Official results for Sprint Qualification

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint Qualification
Organiser: Czech Republic
Date: 22 May 2016

Men A

3 700 m, 35 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Martin Regborn Sweden 13:05 3:32
2 Håkon Jarvis Westergård Norway 13:11 +0:06 3:33
3 Martin Hubmann Swizerland 13:12 +0:07 3:34
4 Florian Howald Swizerland 13:15 +0:10 3:34
5 Søren Bobach Denmark 13:17 +0:12 3:35
6 Peter Hodkinson United Kingdom 13:23 +0:18 3:37
7 Mårten Boström Finland 13:25 +0:20 3:37
8 Vilius Aleliūnas Lithuania 13:29 +0:24 3:38
9 Anton Johansson Sweden 13:30 +0:25 3:38
10 Lucas Basset France 13:34 +0:29 3:40
11 Robert Merl Austria 13:40 +0:35 3:41
11 Sander Vaher Estonia 13:40 +0:35 3:41
13 Nicolas Simonin Ireland 13:42 +0:37 3:42
14 Jesse Laukkarinen Finland 13:43 +0:38 3:42
15 Artem Popov Russian Federation 14:06 +1:01 3:48
15 Tiago Romão Portugal 14:06 +1:01 3:48
17 Klaus Schgaguler Italy 14:11 +1:06 3:50
18 Marek Minář Czech Republic 14:14 +1:09 3:50
19 Dāvis Dišlers Latvia 14:19 +1:14 3:52
20 Nikita Stepanov Russian Federation 14:23 +1:18 3:53
21 Toby Scott New Zeeland 14:27 +1:22 3:54
22 Magnus Dewett Denmark 14:33 +1:28 3:55
23 Christoph Prunsche Germany 14:41 +1:36 3:58
24 Will Critchley Canada 14:50 +1:45 4:00
25 Oleksiy Savchenko Ukraine 15:08 +2:03 4:05
26 Dániel Fehérvári Hungary 15:49 +2:44 4:16
27 Guy Sabo Israel 15:52 +2:47 4:17
28 Jeremy Genar Belgium 16:19 +3:14 4:24
29 Peter Mižúr Slovakia 16:39 +3:34 4:30
30 KyongSa Ri Korea (Democratic Peoples Republic of) 16:49 +3:44 4:32
Jon Aukrust Osmoen Norway disqualified
Antonio Martinez Spain disqualified
Ats Sõnajalg Estonia disqualified
Jan Procházka Czech Republic mispunched
Nicolas Rio France mispunched

Men B

3 700 m, 35 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Gustav Bergman Sweden 13:10 3:33
2 Trond Einar Moen Norway 13:22 +0:12 3:36
2 Andrey Khramov Russian Federation 13:22 +0:12 3:36
4 Loïc Capbern France 13:23 +0:13 3:37
5 Vojtěch Král Czech Republic 13:26 +0:16 3:37
6 Frédéric Tranchand France 13:28 +0:18 3:38
7 Daniel Hubmann Swizerland 13:29 +0:19 3:38
7 Andrea Seppi Italy 13:29 +0:19 3:38
9 Oskar Sjöberg Sweden 13:30 +0:20 3:38
10 Andreas Hougaard Boesen Denmark 13:45 +0:35 3:42
10 Ivan Sirakov Bulgaria 13:45 +0:35 3:42
12 Severi Kymäläinen Finland 13:49 +0:39 3:44
12 Andreas Rueedlinger Swizerland 13:49 +0:39 3:44
14 Andreu Blanes Spain 13:53 +0:43 3:45
15 Gaute Hallan Steiwer Norway 13:58 +0:48 3:46
15 Martin Poklop Czech Republic 13:58 +0:48 3:46
17 Jonny Crickmore United Kingdom 14:03 +0:53 3:47
18 Kristo Heinmann Estonia 14:05 +0:55 3:48
19 Miika Suominen Finland 14:07 +0:57 3:48
20 Matthias Gröll Austria 14:12 +1:02 3:50
21 Marvin Goericke Germany 14:15 +1:05 3:51
22 Dmitrii Nakonechnyi Russian Federation 14:17 +1:07 3:51
22 Krzysztof Wolowczyk Poland 14:17 +1:07 3:51
24 Jonas Vytautas Gvildys Lithuania 14:27 +1:17 3:54
25 Sergei Rjabõśkin Estonia 14:38 +1:28 3:57
26 Pavol Bukovac Slovakia 14:41 +1:31 3:58
27 Levente Tugyi Hungary 14:42 +1:32 3:58
28 Eoin McCullough Ireland 14:46 +1:36 3:59
29 Roberto Dallavalle Italy 14:56 +1:46 4:02
30 Pedro Nogueira Portugal 15:13 +2:03 4:06
31 Nitsan Yasur Israel 15:15 +2:05 4:07
Ruslan Glibov Ukraine disqualified
Valters Āboliņš Latvia mispunched
Ross Morrison New Zeeland mispunched
Denys Shcherbakov Ukraine mispunched

Men C

3 700 m, 36 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Matthias Kyburz Swizerland 13:10 3:33
2 Jonas Leandersson Sweden 13:17 +0:07 3:35
3 Øystein Kvaal Østerbø Norway 13:18 +0:08 3:35
4 Kris Jones United Kingdom 13:24 +0:14 3:37
5 Jonas Egger Swizerland 13:34 +0:24 3:40
6 Emil Ahlbeck Norway 13:38 +0:28 3:41
6 Matthias Reiner Austria 13:38 +0:28 3:41
6 Tim Robertson New Zeeland 13:38 +0:28 3:41
6 Emil Svensk Sweden 13:38 +0:28 3:41
10 Gleb Tikhonov Russian Federation 13:39 +0:29 3:41
11 Artūrs Pauliņš Latvia 13:41 +0:31 3:41
12 Olli-Pekka Koistinen Finland 13:43 +0:33 3:42
13 Ionut Zinca Romania 13:44 +0:34 3:42
14 Chris Smithard United Kingdom 13:48 +0:38 3:43
15 Kenny Kivikas Estonia 13:49 +0:39 3:44
16 Aleksi Niemi Finland 13:53 +0:43 3:45
17 Eduardo Gil Spain 13:56 +0:46 3:45
18 Pavlo Ushkvarok Ukraine 13:57 +0:47 3:46
19 Vincent Coupat France 13:58 +0:48 3:46
20 Algirdas Bartkevičius Lithuania 14:04 +0:54 3:48
21 Sergey Dobrynin Russian Federation 14:06 +0:56 3:48
22 Tomáš Mušinský Slovakia 14:07 +0:57 3:48
23 Tue Lassen Denmark 14:08 +0:58 3:49
24 Loïc Marty France 14:12 +1:02 3:50
25 Raido Mitt Estonia 14:31 +1:21 3:55
26 Moritz Döllgast Germany 14:37 +1:27 3:57
27 Mikolaj Dutkowski Poland 15:37 +2:27 4:13
28 Itay manor Israel 15:45 +2:35 4:15
Gergely Bugár Hungary mispunched
Cillin Corbett Ireland mispunched
Manuel Horta Portugal mispunched
Jan Mrázek Czech Republic mispunched
David Procházka Czech Republic mispunched
Sören Riechers Germany mispunched
François Van Der Belgium mispunched
Giacomo Zagonel Italy mispunched

Women A

3 400 m, 23 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Judith Wyder Swizerland 14:12 4:10
2 Sabine Hauswirth Swizerland 14:16 +0:04 4:11
3 Sari Anttonen Finland 14:43 +0:31 4:19
4 Anastasiia Rudnaia Russian Federation 14:46 +0:34 4:20
5 Marika Teini Finland 14:54 +0:42 4:22
6 Lilian Forsgren Sweden 15:05 +0:53 4:26
7 Kerstin Ullmann Swizerland 15:07 +0:55 4:26
8 Josefin Tjernlund Sweden 15:17 +1:05 4:29
9 Monika Topinková Czech Republic 15:21 +1:09 4:30
10 Lone Brochmann Norway 15:25 +1:13 4:32
11 Kristina Ivanova Bulgaria 15:43 +1:31 4:37
12 Léa Vercellotti France 16:14 +2:02 4:46
13 Carlotta Scalet Italy 16:19 +2:07 4:47
14 Lauriane Beauvisage France 16:20 +2:08 4:48
15 Anna Dvorianskaia Russian Federation 16:30 +2:18 4:51
16 Fanni Gyurkó Hungary 16:43 +2:31 4:55
17 Sigrid Ruul Estonia 16:54 +2:42 4:58
18 Kirstin Maxwell United Kingdom 16:55 +2:43 4:58
19 Kristina Rybakovaitė Lithuania 17:04 +2:52 5:01
20 Andra Cecilia Anghel Romania 17:26 +3:14 5:07
21 Alona Sukharevska Ukraine 17:40 +3:28 5:11
Ewa Gwozdz Poland mispunched
Eva Kabáthová Czech Republic mispunched

Women B

3 400 m, 24 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Elena Roos Swizerland 13:57 4:06
2 Aleksandra Hornik Poland 14:05 +0:08 4:08
3 Ursula Kadan Austria 14:16 +0:19 4:11
4 Galina Vinogradova Russian Federation 14:17 +0:20 4:12
5 Sofia Haajanen Finland 14:25 +0:28 4:14
6 Denisa Kosová Czech Republic 14:28 +0:31 4:15
7 Nikoline Ekeberg Schjerve Norway 14:29 +0:32 4:15
8 Virág Weiler Hungary 14:32 +0:35 4:16
9 Alice Leake United Kingdom 14:35 +0:38 4:17
9 Ingjerd Myhre Norway 14:35 +0:38 4:17
11 Karolin Ohlsson Sweden 14:43 +0:46 4:19
12 Maja Alm Denmark 14:46 +0:49 4:20
13 Isia Basset France 14:48 +0:51 4:21
14 Kirsi Nurmi Finland 14:55 +0:58 4:23
15 Laura Robertson New Zeeland 14:56 +0:59 4:23
16 Martina Ruch Swizerland 15:01 +1:04 4:25
17 Ekaterina Nikitina Russian Federation 15:02 +1:05 4:25
18 Evely Kaasiku Estonia 15:08 +1:11 4:27
19 Kamila Gregorová Czech Republic 15:15 +1:18 4:29
20 Olga Sluta Ukraine 15:27 +1:30 4:32
21 Liliana Gotseva Bulgaria 15:41 +1:44 4:36
22 Lia Patscheider Italy 16:22 +2:25 4:48
Teklė Emilija Gvildytė Lithuania mispunched
Sara Hagström Sweden mispunched

Women C

3 500 m, 23 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Nadiya Volynska Ukraine 14:41 4:11
2 Lina Strand Sweden 15:02 +0:21 4:17
3 Venla Harju Finland 15:03 +0:22 4:18
4 Sarina Jenzer Swizerland 15:08 +0:27 4:19
5 Merja Rantanen Finland 15:13 +0:32 4:20
6 Charlotte Ward United Kingdom 15:18 +0:37 4:22
7 Silje Ekroll Jahren Norway 15:20 +0:39 4:22
8 Amélie Chataing France 15:29 +0:48 4:25
9 Vendula Horčičková Czech Republic 15:30 +0:49 4:25
10 Laura Ramstein Austria 15:42 +1:01 4:29
11 Alva Olsson Sweden 15:47 +1:06 4:30
12 Cecilie Klysner Denmark 15:48 +1:07 4:30
13 Inna Somova Russian Federation 16:10 +1:29 4:37
14 Marta Fenclová Czech Republic 16:11 +1:30 4:37
14 Ildikó Szerencsi Hungary 16:11 +1:30 4:37
16 Antoniq Grigorova Bulgaria 16:20 +1:39 4:40
16 Svetlana Raikova Russian Federation 16:20 +1:39 4:40
18 Agata Stankiewicz Poland 16:25 +1:44 4:41
19 Arntraut Goetsch Germany 16:37 +1:56 4:44
20 Sandra Grosberga Latvia 17:34 +2:53 5:01
21 Nicole Scalet Italy 17:38 +2:57 5:02
Sigrid Alexsandersen Norway mispunched
Rahel Friederich Swizerland mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org