Official results for Long qualification

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Long qualification
Organiser: Czech Republic
Date: 23 May 2016

Men A

10 300 m, 38 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Daniel Hubmann Swizerland 1:09:43 6:46
2 Andreas Kyburz Swizerland 1:10:57 +1:14 6:53
3 Johan Runesson Sweden 1:11:30 +1:47 6:56
4 Jan Šedivý Czech Republic 1:12:52 +3:09 7:04
5 Hector Haines United Kingdom 1:13:13 +3:30 7:06
6 Jan Petržela Czech Republic 1:13:38 +3:55 7:08
7 Eskil Kinneberg Norway 1:14:44 +5:01 7:15
8 Rassmus Andersson Sweden 1:14:45 +5:02 7:15
9 Térence Risse Swizerland 1:15:09 +5:26 7:17
10 Wojciech Kowalski Poland 1:15:27 +5:44 7:19
11 Olli-Markus Taivainen Finland 1:15:39 +5:56 7:20
12 Denys Shcherbakov Ukraine 1:15:51 +6:08 7:21
13 Bjarne Friedrichs Germany 1:16:39 +6:56 7:26
14 Ralph Street United Kingdom 1:16:42 +6:59 7:26
15 Helmut Gremmel Austria 1:17:19 +7:36 7:30
16 Mikko Sirén Finland 1:17:35 +7:52 7:31
17 Jon Aukrust Osmoen Norway 1:18:28 +8:45 7:37
18 Timo Sild Estonia 1:20:01 +10:18 7:46
19 Krisztián Liszka Hungary 1:20:26 +10:43 7:48
20 Tim Robertson New Zeeland 1:20:48 +11:05 7:50
21 Wolfgang Siegert Austria 1:22:06 +12:23 7:58
22 Kristo Heinmann Estonia 1:22:55 +13:12 8:03
23 Moritz Döllgast Germany 1:24:49 +15:06 8:14
24 Loïc Marty France 1:26:31 +16:48 8:23
25 Konstantin Serebrianitckii Russian Federation 1:27:48 +18:05 8:31
26 Dāvis Dišlers Latvia 1:28:10 +18:27 8:33
27 Dmitrii Nakonechnyi Russian Federation 1:28:59 +19:16 8:38
28 Martynas Tirlikas Lithuania 1:29:01 +19:18 8:38
29 Théo Fleurent France 1:30:57 +21:14 8:49
30 Klaus Schgaguler Italy 1:33:12 +23:29 9:02
31 Tiago Romão Portugal 1:33:17 +23:34 9:03
32 Björn Cederberg Denmark 1:38:53 +29:10 9:36
33 Itay manor Israel 1:41:30 +31:47 9:51
34 Peter Mižúr Slovakia 1:41:42 +31:59 9:52
35 Roger Casal Spain 1:41:54 +32:11 9:53
36 Colm Moran Ireland 1:52:29 +42:46 10:55
37 François Van Der Belgium 1:53:46 +44:03 11:02
Nicolas Simonin Ireland mispunched

Women A

6 300 m, 24 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Svetlana Mironova Russian Federation 55:41 8:50
2 Merja Rantanen Finland 59:06 +3:25 9:22
3 Anni-Maija Fincke Finland 59:27 +3:46 9:26
4 Natalia Efimova Russian Federation 1:00:29 +4:48 9:36
4 Jana Knapová Czech Republic 1:00:29 +4:48 9:36
6 Sina Tommer Swizerland 1:01:06 +5:25 9:41
7 Silje Ekroll Jahren Norway 1:01:25 +5:44 9:44
8 Elena Roos Swizerland 1:01:49 +6:08 9:48
9 Ursula Kadan Austria 1:02:29 +6:48 9:55
10 Lenka Poklopová Czech Republic 1:02:55 +7:14 9:59
11 Cat Taylor United Kingdom 1:03:20 +7:39 10:03
12 Ingjerd Myhre Norway 1:03:27 +7:46 10:04
13 Jess Tullie United Kingdom 1:03:29 +7:48 10:04
14 Josefin Tjernlund Sweden 1:03:49 +8:08 10:07
15 Alva Olsson Sweden 1:06:51 +11:10 10:36
16 Kerstin Uiboupin Estonia 1:07:30 +11:49 10:42
17 Nicole Scalet Italy 1:08:28 +12:47 10:52
18 Andra Cecilia Anghel Romania 1:09:46 +14:05 11:04
19 Līga Ārniece Latvia 1:10:45 +15:04 11:13
20 Inga Kazlauskaitė Lithuania 1:10:47 +15:06 11:14
21 Arntraut Goetsch Germany 1:11:26 +15:45 11:20
22 Alona Sukharevska Ukraine 1:17:06 +21:25 12:14
23 Antoniq Grigorova Bulgaria 1:17:21 +21:40 12:16
24 Gréti Péntek Hungary 1:23:14 +27:33 13:12
Miri Thrane Ødum Denmark did not start

Men B

10 300 m, 38 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Magne Dæhli Norway 1:10:25 6:50
2 Baptiste Rollier Swizerland 1:10:45 +0:20 6:52
3 Martin Regborn Sweden 1:12:36 +2:11 7:02
4 William Lind Sweden 1:12:59 +2:34 7:05
5 Ruslan Glibov Ukraine 1:13:45 +3:20 7:09
6 Valentin Novikov Russian Federation 1:14:19 +3:54 7:12
7 Graham Gristwood United Kingdom 1:14:47 +4:22 7:15
8 Nicolas Rio France 1:14:53 +4:28 7:16
9 Robert Merl Austria 1:16:21 +5:56 7:24
10 Miika Kirmula Finland 1:18:15 +7:50 7:35
11 Roberto Dallavalle Italy 1:18:45 +8:20 7:38
12 Ionut Zinca Romania 1:19:29 +9:04 7:43
13 Jo Forseth Indgaard Norway 1:19:39 +9:14 7:43
14 Christoph Meier Swizerland 1:20:53 +10:28 7:51
15 Aaro Asikainen Finland 1:22:25 +12:00 8:00
16 Matt Speake United Kingdom 1:22:27 +12:02 8:00
17 Pavel Kubát Czech Republic 1:23:14 +12:49 8:04
18 Rūdolfs Zērnis Latvia 1:23:47 +13:22 8:08
19 Donatas Stulgys Lithuania 1:24:01 +13:36 8:09
20 Eduardo Gil Spain 1:25:16 +14:51 8:16
21 Tõnis Laugesaar Estonia 1:26:51 +16:26 8:25
22 Ondrej Piják Slovakia 1:26:56 +16:31 8:26
23 Tomáš Kubelka Czech Republic 1:27:42 +17:17 8:30
24 Inderst Sebastian Italy 1:27:46 +17:21 8:31
25 Mateusz Wenslaw Poland 1:31:30 +21:05 8:53
26 Matthias Kretzschmar Germany 1:32:30 +22:05 8:58
27 Nitsan Yasur Israel 1:32:43 +22:18 9:00
28 Matthias Gröll Austria 1:33:10 +22:45 9:02
29 Eoin McCullough Ireland 1:33:40 +23:15 9:05
30 Toby Scott New Zeeland 1:34:19 +23:54 9:09
31 Andrei Kozyrev Russian Federation 1:34:41 +24:16 9:11
32 Áron Bakó Hungary 1:38:06 +27:41 9:31
33 Oleksiy Savchenko Ukraine 1:40:21 +29:56 9:44
34 Marvin Goericke Germany 1:44:05 +33:40 10:06
Loïc Capbern France mispunched
Manuel Horta Portugal mispunched
Ivan Sirakov Bulgaria mispunched
Thor Nørskov Denmark did not finish
Cillin Corbett Ireland did not start

Men C

10 200 m, 37 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Miloš Nykodým Czech Republic 1:11:07 6:58
2 Fredrik Bakkman Sweden 1:11:34 +0:27 7:00
3 Carl Godager Kaas Norway 1:11:45 +0:38 7:02
4 Matthias Kyburz Swizerland 1:12:06 +0:59 7:04
4 Frédéric Tranchand France 1:12:06 +0:59 7:04
6 Dmitrii Tcvetkov Russian Federation 1:13:41 +2:34 7:13
7 Andris Jubelis Latvia 1:14:14 +3:07 7:16
8 Fredric Portin Finland 1:14:21 +3:14 7:17
9 Jarkko Huovila Finland 1:14:24 +3:17 7:17
10 Gernot Kerschbaumer Austria 1:14:34 +3:27 7:18
11 Bartosz Pawlak Poland 1:15:37 +4:30 7:24
12 Torgeir Nørbech Norway 1:15:39 +4:32 7:25
13 Markus Millegård Sweden 1:16:33 +5:26 7:30
14 Alan Cherry United Kingdom 1:18:15 +7:08 7:40
15 Raffael Huber Swizerland 1:18:26 +7:19 7:41
16 Daniel Hájek Czech Republic 1:18:27 +7:20 7:41
17 Kiril Nikolov Bulgaria 1:18:35 +7:28 7:42
18 Kenny Kivikas Estonia 1:19:08 +8:01 7:45
19 Dmitrii Poliakov Russian Federation 1:20:53 +9:46 7:55
20 Philipp Müller Germany 1:26:24 +15:17 8:28
21 Christoph Prunsche Germany 1:26:29 +15:22 8:28
22 Jānis Kūms Latvia 1:28:44 +17:37 8:41
23 Conor Short Ireland 1:29:25 +18:18 8:45
24 Benjamin Anciaux Belgium 1:30:04 +18:57 8:49
25 Raido Mitt Estonia 1:32:27 +21:20 9:03
26 Matthias Reiner Austria 1:33:01 +21:54 9:07
27 Pedro Nogueira Portugal 1:34:20 +23:13 9:14
28 Olivier Blanc-Tranchant France 1:35:31 +24:24 9:21
29 Vytautas Beliūnas Lithuania 1:37:04 +25:57 9:30
30 Ruairi Short Ireland 1:37:11 +26:04 9:31
31 Giacomo Zagonel Italy 1:42:51 +31:44 10:05
32 Michal Krajčík Slovakia 1:45:48 +34:41 10:22
33 Will Critchley Canada 1:46:40 +35:33 10:27
34 Taras Melnyk Ukraine 1:55:29 +44:22 11:19
Gergely Bugár Hungary mispunched
Magnus Dewett Denmark mispunched
KyongSa Ri Korea (Democratic Peoples Republic of) mispunched
Guy Sabo Israel did not start

Women B

6 300 m, 24 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Heidi Bagstevold Norway 52:43 8:22
2 Anne-Margrethe Hausken Nordberg Norway 53:10 +0:27 8:26
3 Hollie Orr United Kingdom 53:55 +1:12 8:33
4 Julia Gross Swizerland 54:23 +1:40 8:37
5 Sari Anttonen Finland 54:24 +1:41 8:38
6 Anastasiia Rudnaia Russian Federation 55:29 +2:46 8:48
7 Dana Šafka Brožková Czech Republic 56:13 +3:30 8:55
8 Signe Klinting Denmark 57:19 +4:36 9:05
9 Emma Johansson Sweden 58:41 +5:58 9:18
10 Michaela Omová Czech Republic 1:00:01 +7:18 9:31
11 Laura Vīķe Latvia 1:00:31 +7:48 9:36
12 Anna Bachman Sweden 1:03:56 +11:13 10:08
13 Galina Vinogradova Russian Federation 1:04:05 +11:22 10:10
14 Arbter Anja Austria 1:04:48 +12:05 10:17
15 Miia Niittynen Finland 1:04:50 +12:07 10:17
16 Kirsten Strain United Kingdom 1:04:59 +12:16 10:18
17 Martina Ruch Swizerland 1:06:45 +14:02 10:35
18 Lauriane Beauvisage France 1:07:52 +15:09 10:46
19 Marianne Haug Estonia 1:11:21 +18:38 11:19
20 Olena Pitirimova Ukraine 1:12:19 +19:36 11:28
21 Laura Joonas Estonia 1:12:56 +20:13 11:34
22 Carlotta Scalet Italy 1:13:03 +20:20 11:35
23 Ewa Gwozdz Poland 1:17:21 +24:38 12:16
24 Liliana Gotseva Bulgaria 1:25:46 +33:03 13:36

Women C

6 400 m, 25 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Natalia Vinogradova Russian Federation 52:25 8:11
2 Tove Alexandersson Sweden 52:44 +0:19 8:14
3 Sabine Hauswirth Swizerland 53:15 +0:50 8:19
4 Saila Kinni Finland 53:19 +0:54 8:19
5 Emily Kemp Canada 54:02 +1:37 8:26
6 Ida Marie Bjørgul Norway 54:46 +2:21 8:33
7 Yulia Novikova Russian Federation 56:22 +3:57 8:48
8 Sofia Haajanen Finland 56:40 +4:15 8:51
9 Adéla Indráková Czech Republic 58:27 +6:02 9:07
10 Lisa Holer Swizerland 58:41 +6:16 9:10
11 Jo Shepherd United Kingdom 1:00:11 +7:46 9:24
12 Olga Sluta Ukraine 1:00:15 +7:50 9:24
13 Laura Ramstein Austria 1:00:48 +8:23 9:30
14 Emma Johansson Norway 1:01:30 +9:05 9:36
15 Kristina Ivanova Bulgaria 1:02:01 +9:36 9:41
15 Annika Rihma Estonia 1:02:01 +9:36 9:41
17 Hanna Wisniewska Poland 1:02:16 +9:51 9:43
18 Karolin Ohlsson Sweden 1:03:15 +10:50 9:52
19 Inga Dambe Latvia 1:03:21 +10:56 9:53
20 Evely Kaasiku Estonia 1:03:31 +11:06 9:55
21 Patricia Nieke Germany 1:04:38 +12:13 10:05
22 Adéla Jakobová Czech Republic 1:05:21 +12:56 10:12
23 Olena Myronenko Ukraine 1:20:07 +27:42 12:31
24 Regina Kelly Ireland 1:53:16 +1:00:51 17:41
Lia Patscheider Italy did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!