International Orienteering Federation

Official results for Middle distance, final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Middle distance, final
Organisers: Finland / Koovee
Date: 11 July 2017

Women

3 500 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simona AebersoldSwitzerland23:156:38
2Linnea GolsaterSweden24:29+1:146:59
3Veera KlemettinenFinland25:03+1:487:09
4Victoria Haestad BjornstadNorway25:14+1:597:12
5Sofie BachmannSwitzerland25:39+2:247:19
6Sanna FastSweden25:47+2:327:22
7Valerie AebischerSwitzerland25:52+2:377:23
8Josefine LindDenmark26:10+2:557:28
8Marie OlaussenNorway26:10+2:557:28
10Agnes KrachtDenmark26:20+3:057:31
11Lotta EerolaFinland26:54+3:397:41
12Amy NymalmFinland27:05+3:507:44
13Ida OebroDenmark27:13+3:587:46
14Line CederbergDenmark27:19+4:047:48
15Ingrid LundanesNorway27:41+4:267:54
16Anu TuomistoFinland27:56+4:417:58
17Ingeborg EideNorway28:00+4:458:00
18Veronika KalininaRussian Federation28:21+5:068:06
19Grace MolloyGreat Britain28:36+5:218:10
20Tereza JanosikovaCzech Republic28:40+5:258:11
21Ekaterina RyazanovaRussian Federation29:19+6:048:22
22Isa EnvallSweden29:31+6:168:26
23Alexandra EnlundFinland29:32+6:178:26
24Jennifer RickettsGreat Britain29:37+6:228:27
25Lisa Jonsson NordinSweden29:55+6:408:32
26Katrin MuellerSwitzerland29:57+6:428:33
27Dorothea MuellerGermany30:00+6:458:34
28Florence HanauerFrance30:02+6:478:34
29Lise TermansenDenmark30:06+6:518:36
30Zuzanna MorawskaPoland30:22+7:078:40
31Deborah StadlerSwitzerland30:29+7:148:42
32Juliette BassetFrance30:58+7:438:50
33Inka NurminenFinland31:00+7:458:51
34Kaste RutkauskaiteLithuania31:19+8:048:56
34Jasmina GassnerAustria31:19+8:048:56
36Barbora ChaloupskaCzech Republic31:23+8:088:58
37Saskia BuchmuellerSwitzerland31:26+8:118:58
37Isabel SeegerGermany31:26+8:118:58
39Ekaterina VlasovaRussian Federation31:58+8:439:08
40Zlata MalyshevaRussian Federation32:12+8:579:12
41Anna DvorianskaiaRussian Federation32:16+9:019:13
42Mareike SeegerGermany32:17+9:029:13
43Dasha PanchenkoRussian Federation32:19+9:049:14
44Anna KopeckaCzech Republic32:25+9:109:15
45Teele TelgmaEstonia32:30+9:159:17
46Andreya DyaksovaBulgaria32:34+9:199:18
47Tereza SmelikovaSlovakia32:40+9:259:20
48Birte FriedrichsGermany32:41+9:269:20
49Emma HagrotSweden33:33+10:189:35
50Maria PrietoSpain34:18+11:039:48
51Danielle GoodallNew Zealand34:38+11:239:53
52Maria GorczycaPoland34:54+11:399:58
53Marine SillienBelgium34:55+11:409:58
54Csenge ViniczaiHungary37:33+14:1810:43
55Mia BekhusNorway37:40+14:2510:45
56Vanda VekonyHungary37:56+14:4110:50
57Maelle BeauvirFrance38:42+15:2711:03
58Zuzanna WanczykPoland40:13+16:5811:29
Annika SimonsenDenmarkdisqualified
Fiona BunnGreat Britaindid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org