International Orienteering Federation

Official results for Junior World MTB Orienteering Championships 2015 - Long distance

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Long distance
Organisers: Czech Republic / Slavia Liberec orienteering
Date: 21 August 2015

AUS

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Angus RobinsonM20 (60)1:43:58+17:105:50

AUT

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Rafael DobnikM20 (60)1:35:16+8:285:21
18Antonella FantoniW20 (34)1:53:17+26:558:05
21Lisa PirkerW20 (34)1:57:02+30:408:21
28Julia RitterW20 (34)2:05:52+39:308:59
32Saskia HoferW20 (34)2:17:11+50:499:47
33Theodor AbartM20 (60)1:48:51+22:036:06
51Paul KratkyM20 (60)2:22:32+55:448:00

CZE

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Vaclav SnuparekM20 (60)1:27:44+0:564:55
9Andrea KamenikovaW20 (34)1:43:59+17:377:25
17Veronika KubinovaW20 (34)1:52:07+25:458:00
29Barbora KohoutovaW20 (34)2:07:45+41:239:07
30Matyas LudvikM20 (60)1:46:29+19:415:58
34Martin KantaM20 (60)1:49:02+22:146:07
44Jan HorakM20 (60)2:04:52+38:047:00
52Tomas HruskaM20 (60)2:22:46+55:588:01
Michael NemetM20 (60)mispunched

DEN

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Oliver FriisM20 (60)1:39:48+13:005:36
20Caroline Ryge CarlsenW20 (34)1:56:02+29:408:17
40Christoffer GjotterupM20 (60)1:59:09+32:216:41
41Rasmus SoerensenM20 (60)1:59:22+32:346:42

ESP

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Manuel Espina MonestinaM20 (60)1:36:48+10:005:26
34Mar Soler PuigW20 (34)2:21:29+55:0710:06

EST

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Doris KudreW20 (34)1:37:04+10:426:56

FIN

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Sauli PietikainenM20 (60)1:29:30+2:425:01
12Aleksi RantalaM20 (60)1:35:57+9:095:23
14Sakari PuolakanahoM20 (60)1:37:18+10:305:27
14Essi HakalaW20 (34)1:47:50+21:287:42
18Eerik NurminenM20 (60)1:41:02+14:145:40
19Helena HakalaW20 (34)1:53:44+27:228:07
22Miska TervalaM20 (60)1:43:03+16:155:47
22Jutta NurminenW20 (34)2:00:53+34:318:38
30Saara YliHietanenW20 (34)2:08:21+41:599:10
31Juha LiljaM20 (60)1:46:48+20:006:00

FRA

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Lou DenaixW20 (34)1:32:20+5:586:35
3Antoine VercauterenM20 (60)1:28:13+1:254:57
6Florian PinsardM20 (60)1:30:27+3:395:04
11Constance DevillersW20 (34)1:44:52+18:307:29
15Samson DeriazM20 (60)1:37:49+11:015:29
15Lou GarcinW20 (34)1:51:26+25:047:57

GBR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Edwyn Oliver EvansM20 (60)1:34:41+7:535:19

HUN

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Bianka TamasW20 (34)2:05:44+39:228:58
53Soma JordanM20 (60)2:35:45+1:08:578:45

ITA

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Michela TomaselliW20 (34)2:16:04+49:429:43
32Giovanni Dalla GasperinaM20 (60)1:47:44+20:566:03
37Dante OstiM20 (60)1:55:19+28:316:28
Simone BettegaM20 (60)mispunched

JPN

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Misa KawashimaW20 (34)2:03:52+37:308:50

LAT

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Atis HeinolsM20 (60)1:54:15+27:276:25
50Kristers AparjodsM20 (60)2:17:05+50:177:42
54Otto Peteris PirtnieksM20 (60)2:36:02+1:09:148:45

LTU

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Patricija BabrauskaiteW20 (34)1:43:32+17:107:23
19Aidas ZigilejusM20 (60)1:41:21+14:335:41
23Viktorija MichnovicW20 (34)2:01:34+35:128:41
25Egle RubazeviciuteW20 (34)2:03:18+36:568:48
35Nojus KalvaitisM20 (60)1:53:43+26:556:23

NOR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Bjornar KvaleM20 (60)1:46:02+19:145:57

POL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Jakub JaroszekM20 (60)1:41:59+15:115:43
27Hubert KielakM20 (60)1:44:25+17:375:51
42Artur ZebrowskiM20 (60)2:01:43+34:556:50

POR

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Paul RoothansM20 (60)1:55:57+29:096:30
43Duarte LourencoM20 (60)2:03:53+37:056:57
45Diogo BarradasM20 (60)2:05:09+38:217:01
48Andre RamalhoM20 (60)2:12:04+45:167:25
Afonso BarreirosM20 (60)mispunched

RUS

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Darya MikryukovaW20 (34)1:26:226:10
4Alexander KulgaviyM20 (60)1:28:51+2:034:59
6Anna SemenovaW20 (34)1:38:37+12:157:02
7Vyacheslav ChernykhM20 (60)1:30:56+4:085:06
7Olga MikhaylovaW20 (34)1:42:26+16:047:19
10Anastasiya TrifilenkovaW20 (34)1:44:41+18:197:28
12Alena FedoseevaW20 (34)1:46:48+20:267:37
16Yuri BalevM20 (60)1:39:07+12:195:34
21Akhmed IbragimovM20 (60)1:42:41+15:535:46
23Fedor ShchepelevM20 (60)1:43:21+16:335:48
24Leonid TsvetkovM20 (60)1:43:55+17:075:50
24Alexandra DImovaW20 (34)2:01:44+35:228:41

SUI

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sandrine MuellerW20 (34)1:34:55+8:336:46
11Silvan StettlerM20 (60)1:35:22+8:345:21
28Adrian JaeggiM20 (60)1:44:57+18:095:53

SVK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Andrej CullyM20 (60)1:31:01+4:135:06
Matej MullerM20 (60)mispunched
Teodor TakacM20 (60)mispunched

SWE

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Oskar SandbergM20 (60)1:26:484:52
3Elvira LarssonW20 (34)1:32:23+6:016:35
13Kajsa EngstromW20 (34)1:47:27+21:057:40
16Rebecka HylanderW20 (34)1:52:00+25:388:00
33Jennifer AnderssonW20 (34)2:17:45+51:239:50
39Pontus KullinM20 (60)1:57:25+30:376:35
49Joakim SkarlenM20 (60)2:17:00+50:127:41
Filip BergstromM20 (60)mispunched
Simon KappelM20 (60)did not start
Hampus LarssonM20 (60)did not start

TUR

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Ercan ArslanM20 (60)1:44:16+17:285:51
47Ferhat AlyilmazM20 (60)2:05:38+38:507:03

UKR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Georgiy RomanovM20 (60)2:05:10+38:227:01

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org