International Orienteering Federation

Official results for Junior World MTB Orienteering Championships 2015 - Sprint distance

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint distance
Organisers: Czech Republic / Slavia Liberec orienteering
Date: 19 August 2015

AUS

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Angus RobinsonM20 (64)21:274:07

AUT

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Rafael DobnikM20 (64)22:44+1:174:22
17Lisa PirkerW20 (36)26:00+3:455:31
23Lea HnilicaW20 (36)26:59+4:445:44
27Saskia HoferW20 (36)28:36+6:216:05
32Brigitte WaldmannW20 (36)31:53+9:386:47
33Julia RitterW20 (36)32:06+9:516:49
40Tobias MickoM20 (64)26:38+5:115:07
47Paul KratkyM20 (64)27:56+6:295:22
49Theodor AbartM20 (64)28:18+6:515:26
58Markus FinderM20 (64)32:51+11:246:19
Antonella FantoniW20 (36)mispunched

CZE

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Veronika KubinovaW20 (36)22:154:44
6Vaclav SnuparekM20 (64)22:37+1:104:20
16Michael NemetM20 (64)23:33+2:064:31
20Barbora KohoutovaW20 (36)26:29+4:145:38
22Andrea KamenikovaW20 (36)26:52+4:375:42
26Matyas LudvikM20 (64)24:13+2:464:39
37Jan HorakM20 (64)25:50+4:234:58
46Tomas HruskaM20 (64)27:53+6:265:21
Martin KantaM20 (64)mispunched

DEN

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Caroline Ryge CarlsenW20 (36)27:33+5:185:51
44Christoffer GjotterupM20 (64)27:18+5:515:15
Oliver FriisM20 (64)mispunched
Rasmus SoerensenM20 (64)mispunched

ESP

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Manuel Espina MonestinaM20 (64)25:18+3:514:51
Mar Soler PuigW20 (36)mispunched

EST

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Doris KudreW20 (36)23:29+1:144:59

FIN

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Miska TervalaM20 (64)23:06+1:394:26
12Helena HakalaW20 (36)24:51+2:365:17
13Essi HakalaW20 (36)25:03+2:485:19
15Juha LiljaM20 (64)23:29+2:024:30
19Jutta NurminenW20 (36)26:09+3:545:33
20Sauli PietikainenM20 (64)23:51+2:244:35
21Saara YliHietanenW20 (36)26:44+4:295:41
23Eerik NurminenM20 (64)24:06+2:394:38
29Sakari PuolakanahoM20 (64)24:26+2:594:41
Aleksi RantalaM20 (64)mispunched

FRA

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Lou DenaixW20 (36)22:19+0:044:44
4Constance DevillersW20 (36)22:59+0:444:53
8Antoine VercauterenM20 (64)22:50+1:234:23
12Samson DeriazM20 (64)23:16+1:494:28
18Lou GarcinW20 (36)26:03+3:485:32
Florian PinsardM20 (64)disqualified

GBR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Edwyn Oliver EvansM20 (64)23:21+1:544:29

HUN

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Bianka TamasW20 (36)29:02+6:476:10
54Soma JordanM20 (64)30:11+8:445:48

ITA

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Dante OstiM20 (64)23:19+1:524:29
31Michela TomaselliW20 (36)29:25+7:106:15
41Simone BettegaM20 (64)26:44+5:175:08
56Giovanni Dalla GasperinaM20 (64)31:36+10:096:04

JPN

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Misa KawashimaW20 (36)28:20+6:056:01

LAT

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Atis HeinolsM20 (64)23:48+2:214:34
50Otto Peteris PirtnieksM20 (64)28:28+7:015:28

LTU

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Viktorija MichnovicW20 (36)23:29+1:144:59
24Aidas ZigilejusM20 (64)24:09+2:424:38
30Nojus KalvaitisM20 (64)24:40+3:134:44
30Patricija BabrauskaiteW20 (36)29:14+6:596:13
34Egle RubazeviciuteW20 (36)32:14+9:596:51
42Ignas AmbrazasM20 (64)26:47+5:205:09

NOR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Bjornar KvaleM20 (64)22:59+1:324:25

POL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Hubert KielakM20 (64)24:17+2:504:40
32Jakub JaroszekM20 (64)24:47+3:204:45
34Artur ZebrowskiM20 (64)25:19+3:524:52

POR

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Afonso BarreirosM20 (64)26:24+4:575:04
43Paul RoothansM20 (64)27:04+5:375:12
48Duarte LourencoM20 (64)28:00+6:335:23
57Diogo BarradasM20 (64)31:52+10:256:07
Andre RamalhoM20 (64)mispunched

RUS

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Darya MikryukovaW20 (36)22:30+0:154:47
4Vyacheslav ChernykhM20 (64)22:07+0:404:15
7Alena FedoseevaW20 (36)23:33+1:185:00
9Alexander KulgaviyM20 (64)22:58+1:314:25
9Anna SemenovaW20 (36)23:55+1:405:05
10Anastasiya TrifilenkovaW20 (36)24:13+1:585:09
11Olga MikhaylovaW20 (36)24:33+2:185:13
14Alexandra DImovaW20 (36)25:08+2:535:20
18Akhmed IbragimovM20 (64)23:44+2:174:33
21Leonid TsvetkovM20 (64)23:59+2:324:36
22Yuri BalevM20 (64)24:02+2:354:37
31Fedor ShchepelevM20 (64)24:45+3:184:45

SUI

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Silvan StettlerM20 (64)21:48+0:214:11
8Sandrine MuellerW20 (36)23:50+1:355:04
27Adrian JaeggiM20 (64)24:14+2:474:39

SVK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Matej MullerM20 (64)22:12+0:454:16
25Andrej CullyM20 (64)24:11+2:444:39
39Teodor TakacM20 (64)26:35+5:085:06

SWE

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Oskar SandbergM20 (64)22:00+0:334:13
15Rebecka HylanderW20 (36)25:42+3:275:28
16Elvira LarssonW20 (36)25:51+3:365:30
24Kajsa EngstromW20 (36)27:08+4:535:46
29Jennifer AnderssonW20 (36)29:11+6:566:12
35Hampus LarssonM20 (64)25:37+4:104:55
36Pontus KullinM20 (64)25:41+4:144:56
45Filip BergstromM20 (64)27:49+6:225:20
51Joakim SkarlenM20 (64)28:32+7:055:29
53Simon KappelM20 (64)29:26+7:595:39

TUR

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Ercan ArslanM20 (64)28:55+7:285:33
55Ferhat AlyilmazM20 (64)31:30+10:036:03

UKR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Georgiy RomanovM20 (64)23:43+2:164:33

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Gran Canaria O-Meeting 2019
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org