International Orienteering Federation

Official results for Junior World Orienteering Championships 2016 - Middle Qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle Qualification
Organiser: Switzerland
Date: 13 July 2016

Australia

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Henry McnultyM20-1 (55)26:537:15A
6Matt DoyleM20-2 (56)27:247:24A
21Winnie OakhillW20-1 (49)32:5510:37B
21Aston KeyM20-3 (57)30:198:25B
25Lanita SteerW20-3 (49)34:2210:44B
27Jarrah DayM20-1 (55)31:238:28B
33Simeon BurrillM20-2 (56)32:198:44B
34Anna DowlingW20-3 (49)37:0611:35B
35Asha SteerW20-2 (49)37:5712:14B
38Zoe DowlingW20-1 (49)37:4012:09B
38Patrick JaffeM20-3 (57)33:249:16B
42Tara MelhuishW20-2 (49)44:3214:21C

Austria

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Mathias PeterM20-2 (56)24:196:34A
10Jasmina GassnerW20-2 (49)29:599:40A
13Jannis BonekM20-1 (55)28:287:41A
20Florian KurzM20-1 (55)29:368:00A
26Johanna TrummerW20-1 (49)34:3411:09B
28Carina PolzerW20-1 (49)35:1211:21B
29Anika GassnerW20-3 (49)35:1211:00B
30Nicolas KastnerM20-2 (56)31:508:36B
33Dominik JandlM20-3 (57)32:138:56B

Belgium

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
39Tom DrygalskiM20-1 (55)34:419:22B
42Claudia RoomanW20-2 (49)44:3214:21C
42Jeremy BredoM20-2 (56)36:319:52C
45Klaas MellebeekM20-2 (56)37:3010:08C
49Wout KeuppensM20-1 (55)43:0511:38C
51Simon KrekelsM20-3 (57)39:4811:03C
53Martijn HusM20-3 (57)43:1011:59C

Bulgaria

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Andreya DyaksovaW20-3 (49)30:209:28A
29Stefan YordanovM20-3 (57)31:358:46B
39Valentin ShishkovM20-2 (56)33:519:08B
42Stefan MihaylovM20-1 (55)37:0210:00C

Canada

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
20Pia BlakeW20-1 (49)32:2510:27A
28Leif BlakeM20-3 (57)31:048:37B
34Michael SvobodaM20-3 (57)32:178:58B
36Christian MichelsenM20-2 (56)32:518:52B
38Emma WaddingtonW20-2 (49)41:0013:13B
40Robert GrahamM20-1 (55)34:459:23B
44Caelan Pangman McleanM20-1 (55)39:0110:32C
44Jan Erik NaessM20-2 (56)36:499:57C
47Nicole WhitmoreW20-3 (49)1:01:2519:11C

China

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
53Xiao TangM20-1 (55)48:3913:08C
54Juhong MoM20-2 (56)54:4914:48C
Fei DaiW20-1 (49)mispunchedC

Croatia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
29Dominik KirinM20-1 (55)31:388:32B
36Pia OcvirkW20-1 (49)37:3712:08B
52Luka IvkovicM20-3 (57)42:0211:40C

Czech Republic

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Anna StickovaW20-3 (49)28:408:57A
3Vojtech KettnerM20-2 (56)26:587:17A
5Barbora ChaloupskaW20-3 (49)30:039:23A
6Tereza NovakovaW20-1 (49)29:379:33A
10Stepan MudrakM20-1 (55)28:117:37A
12Petra HancovaW20-1 (49)30:589:59A
13Tereza CechovaW20-2 (49)30:339:51A
14Vojtech SykoraM20-3 (57)29:288:11A
15Jan CechM20-3 (57)29:428:15A
17Matous FurstM20-2 (56)29:177:54A
21Klara NovotnaW20-2 (49)32:2310:26B
22Jakub GlonekM20-1 (55)29:528:04B

Denmark

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Amanda Falck WeberW20-2 (49)28:329:12A
4Josefine LindW20-1 (49)28:419:15A
7Caroline FinderupW20-3 (49)30:369:33A
19Laurits Bidstrup MollerM20-3 (57)29:548:18A
22Mikkel LyskjaerM20-2 (56)29:368:00B
25Line CederbergW20-2 (49)33:4310:52B
27Nikoline Holm SplittorffW20-1 (49)34:5111:14B
40Agnes KrachtW20-3 (49)40:0612:31B
44Carl Emil Schoier KovstedM20-3 (57)36:2910:08C
45Malthe GaarsdalM20-1 (55)39:4610:44C
Emil OebroM20-2 (56)mispunchedC

Estonia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
16Heino OllinM20-2 (56)29:157:54A
20Marianne HaugW20-2 (49)32:1610:24A
32Janek PiirisildM20-1 (55)31:538:37B
35Emily RaudkeppW20-1 (49)37:0611:58B
37Marie TammemaeW20-3 (49)38:3812:04B
40Lauri PahnM20-3 (57)33:589:26B

Finland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Olli OjanahoM20-1 (55)25:096:47A
3Topias AholaM20-1 (55)26:017:01A
5Anna HaatajaW20-1 (49)28:479:17A
5Anton KuukkaM20-3 (57)27:577:45A
12Topi RaitanenM20-3 (57)29:018:03A
14Emmi JokelaW20-3 (49)32:2610:08A
15Enni JalavaW20-3 (49)32:3010:09A
15Akseli RuoholaM20-2 (56)29:037:51A
17Karoliina UkskoskiW20-2 (49)31:4510:14A
21Lotta KirvesmiesW20-1 (49)32:5510:37B
21Tuomas HeikkilaM20-2 (56)29:357:59B
24Leenukka HanhijarviW20-2 (49)33:0510:40B

France

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
7Mathieu PerrinM20-1 (55)26:597:17A
7Quentin RauturierM20-3 (57)28:007:46A
8Chloe HaberkornW20-2 (49)29:519:37A
9Maelle BeauvirW20-1 (49)30:309:50A
11Adrien DelenneM20-2 (56)28:367:43A
15Florence HanauerW20-2 (49)31:1710:05A
22Benjamin LeducM20-3 (57)30:208:25B
25Juliette BassetW20-1 (49)34:1011:01B
26Fleury RouxM20-2 (56)30:398:17B
31Arnaud PerrinM20-1 (55)31:428:34B
32Cecile FoltzerW20-3 (49)36:0911:17B

Germany

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
10Ellen KlueserW20-3 (49)31:379:52A
10Erik DoehlerM20-2 (56)28:237:40A
14Birte FriedrichsW20-2 (49)30:409:53A
15Patricia SiegertW20-1 (49)31:0410:01A
15Anton KamolzM20-1 (55)28:377:44A
17Isabel SeegerW20-3 (49)32:3510:10A
18Korbinian LehnerM20-1 (55)29:027:50A
18Ole HennselerM20-3 (57)29:538:18A
30Paula StarkeW20-2 (49)34:5411:15B
30Markus GraetschM20-3 (57)31:368:46B
39Dorothea MuellerW20-1 (49)38:4312:29B
46Colin KolbeM20-2 (56)37:5110:13C

Great Britain

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Fiona BunnW20-3 (49)28:358:55A
3Megan Carter DaviesW20-1 (49)27:208:49A
11Alexander ChepelinM20-3 (57)28:578:02A
12Julie EmmersonW20-2 (49)30:309:50A
14Daniel StansfieldM20-2 (56)29:017:50A
18Jennifer RickettsW20-2 (49)31:5010:16A
19Dane BlomquistM20-2 (56)29:237:56A
23Sarah JonesW20-1 (49)32:5610:37B
27Joe WoodleyM20-3 (57)30:598:36B
28Harrison MccartneyM20-1 (55)31:268:29B
36Alice RigbyW20-3 (49)37:3611:45B

Hong Kong

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
40Hau Wah Brenda ChanW20-2 (49)42:4313:46B
42Cho Yu LamW20-3 (49)44:1113:48C
47Ka Yan NgW20-1 (49)51:2316:34C
48Hoi Yi LawW20-1 (49)57:2118:30C
48Sing Wai LiM20-1 (55)41:5911:20C
49Wai Hin SooW20-2 (49)1:15:0424:12C
49Sze Wing YeeW20-3 (49)1:07:4521:10C
53Chit Hei ShiuM20-2 (56)49:0613:16C
55Wei Yong YueM20-3 (57)1:09:1419:13C

Hungary

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Csenge ViniczaiW20-2 (49)28:439:15A
10Mate DalosM20-3 (57)28:488:00A
14Luca SzuromiW20-1 (49)31:0310:00A
14Marton ZacherM20-1 (55)28:317:42A
20Virag WeilerW20-3 (49)33:4210:31A
20Mihaly OrmayM20-2 (56)29:347:59A
21Zsofia SarkozyW20-2 (49)32:2310:26B
21Balazs MiaveczM20-1 (55)29:418:01B
26Greti PentekW20-3 (49)34:2710:45B
29Julia GoldmannW20-1 (49)35:4411:31B
32Patrik EgeiM20-2 (56)31:568:37B
41Daniel PeregiM20-3 (57)34:389:37C

Ireland

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
26Roisin LongW20-2 (49)34:2611:06B
38Jonathan QuinnM20-2 (56)33:068:56B
43Caoimhe O BoyleW20-3 (49)44:5114:00C
47Peter MeehanM20-1 (55)41:2811:12C
Paul PruzinaM20-3 (57)mispunchedC

Italy

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Riccardo ScaletM20-1 (55)26:427:12A
8Mattia DebertolisM20-3 (57)28:037:47A
27Francesca TauferW20-2 (49)34:3111:08B
30Anna GiovanelliW20-3 (49)35:5211:12B
33Arianna TauferW20-1 (49)36:5411:54B
35Fabio BrunetM20-2 (56)32:388:49B
37Cesare MattiroliM20-1 (55)33:449:07B

Japan

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
41Natsuki YamagishiW20-3 (49)43:4013:38C
42Reiji MatsuoM20-3 (57)35:349:52C
43Moeko SanoW20-1 (49)48:2615:37C
43Go InamoriM20-2 (56)36:479:56C
45Naho KatoriW20-1 (49)49:2415:56C
45Ken ShibanumaM20-1 (55)39:4610:44C
46Yoshie KatsuyamaW20-2 (49)53:0317:06C
46Manami MurataW20-3 (49)1:00:0818:47C
48Yurina TakahashiW20-2 (49)1:06:3321:28C
49Misaki KatoM20-3 (57)38:3710:43C
51Itsuki ItoM20-1 (55)46:5612:41C
51Akihiro ShiinaM20-2 (56)42:2711:28C

Latvia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
7Laura LeibomaW20-1 (49)29:459:35A
13Uldis UpitisM20-3 (57)29:068:05A
28Endijs TitomersM20-2 (56)30:588:22B
36Matiss SliksjanisM20-1 (55)32:478:51B
39Elizabete BlumentaleW20-3 (49)40:0212:30B
45Anna Eleonora FreimaneW20-2 (49)47:2215:16C

Lithuania

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
21Kaste RutkauskaiteW20-3 (49)33:4810:33B
24Migle SusinskaiteW20-1 (49)33:0310:39B
26Martynas GermanaviciusM20-1 (55)30:598:22B
29Pranas GermanaviciusM20-2 (56)31:018:22B
32Deimante MotiejunaiteW20-2 (49)36:3511:48B
35Rokas LipnickasM20-3 (57)32:419:04B
41Akvile BartkeviciuteW20-2 (49)43:3814:04C
49Rokas VaitkusM20-2 (56)39:3010:40C

Moldova

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
16Anatoly FomiciovM20-3 (57)29:468:16A
34Vasili FomiciovM20-2 (56)32:248:45B

Netherlands

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
48Merel DirksenW20-3 (49)1:03:5819:59C

New Zeeland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Shamus MorrisonM20-3 (57)27:517:44A
9Tommy HayesM20-1 (55)27:507:31A
12Ed Cory WrightM20-2 (56)28:447:45A
18Alice TilleyW20-1 (49)32:1210:23A
23Danielle GoodallW20-2 (49)32:5410:36B
24Devon BeckmanM20-1 (55)30:108:09B
25Cameron de LisleM20-2 (56)30:338:15B
25Matt GoodallM20-3 (57)30:438:31B
31Lara MolloyW20-3 (49)36:0811:17B
37Katie CorywrightW20-1 (49)37:3812:08B
37Sonia HollandsW20-2 (49)38:1112:19B
38Kayla FairbairnW20-3 (49)38:5912:10B

Norway

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Ingeborg EideW20-1 (49)27:128:46A
4Olai Stensland LillevoldM20-2 (56)27:087:20A
5Audun HeimdalM20-1 (55)26:507:15A
6Elias Thorsdal MolnvikM20-3 (57)27:587:46A
7Anine LomeW20-2 (49)29:449:35A
8Vegard Jarvis WestergardM20-2 (56)28:187:38A
11Victoria Haestad BjornstadW20-3 (49)31:429:54A
12Oskar StormerM20-1 (55)28:217:39A
17Ingrid LundanesW20-1 (49)31:4210:13A
19Ragnhild HjermstadW20-2 (49)31:5910:19A
19Tonje VassendW20-3 (49)33:0410:20A
20Dag BlandkjennM20-3 (57)29:558:18A

Poland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
5Aleksandra HornikW20-2 (49)29:169:26A
8Maja MorawskaW20-1 (49)30:179:46A
8Weronika CychW20-3 (49)30:529:38A
11Radoslaw PiotrowskiM20-1 (55)28:137:37A
24Fryderyk PryjmaM20-2 (56)30:318:14B
31Krzysztof RzencaM20-3 (57)31:508:50B

Portugal

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
28Joana FernandesW20-3 (49)34:5410:54B
36Filipa RodriguesW20-2 (49)38:0412:16B
39Joao BenardinoM20-3 (57)33:569:25B
41Ricardo Esteves FerreiraM20-1 (55)35:289:35C
43Joao NovoM20-1 (55)37:2710:07C
50Vasco DuarteM20-3 (57)39:4511:02C
Bernardo PereiraM20-2 (56)did not finishC

Romania

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
16Agnes Rebeka NedaW20-2 (49)31:3210:10A
43Peter DivinM20-3 (57)35:569:58C
55Claudiu RobM20-1 (55)1:02:3816:55C
Peter Knobloch EsztergarM20-2 (56)mispunchedC

Russian Federation

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Alena RakovaW20-2 (49)29:239:28A
9Anna DvorianskaiaW20-3 (49)30:539:39A
13Mikhail KuleshovM20-2 (56)28:597:50A
19Kirill KomarovM20-1 (55)29:087:52A
26Nikita GurevichM20-3 (57)30:488:33B
27Elena PisarenkoW20-2 (49)34:3111:08B
30Kseniia PenzinaW20-1 (49)36:1711:42B
30Vladislav MalyshevM20-1 (55)31:418:33B
31Sergey PopovM20-2 (56)31:538:37B
32Daniil TetikovM20-3 (57)32:018:53B
33Ekaterina VlasovaW20-3 (49)36:3111:24B
34Zlata MalyshevaW20-1 (49)36:5611:54B

Serbia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
27Milos BilicM20-2 (56)30:528:20B
35Olga StanojevicW20-3 (49)37:2711:42B
48Stefan BilicM20-3 (57)38:2210:39C

Slovakia

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
16Dusan SlamaM20-1 (55)28:587:49A
22Tereza SmelikovaW20-3 (49)33:5010:34B
23Jakub DekretM20-2 (56)29:548:04B
24Martin JonasM20-3 (57)30:398:30B
25Jakub ChupekM20-1 (55)30:558:21B
34Andrea PapugovaW20-2 (49)37:3512:07B
37Martin SmelikM20-3 (57)32:519:07B
40Antonia SofrankovaW20-1 (49)39:1612:40B
52David UgrayM20-2 (56)44:1611:57C

Slovenia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
35Peter TusarM20-1 (55)32:308:47B
50Blaz PetrovicM20-2 (56)41:3011:12C

South Africa

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
37Timothy ChambersM20-2 (56)33:018:55B
41Christie CourtnageW20-1 (49)40:1012:57C
45Kirsten ChambersW20-3 (49)49:0315:19C
52Andries SwartM20-1 (55)47:2912:50C
54Carl HolmesM20-1 (55)55:0514:53C
54Roark RobinsonM20-3 (57)45:5512:45C

Spain

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
12Maria PrietoW20-1 (49)30:589:59A
13Inmaculada CrespoW20-3 (49)32:0610:01A
23Cosme Sanchez DoradoM20-3 (57)30:308:28B
34Elmar Montero CarcelesM20-1 (55)32:208:44B
44Maria Soriano RamalW20-1 (49)49:0015:48C
44Laura BausW20-2 (49)45:1814:36C
46Luis Milvaques CasadoM20-3 (57)37:5210:31C
47Carlos Raico Landa SanchezM20-2 (56)38:0710:18C

Sweden

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Johanna ObergW20-2 (49)28:129:05A
1Isac von KrusenstiernaM20-3 (57)26:007:13A
2Simon ImarkM20-3 (57)26:117:16A
5Simon HectorM20-2 (56)27:157:21A
8Jesper SvenskM20-2 (56)28:187:38A
11Tilda JohanssonW20-1 (49)30:519:57A
16Elin PetterssonW20-3 (49)32:3110:09A
17Anton ForsbergM20-1 (55)29:017:50A
23Linnea GolsaterW20-3 (49)33:5610:36B
31Hanna HugossonW20-1 (49)36:3411:47B

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
9Elin CarlssonW20-2 (49)29:559:39A

Switzerland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Valerie AebischerW20-1 (49)26:518:39A
1Simona AebersoldW20-3 (49)27:258:34A
1Joey HadornM20-2 (56)23:456:25A
2Thomas CurigerM20-1 (55)25:336:54A
3Noah ZbindenM20-3 (57)27:507:43A
4Hanna MuellerW20-2 (49)28:579:20A
7Tobia PezzatiM20-2 (56)27:437:29A
8Riccardo RancanM20-1 (55)27:367:27A
11Sofie BachmannW20-2 (49)30:269:49A
16Paula GrossW20-1 (49)31:1710:05A
17Joana WaeltiW20-3 (49)32:3510:10A
17Simon DubachM20-3 (57)29:518:17A

Turkey

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
9Orhan KutluM20-3 (57)28:437:58A
27Ayse BozkurtW20-3 (49)34:4610:51B
33Ibrahim DilekM20-1 (55)31:588:38B
38Emirhan KulahsizM20-1 (55)34:409:22B
39Zeynep OcakW20-2 (49)41:1513:18B
40Suleyman ErenM20-2 (56)34:249:17B
41Talha GundayM20-2 (56)35:249:34C
42Rahime SozbirW20-1 (49)47:5815:28C
44Lale Han KilicW20-3 (49)44:5814:03C
45Oguzhan KaratepeM20-3 (57)37:2810:24C
46Selma CabriW20-1 (49)49:5816:07C
47Elif Gokce AvciW20-2 (49)59:0019:01C

Ukraine

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Olena PostelniakW20-3 (49)29:599:22A
19Yuliya KobetsW20-1 (49)32:1310:23A
33Daria MoskalenkoW20-2 (49)37:0311:57B
Serhii NahorniukM20-3 (57)mispunchedC

United States

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
10Amanda JohanssonW20-1 (49)30:469:55A
12Aasne Skram TroemborgW20-3 (49)32:0310:00A
18Michael LaraiaM20-2 (56)29:207:55A
23Martin Borge HeirM20-1 (55)30:038:07B
24Julia DoubsonW20-3 (49)34:1410:41B
29Isabel BryantW20-2 (49)34:4611:12B
31Evalin BrautigamW20-1 (49)36:3411:47B
31Tyra ChristophersonW20-2 (49)36:2011:43B
36Anton SalmenkylaM20-3 (57)32:439:05B
47Thomas LaraiaM20-3 (57)38:2010:38C
48Austin FowlerM20-2 (56)39:1710:37C
50Peter ZakrevskiM20-1 (55)46:3212:34C

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World