched
MICHELE FRANCOErebus Orientamento VicenzaItalydid not finish
LORIS GIOELE D ERRICOOrienteering TarzoItalydid not start
DANIELE PAGLIARIGruppo Sportivo ForestaleItalydid not start

W 21 Elite

3 600 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1CHRISTINE KIRCHLECHNERSportclub MeranItaly17:064:45
2ALEKSANDRA HORNIKWKS Grunwald PoznanPoland17:48+0:424:56
3CARLOTTA SCALETSportclub MeranItaly17:52+0:464:57
4LIA PATSCHEIDERSportclub MeranItaly18:18+1:125:05
5MAJA MORAWSKAAzymut 45 GdyniaPoland18:26+1:205:07
6WERONIKA CYCHPolish National TeamPoland18:50+1:445:13
7NICOLE SCALETUS Primiero ASDItaly18:53+1:475:14
8VANESSA ROUNDOrienteering AustraliaAustralia19:12+2:065:20
9LUCIA CURZIOPolisportiva G MasiItaly19:23+2:175:23
10ADRIENNE BRANDICorsaorientamento Club RomaItaly19:56+2:505:32
11VIOLA ZAGONELUS Primiero ASDItaly20:03+2:575:34
12JESSICA ORLERUS Primiero ASDItaly20:29+3:235:41
13MARIA PABICHUKS Azymut PabianicePoland21:14+4:085:53
14ANNA CAGLIOPolisportiva Besanese AsdItaly21:15+4:095:54
15JUTTA TORGGLERSportclub MeranItaly21:30+4:245:58
16IRENE POZZEBONPolisportiva Besanese AsdItaly21:31+4:255:58
17MARIACHIARA CRIPPAPolisportiva Besanese AsdItaly21:54+4:486:05
18WING HAY YUHong Kong Island Orienteering ForceHong Kong22:25+5:196:13
19SARA DI FURIAIKP PratoItaly22:32+5:266:15
20GAIGHER PAMELAGronlait Orienteering TeamItaly23:17+6:116:28
21ANDREINA BRANDICorsaorientamento Club RomaItaly23:47+6:416:36
21HEIKE TORGGLERSportclub MeranItaly23:47+6:416:36
23LAURA CARLUCCIOPolisportiva G MasiItaly24:28+7:226:47
24ANTHEA COMELLINITUMIZA ORIENTEERING CHIARIItaly24:42+7:366:51
25MONICA CASALINIIKP PratoItaly24:44+7:386:52
26FEDERICA ANEDDAASD Orienteering GalileiItaly25:00+7:546:56
27CRISTINA BELLOTTIIKP PratoItaly25:47+8:417:09
28ALESSANDRA ARRIGONIPolisportiva Besanese AsdItaly25:54+8:487:11
29MARTINA CORONAIKP PratoItaly26:06+9:007:15
30IRENE SAGGINErebus Orientamento VicenzaItaly26:18+9:127:18
31STELLA VAROTTIEridano Adventure AsdItaly26:31+9:257:21
32FEDERICA NEGRIPolisportiva Besanese AsdItaly26:32+9:267:22
33NICOLE ANEDDAASD Orienteering GalileiItaly27:02+9:567:30
34CHIARA CAGLIOPolisportiva Besanese AsdItaly27:04+9:587:31
35GIADA FRANZIKP PratoItaly27:30+10:247:38
36MARIA PRUSSSportclub MeranItaly28:08+11:027:48
36CHIARA DANDREAPanda Or ValsuganaItaly28:08+11:027:48
38ALESSIA PANZERIPolisportiva Besanese AsdItaly29:45+12:398:15
39PEZZE CATERINAGronlait Orienteering TeamItaly34:29+17:239:34
40SILVIA BRAMATIPolisportiva Besanese AsdItalymispunched
41ALICE DAL BELLOErebus Orientamento VicenzaItalymispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org