International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships 2016 and World Cup 2016 Round 2 - Sprint Qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint Qualification
Organiser: Czech Republic
Date: 22 May 2016

Austria

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Ursula KadanWomen B (24)14:16+0:194:11
6Matthias ReinerMen C (36)13:38+0:283:41
10Laura RamsteinWomen C (23)15:42+1:014:29
11Robert MerlMen A (35)13:40+0:353:41
20Matthias GröllMen B (35)14:12+1:023:50

Belgium

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Jeremy GenarMen A (35)16:19+3:144:24
François Van DerMen C (36)mispunched

Bulgaria

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Ivan SirakovMen B (35)13:45+0:353:42
11Kristina IvanovaWomen A (23)15:43+1:314:37
16Antoniq GrigorovaWomen C (23)16:20+1:394:40
21Liliana GotsevaWomen B (24)15:41+1:444:36

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Will CritchleyMen A (35)14:50+1:454:00

Czech Republic

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Vojtěch KrálMen B (35)13:26+0:163:37
6Denisa KosováWomen B (24)14:28+0:314:15
9Monika TopinkováWomen A (23)15:21+1:094:30
9Vendula HorčičkováWomen C (23)15:30+0:494:25
14Marta FenclováWomen C (23)16:11+1:304:37
15Martin PoklopMen B (35)13:58+0:483:46
18Marek MinářMen A (35)14:14+1:093:50
19Kamila GregorováWomen B (24)15:15+1:184:29
Jan ProcházkaMen A (35)mispunched
Jan MrázekMen C (36)mispunched
David ProcházkaMen C (36)mispunched
Eva KabáthováWomen A (23)mispunched

Denmark

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Søren BobachMen A (35)13:17+0:123:35
10Andreas Hougaard BoesenMen B (35)13:45+0:353:42
12Maja AlmWomen B (24)14:46+0:494:20
12Cecilie KlysnerWomen C (23)15:48+1:074:30
22Magnus DewettMen A (35)14:33+1:283:55
23Tue LassenMen C (36)14:08+0:583:49

Estonia

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Sander VaherMen A (35)13:40+0:353:41
15Kenny KivikasMen C (36)13:49+0:393:44
17Sigrid RuulWomen A (23)16:54+2:424:58
18Kristo HeinmannMen B (35)14:05+0:553:48
18Evely KaasikuWomen B (24)15:08+1:114:27
25Sergei RjabõśkinMen B (35)14:38+1:283:57
25Raido MittMen C (36)14:31+1:213:55
Ats SõnajalgMen A (35)disqualified

Finland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Sari AnttonenWomen A (23)14:43+0:314:19
3Venla HarjuWomen C (23)15:03+0:224:18
5Marika TeiniWomen A (23)14:54+0:424:22
5Sofia HaajanenWomen B (24)14:25+0:284:14
5Merja RantanenWomen C (23)15:13+0:324:20
7Mårten BoströmMen A (35)13:25+0:203:37
12Severi KymäläinenMen B (35)13:49+0:393:44
12Olli-Pekka KoistinenMen C (36)13:43+0:333:42
14Jesse LaukkarinenMen A (35)13:43+0:383:42
14Kirsi NurmiWomen B (24)14:55+0:584:23
16Aleksi NiemiMen C (36)13:53+0:433:45
19Miika SuominenMen B (35)14:07+0:573:48

France

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Loïc CapbernMen B (35)13:23+0:133:37
6Frédéric TranchandMen B (35)13:28+0:183:38
8Amélie ChataingWomen C (23)15:29+0:484:25
10Lucas BassetMen A (35)13:34+0:293:40
12Léa VercellottiWomen A (23)16:14+2:024:46
13Isia BassetWomen B (24)14:48+0:514:21
14Lauriane BeauvisageWomen A (23)16:20+2:084:48
19Vincent CoupatMen C (36)13:58+0:483:46
24Loïc MartyMen C (36)14:12+1:023:50
Nicolas RioMen A (35)mispunched

Germany

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Arntraut GoetschWomen C (23)16:37+1:564:44
21Marvin GoerickeMen B (35)14:15+1:053:51
23Christoph PrunscheMen A (35)14:41+1:363:58
26Moritz DöllgastMen C (36)14:37+1:273:57
Sören RiechersMen C (36)mispunched

Hungary

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Virág WeilerWomen B (24)14:32+0:354:16
14Ildikó SzerencsiWomen C (23)16:11+1:304:37
16Fanni GyurkóWomen A (23)16:43+2:314:55
26Dániel FehérváriMen A (35)15:49+2:444:16
27Levente TugyiMen B (35)14:42+1:323:58
Gergely BugárMen C (36)mispunched

Ireland

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Nicolas SimoninMen A (35)13:42+0:373:42
28Eoin McCulloughMen B (35)14:46+1:363:59
Cillin CorbettMen C (36)mispunched

Israel

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Guy SaboMen A (35)15:52+2:474:17
28Itay manorMen C (36)15:45+2:354:15
31Nitsan YasurMen B (35)15:15+2:054:07

Italy

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Andrea SeppiMen B (35)13:29+0:193:38
13Carlotta ScaletWomen A (23)16:19+2:074:47
17Klaus SchgagulerMen A (35)14:11+1:063:50
21Nicole ScaletWomen C (23)17:38+2:575:02
22Lia PatscheiderWomen B (24)16:22+2:254:48
29Roberto DallavalleMen B (35)14:56+1:464:02
Giacomo ZagonelMen C (36)mispunched

Korea (Democratic Peoples Republic of)

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30KyongSa RiMen A (35)16:49+3:444:32

Latvia

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Artūrs PauliņšMen C (36)13:41+0:313:41
19Dāvis DišlersMen A (35)14:19+1:143:52
20Sandra GrosbergaWomen C (23)17:34+2:535:01
Valters ĀboliņšMen B (35)mispunched

Lithuania

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Vilius AleliūnasMen A (35)13:29+0:243:38
19Kristina RybakovaitėWomen A (23)17:04+2:525:01
20Algirdas BartkevičiusMen C (36)14:04+0:543:48
24Jonas Vytautas GvildysMen B (35)14:27+1:173:54
Teklė Emilija GvildytėWomen B (24)mispunched

New Zeeland

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Tim RobertsonMen C (36)13:38+0:283:41
15Laura RobertsonWomen B (24)14:56+0:594:23
21Toby ScottMen A (35)14:27+1:223:54
Ross MorrisonMen B (35)mispunched

Norway

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Håkon Jarvis WestergårdMen A (35)13:11+0:063:33
2Trond Einar MoenMen B (35)13:22+0:123:36
3Øystein Kvaal ØsterbøMen C (36)13:18+0:083:35
6Emil AhlbeckMen C (36)13:38+0:283:41
7Nikoline Ekeberg SchjerveWomen B (24)14:29+0:324:15
7Silje Ekroll JahrenWomen C (23)15:20+0:394:22
9Ingjerd MyhreWomen B (24)14:35+0:384:17
10Lone BrochmannWomen A (23)15:25+1:134:32
15Gaute Hallan SteiwerMen B (35)13:58+0:483:46
Jon Aukrust OsmoenMen A (35)disqualified
Sigrid AlexsandersenWomen C (23)mispunched

Poland

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Aleksandra HornikWomen B (24)14:05+0:084:08
18Agata StankiewiczWomen C (23)16:25+1:444:41
22Krzysztof WolowczykMen B (35)14:17+1:073:51
27Mikolaj DutkowskiMen C (36)15:37+2:274:13
Ewa GwozdzWomen A (23)mispunched

Portugal

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Tiago RomãoMen A (35)14:06+1:013:48
30Pedro NogueiraMen B (35)15:13+2:034:06
Manuel HortaMen C (36)mispunched

Romania

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Ionut ZincaMen C (36)13:44+0:343:42
20Andra Cecilia AnghelWomen A (23)17:26+3:145:07

Russian Federation

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Andrey KhramovMen B (35)13:22+0:123:36
4Anastasiia RudnaiaWomen A (23)14:46+0:344:20
4Galina VinogradovaWomen B (24)14:17+0:204:12
10Gleb TikhonovMen C (36)13:39+0:293:41
13Inna SomovaWomen C (23)16:10+1:294:37
15Artem PopovMen A (35)14:06+1:013:48
15Anna DvorianskaiaWomen A (23)16:30+2:184:51
16Svetlana RaikovaWomen C (23)16:20+1:394:40
17Ekaterina NikitinaWomen B (24)15:02+1:054:25
20Nikita StepanovMen A (35)14:23+1:183:53
21Sergey DobryninMen C (36)14:06+0:563:48
22Dmitrii NakonechnyiMen B (35)14:17+1:073:51

Slovakia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Tomáš MušinskýMen C (36)14:07+0:573:48
26Pavol BukovacMen B (35)14:41+1:313:58
29Peter MižúrMen A (35)16:39+3:344:30

Spain

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Andreu BlanesMen B (35)13:53+0:433:45
17Eduardo GilMen C (36)13:56+0:463:45
Antonio MartinezMen A (35)disqualified

Sweden

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Martin RegbornMen A (35)13:053:32
1Gustav BergmanMen B (35)13:103:33
2Jonas LeanderssonMen C (36)13:17+0:073:35
2Lina StrandWomen C (23)15:02+0:214:17
6Emil SvenskMen C (36)13:38+0:283:41
6Lilian ForsgrenWomen A (23)15:05+0:534:26
8Josefin TjernlundWomen A (23)15:17+1:054:29
9Anton JohanssonMen A (35)13:30+0:253:38
9Oskar SjöbergMen B (35)13:30+0:203:38
11Karolin OhlssonWomen B (24)14:43+0:464:19
11Alva OlssonWomen C (23)15:47+1:064:30
Sara HagströmWomen B (24)mispunched

Swizerland

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matthias KyburzMen C (36)13:103:33
1Judith WyderWomen A (23)14:124:10
1Elena RoosWomen B (24)13:574:06
2Sabine HauswirthWomen A (23)14:16+0:044:11
3Martin HubmannMen A (35)13:12+0:073:34
4Florian HowaldMen A (35)13:15+0:103:34
4Sarina JenzerWomen C (23)15:08+0:274:19
5Jonas EggerMen C (36)13:34+0:243:40
7Daniel HubmannMen B (35)13:29+0:193:38
7Kerstin UllmannWomen A (23)15:07+0:554:26
12Andreas RueedlingerMen B (35)13:49+0:393:44
16Martina RuchWomen B (24)15:01+1:044:25
Rahel FriederichWomen C (23)mispunched

Ukraine

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Nadiya VolynskaWomen C (23)14:414:11
18Pavlo UshkvarokMen C (36)13:57+0:473:46
20Olga SlutaWomen B (24)15:27+1:304:32
21Alona SukharevskaWomen A (23)17:40+3:285:11
25Oleksiy SavchenkoMen A (35)15:08+2:034:05
Ruslan GlibovMen B (35)disqualified
Denys ShcherbakovMen B (35)mispunched

United Kingdom

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Kris JonesMen C (36)13:24+0:143:37
6Peter HodkinsonMen A (35)13:23+0:183:37
6Charlotte WardWomen C (23)15:18+0:374:22
9Alice LeakeWomen B (24)14:35+0:384:17
14Chris SmithardMen C (36)13:48+0:383:43
17Jonny CrickmoreMen B (35)14:03+0:533:47
18Kirstin MaxwellWomen A (23)16:55+2:434:58

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements