International Orienteering Federation

Official results for Junior World Orienteering Championships 2017 - Middle distance, qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle distance, qualification
Organisers: Finland / Koovee
Date: 10 July 2017

Australia

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
22Joseph DickinsonMen Qualification 3 (58)27:47+4:436:56B
25Zoe DowlingWomen Qualification 3 (50)31:01+6:188:51B
28Patrick JaffeMen Qualification 3 (58)28:26+5:227:06B
29Asha SteerWomen Qualification 2 (50)37:08+13:3610:55B
32Simeon BurrillMen Qualification 1 (58)29:28+8:107:22B
32Winnie OakhillWomen Qualification 1 (51)31:03+7:329:07B
39Caroline PigerreWomen Qualification 1 (51)34:08+10:3710:02B
39Rachel AllenWomen Qualification 2 (50)47:52+24:2014:04B
42Tara MelhuishWomen Qualification 3 (50)37:24+12:4110:41C
43Jarrah DayMen Qualification 2 (57)34:16+10:158:21C
44Toby WilsonMen Qualification 2 (57)34:24+10:238:23C
Aston KeyMen Qualification 1 (58)disqualifiedC

Austria

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Jannis BonekMen Qualification 2 (57)25:14+1:136:09A
10Jasmina GassnerWomen Qualification 1 (51)26:00+2:297:38A
13Florian KurzMen Qualification 3 (58)25:57+2:536:29A
16Rafael DobnikMen Qualification 1 (58)26:26+5:086:36A
18Nicolas KastnerMen Qualification 1 (58)26:54+5:366:43A
20Georg GroellMen Qualification 2 (57)28:19+4:186:54A
30Johanna TrummerWomen Qualification 2 (50)38:15+14:4311:15B
34Tina TiefenboeckWomen Qualification 2 (50)41:14+17:4212:07B
38Ylvi KastnerWomen Qualification 3 (50)35:42+10:5910:12B
48Richard GremmelMen Qualification 3 (58)43:47+20:4310:56C

Belarus

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
30Anton NavichenkaMen Qualification 1 (58)28:52+7:347:13B
30Yauhen ZhakhouskiMen Qualification 3 (58)29:17+6:137:19B
31Viktoryia RedzkovaWomen Qualification 1 (51)30:57+7:269:06B
49Katsiaryna SasinovichWomen Qualification 3 (50)52:24+27:4114:58C
49Aliaksandra VankevichWomen Qualification 2 (50)1:15:22+51:5022:10C
50Dzmirty ZhilinskiyMen Qualification 2 (57)37:41+13:409:11C

Belgium

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
18Marine SillienWomen Qualification 2 (50)32:43+9:119:37A
27Mathias BlaiseMen Qualification 3 (58)28:23+5:197:05B
34Hannah ThielsWomen Qualification 1 (51)32:47+9:169:38B
34Wout KeuppensMen Qualification 2 (57)31:35+7:347:42B
41Ems De SmulWomen Qualification 3 (50)37:14+12:3110:38C
42Klaas MellebeekMen Qualification 1 (58)33:40+12:228:25C
43Sandrine DefraigneWomen Qualification 1 (51)36:59+13:2810:52C
46Martijn HusMen Qualification 3 (58)41:06+18:0210:16C
51Jeremy BredoMen Qualification 1 (58)38:25+17:079:36C
55Warre De CuyperMen Qualification 2 (57)46:02+22:0111:13C

Bulgaria

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
12Andreya DyaksovaWomen Qualification 2 (50)31:21+7:499:13A
26Stefan YordanovMen Qualification 1 (58)28:24+7:067:06B
28Borislava MitkovaWomen Qualification 3 (50)32:09+7:269:11B
32Valentin ShishkovMen Qualification 2 (57)30:56+6:557:32B
39Boyan IvandzhikovMen Qualification 3 (58)32:27+9:238:06B
46Mariya DermendzhievaWomen Qualification 1 (51)38:03+14:3211:11C

Canada

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
20Michael SvobodaMen Qualification 3 (58)27:15+4:116:48A
23Jan Erik NaessMen Qualification 1 (58)27:54+6:366:58B
33David BakkerMen Qualification 2 (57)31:21+7:207:38B
33Emma WaddingtonWomen Qualification 2 (50)39:50+16:1811:42B
34Leif BlakeMen Qualification 3 (58)30:20+7:167:35B
35Christian MichelsenMen Qualification 2 (57)31:37+7:367:42B
41Emma SherwoodWomen Qualification 1 (51)35:16+11:4510:22C
46Nicole WhitmoreWomen Qualification 3 (50)49:14+24:3114:04C
49Caelan Pangman McLeanMen Qualification 1 (58)36:01+14:439:00C

Chinese Taipei

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
48Minhuei HuangWomen Qualification 2 (50)1:02:16+38:4418:18C
51Kuan Yu LinWomen Qualification 1 (51)1:22:45+59:1424:20C
53Boyuan HuangMen Qualification 3 (58)1:07:12+44:0816:48C
57Yen Wen ChenMen Qualification 1 (58)1:09:00+47:4217:15C
Chin Ti LinMen Qualification 2 (57)did not finishC

Croatia

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
31Pia OcvirkWomen Qualification 3 (50)32:49+8:069:22B
47Luka IvkovicMen Qualification 3 (58)41:44+18:4010:26C
48Andro Vladimir StambukMen Qualification 2 (57)36:36+12:358:55C
48Dominik KirinMen Qualification 1 (58)35:58+14:408:59C

Czech Republic

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
5Tomas KrivdaMen Qualification 2 (57)25:07+1:066:07A
5Barbora ChaloupskaWomen Qualification 2 (50)27:00+3:287:56A
6Tereza JanosikovaWomen Qualification 3 (50)26:23+1:407:32A
8Vojtech SykoraMen Qualification 1 (58)25:29+4:116:22A
15Daniel VandasMen Qualification 2 (57)27:14+3:136:38A
16Jan BendakMen Qualification 3 (58)26:24+3:206:36A
17Libor CernockyMen Qualification 1 (58)26:51+5:336:42A
18Otakar HirsMen Qualification 3 (58)26:47+3:436:41A
19Anna KopeckaWomen Qualification 2 (50)32:48+9:169:38A
22Tereza CechovaWomen Qualification 1 (51)27:57+4:268:13B
23Klara NovotnaWomen Qualification 3 (50)30:07+5:248:36B
25Barbora VyhnalkovaWomen Qualification 1 (51)28:10+4:398:17B

Denmark

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Agnes KrachtWomen Qualification 3 (50)25:33+0:507:18A
8Ida OebroWomen Qualification 2 (50)29:17+5:458:36A
10Annika SimonsenWomen Qualification 2 (50)30:44+7:129:02A
11Josefine LindWomen Qualification 1 (51)26:13+2:427:42A
12Laurits Bidstrup MollerMen Qualification 1 (58)25:40+4:226:25A
12Line CederbergWomen Qualification 1 (51)26:20+2:497:44A
16Lise TermansenWomen Qualification 3 (50)28:57+4:148:16A
17Andreas Bock BjoernsenMen Qualification 3 (58)26:38+3:346:39A
19Carl Emil Schoier KovstedMen Qualification 1 (58)26:58+5:406:44A
23Mikkel LyskjaerMen Qualification 2 (57)28:41+4:406:59B
26Lasse FugmannMen Qualification 2 (57)28:53+4:527:02B
32Malthe PoulsenMen Qualification 3 (58)29:26+6:227:21B

Estonia

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
10Lauri PahnMen Qualification 1 (58)25:39+4:216:24A
18Oliver KuttMen Qualification 2 (57)27:55+3:546:48A
20Teele TelgmaWomen Qualification 2 (50)32:55+9:239:40A
23Emily RaudkeppWomen Qualification 1 (51)27:58+4:278:13B
30Kristel KoivoWomen Qualification 3 (50)32:30+7:479:17B
32Marie TammemaeWomen Qualification 2 (50)39:23+15:5111:35B
Kaarel VesilindMen Qualification 3 (58)disqualifiedC

Finland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Olli OjanahoMen Qualification 1 (58)21:185:19A
1Veera KlemettinenWomen Qualification 1 (51)23:316:55A
1Akseli RuoholaMen Qualification 3 (58)23:045:46A
2Anu TuomistoWomen Qualification 1 (51)23:50+0:197:00A
3Aleksi SorsaMen Qualification 2 (57)24:29+0:285:58A
4Lotta EerolaWomen Qualification 3 (50)26:13+1:307:29A
6Alexandra EnlundWomen Qualification 2 (50)27:45+4:138:09A
10Amy NymalmWomen Qualification 3 (50)27:45+3:027:55A
10Ollipekka HeikkilaMen Qualification 1 (58)25:39+4:216:24A
10Tuomas HeikkilaMen Qualification 2 (57)25:36+1:356:14A
16Inka NurminenWomen Qualification 2 (50)32:22+8:509:31A
19Topi SyrjalainenMen Qualification 3 (58)27:09+4:056:47A

France

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Mathieu PerrinMen Qualification 3 (58)23:045:46A
4Florence HanauerWomen Qualification 3 (50)26:13+1:307:29A
4Guilhem EliasMen Qualification 1 (58)24:14+2:566:03A
7Fleury RouxMen Qualification 1 (58)25:13+3:556:18A
9Maelle BeauvirWomen Qualification 3 (50)27:41+2:587:54A
15Benjamin LeducMen Qualification 3 (58)26:11+3:076:32A
15Juliette BassetWomen Qualification 2 (50)32:01+8:299:25A
17Theo RadondyMen Qualification 2 (57)27:42+3:416:45A
21Alina PalcauWomen Qualification 1 (51)27:51+4:208:11B
22Lou LenobleWomen Qualification 2 (50)33:36+10:049:52B
26Chloe DudoignonWomen Qualification 1 (51)28:28+4:578:22B
30Pierre ErblandMen Qualification 2 (57)30:32+6:317:26B

Germany

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Dorothea MuellerWomen Qualification 1 (51)24:03+0:327:04A
5Colin KolbeMen Qualification 1 (58)24:24+3:066:06A
8Birte FriedrichsWomen Qualification 3 (50)27:18+2:357:48A
12Ole HennselerMen Qualification 2 (57)26:27+2:266:27A
17Isabel SeegerWomen Qualification 3 (50)29:02+4:198:17A
20Mareike SeegerWomen Qualification 1 (51)27:49+4:188:10A
23Ann Charlotte SpangenbergWomen Qualification 2 (50)34:56+11:2410:16B
24Ellen KlueserWomen Qualification 2 (50)35:13+11:4110:21B
29Veit SlodowskiMen Qualification 2 (57)30:14+6:137:22B
37Erik DoehlerMen Qualification 3 (58)31:34+8:307:53B

Great Britain

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Grace MolloyWomen Qualification 1 (51)24:55+1:247:19A
5Jennifer RickettsWomen Qualification 1 (51)25:13+1:427:25A
6Alexander ChepelinMen Qualification 3 (58)24:58+1:546:14A
8Harrison McCartneyMen Qualification 2 (57)25:17+1:166:10A
9Alex CarcasMen Qualification 1 (58)25:35+4:176:23A
11Fiona BunnWomen Qualification 3 (50)27:53+3:107:58A
21Cecilie AndersenWomen Qualification 2 (50)33:01+9:299:42B
25Alice RigbyWomen Qualification 2 (50)35:21+11:4910:23B
26Matthew FellbaumMen Qualification 3 (58)28:22+5:187:05B
29Alistair MassonMen Qualification 1 (58)28:50+7:327:12B
33Chloe PotterWomen Qualification 3 (50)33:00+8:179:25B
42Nathan LawsonMen Qualification 2 (57)33:40+9:398:12C

Hong Kong

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
40Cho Yu LamWomen Qualification 2 (50)48:08+24:3614:09B
44Ying Yau ChuWomen Qualification 2 (50)51:13+27:4115:03C
50Hei tung LeungWomen Qualification 3 (50)1:06:28+41:4518:59C
50Yi Shan WongWomen Qualification 1 (51)55:04+31:3316:11C
52Yau Man ChuMen Qualification 1 (58)39:53+18:359:58C
52Chun Ho LiMen Qualification 3 (58)1:00:28+37:2415:07C
53Chit Hei ShiuMen Qualification 2 (57)39:07+15:069:32C

Hungary

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
14Csenge ViniczaiWomen Qualification 1 (51)26:28+2:577:47A
17Vanda VekonyWomen Qualification 2 (50)32:27+8:559:32A
22Marton ZacherMen Qualification 2 (57)28:36+4:356:58B
22Zsofia SarkozyWomen Qualification 3 (50)29:45+5:028:30B
24Mihaly OrmayMen Qualification 3 (58)27:58+4:546:59B
28Hanga SzuromiWomen Qualification 1 (51)29:30+5:598:40B
33Erik KalmanMen Qualification 3 (58)29:27+6:237:21B
34Matyas SzuromiMen Qualification 1 (58)29:56+8:387:29B
38Mark PorganyiMen Qualification 2 (57)32:05+8:047:49B
39Patrik EgeiMen Qualification 1 (58)31:56+10:387:59B

Ireland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
10Paul PruzinaMen Qualification 3 (58)25:20+2:166:20A
29Conall WhelanMen Qualification 3 (58)28:55+5:517:13B
35Caoimhe O BoyleWomen Qualification 1 (51)32:55+9:249:40B
46Ruairi LongMen Qualification 2 (57)35:44+11:438:42C
46Zac OSullivanHourihanMen Qualification 1 (58)34:51+13:338:42C
53Zach HarringtonMen Qualification 1 (58)40:06+18:4810:01C

Italy

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
21Vera ChiusoleWomen Qualification 3 (50)29:43+5:008:29B
24Samuele TaitMen Qualification 2 (57)28:43+4:427:00B
37Alice SelemWomen Qualification 2 (50)45:42+22:1013:26B
38Lukas PatscheiderMen Qualification 3 (58)32:21+9:178:05B
39Andrea MelioliMen Qualification 2 (57)32:32+8:317:56B
56Fabio BrunetMen Qualification 1 (58)55:29+34:1113:52C

Japan

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
28Go InamoriMen Qualification 1 (58)28:44+7:267:11B
40Ryunosuke IwaiMen Qualification 3 (58)33:44+10:408:26B
45Suzu MasuzawaWomen Qualification 2 (50)57:19+33:4716:51C
45Wakana MiyamotoWomen Qualification 3 (50)40:37+15:5411:36C
46Kaho KotakeWomen Qualification 2 (50)59:00+35:2817:21C
47Yuka KawamuraWomen Qualification 1 (51)44:26+20:5513:04C
48Honami InagakiWomen Qualification 3 (50)50:40+25:5714:28C
49Hinano TakahashiWomen Qualification 1 (51)46:16+22:4513:36C
50Seiya MorikiyoMen Qualification 3 (58)57:50+34:4614:27C
51Kouhei UenoMen Qualification 2 (57)37:42+13:419:11C
54Akihiro ShiinaMen Qualification 1 (58)46:03+24:4511:30C
56Yuki NitamiMen Qualification 2 (57)47:20+23:1911:32C

Latvia

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
7Uldis UpitisMen Qualification 3 (58)25:02+1:586:15A
14Endijs TitomersMen Qualification 2 (57)27:03+3:026:35A
25Valters ReneslacisMen Qualification 3 (58)28:20+5:167:05B
26Elizabete BlumentaleWomen Qualification 2 (50)35:31+11:5910:26B
27Matiss SliksjanisMen Qualification 2 (57)29:27+5:267:10B
28Magda CigleWomen Qualification 3 (50)32:09+7:269:11B
36Ilgvars CauneMen Qualification 1 (58)30:24+9:067:36B
37Edgars UstinovsMen Qualification 1 (58)30:40+9:227:40B
42Anna Eleonora FreimaneWomen Qualification 1 (51)36:50+13:1910:50C

Lithuania

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
14Kaste RutkauskaiteWomen Qualification 3 (50)28:48+4:058:13A
27Migle SusinskaiteWomen Qualification 2 (50)36:01+12:2910:35B
27Akvile BartkeviciuteWomen Qualification 3 (50)31:19+6:368:56B
37Rokas LipnickasMen Qualification 2 (57)31:58+7:577:47B
38Ugne GineikaiteWomen Qualification 1 (51)34:04+10:3310:01B
44Dominykas DuliusMen Qualification 3 (58)38:37+15:339:39C
45Simonas TamosaitisMen Qualification 3 (58)40:51+17:4710:12C
50Kestutis NenartaviciusMen Qualification 1 (58)37:04+15:469:16C

Moldova, Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
20Anatoli FomiciovMen Qualification 1 (58)27:00+5:426:45A

New Zealand

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
9Tommy HayesMen Qualification 3 (58)25:19+2:156:19A
11Danielle GoodallWomen Qualification 2 (50)30:59+7:279:06A
16Devon BeckmanMen Qualification 2 (57)27:30+3:296:42A
23Callum HerriesMen Qualification 3 (58)27:52+4:486:58B
24Ed Cory WrightMen Qualification 1 (58)27:56+6:386:59B
25Nick SmithMen Qualification 2 (57)28:52+4:517:02B
26Lara MolloyWomen Qualification 3 (50)31:14+6:318:55B
27Katie CoryWrightWomen Qualification 1 (51)29:02+5:318:32B
28Kayla FairbairnWomen Qualification 2 (50)36:50+13:1810:50B
35Cameron de LIsleMen Qualification 1 (58)30:13+8:557:33B
37Jenna TidswellWomen Qualification 1 (51)33:56+10:259:58B
37Alice TilleyWomen Qualification 3 (50)34:20+9:379:48B

Norway

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Ingrid LundanesWomen Qualification 2 (50)26:34+3:027:48A
3Elias JonssonMen Qualification 1 (58)23:58+2:405:59A
4Einar MelsomMen Qualification 2 (57)24:35+0:345:59A
4Marie OlaussenWomen Qualification 2 (50)26:46+3:147:52A
7Audun HeimdalMen Qualification 2 (57)25:16+1:156:09A
8Herman Ryen MartinsenMen Qualification 3 (58)25:06+2:026:16A
8Ingeborg EideWomen Qualification 1 (51)25:47+2:167:35A
13Victoria Haestad BjornstadWomen Qualification 1 (51)26:25+2:547:46A
13Mia BekhusWomen Qualification 3 (50)28:46+4:038:13A
15Jorgen BaklidMen Qualification 1 (58)25:58+4:406:29A
39Ragne WiklundWomen Qualification 3 (50)35:54+11:1110:15B
Kasper FosserMen Qualification 3 (58)disqualifiedC

Poland

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
9Marcin BiedermanMen Qualification 2 (57)25:30+1:296:13A
13Fryderyk PryjmaMen Qualification 1 (58)25:47+4:296:26A
15Zuzanna MorawskaWomen Qualification 1 (51)26:50+3:197:53A
17Zuzanna WanczykWomen Qualification 1 (51)27:13+3:428:00A
20Maria GorczycaWomen Qualification 3 (50)29:20+4:378:22A
21Kacper KucaMen Qualification 2 (57)28:29+4:286:56B
43Justyna KostrzewskaWomen Qualification 3 (50)38:08+13:2510:53C
Dagmara DominiakWomen Qualification 2 (50)disqualifiedC
Jan BaranMen Qualification 3 (58)disqualifiedC
Piotr RzencaMen Qualification 1 (58)did not startC

Portugal

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
21Ricardo Esteves FerreiraMen Qualification 3 (58)27:17+4:136:49B
35Beatriz SanguinoWomen Qualification 3 (50)34:02+9:199:43B
40Joao NovoMen Qualification 2 (57)32:57+8:568:02B
43Joao BenardinoMen Qualification 3 (58)35:44+12:408:56C
44Bernardo PereiraMen Qualification 1 (58)34:06+12:488:31C
57Joao MagalhaesMen Qualification 2 (57)47:34+23:3311:36C

Romania

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
35Timea ViragWomen Qualification 2 (50)42:36+19:0412:31B
40Adela Maria GalateanuWomen Qualification 1 (51)35:11+11:4010:20B
40Agnes Rebeka NedaWomen Qualification 3 (50)35:58+11:1510:16B
41Mihai Andrei TintarMen Qualification 3 (58)34:37+11:338:39C
45Peter Knobloch EsztergarMen Qualification 1 (58)34:44+13:268:41C
49Attila SzocsMen Qualification 2 (57)36:37+12:368:55C
51Claudiu RobMen Qualification 3 (58)59:35+36:3114:53C

Russian Federation

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Kirill KomarovMen Qualification 1 (58)25:12+3:546:18A
7Anna DvorianskaiaWomen Qualification 3 (50)26:33+1:507:35A
9Veronika KalininaWomen Qualification 2 (50)30:11+6:398:52A
11Nikita GurevichMen Qualification 3 (58)25:27+2:236:21A
11Mikhail KuleshovMen Qualification 2 (57)25:51+1:506:18A
13Ekaterina VlasovaWomen Qualification 2 (50)31:29+7:579:15A
14Daniil KashinMen Qualification 1 (58)25:54+4:366:28A
16Ekaterina RyazanovaWomen Qualification 1 (51)26:56+3:257:55A
18Zlata MalyshevaWomen Qualification 1 (51)27:17+3:468:01A
19Dasha PanchenkoWomen Qualification 3 (50)29:15+4:328:21A
28Evgeniy GodlevskiyMen Qualification 2 (57)30:04+6:037:20B
30Aleksandr SafonovMen Qualification 3 (58)29:17+6:137:19B

Serbia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
38Stefan BilicMen Qualification 1 (58)31:04+9:467:46B
41Milos BilicMen Qualification 2 (57)33:26+9:258:09C
48Olga StanojevicWomen Qualification 1 (51)45:13+21:4213:17C

Slovakia

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
18Tereza SmelikovaWomen Qualification 3 (50)29:03+4:208:18A
22Jakub ChupekMen Qualification 1 (58)27:44+6:266:56B
31Jakub DekretMen Qualification 2 (57)30:38+6:377:28B
36Andrea PapugovaWomen Qualification 1 (51)33:36+10:059:52B
41Tereza MiklusovaWomen Qualification 2 (50)49:15+25:4314:29C
42Dusan SlamaMen Qualification 3 (58)35:28+12:248:52C
47Antonia SofrankovaWomen Qualification 3 (50)49:43+25:0014:12C

South Africa

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
43Christie CourtnageWomen Qualification 2 (50)50:43+27:1114:55C
49Carl HolmesMen Qualification 3 (58)54:46+31:4213:41C
55Andries SwartMen Qualification 1 (58)46:43+25:2511:40C

Spain

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
9Maria PrietoWomen Qualification 1 (51)25:49+2:187:35A
34Ines Pozo PradaWomen Qualification 3 (50)33:09+8:269:28B
40Luis Milvaques CasadoMen Qualification 1 (58)32:04+10:468:01B
42Inmaculada CrespoWomen Qualification 2 (50)49:41+26:0914:36C
45Maria Soriano RamalWomen Qualification 1 (51)37:15+13:4410:57C
45Jesus Rodriguez CorrochanoMen Qualification 2 (57)35:26+11:258:38C
47Pablo Fernandez CascalesMen Qualification 1 (58)35:32+14:148:53C
Alvaro CasadoMen Qualification 3 (58)disqualifiedC

Sweden

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Simon ImarkMen Qualification 2 (57)24:015:51A
2Henrik JohannessonMen Qualification 1 (58)23:37+2:195:54A
2Simon HectorMen Qualification 2 (57)24:02+0:015:51A
2Linnea GolsaterWomen Qualification 2 (50)24:33+1:017:13A
4Anton ForsbergMen Qualification 3 (58)24:04+1:006:01A
5Isac von KrusenstiernaMen Qualification 3 (58)24:40+1:366:10A
6Sanna FastWomen Qualification 1 (51)25:16+1:457:25A
7Emma HagrotWomen Qualification 2 (50)28:46+5:148:27A
12Isa EnvallWomen Qualification 3 (50)28:06+3:238:01A
14Lisa Jonsson NordinWomen Qualification 3 (50)28:48+4:058:13A
24Vilma von KrusenstiernaWomen Qualification 1 (51)28:00+4:298:14B
25Jesper SvenskMen Qualification 1 (58)28:10+6:527:02B

Switzerland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Simona AebersoldWomen Qualification 2 (50)23:326:55A
1Sofie BachmannWomen Qualification 3 (50)24:437:03A
2Valerie AebischerWomen Qualification 3 (50)24:48+0:057:05A
3Joey HadornMen Qualification 3 (58)23:15+0:115:48A
7Katrin MuellerWomen Qualification 1 (51)25:39+2:087:32A
13Timo SuterMen Qualification 2 (57)26:59+2:586:34A
14Deborah StadlerWomen Qualification 2 (50)31:58+8:269:24A
14Tino PolsiniMen Qualification 3 (58)26:01+2:576:30A
19Saskia BuchmuellerWomen Qualification 1 (51)27:39+4:088:07A
19Pascal BuchsMen Qualification 2 (57)28:09+4:086:51A
26Nick GebertMen Qualification 1 (58)28:24+7:067:06B
31Andrin GruendlerMen Qualification 1 (58)29:15+7:577:18B

Turkey

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
29Ayse BozkurtWomen Qualification 1 (51)29:50+6:198:46B
32Elif Gokce AvciWomen Qualification 3 (50)32:52+8:099:23B
38Zeynep OcakWomen Qualification 2 (50)45:50+22:1813:28B
41Mucahit OzkayaMen Qualification 1 (58)32:19+11:018:04C
47Emirhan KulahsizMen Qualification 2 (57)35:56+11:558:45C
Talha GundayMen Qualification 3 (58)disqualifiedC

Ukraine

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
33Mariia TymoshchukWomen Qualification 1 (51)31:13+7:429:10B
33Mykyta ZviahinMen Qualification 1 (58)29:51+8:337:27B
35Stanislav PolianytsiaMen Qualification 3 (58)30:43+7:397:40B
36Feia TsyvilskaWomen Qualification 2 (50)44:40+21:0813:08B
36Iulia TrokhymchukWomen Qualification 3 (50)34:12+9:299:46B
36Taras RachukMen Qualification 2 (57)31:47+7:467:45B

United States

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
12Anton SalmenkylaMen Qualification 3 (58)25:53+2:496:28A
21David RundeMen Qualification 1 (58)27:26+6:086:51B
24Isabel BryantWomen Qualification 3 (50)30:21+5:388:40B
30Siri ChristophersonWomen Qualification 1 (51)30:29+6:588:57B
31Julia DoubsonWomen Qualification 2 (50)39:14+15:4211:32B
36Thomas LaraiaMen Qualification 3 (58)31:32+8:287:53B
43Anthony RIleyMen Qualification 1 (58)33:56+12:388:29C
44Caroline SandboWomen Qualification 3 (50)40:00+15:1711:25C
44Tyra ChristophersonWomen Qualification 1 (51)37:13+13:4210:56C
47Katie PetersenWomen Qualification 2 (50)1:01:25+37:5318:03C
52Peter ZakrevskiMen Qualification 2 (57)38:01+14:009:16C
54Aidan MintoMen Qualification 2 (57)40:42+16:419:55C

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org