International Orienteering Federation

Official results for Long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Long
Organiser: Finland
Date: 1 December 2015

Men

16 350 m, 41 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Eduard Khrennikov Perm 1:23:58 5:08
2 Ulrik Nordberg - - 1:24:11 +0:12 5:08
3 Martin Hammarberg Falun 1:25:49 +1:50 5:14
4 Erik Rost Falun 1:25:50 +1:52 5:14
5 Tuomas Kotro - - 1:26:09 +2:11 5:16
6 Markus Lundholm - - 1:26:12 +2:14 5:16
7 Kirill Veselov Krasnoyarsk 1:26:14 +2:15 5:16
8 Vladimir Ignatov - - 1:26:43 +2:45 5:18
9 Vladimir Barchukov Krasnoyarsk 1:26:50 +2:52 5:18
10 Janne Hakkinen - - 1:27:05 +3:07 5:19
11 Ville Petteri Saarela - - 1:28:44 +4:45 5:25
12 Lars Moholdt Rindal 1:28:46 +4:47 5:25
13 Linus Rapp - - 1:28:48 +4:50 5:25
14 Tero Linnainmaa - - 1:28:56 +4:58 5:26
15 Jyri Uusitalo - - 1:29:54 +5:55 5:29
16 Raivo Kivlenieks - - 1:30:19 +6:20 5:31
17 Aleksi Karppinen - - 1:30:26 +6:28 5:31
18 Erik Blomgren Umeå 1:32:30 +8:31 5:39
19 Stanimir Belomazhev - - 1:32:47 +8:48 5:40
20 Yury Yazykou Mogilev 1:32:50 +8:51 5:40
21 Teemu Tauriainen - - 1:32:56 +8:57 5:41
22 Misa Tuomala - - 1:33:08 +9:09 5:41
23 Andrey Lamov - - 1:33:44 +9:45 5:43
24 Christian Spoerry Umeå 1:35:45 +11:46 5:51
25 Sandro Truttmann - - 1:36:17 +12:19 5:53
26 Hannu Pekka Pukema Kouvola 1:36:38 +12:39 5:54
27 Sampo Hyppola - - 1:38:12 +14:14 6:00
28 Santeri Aikio - - 1:38:13 +14:14 6:00
29 Andrin Kappenberger - - 1:38:51 +14:52 6:02
30 Jorgen Madslien Oslo 1:40:34 +16:36 6:09
31 Peter Sundelin - - 1:44:07 +20:08 6:22
32 Ilmar Udam Järvamaa 1:44:24 +20:25 6:23
33 Pyry Hyppola - - 1:46:58 +22:59 6:32
34 Tommi Harkonen - - 1:50:32 +26:34 6:45
35 Bjornar Kvale Brandbu 1:51:50 +27:51 6:50
36 Antti Saikko - - 1:51:57 +27:58 6:50
37 Gion Schnyder - - 1:56:13 +32:14 7:06
38 Fedor Sukhonossov Ust-Kamenogorsk 2:19:24 +55:25 8:31
Stepan Malinovskii Cherepovets disqualified
Tommi Reponen Paimio disqualified
Eero Matti Vainio - - did not finish

Women

11 575 m, 31 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Tove Alexandersson Borlänge 1:01:11 5:17
2 Mariya Kechkina - - 1:03:41 +2:30 5:30
3 Polina Frolova Krasnoyarsk 1:04:48 +3:37 5:35
4 Salla Koskela - - 1:05:11 +3:59 5:37
5 Mira Kaskinen - - 1:05:20 +4:08 5:38
6 Sonja Moersky - - 1:06:24 +5:12 5:44
7 Magdalena Olsson - - 1:06:45 +5:33 5:46
8 Evelina Wickbom - - 1:06:53 +5:41 5:46
9 Linda Lindkvist - - 1:07:39 +6:27 5:50
10 Iuliia Tarasenko - - 1:07:45 +6:33 5:51
11 Marjut Turunen - - 1:07:57 +6:46 5:52
12 Milka Reponen - - 1:08:20 +7:08 5:54
13 Frida Sandberg Umeå 1:08:26 +7:15 5:54
14 Sari Vaaranen - - 1:09:16 +8:04 5:59
15 Hanna Eriksson - - 1:09:27 +8:15 6:00
16 Hana Hancikova - - 1:09:40 +8:29 6:01
17 Natalia Kozlova Kineshma 1:09:48 +8:36 6:01
18 Alena Trapeznikova Komsomolsk-on-Amyre 1:10:28 +9:16 6:05
19 Mervi Pesu - - 1:10:49 +9:37 6:07
20 Olga Novikova - - 1:11:17 +10:06 6:09
21 Tatyana Oborina - - 1:11:28 +10:17 6:10
22 Mirka Suutari Muhniemi 1:11:36 +10:24 6:11
23 Doris Kudre - - 1:13:07 +11:55 6:19
24 Tiia Tallila - - 1:14:16 +13:04 6:24
25 Tuuli Suutari - - 1:15:56 +14:45 6:33
26 Carmen Strub - - 1:17:19 +16:07 6:40
27 Antoniya Grigorova - - 1:17:59 +16:47 6:44
28 Sanna Pusa - - 1:20:31 +19:19 6:57
29 Evine Westli Andersen Løten 1:20:50 +19:38 6:59
30 Juliaana Nasi - - 1:30:56 +29:44 7:51
Riikka Suomalainen - - did not finish
Evely Kaasiku - - did not start
Daisy Kudre Värska did not start
Suvi Oikarinen - - did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org