International Orienteering Federation

Official results for Junior World Orienteering Championships 2017 - Relay

Event informationShow result list by classHide team lineupsPrint

Name: Relay
Organisers: Finland / Koovee
Date: 15 July 2017

Austrian Orienteering Federation

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
9Austria 1Men (36)1:37:38
1. Rafael Dobnik32:30inactive
2. Nicolas Kastner34:24inactive
3. Jannis Bonek30:441:37:38
13Austria 1Men all (61)1:37:38
1. Rafael Dobnik32:30inactive
2. Nicolas Kastner34:24inactive
3. Jannis Bonek30:441:37:38
35Austria 2Men all (61)1:53:13
1. Georg Groell37:57inactive
2. Florian Kurz35:11inactive
3. Richard Gremmel40:051:53:13
Austria 1Women all (48)1:43:42
1. Ylvi Kastner34:33inactive
2. Johanna Trummer33:54inactive
3. Jasmina Gassner35:151:43:42

Belarus Orienteering Federation

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
29Belarus 1Men (36)2:11:48
1. Anton Navichenka44:23inactive
2. Yauhen Zhakhouski37:38inactive
3. Dzmirty Zhilinskiy49:472:11:48
46Belarus 1Men all (61)2:11:48
1. Anton Navichenka44:23inactive
2. Yauhen Zhakhouski37:38inactive
3. Dzmirty Zhilinskiy49:472:11:48
Belarus 1Women all (48)disqualified
1. Viktoryia Redzkova40:20inactive
2. Katsiaryna Sasinovich50:40inactive
3. Aliaksandra Vankevichdisqualifieddisqualified

Belgian Orienteering Federation ABSO BVOS

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
24Belgium 1Men (36)1:53:14
1. Wout Keuppens35:17inactive
2. Mathias Blaise37:49inactive
3. Jeremy Bredo40:081:53:14
24Belgium 1Women (26)2:25:24
1. Hannah Thiels45:02inactive
2. Sandrine Defraigne47:36inactive
3. Marine Sillien52:462:25:24
36Belgium 1Men all (61)1:53:14
1. Wout Keuppens35:17inactive
2. Mathias Blaise37:49inactive
3. Jeremy Bredo40:081:53:14
36Belgium 1Women all (48)2:25:24
1. Hannah Thiels45:02inactive
2. Sandrine Defraigne47:36inactive
3. Marine Sillien52:462:25:24
45Belgium 2Men all (61)2:09:24
1. Warre De Cuyper40:39inactive
2. Klaas Mellebeek41:29inactive
3. Martijn Hus47:162:09:24

British Orienteering

7 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
8Great Britain 2Men (36)1:37:00
1. Alistair Masson33:04inactive
2. Matthew Fellbaum32:16inactive
3. Harrison McCartney31:401:37:00
12Great Britain 1Women (26)1:55:05
1. Fiona Bunn34:26inactive
2. Jennifer Ricketts36:13inactive
3. Grace Molloy44:261:55:05
12Great Britain 2Men all (61)1:37:00
1. Alistair Masson33:04inactive
2. Matthew Fellbaum32:16inactive
3. Harrison McCartney31:401:37:00
15Great Britain 1Men (36)1:40:37
1. Alex Carcas30:26inactive
2. Alexander Chepelin30:12inactive
3. Nathan Lawson39:591:40:37
17Great Britain 1Women all (48)1:55:05
1. Fiona Bunn34:26inactive
2. Jennifer Ricketts36:13inactive
3. Grace Molloy44:261:55:05
19Great Britain 1Men all (61)1:40:37
1. Alex Carcas30:26inactive
2. Alexander Chepelin30:12inactive
3. Nathan Lawson39:591:40:37
23Great Britain 2Women all (48)1:59:09
1. Cecilie Andersen40:22inactive
2. Alice Rigby38:48inactive
3. Chloe Potter39:591:59:09

Bulgarian Orienteering Federation

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
11Bulgaria 1Women (26)1:53:30
1. Mariya Dermendzhieva33:22inactive
2. Borislava Mitkova39:41inactive
3. Andreya Dyaksova40:271:53:30
16Bulgaria 1Women all (48)1:53:30
1. Mariya Dermendzhieva33:22inactive
2. Borislava Mitkova39:41inactive
3. Andreya Dyaksova40:271:53:30
30Bulgaria 1Men (36)2:14:17
1. Valentin Shishkov43:27inactive
2. Boyan Ivandzhikov45:12inactive
3. Stefan Yordanov45:382:14:17
48Bulgaria 1Men all (61)2:14:17
1. Valentin Shishkov43:27inactive
2. Boyan Ivandzhikov45:12inactive
3. Stefan Yordanov45:382:14:17

Bundaberg United Scrub Harrier

7 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
30ESP-LIT-HUN 1Women all (48)2:08:22
1. Maria Soriano Ramal48:35inactive
2. Vanda Vekony38:09inactive
3. Ugne Gineikaite41:382:08:22
37ITA-AUT 1Women all (48)2:25:49
1. Vera Chiusole52:01inactive
2. Alice Selem53:22inactive
3. Tina Tiefenboeck40:262:25:49
40MDA-ROU 1Men all (61)1:56:58
1. Anatoli Fomiciov38:01inactive
2. George Emilian Minoiu38:49inactive
3. Peter Knobloch Esztergar40:081:56:58
41HKG-BEL-TPE 1Women all (48)3:08:08
1. Yi Shan Wong1:25:19inactive
2. Ems De Smul43:02inactive
3. Minhuei Huang59:473:08:08
50ESP-LIT-ITA 1Men all (61)2:17:36
1. Jesus Rodriguez Corrochano45:29inactive
2. Dominykas Dulius44:47inactive
3. Andrea Melioli47:202:17:36
TPE 1Men all (61)did not finish
1. Chin Ti Lin1:24:45inactive
2. did not startdid not start
3. did not startdid not start
EST-SVK 1Women all (48)did not finish
1. Marie Tammemae46:04inactive
2. Antonia Sofrankova59:19inactive
3. did not startdid not start

Chinese Taipei Orienteering Association

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
58Chinese Taipei 1Men all (61)4:28:24
1. Yen Wen Chen1:19:17inactive
2. Boyuan Huang1:07:54inactive
3. Kuan Yu Lin2:01:134:28:24
Chinese Taipei 1Men (36)over max time
1. Yen Wen Chen1:19:17inactive
2. Boyuan Huang1:07:54inactive
3. Kuan Yu Lin2:01:13over max time

Croatian Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
31Croatia 1Men (36)2:14:20
1. Dominik Kirin38:05inactive
2. Andro Vladimir Stambuk43:31inactive
3. Luka Ivkovic52:442:14:20
49Croatia 1Men all (61)2:14:20
1. Dominik Kirin38:05inactive
2. Andro Vladimir Stambuk43:31inactive
3. Luka Ivkovic52:442:14:20

Czech Orienteering Federation

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
7Czech Republic 1Women (26)1:44:58
1. Barbora Chaloupska34:25inactive
2. Barbora Vyhnalkova35:24inactive
3. Tereza Janosikova35:091:44:58
8Czech Republic 1Women all (48)1:44:58
1. Barbora Chaloupska34:25inactive
2. Barbora Vyhnalkova35:24inactive
3. Tereza Janosikova35:091:44:58
12Czech Republic 1Men (36)1:39:25
1. Vojtech Sykora31:20inactive
2. Tomas Krivda33:58inactive
3. Daniel Vandas34:071:39:25
16Czech Republic 1Men all (61)1:39:25
1. Vojtech Sykora31:20inactive
2. Tomas Krivda33:58inactive
3. Daniel Vandas34:071:39:25
20Czech Republic 2Women all (48)1:57:42
1. Klara Novotna38:55inactive
2. Anna Kopecka38:27inactive
3. Tereza Cechova40:201:57:42
22Czech Republic 2Men all (61)1:41:56
1. Jan Bendak30:29inactive
2. Libor Cernocky36:07inactive
3. Otakar Hirs35:201:41:56

Danish Orienteering Federation DOF

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
5Denmark 1Women (26)1:40:48
1. Line Cederberg33:14inactive
2. Agnes Kracht32:50inactive
3. Josefine Lind34:441:40:48
6Denmark 1Women all (48)1:40:48
1. Line Cederberg33:14inactive
2. Agnes Kracht32:50inactive
3. Josefine Lind34:441:40:48
11Denmark 2Women all (48)1:47:46
1. Lise Termansen34:49inactive
2. Annika Simonsen35:41inactive
3. Ida Oebro37:161:47:46
16Denmark 1Men (36)1:40:42
1. Andreas Bock Bjoernsen32:29inactive
2. Carl Emil Schoier Kovsted33:52inactive
3. Laurits Bidstrup Moller34:211:40:42
20Denmark 1Men all (61)1:40:42
1. Andreas Bock Bjoernsen32:29inactive
2. Carl Emil Schoier Kovsted33:52inactive
3. Laurits Bidstrup Moller34:211:40:42
26Denmark 2Men all (61)1:46:22
1. Mikkel Lyskjaer34:21inactive
2. Malthe Poulsen36:15inactive
3. Lasse Fugmann35:461:46:22

Deutscher Turner Bund

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
9Germany 1Women (26)1:50:30
1. Isabel Seeger36:31inactive
2. Birte Friedrichs38:33inactive
3. Dorothea Mueller35:261:50:30
10Germany 1Men (36)1:37:42
1. Veit Slodowski31:26inactive
2. Colin Kolbe35:51inactive
3. Ole Hennseler30:251:37:42
14Germany 1Men all (61)1:37:42
1. Veit Slodowski31:26inactive
2. Colin Kolbe35:51inactive
3. Ole Hennseler30:251:37:42
14Germany 1Women all (48)1:50:30
1. Isabel Seeger36:31inactive
2. Birte Friedrichs38:33inactive
3. Dorothea Mueller35:261:50:30
21Germany 2Women all (48)1:58:12
1. Ann Charlotte Spangenberg35:14inactive
2. Ellen Klueser41:36inactive
3. Mareike Seeger41:221:58:12

Estonian Orienteering Federation EOL

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
15Estonia 1Women (26)2:00:42
1. Emily Raudkepp41:16inactive
2. Teele Telgma40:48inactive
3. Kristel Koivo38:382:00:42
20Estonia 1Men (36)1:46:29
1. Lauri Pahn35:30inactive
2. Oliver Kutt35:23inactive
3. Kaarel Vesilind35:361:46:29
25Estonia 1Women all (48)2:00:42
1. Emily Raudkepp41:16inactive
2. Teele Telgma40:48inactive
3. Kristel Koivo38:382:00:42
29Estonia 1Men all (61)1:46:29
1. Lauri Pahn35:30inactive
2. Oliver Kutt35:23inactive
3. Kaarel Vesilind35:361:46:29

Finnish Orienteering Federation

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
2Finland 1Men (36)1:29:58
1. Akseli Ruohola29:26inactive
2. Aleksi Sorsa31:32inactive
3. Olli Ojanaho29:001:29:58
2Finland 1Men all (61)1:29:58
1. Akseli Ruohola29:26inactive
2. Aleksi Sorsa31:32inactive
3. Olli Ojanaho29:001:29:58
4Finland 2Women (26)1:40:17
1. Inka Nurminen33:13inactive
2. Alexandra Enlund35:06inactive
3. Anu Tuomisto31:581:40:17
4Finland 2Men all (61)1:30:44
1. Tuomas Heikkila29:57inactive
2. Topi Syrjalainen30:13inactive
3. Ollipekka Heikkila30:341:30:44
4Finland 2Women all (48)1:40:17
1. Inka Nurminen33:13inactive
2. Alexandra Enlund35:06inactive
3. Anu Tuomisto31:581:40:17
5Finland 1Women all (48)1:40:36
1. Lotta Eerola33:22inactive
2. Amy Nymalm33:02inactive
3. Veera Klemettinen34:121:40:36

French Orienteering Federation

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
6France 1Men (36)1:32:06
1. Mathieu Perrin29:49inactive
2. Fleury Roux31:50inactive
3. Guilhem Elias30:271:32:06
6France 1Women (26)1:43:01
1. Maelle Beauvir33:18inactive
2. Florence Hanauer32:44inactive
3. Alina Palcau36:591:43:01
7France 1Men all (61)1:32:06
1. Mathieu Perrin29:49inactive
2. Fleury Roux31:50inactive
3. Guilhem Elias30:271:32:06
7France 1Women all (48)1:43:01
1. Maelle Beauvir33:18inactive
2. Florence Hanauer32:44inactive
3. Alina Palcau36:591:43:01
19France 2Women all (48)1:55:08
1. Chloe Dudoignon36:22inactive
2. Juliette Basset38:38inactive
3. Lou Lenoble40:081:55:08
21France 2Men all (61)1:41:16
1. Theo Radondy31:25inactive
2. Pierre Erbland35:30inactive
3. Benjamin Leduc34:211:41:16

Hungarian Orienteering Federation

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
11Hungary 1Men (36)1:37:46
1. Marton Zacher33:07inactive
2. Mihaly Ormay33:20inactive
3. Patrik Egei31:191:37:46
13Hungary 1Women (26)1:55:08
1. Hanga Szuromi37:14inactive
2. Csenge Viniczai36:30inactive
3. Zsofia Sarkozy41:241:55:08
15Hungary 1Men all (61)1:37:46
1. Marton Zacher33:07inactive
2. Mihaly Ormay33:20inactive
3. Patrik Egei31:191:37:46
18Hungary 1Women all (48)1:55:08
1. Hanga Szuromi37:14inactive
2. Csenge Viniczai36:30inactive
3. Zsofia Sarkozy41:241:55:08
27Hungary 2Men all (61)1:46:23
1. Mark Porganyi36:50inactive
2. Matyas Szuromi36:13inactive
3. Erik Kalman33:201:46:23

Irish Orienteering Association

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
27Ireland 1Men (36)1:56:55
1. Paul Pruzina33:12inactive
2. Ruairi Long37:54inactive
3. Zach Harrington45:491:56:55
39Ireland 1Men all (61)1:56:55
1. Paul Pruzina33:12inactive
2. Ruairi Long37:54inactive
3. Zach Harrington45:491:56:55
47Ireland 2Men all (61)2:12:20
1. Conall Whelan40:40inactive
2. Zac OSullivanHourihan43:24inactive
3. Caoimhe O Boyle48:162:12:20

Italian Orienteering Federation FISO

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
Italy 1Men all (61)1:52:26
1. Lukas Patscheider36:50inactive
2. Fabio Brunet41:33inactive
3. Samuele Tait34:031:52:26

Japanese Orienteering Federation

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
26Japan 1Women (26)2:56:48
1. Suzu Masuzawa52:03inactive
2. Yuka Kawamura1:14:22inactive
3. Wakana Miyamoto50:232:56:48
28Japan 1Men (36)2:04:21
1. Yuki Nitami43:57inactive
2. Ryunosuke Iwai40:38inactive
3. Go Inamori39:462:04:21
39Japan 1Women all (48)2:56:48
1. Suzu Masuzawa52:03inactive
2. Yuka Kawamura1:14:22inactive
3. Wakana Miyamoto50:232:56:48
42Japan 2Women all (48)3:46:32
1. Honami Inagaki55:20inactive
2. Hinano Takahashi57:58inactive
3. Kaho Kotake1:53:143:46:32
44Japan 1Men all (61)2:04:21
1. Yuki Nitami43:57inactive
2. Ryunosuke Iwai40:38inactive
3. Go Inamori39:462:04:21
55Japan 2Men all (61)2:29:42
1. Seiya Morikiyo39:22inactive
2. Kouhei Ueno1:03:07inactive
3. Akihiro Shiina47:132:29:42

Latvian Orienteering Federation

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
7Latvia 1Men (36)1:36:32
1. Endijs Titomers34:18inactive
2. Matiss Sliksjanis31:18inactive
3. Uldis Upitis30:561:36:32
10Latvia 1Men all (61)1:36:32
1. Endijs Titomers34:18inactive
2. Matiss Sliksjanis31:18inactive
3. Uldis Upitis30:561:36:32
19Latvia 1Women (26)2:07:38
1. Elizabete Blumentale43:11inactive
2. Magda Cigle43:57inactive
3. Anna Eleonora Freimane40:302:07:38
24Latvia 2Men all (61)1:43:14
1. Edgars Ustinovs33:06inactive
2. Valters Reneslacis33:37inactive
3. Ilgvars Caune36:311:43:14
29Latvia 1Women all (48)2:07:38
1. Elizabete Blumentale43:11inactive
2. Magda Cigle43:57inactive
3. Anna Eleonora Freimane40:302:07:38

Lithuanian Orienteering Federation

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
14Lithuania 1Women (26)1:59:30
1. Migle Susinskaite40:51inactive
2. Kaste Rutkauskaite36:16inactive
3. Akvile Bartkeviciute42:231:59:30
21Lithuania 1Men (36)1:46:42
1. Rokas Lipnickas35:24inactive
2. Kestutis Nenartavicius35:20inactive
3. Simonas Tamosaitis35:581:46:42
24Lithuania 1Women all (48)1:59:30
1. Migle Susinskaite40:51inactive
2. Kaste Rutkauskaite36:16inactive
3. Akvile Bartkeviciute42:231:59:30
30Lithuania 1Men all (61)1:46:42
1. Rokas Lipnickas35:24inactive
2. Kestutis Nenartavicius35:20inactive
3. Simonas Tamosaitis35:581:46:42

Norwegian Orienteering Federation

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Norway 1Men (36)1:28:23
1. Kasper Fosser29:24inactive
2. Elias Jonsson29:12inactive
3. Audun Heimdal29:471:28:23
1Norway 1Men all (61)1:28:23
1. Kasper Fosser29:24inactive
2. Elias Jonsson29:12inactive
3. Audun Heimdal29:471:28:23
3Norway 1Women (26)1:39:21
1. Victoria Haestad Bjornstad30:03inactive
2. Ingrid Lundanes33:43inactive
3. Marie Olaussen35:351:39:21
3Norway 1Women all (48)1:39:21
1. Victoria Haestad Bjornstad30:03inactive
2. Ingrid Lundanes33:43inactive
3. Marie Olaussen35:351:39:21
8Norway 2Men all (61)1:32:08
1. Jorgen Baklid30:27inactive
2. Herman Ryen Martinsen30:12inactive
3. Einar Melsom31:291:32:08
9Norway 2Women all (48)1:46:42
1. Mia Bekhus37:15inactive
2. Ragne Wiklund35:27inactive
3. Ingeborg Eide34:001:46:42

Orienteering Association of Hong Kong

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
25Hong Kong 1Women (26)3:03:34
1. Cho Yu Lam43:51inactive
2. Ying Yau Chu57:21inactive
3. Hei tung Leung1:22:223:03:34
35Hong Kong 1Men (36)2:31:19
1. Chun Ho Li50:10inactive
2. Yau Man Chu49:59inactive
3. Chit Hei Shiu51:102:31:19
40Hong Kong 1Women all (48)3:03:34
1. Cho Yu Lam43:51inactive
2. Ying Yau Chu57:21inactive
3. Hei tung Leung1:22:223:03:34
54Hong Kong 1Men all (61)2:31:19
1. Chun Ho Li50:10inactive
2. Yau Man Chu49:59inactive
3. Chit Hei Shiu51:102:31:19

Orienteering Australia

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
16Australia 1Women (26)2:02:39
1. Tara Melhuish40:24inactive
2. Zoe Dowling42:28inactive
3. Asha Steer39:472:02:39
18Australia 1Men (36)1:46:06
1. Aston Key33:43inactive
2. Joseph Dickinson36:52inactive
3. Patrick Jaffe35:311:46:06
25Australia 1Men all (61)1:46:06
1. Aston Key33:43inactive
2. Joseph Dickinson36:52inactive
3. Patrick Jaffe35:311:46:06
26Australia 1Women all (48)2:02:39
1. Tara Melhuish40:24inactive
2. Zoe Dowling42:28inactive
3. Asha Steer39:472:02:39
34Australia 2Women all (48)2:19:25
1. Rachel Allen49:14inactive
2. Winnie Oakhill43:39inactive
3. Caroline Pigerre46:322:19:25
41Australia 2Men all (61)2:03:55
1. Jarrah Day35:56inactive
2. Simeon Burrill45:56inactive
3. Toby Wilson42:032:03:55

Orienteering Canada

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
20Canada 1Women (26)2:14:55
1. Emma Waddington35:03inactive
2. Emma Sherwood51:44inactive
3. Nicole Whitmore48:082:14:55
23Canada 1Men (36)1:49:56
1. Jan Erik Naess33:10inactive
2. Leif Blake37:33inactive
3. Michael Svoboda39:131:49:56
31Canada 1Women all (48)2:14:55
1. Emma Waddington35:03inactive
2. Emma Sherwood51:44inactive
3. Nicole Whitmore48:082:14:55
32Canada 1Men all (61)1:49:56
1. Jan Erik Naess33:10inactive
2. Leif Blake37:33inactive
3. Michael Svoboda39:131:49:56
42Canada 2Men all (61)2:03:56
1. Christian Michelsen40:33inactive
2. David Bakker41:01inactive
3. Caelan Pangman McLean42:222:03:56

Orienteering New Zealand

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
14New Zealand 1Men (36)1:40:34
1. Tommy Hayes31:26inactive
2. Devon Beckman35:57inactive
3. Nick Smith33:111:40:34
18New Zealand 1Men all (61)1:40:34
1. Tommy Hayes31:26inactive
2. Devon Beckman35:57inactive
3. Nick Smith33:111:40:34
34New Zealand 2Men all (61)1:52:58
1. Cameron de LIsle35:21inactive
2. Callum Herries41:42inactive
3. Ed Cory Wright35:551:52:58
New Zealand 1Women all (48)1:55:17
1. Danielle Goodall40:20inactive
2. Lara Molloy36:59inactive
3. Katie CoryWright37:581:55:17
New Zealand 2Women all (48)disqualified
1. Kayla Fairbairn34:04inactive
2. Jenna Tidswell57:40inactive
3. Alice Tilley41:01disqualified

Orienteering USA

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
18United States 1Women (26)2:06:39
1. Julia Doubson43:12inactive
2. Tyra Christopherson43:52inactive
3. Isabel Bryant39:352:06:39
19United States 1Men (36)1:46:28
1. Anton Salmenkyla33:32inactive
2. Thomas Laraia37:10inactive
3. David Runde35:461:46:28
28United States 1Men all (61)1:46:28
1. Anton Salmenkyla33:32inactive
2. Thomas Laraia37:10inactive
3. David Runde35:461:46:28
28United States 1Women all (48)2:06:39
1. Julia Doubson43:12inactive
2. Tyra Christopherson43:52inactive
3. Isabel Bryant39:352:06:39
38United States 2Women all (48)2:33:52
1. Siri Christopherson43:22inactive
2. Caroline Sandbo57:00inactive
3. Katie Petersen53:302:33:52
56United States 2Men all (61)2:32:14
1. Peter Zakrevski38:24inactive
2. Anthony Riley43:46inactive
3. Aidan Minto1:10:042:32:14

Polish Orienteering Federation

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
10Poland 1Women (26)1:53:07
1. Maria Gorczyca37:10inactive
2. Zuzanna Morawska39:57inactive
3. Zuzanna Wanczyk36:001:53:07
15Poland 1Women all (48)1:53:07
1. Maria Gorczyca37:10inactive
2. Zuzanna Morawska39:57inactive
3. Zuzanna Wanczyk36:001:53:07
17Poland 1Men (36)1:43:05
1. Marcin Biederman35:42inactive
2. Kacper Kuca35:56inactive
3. Pryjma Fryderyk31:271:43:05
23Poland 1Men all (61)1:43:05
1. Marcin Biederman35:42inactive
2. Kacper Kuca35:56inactive
3. Pryjma Fryderyk31:271:43:05
43Poland 2Men all (61)2:04:10
1. Jan Baran33:22inactive
2. Justyna Kostrzewska48:32inactive
3. Dagmara Dominiak42:162:04:10

Portuguese Orienteering Federation FPO

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
22Portugal 1Men (36)1:49:47
1. Ricardo Esteves Ferreira31:19inactive
2. Joao Novo39:52inactive
3. Joao Benardino38:361:49:47
31Portugal 1Men all (61)1:49:47
1. Ricardo Esteves Ferreira31:19inactive
2. Joao Novo39:52inactive
3. Joao Benardino38:361:49:47
52Portugal 2Men all (61)2:26:29
1. Joao Magalhaes34:54inactive
2. Bernardo Pereira42:02inactive
3. Beatriz Sanguino1:09:332:26:29

Romanian Orienteering Federation

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
21Romania 1Women (26)2:14:56
1. Adela Maria Galateanu43:21inactive
2. Timea Virag49:09inactive
3. Agnes Rebeka Neda42:262:14:56
32Romania 1Women all (48)2:14:56
1. Adela Maria Galateanu43:21inactive
2. Timea Virag49:09inactive
3. Agnes Rebeka Neda42:262:14:56
Romania 1Men all (61)1:52:23
1. Claudiu Rob35:28inactive
2. Attila Szocs37:53inactive
3. Mihai Andrei Tintar39:021:52:23

Russian Orienteering Federation

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
3Russian Federation 1Men (36)1:30:29
1. Daniil Kashin30:01inactive
2. Kirill Komarov30:10inactive
3. Mikhail Kuleshov30:181:30:29
3Russian Federation 1Men all (61)1:30:29
1. Daniil Kashin30:01inactive
2. Kirill Komarov30:10inactive
3. Mikhail Kuleshov30:181:30:29
8Russian Federation 1Women (26)1:46:52
1. Ekaterina Ryazanova34:50inactive
2. Veronika Kalinina33:47inactive
3. Anna Dvorianskaia38:151:46:52
10Russian Federation 1Women all (48)1:46:52
1. Ekaterina Ryazanova34:50inactive
2. Veronika Kalinina33:47inactive
3. Anna Dvorianskaia38:151:46:52
22Russian Federation 2Women all (48)1:58:19
1. Dasha Panchenko33:24inactive
2. Zlata Malysheva38:09inactive
3. Ekaterina Vlasova46:461:58:19
33Russian Federation 2Men all (61)1:50:00
1. Evgeniy Godlevskiy32:28inactive
2. Aleksandr Safonov38:58inactive
3. Nikita Gurevich38:341:50:00

Serbian Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
34Serbia 1Men (36)2:30:33
1. Stefan Bilic33:29inactive
2. Olga Stanojevic1:09:10inactive
3. Milos Bilic47:542:30:33
53Serbia 1Men all (61)2:30:33
1. Stefan Bilic33:29inactive
2. Olga Stanojevic1:09:10inactive
3. Milos Bilic47:542:30:33

Slovak Orienteering Federation

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
13Slovakia 1Men (36)1:39:45
1. Jakub Chupek33:11inactive
2. Dusan Slama33:13inactive
3. Jakub Dekret33:211:39:45
17Slovakia 1Men all (61)1:39:45
1. Jakub Chupek33:11inactive
2. Dusan Slama33:13inactive
3. Jakub Dekret33:211:39:45
22Slovakia 1Women (26)2:15:22
1. Tereza Miklusova41:00inactive
2. Andrea Papugova45:51inactive
3. Tereza Smelikova48:312:15:22
33Slovakia 1Women all (48)2:15:22
1. Tereza Miklusova41:00inactive
2. Andrea Papugova45:51inactive
3. Tereza Smelikova48:312:15:22

Spanish Orienteering Federation FEDO

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
23Spain 1Women (26)2:20:45
1. Maria Prieto34:48inactive
2. Inmaculada Crespo57:35inactive
3. Ines Pozo Prada48:222:20:45
26Spain 1Men (36)1:54:54
1. Alvaro Casado34:49inactive
2. Pablo Fernandez Cascales39:34inactive
3. Luis Milvaques Casado40:311:54:54
35Spain 1Women all (48)2:20:45
1. Maria Prieto34:48inactive
2. Inmaculada Crespo57:35inactive
3. Ines Pozo Prada48:222:20:45
38Spain 1Men all (61)1:54:54
1. Alvaro Casado34:49inactive
2. Pablo Fernandez Cascales39:34inactive
3. Luis Milvaques Casado40:311:54:54

Swedish Orienteering Federation

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Sweden 1Women (26)1:34:15
1. Lisa Jonsson Nordin32:00inactive
2. Sanna Fast33:03inactive
3. Linnea Golsater29:121:34:15
1Sweden 1Women all (48)1:34:15
1. Lisa Jonsson Nordin32:00inactive
2. Sanna Fast33:03inactive
3. Linnea Golsater29:121:34:15
4Sweden 1Men (36)1:31:55
1. Isac von Krusenstierna31:27inactive
2. Simon Hector30:54inactive
3. Simon Imark29:341:31:55
5Sweden 1Men all (61)1:31:55
1. Isac von Krusenstierna31:27inactive
2. Simon Hector30:54inactive
3. Simon Imark29:341:31:55
9Sweden 2Men all (61)1:34:34
1. Jesper Svensk30:50inactive
2. Anton Forsberg31:30inactive
3. Henrik Johannesson32:141:34:34
13Sweden 2Women all (48)1:50:26
1. Vilma von Krusenstierna37:10inactive
2. Emma Hagrot36:40inactive
3. Isa Envall36:361:50:26

Swiss Orienteering

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
2Switzerland 1Women (26)1:36:00
1. Valerie Aebischer32:10inactive
2. Sofie Bachmann33:35inactive
3. Simona Aebersold30:151:36:00
2Switzerland 1Women all (48)1:36:00
1. Valerie Aebischer32:10inactive
2. Sofie Bachmann33:35inactive
3. Simona Aebersold30:151:36:00
5Switzerland 1Men (36)1:31:56
1. Nick Gebert30:28inactive
2. Pascal Buchs31:21inactive
3. Joey Hadorn30:071:31:56
6Switzerland 1Men all (61)1:31:56
1. Nick Gebert30:28inactive
2. Pascal Buchs31:21inactive
3. Joey Hadorn30:071:31:56
11Switzerland 2Men all (61)1:36:37
1. Andrin Gruendler34:12inactive
2. Tino Polsini32:23inactive
3. Timo Suter30:021:36:37
12Switzerland 2Women all (48)1:48:48
1. Saskia Buchmueller34:47inactive
2. Katrin Mueller35:52inactive
3. Deborah Stadler38:091:48:48

The South African Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
33South Africa 1Men (36)2:46:41
1. Andries Swart44:26inactive
2. Christie Courtnage53:43inactive
3. Carl Holmes1:08:322:46:41
57South Africa 1Men all (61)2:46:41
1. Andries Swart44:26inactive
2. Christie Courtnage53:43inactive
3. Carl Holmes1:08:322:46:41

Turkish Orienteering Federation

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
17Turkey 1Women (26)2:03:03
1. Elif Gokce Avci33:23inactive
2. Zeynep Ocak49:40inactive
3. Ayse Bozkurt40:002:03:03
27Turkey 1Women all (48)2:03:03
1. Elif Gokce Avci33:23inactive
2. Zeynep Ocak49:40inactive
3. Ayse Bozkurt40:002:03:03
32Turkey 1Men (36)2:17:37
1. Talha Gunday39:29inactive
2. Mucahit Ozkaya42:23inactive
3. Emirhan Kulahsiz55:452:17:37
51Turkey 1Men all (61)2:17:37
1. Talha Gunday39:29inactive
2. Mucahit Ozkaya42:23inactive
3. Emirhan Kulahsiz55:452:17:37

Ukrainian Orienteering Federation

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
25Ukraine 1Men (36)1:53:24
1. Taras Rachuk33:06inactive
2. Stanislav Polianytsia43:58inactive
3. Mykyta Zviahin36:201:53:24
37Ukraine 1Men all (61)1:53:24
1. Taras Rachuk33:06inactive
2. Stanislav Polianytsia43:58inactive
3. Mykyta Zviahin36:201:53:24
Ukraine 1Women all (48)2:00:41
1. Feia Tsyvilska39:34inactive
2. Iulia Trokhymchuk40:24inactive
3. Mariia Tymoshchuk40:432:00:41

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org