International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships 2016 and World Cup 2016 Round 2 - Long qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Long qualification
Organiser: Czech Republic
Date: 23 May 2016

Austria

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Ursula KadanWomen A (24)1:02:29+6:489:55
9Robert MerlMen B (37)1:16:21+5:567:24
10Gernot KerschbaumerMen C (37)1:14:34+3:277:18
13Laura RamsteinWomen C (24)1:00:48+8:239:30
14Arbter AnjaWomen B (24)1:04:48+12:0510:17
15Helmut GremmelMen A (38)1:17:19+7:367:30
21Wolfgang SiegertMen A (38)1:22:06+12:237:58
26Matthias ReinerMen C (37)1:33:01+21:549:07
28Matthias GröllMen B (37)1:33:10+22:459:02

Belgium

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Benjamin AnciauxMen C (37)1:30:04+18:578:49
37François Van DerMen A (38)1:53:46+44:0311:02

Bulgaria

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Kristina IvanovaWomen C (24)1:02:01+9:369:41
17Kiril NikolovMen C (37)1:18:35+7:287:42
23Antoniq GrigorovaWomen A (24)1:17:21+21:4012:16
24Liliana GotsevaWomen B (24)1:25:46+33:0313:36
Ivan SirakovMen B (37)mispunched

Canada

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Emily KempWomen C (24)54:02+1:378:26
33Will CritchleyMen C (37)1:46:40+35:3310:27

Czech Republic

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Miloš NykodýmMen C (37)1:11:076:58
4Jan ŠedivýMen A (38)1:12:52+3:097:04
4Jana KnapováWomen A (24)1:00:29+4:489:36
6Jan PetrželaMen A (38)1:13:38+3:557:08
7Dana Šafka BrožkováWomen B (24)56:13+3:308:55
9Adéla IndrákováWomen C (24)58:27+6:029:07
10Lenka PoklopováWomen A (24)1:02:55+7:149:59
10Michaela OmováWomen B (24)1:00:01+7:189:31
16Daniel HájekMen C (37)1:18:27+7:207:41
17Pavel KubátMen B (37)1:23:14+12:498:04
22Adéla JakobováWomen C (24)1:05:21+12:5610:12
23Tomáš KubelkaMen B (37)1:27:42+17:178:30

Denmark

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Signe KlintingWomen B (24)57:19+4:369:05
32Björn CederbergMen A (38)1:38:53+29:109:36
Magnus DewettMen C (37)mispunched
Thor NørskovMen B (37)did not finish
Miri Thrane ØdumWomen A (24)did not start

Estonia

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Annika RihmaWomen C (24)1:02:01+9:369:41
16Kerstin UiboupinWomen A (24)1:07:30+11:4910:42
18Timo SildMen A (38)1:20:01+10:187:46
18Kenny KivikasMen C (37)1:19:08+8:017:45
19Marianne HaugWomen B (24)1:11:21+18:3811:19
20Evely KaasikuWomen C (24)1:03:31+11:069:55
21Tõnis LaugesaarMen B (37)1:26:51+16:268:25
21Laura JoonasWomen B (24)1:12:56+20:1311:34
22Kristo HeinmannMen A (38)1:22:55+13:128:03
25Raido MittMen C (37)1:32:27+21:209:03

Finland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Merja RantanenWomen A (24)59:06+3:259:22
3Anni-Maija FinckeWomen A (24)59:27+3:469:26
4Saila KinniWomen C (24)53:19+0:548:19
5Sari AnttonenWomen B (24)54:24+1:418:38
8Fredric PortinMen C (37)1:14:21+3:147:17
8Sofia HaajanenWomen C (24)56:40+4:158:51
9Jarkko HuovilaMen C (37)1:14:24+3:177:17
10Miika KirmulaMen B (37)1:18:15+7:507:35
11Olli-Markus TaivainenMen A (38)1:15:39+5:567:20
15Aaro AsikainenMen B (37)1:22:25+12:008:00
15Miia NiittynenWomen B (24)1:04:50+12:0710:17
16Mikko SirénMen A (38)1:17:35+7:527:31

France

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Frédéric TranchandMen C (37)1:12:06+0:597:04
8Nicolas RioMen B (37)1:14:53+4:287:16
18Lauriane BeauvisageWomen B (24)1:07:52+15:0910:46
24Loïc MartyMen A (38)1:26:31+16:488:23
28Olivier Blanc-TranchantMen C (37)1:35:31+24:249:21
29Théo FleurentMen A (38)1:30:57+21:148:49
Loïc CapbernMen B (37)mispunched

Germany

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Bjarne FriedrichsMen A (38)1:16:39+6:567:26
20Philipp MüllerMen C (37)1:26:24+15:178:28
21Arntraut GoetschWomen A (24)1:11:26+15:4511:20
21Christoph PrunscheMen C (37)1:26:29+15:228:28
21Patricia NiekeWomen C (24)1:04:38+12:1310:05
23Moritz DöllgastMen A (38)1:24:49+15:068:14
26Matthias KretzschmarMen B (37)1:32:30+22:058:58
34Marvin GoerickeMen B (37)1:44:05+33:4010:06

Hungary

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Krisztián LiszkaMen A (38)1:20:26+10:437:48
24Gréti PéntekWomen A (24)1:23:14+27:3313:12
32Áron BakóMen B (37)1:38:06+27:419:31
Gergely BugárMen C (37)mispunched

Ireland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Conor ShortMen C (37)1:29:25+18:188:45
24Regina KellyWomen C (24)1:53:16+1:00:5117:41
29Eoin McCulloughMen B (37)1:33:40+23:159:05
30Ruairi ShortMen C (37)1:37:11+26:049:31
36Colm MoranMen A (38)1:52:29+42:4610:55
Nicolas SimoninMen A (38)mispunched
Cillin CorbettMen B (37)did not start

Israel

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Nitsan YasurMen B (37)1:32:43+22:189:00
33Itay manorMen A (38)1:41:30+31:479:51
Guy SaboMen C (37)did not start

Italy

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Roberto DallavalleMen B (37)1:18:45+8:207:38
17Nicole ScaletWomen A (24)1:08:28+12:4710:52
22Carlotta ScaletWomen B (24)1:13:03+20:2011:35
24Inderst SebastianMen B (37)1:27:46+17:218:31
30Klaus SchgagulerMen A (38)1:33:12+23:299:02
31Giacomo ZagonelMen C (37)1:42:51+31:4410:05
Lia PatscheiderWomen C (24)did not finish

Korea (Democratic Peoples Republic of)

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
KyongSa RiMen C (37)mispunched

Latvia

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Andris JubelisMen C (37)1:14:14+3:077:16
11Laura VīķeWomen B (24)1:00:31+7:489:36
18Rūdolfs ZērnisMen B (37)1:23:47+13:228:08
19Līga ĀrnieceWomen A (24)1:10:45+15:0411:13
19Inga DambeWomen C (24)1:03:21+10:569:53
22Jānis KūmsMen C (37)1:28:44+17:378:41
26Dāvis DišlersMen A (38)1:28:10+18:278:33

Lithuania

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Donatas StulgysMen B (37)1:24:01+13:368:09
20Inga KazlauskaitėWomen A (24)1:10:47+15:0611:14
28Martynas TirlikasMen A (38)1:29:01+19:188:38
29Vytautas BeliūnasMen C (37)1:37:04+25:579:30

New Zeeland

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Tim RobertsonMen A (38)1:20:48+11:057:50
30Toby ScottMen B (37)1:34:19+23:549:09

Norway

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Magne DæhliMen B (37)1:10:256:50
1Heidi BagstevoldWomen B (24)52:438:22
2Anne-Margrethe Hausken NordbergWomen B (24)53:10+0:278:26
3Carl Godager KaasMen C (37)1:11:45+0:387:02
6Ida Marie BjørgulWomen C (24)54:46+2:218:33
7Eskil KinnebergMen A (38)1:14:44+5:017:15
7Silje Ekroll JahrenWomen A (24)1:01:25+5:449:44
12Ingjerd MyhreWomen A (24)1:03:27+7:4610:04
12Torgeir NørbechMen C (37)1:15:39+4:327:25
13Jo Forseth IndgaardMen B (37)1:19:39+9:147:43
14Emma JohanssonWomen C (24)1:01:30+9:059:36
17Jon Aukrust OsmoenMen A (38)1:18:28+8:457:37

Poland

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Wojciech KowalskiMen A (38)1:15:27+5:447:19
11Bartosz PawlakMen C (37)1:15:37+4:307:24
17Hanna WisniewskaWomen C (24)1:02:16+9:519:43
23Ewa GwozdzWomen B (24)1:17:21+24:3812:16
25Mateusz WenslawMen B (37)1:31:30+21:058:53

Portugal

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Pedro NogueiraMen C (37)1:34:20+23:139:14
31Tiago RomãoMen A (38)1:33:17+23:349:03
Manuel HortaMen B (37)mispunched

Romania

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Ionut ZincaMen B (37)1:19:29+9:047:43
18Andra Cecilia AnghelWomen A (24)1:09:46+14:0511:04

Russian Federation

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Svetlana MironovaWomen A (24)55:418:50
1Natalia VinogradovaWomen C (24)52:258:11
4Natalia EfimovaWomen A (24)1:00:29+4:489:36
6Valentin NovikovMen B (37)1:14:19+3:547:12
6Dmitrii TcvetkovMen C (37)1:13:41+2:347:13
6Anastasiia RudnaiaWomen B (24)55:29+2:468:48
7Yulia NovikovaWomen C (24)56:22+3:578:48
13Galina VinogradovaWomen B (24)1:04:05+11:2210:10
19Dmitrii PoliakovMen C (37)1:20:53+9:467:55
25Konstantin SerebrianitckiiMen A (38)1:27:48+18:058:31
27Dmitrii NakonechnyiMen A (38)1:28:59+19:168:38
31Andrei KozyrevMen B (37)1:34:41+24:169:11

Slovakia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Ondrej PijákMen B (37)1:26:56+16:318:26
32Michal KrajčíkMen C (37)1:45:48+34:4110:22
34Peter MižúrMen A (38)1:41:42+31:599:52

Spain

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Eduardo GilMen B (37)1:25:16+14:518:16
35Roger CasalMen A (38)1:41:54+32:119:53

Sweden

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Fredrik BakkmanMen C (37)1:11:34+0:277:00
2Tove AlexanderssonWomen C (24)52:44+0:198:14
3Johan RunessonMen A (38)1:11:30+1:476:56
3Martin RegbornMen B (37)1:12:36+2:117:02
4William LindMen B (37)1:12:59+2:347:05
8Rassmus AnderssonMen A (38)1:14:45+5:027:15
9Emma JohanssonWomen B (24)58:41+5:589:18
12Anna BachmanWomen B (24)1:03:56+11:1310:08
13Markus MillegårdMen C (37)1:16:33+5:267:30
14Josefin TjernlundWomen A (24)1:03:49+8:0810:07
15Alva OlssonWomen A (24)1:06:51+11:1010:36
18Karolin OhlssonWomen C (24)1:03:15+10:509:52

Swizerland

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Daniel HubmannMen A (38)1:09:436:46
2Andreas KyburzMen A (38)1:10:57+1:146:53
2Baptiste RollierMen B (37)1:10:45+0:206:52
3Sabine HauswirthWomen C (24)53:15+0:508:19
4Matthias KyburzMen C (37)1:12:06+0:597:04
4Julia GrossWomen B (24)54:23+1:408:37
6Sina TommerWomen A (24)1:01:06+5:259:41
8Elena RoosWomen A (24)1:01:49+6:089:48
9Térence RisseMen A (38)1:15:09+5:267:17
10Lisa HolerWomen C (24)58:41+6:169:10
14Christoph MeierMen B (37)1:20:53+10:287:51
15Raffael HuberMen C (37)1:18:26+7:197:41
17Martina RuchWomen B (24)1:06:45+14:0210:35

Ukraine

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Ruslan GlibovMen B (37)1:13:45+3:207:09
12Denys ShcherbakovMen A (38)1:15:51+6:087:21
12Olga SlutaWomen C (24)1:00:15+7:509:24
20Olena PitirimovaWomen B (24)1:12:19+19:3611:28
22Alona SukharevskaWomen A (24)1:17:06+21:2512:14
23Olena MyronenkoWomen C (24)1:20:07+27:4212:31
33Oleksiy SavchenkoMen B (37)1:40:21+29:569:44
34Taras MelnykMen C (37)1:55:29+44:2211:19

United Kingdom

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Hollie OrrWomen B (24)53:55+1:128:33
5Hector HainesMen A (38)1:13:13+3:307:06
7Graham GristwoodMen B (37)1:14:47+4:227:15
11Cat TaylorWomen A (24)1:03:20+7:3910:03
11Jo ShepherdWomen C (24)1:00:11+7:469:24
13Jess TullieWomen A (24)1:03:29+7:4810:04
14Ralph StreetMen A (38)1:16:42+6:597:26
14Alan CherryMen C (37)1:18:15+7:087:40
16Matt SpeakeMen B (37)1:22:27+12:028:00
16Kirsten StrainWomen B (24)1:04:59+12:1610:18

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org