International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships 2016 and World Cup 2016 Round 2 - Middle qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle qualification
Organiser: Czech Republic
Date: 26 May 2016

Austria

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Gernot KerschbaumerMen A (42)31:01+2:326:35
12Robert MerlMen C (42)31:07+2:596:37
13Matthias GröllMen A (42)31:27+2:586:41
15Arbter AnjaWomen B (30)28:08+3:028:31
17Laura RamsteinWomen C (30)28:02+4:358:29
19Helmut GremmelMen B (42)31:32+2:506:42
24Matthias ReinerMen C (42)33:25+5:177:06
28Wolfgang SiegertMen B (42)33:03+4:217:01

Belgium

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Benjamin AnciauxMen C (42)33:41+5:337:10
42François Van DerMen A (42)47:43+19:1410:09

Bulgaria

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Ivan SirakovMen B (42)30:50+2:086:33
17Kiril NikolovMen C (42)32:04+3:566:49
20Kristina IvanovaWomen B (30)29:44+4:389:00
21Antoniq GrigorovaWomen C (30)29:00+5:338:47
22Liliana GotsevaWomen A (29)32:03+6:569:42
35Teodor YordanovMen A (42)35:44+7:157:36

Canada

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Emily KempWomen A (29)27:02+1:558:11
40Will CritchleyMen A (42)39:42+11:138:26

Czech Republic

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Dana Šafka BrožkováWomen A (29)25:077:36
2Adéla IndrákováWomen A (29)25:36+0:297:45
3Jan PetrželaMen C (42)29:34+1:266:17
4Vojtěch KrálMen B (42)28:58+0:166:09
5Jana KnapováWomen B (30)26:05+0:597:54
5Vendula HorčičkováWomen C (30)24:32+1:057:26
6Jan ProcházkaMen B (42)29:46+1:046:20
7Pavel KubátMen A (42)30:06+1:376:24
7Denisa KosováWomen C (30)24:54+1:277:32
8Miloš NykodýmMen A (42)30:34+2:056:30
10Jan ŠedivýMen C (42)30:59+2:516:35
19Michaela OmováWomen B (30)28:50+3:448:44

Denmark

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Tue LassenMen C (42)30:35+2:276:30
9Cecilie KlysnerWomen A (29)27:24+2:178:18
10Ida BobachWomen C (30)25:25+1:587:42
12Maja AlmWomen B (30)27:16+2:108:15
17Björn CederbergMen B (42)31:17+2:356:39
28Magnus DewettMen A (42)33:32+5:037:08
Søren BobachMen B (42)mispunched

Estonia

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Timo SildMen B (42)28:57+0:156:09
14Marianne HaugWomen A (29)29:24+4:178:54
17Evely KaasikuWomen A (29)30:14+5:079:09
21Annika RihmaWomen B (30)30:01+4:559:05
22Kenny KivikasMen A (42)32:29+4:006:54
23Tõnis LaugesaarMen C (42)33:21+5:137:05
24Kerstin UiboupinWomen B (30)30:23+5:179:12
25Sander VaherMen B (42)32:13+3:316:51
26Laura JoonasWomen C (30)30:38+7:119:16
28Sigrid RuulWomen C (30)31:34+8:079:33
32Lauri SildMen C (42)34:48+6:407:24
34Kristo HeinmannMen A (42)35:37+7:087:34

Finland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Venla HarjuWomen B (30)25:18+0:127:40
4Saila KinniWomen A (29)26:16+1:097:57
6Marika TeiniWomen C (30)24:34+1:077:26
7Fredric PortinMen B (42)29:52+1:106:21
9Olli-Markus TaivainenMen A (42)30:54+2:256:34
11Sofia HaajanenWomen B (30)26:56+1:508:09
13Anni-Maija FinckeWomen A (29)29:10+4:038:50
14Merja RantanenWomen C (30)26:39+3:128:04
16Miika KirmulaMen B (42)31:11+2:296:38
18Olli OjanahoMen C (42)32:38+4:306:56
21Aaro AsikainenMen A (42)32:04+3:356:49
22Mårten BoströmMen C (42)33:15+5:077:04

France

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Lucas BassetMen A (42)29:08+0:396:11
4Amélie ChataingWomen C (30)24:25+0:587:23
6Isia BassetWomen B (30)26:23+1:177:59
12Olivier Blanc-TranchantMen A (42)31:08+2:396:37
12Vincent CoupatMen B (42)30:45+2:036:32
13Léa VercellottiWomen C (30)26:30+3:038:01
15Nicolas RioMen C (42)31:30+3:226:42
23Loïc MartyMen B (42)32:08+3:266:50
24Lauriane BeauvisageWomen A (29)32:16+7:099:46
29Théo FleurentMen C (42)34:17+6:097:17

Germany

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Bjarne FriedrichsMen C (42)31:18+3:106:39
16Patricia NiekeWomen A (29)30:08+5:019:07
20Arntraut GoetschWomen C (30)28:36+5:098:40
23Dorothea MüllerWomen B (30)30:13+5:079:09
31Philipp MüllerMen B (42)33:47+5:057:11
32Moritz DöllgastMen B (42)34:02+5:207:14
37Matthias KretzschmarMen A (42)36:07+7:387:41
38Christoph PrunscheMen C (42)37:37+9:298:00

Hungary

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Áron BakóMen A (42)31:41+3:126:44
26Máté BaumholczerMen C (42)33:53+5:457:12
26Luca SzuromiWomen B (30)30:41+5:359:17
29Csenge ViniczaiWomen A (29)35:42+10:3510:49
29Gréti PéntekWomen C (30)32:08+8:419:44
31Dániel FehérváriMen A (42)34:45+6:167:23
37Krisztián LiszkaMen B (42)37:37+8:558:00

Ireland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Conor ShortMen A (42)33:24+4:557:06
30Regina KellyWomen C (30)43:59+20:3213:19
35Eoin McCulloughMen B (42)36:51+8:097:50
39Ruairi ShortMen A (42)38:18+9:498:08
40Colm MoranMen B (42)44:24+15:429:26
42Cillin CorbettMen C (42)50:29+22:2110:44

Israel

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Nitsan YasurMen C (42)35:15+7:077:30
38Guy SaboMen A (42)37:48+9:198:02
38Itay manorMen B (42)37:59+9:178:04

Italy

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Roberto DallavalleMen C (42)30:40+2:326:31
12Carlotta ScaletWomen C (30)26:01+2:347:53
24Klaus SchgagulerMen B (42)32:11+3:296:50
26Lia PatscheiderWomen A (29)33:31+8:2410:09
28Nicole ScaletWomen B (30)33:31+8:2510:09
33Giacomo ZagonelMen A (42)35:12+6:437:29
34Inderst SebastianMen B (42)34:58+6:167:26

Latvia

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Edgars BertuksMen C (42)29:47+1:396:20
10Laura VīķeWomen A (29)27:52+2:458:26
14Artūrs PauliņšMen C (42)31:29+3:216:41
15Inga DambeWomen B (30)28:08+3:028:31
15Sandra GrosbergaWomen C (30)27:23+3:568:17
18Mārtiņš SirmaisMen B (42)31:30+2:486:42
18Līga ĀrnieceWomen A (29)31:03+5:569:24
23Andris JubelisMen A (42)33:01+4:327:01
29Rūdolfs ZērnisMen B (42)33:12+4:307:03
36Jānis KūmsMen A (42)35:53+7:247:38

Lithuania

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Kristina RybakovaitėWomen B (30)28:13+3:078:33
21Jonas Vytautas GvildysMen B (42)31:58+3:166:48
21Inga KazlauskaitėWomen A (29)31:17+6:109:28
22Teklė Emilija GvildytėWomen C (30)29:17+5:508:52
27Sandra PaužaitėWomen C (30)31:25+7:589:31
28Donatas StulgysMen C (42)34:05+5:577:15
32Vytautas BeliūnasMen A (42)35:04+6:357:27
33Martynas TirlikasMen C (42)35:03+6:557:27

New Zeeland

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Kate MorrisonWomen A (29)32:13+7:069:45
26Tim RobertsonMen B (42)32:55+4:137:00
27Laura RobertsonWomen B (30)30:56+5:509:22
30Toby ScottMen A (42)34:00+5:317:14
36Ross MorrisonMen C (42)36:10+8:027:41

Norway

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Carl Godager KaasMen B (42)28:426:06
4Emma JohanssonWomen B (30)25:44+0:387:47
6Heidi BagstevoldWomen A (29)26:36+1:298:03
9Marianne AndersenWomen B (30)26:51+1:458:08
9Ida Marie BjørgulWomen C (30)25:24+1:577:41
10Torgeir NørbechMen A (42)30:55+2:266:34
10Gaute Hallan SteiwerMen B (42)30:18+1:366:26
16Magne DæhliMen C (42)31:56+3:486:47
17Håkon Jarvis WestergårdMen A (42)31:44+3:156:45
18Ingjerd MyhreWomen C (30)28:21+4:548:35
19Sigrid AlexsandersenWomen A (29)31:05+5:589:25
20Jo Forseth IndgaardMen C (42)33:05+4:577:02

Poland

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Bartosz PawlakMen C (42)31:05+2:576:36
16Hanna WisniewskaWomen C (30)27:27+4:008:19
25Aleksandra HornikWomen B (30)30:38+5:329:16
27Ewa GwozdzWomen A (29)33:53+8:4610:16
29Mateusz WenslawMen A (42)33:48+5:197:11

Portugal

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Tiago RomãoMen A (42)33:14+4:457:04
33Manuel HortaMen B (42)34:33+5:517:21
41Pedro NogueiraMen C (42)41:49+13:418:53

Romania

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Andra Cecilia AnghelWomen A (29)31:05+5:589:25
30Ionut ZincaMen C (42)34:31+6:237:20

Russian Federation

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Svetlana MironovaWomen B (30)25:16+0:107:39
4Valentin NovikovMen A (42)29:33+1:046:17
6Andrey KhramovMen C (42)30:05+1:576:24
12Natalia VinogradovaWomen A (29)28:24+3:178:36
14Yulia NovikovaWomen B (30)27:49+2:438:25
15Sergey DobryninMen A (42)31:39+3:106:44
15Dmitrii TcvetkovMen B (42)31:00+2:186:35
23Natalia EfimovaWomen C (30)29:19+5:528:53
24Nadezhda OrlovaWomen C (30)30:01+6:349:05
28Irina NybergWomen A (29)34:51+9:4410:33
30Gleb TikhonovMen B (42)33:31+4:497:07
35Vladislav MalyshevMen C (42)36:08+8:007:41

Slovakia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Michal KrajčíkMen C (42)33:12+5:047:03
30Kristína KrajčíkováWomen B (30)36:59+11:5311:12
36Ondrej PijákMen B (42)37:16+8:347:55
37Tomáš MušinskýMen C (42)36:28+8:207:45
41Peter MižúrMen A (42)43:41+15:129:17
Pavol BukovacMen B (42)mispunched

Spain

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Antonio MartinezMen B (42)30:37+1:556:30
19Eduardo GilMen C (42)32:53+4:456:59
22Roger CasalMen B (42)32:03+3:216:49
24Andreu BlanesMen A (42)33:07+4:387:02

Sweden

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Johan RunessonMen A (42)28:296:03
2Oskar SjöbergMen B (42)28:45+0:036:07
2Albin RidefeltMen C (42)28:41+0:336:06
3Emma JohanssonWomen C (30)24:01+0:347:16
4Peter ÖbergMen C (42)29:40+1:326:18
5Jonas LeanderssonMen A (42)29:36+1:076:17
5Helena JanssonWomen A (29)26:32+1:258:02
7Tove AlexanderssonWomen B (30)26:27+1:218:00
8Gustav BergmanMen B (42)30:09+1:276:24
9Anna BachmanWomen B (30)26:51+1:458:08
11Lina StrandWomen A (29)28:03+2:568:30
11Sara HagströmWomen C (30)25:46+2:197:48

Swizerland

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matthias KyburzMen C (42)28:085:59
1Judith WyderWomen C (30)23:277:06
2Martin HubmannMen A (42)29:01+0:326:10
2Julia GrossWomen C (30)23:51+0:247:13
3Rahel FriederichWomen A (29)26:10+1:037:55
5Baptiste RollierMen B (42)29:30+0:486:16
7Florian HowaldMen C (42)30:10+2:026:25
8Andreas KyburzMen B (42)30:09+1:276:24
8Sarina JenzerWomen B (30)26:30+1:248:01
15Kerstin UllmannWomen A (29)30:04+4:579:06
18Andreas RueedlingerMen A (42)31:52+3:236:46
19Daniel HubmannMen A (42)31:53+3:246:47
22Lisa HolerWomen B (30)30:07+5:019:07

Ukraine

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Ruslan GlibovMen A (42)29:41+1:126:18
8Nadiya VolynskaWomen A (29)27:20+2:138:16
13Oleksandr KratovMen B (42)30:47+2:056:32
18Olga SlutaWomen B (30)28:31+3:258:38
25Pavlo UshkvarokMen A (42)33:11+4:427:03
25Olena PitirimovaWomen C (30)30:08+6:419:07
29Kateryna DzemaWomen B (30)33:50+8:4410:15
31Denys ShcherbakovMen C (42)34:35+6:277:21
39Oleksiy SavchenkoMen B (42)43:23+14:419:13
40Vitalii HychkoMen C (42)38:09+10:018:07

United Kingdom

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Cat TaylorWomen B (30)25:067:36
8Jess TullieWomen C (30)25:11+1:447:37
13Jo ShepherdWomen B (30)27:31+2:258:20
14Alan CherryMen A (42)31:30+3:016:42
19Kirsten StrainWomen C (30)28:26+4:598:36
20Hector HainesMen A (42)32:00+3:316:48
20Peter HodkinsonMen B (42)31:57+3:156:47
25Alice LeakeWomen A (29)32:46+7:399:55
26Matt SpeakeMen B (42)32:55+4:137:00
27Ralph StreetMen C (42)34:00+5:527:14
39Jonny CrickmoreMen C (42)37:41+9:338:01
Hollie OrrWomen A (29)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org