International Orienteering Federation

Official results for WCup R4 Long distance

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WCup R4 Long distance
Organiser: Switzerland
Date: 2 October 2015

Men

12 500 m, 53 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Daniel Hubmann SUI 1:31:19 7:18
2 Carl Godager Kaas NOR 1:33:33 +2:14 7:29
3 Olav Lundanes NOR 1:34:03 +2:44 7:31
4 Martin Hubmann SUI 1:34:16 +2:57 7:32
5 Matthias Kyburz SUI 1:34:26 +3:07 7:33
6 Baptiste Rollier SUI 1:37:00 +5:41 7:45
7 Oleksandr Kratov UKR 1:39:01 +7:42 7:55
8 Magne Daehli NOR 1:40:10 +8:51 8:00
9 Johan Runesson SWE 1:41:02 +9:43 8:04
10 Jonas Leandersson SWE 1:41:55 +10:36 8:09
11 Yngve Skogstad NOR 1:42:43 +11:24 8:13
12 Florian Howald SUI 1:43:26 +12:07 8:16
13 William Lind SWE 1:43:55 +12:36 8:18
14 Ruslan Glibov UKR 1:44:12 +12:53 8:20
15 Filip Dahlgren SWE 1:44:21 +13:02 8:20
16 Raffael Huber SUI 1:44:38 +13:19 8:22
17 Fredric Portin FIN 1:44:49 +13:30 8:23
18 Hector Haines GBR 1:45:35 +14:16 8:26
19 Marten B Bostrom FIN 1:45:43 +14:24 8:27
20 Pavel Kubat CZE 1:46:13 +14:54 8:29
21 Jo Forseth Indgaard NOR 1:46:40 +15:21 8:32
22 Bjorn Ekeberg NOR 1:46:58 +15:39 8:33
23 Ondrej Semik CZE 1:46:59 +15:40 8:33
24 Andreas Rueedlinger SUI 1:47:22 +16:03 8:35
25 Ola Martner SWE 1:47:24 +16:05 8:35
26 Roberto Dallavalle ITA 1:47:37 +16:18 8:36
27 Emil Svensk SWE 1:47:42 +16:23 8:36
28 Fabian Hertner SUI 1:48:53 +17:34 8:42
29 Daniel Hajek CZE 1:50:12 +18:53 8:48
30 Albin Ridefelt SWE 1:50:43 +19:24 8:51
31 Jan Prochazka CZE 1:52:41 +21:22 9:00
32 Christoph Meier SUI 1:53:58 +22:39 9:07
33 Bjarne Friedrichs GER 1:54:42 +23:23 9:10
34 Toni Saari FIN 1:54:52 +23:33 9:11
35 Nicolas Simonin IRL 1:54:53 +23:34 9:11
36 Vojtech Kral CZE 1:56:01 +24:42 9:16
37 Sebastian Inderst ITA 1:56:48 +25:29 9:20
38 Thor Norskov DEN 1:57:10 +25:51 9:22
39 Tobias Henriksson FIN 1:58:24 +27:05 9:28
40 Kenny Kivikas EST 1:58:31 +27:12 9:28
41 Andreas Hougaard Boesen DEN 1:59:00 +27:41 9:31
42 Riccardo Scalet ITA 1:59:18 +27:59 9:32
43 Adam Chloupek CZE 1:59:40 +28:21 9:34
44 Aron Bako HUN 2:02:34 +31:15 9:48
45 Miika Kirmula FIN 2:05:04 +33:45 10:00
46 Sergey Dobrynin RUS 2:05:32 +34:13 10:02
47 Emil Ahlbeck NOR 2:11:05 +39:46 10:29
48 Alessio Tenani ITA 2:11:31 +40:12 10:31
49 Gergely Bugar HUN 2:20:17 +48:58 11:13
50 Desmond Franssen BEL 2:20:32 +49:13 11:14
51 Clement Demeuse BEL 2:21:26 +50:07 11:18
52 Neil Dobbs IRL 2:26:58 +55:39 11:45
53 Brendan Shields USA 2:45:27 +1:14:08 13:14

Women

8 800 m, 52 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 1:19:52 9:04
2 Sabine Hauswirth SUI 1:23:10 +3:18 9:27
3 Sara Luescher SUI 1:24:55 +5:03 9:38
4 Rahel Friederich SUI 1:25:54 +6:02 9:45
5 Sarina Jenzer SUI 1:26:35 +6:43 9:50
6 Silje Ekroll Jahren NOR 1:26:45 +6:53 9:51
7 Helena Jansson SWE 1:26:47 +6:55 9:51
8 Julia Gross SUI 1:27:53 +8:01 9:59
9 Emma Johansson SWE 1:29:31 +9:39 10:10
10 Sofia Haajanen FIN 1:29:57 +10:05 10:13
11 Natalia Vinogradova RUS 1:31:01 +11:09 10:20
12 Lizzie Ingham NZL 1:31:23 +11:31 10:23
13 Denisa Kosova CZE 1:32:39 +12:47 10:31
14 Elena Roos SUI 1:33:40 +13:48 10:38
15 Galina Vinogradova RUS 1:33:47 +13:55 10:39
16 Jana Knapova CZE 1:34:10 +14:18 10:42
17 Maren Jansson Haverstad NOR 1:34:32 +14:40 10:44
18 Henna Riikka Haikonen FIN 1:34:50 +14:58 10:46
19 Eva Kabathova CZE 1:34:56 +15:04 10:47
20 Christine Kirchlechner ITA 1:35:12 +15:20 10:49
21 Vendula Horcickova CZE 1:35:33 +15:41 10:51
22 Sara Eskilsson SWE 1:36:28 +16:36 10:57
23 Lilian Forsgren SWE 1:36:33 +16:41 10:58
24 Minna Kauppi FIN 1:36:34 +16:42 10:58
25 Nadiya Volynska UKR 1:37:47 +17:55 11:06
26 Susen Loesch GER 1:37:55 +18:03 11:07
27 Linn Hokholt NOR 1:38:22 +18:30 11:10
28 Josefine Engstrom SWE 1:38:54 +19:02 11:14
29 Cecilie Friberg Klysner DEN 1:39:42 +19:50 11:19
30 Evely Kaasiku EST 1:41:10 +21:18 11:29
31 Sandrine Mueller SUI 1:41:24 +21:32 11:31
32 Kamilla Olaussen NOR 1:42:05 +22:13 11:36
33 Laura Ramstein AUT 1:43:21 +23:29 11:44
34 Saila Kinni FIN 1:43:24 +23:32 11:44
35 Lenka Poklopova CZE 1:43:54 +24:02 11:48
36 Alva Olsson SWE 1:44:02 +24:10 11:49
37 Anna Serrallonga Arques ESP 1:45:47 +25:55 12:01
38 Jessica Tullie GBR 1:47:39 +27:47 12:13
39 Anna Nilsson Simkovics AUT 1:47:46 +27:54 12:14
40 Isabelle Feer SUI 1:50:15 +30:23 12:31
41 Lotta Karhola FIN 1:50:16 +30:24 12:31
42 Christiane Troesse GER 1:50:25 +30:33 12:32
43 Kristin Lofgren SWE 1:50:36 +30:44 12:34
44 Virag Weiler HUN 1:52:54 +33:02 12:49
45 Nina Temyakova RUS 1:55:01 +35:09 13:04
46 Lucia Curzio ITA 1:55:08 +35:16 13:04
47 Jo Shepherd GBR 1:55:29 +35:37 13:07
48 Lone Karin Brochmann NOR 1:56:03 +36:11 13:11
49 Merja Rantanen FIN 1:56:17 +36:25 13:12
50 Ona Rafols Perramon ESP 1:57:43 +37:51 13:22
Annika Billstam SWE did not finish
Catherine Taylor GBR did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org