International Orienteering Federation

Official results for Junior World MTB Orienteering Championships 2015 - Middle distance

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle distance
Organisers: Czech Republic / Slavia Liberec orienteering
Date: 18 August 2015

AUS

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Angus RobinsonM20 (64)58:35+5:566:48

AUT

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Rafael DobnikM20 (64)54:37+1:586:21
17Julia RitterW20 (36)1:00:08+10:407:54
21Antonella FantoniW20 (36)1:01:46+12:188:07
23Lea HnilicaW20 (36)1:03:26+13:588:20
26Lisa PirkerW20 (36)1:05:37+16:098:38
29Saskia HoferW20 (36)1:07:55+18:278:56
33Brigitte WaldmannW20 (36)1:17:43+28:1510:13
49Tobias MickoM20 (64)1:13:12+20:338:30
57Theodor AbartM20 (64)1:31:22+38:4310:37
58Paul KratkyM20 (64)1:31:56+39:1710:41
59Markus FinderM20 (64)1:43:49+51:1012:04

CZE

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Vaclav SnuparekM20 (64)53:32+0:536:13
14Matyas LudvikM20 (64)59:23+6:446:54
15Andrea KamenikovaW20 (36)58:49+9:217:44
22Martin KantaM20 (64)1:02:27+9:487:15
27Barbora KohoutovaW20 (36)1:06:20+16:528:43
36Jan HorakM20 (64)1:06:48+14:097:46
44Tomas HruskaM20 (64)1:11:30+18:518:18
Michael NemetM20 (64)mispunched
Veronika KubinovaW20 (36)mispunched

DEN

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Caroline Ryge CarlsenW20 (36)57:55+8:277:37
18Oliver FriisM20 (64)1:00:23+7:447:01
24Rasmus SoerensenM20 (64)1:03:14+10:357:21
50Christoffer GjotterupM20 (64)1:18:05+25:269:04

ESP

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Manuel Espina MonestinaM20 (64)1:02:28+9:497:15
25Mar Soler PuigW20 (36)1:04:08+14:408:26

EST

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Doris KudreW20 (36)53:12+3:447:00

FIN

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Helena HakalaW20 (36)55:29+6:017:18
10Sauli PietikainenM20 (64)56:59+4:206:37
17Sakari PuolakanahoM20 (64)59:56+7:176:58
19Aleksi RantalaM20 (64)1:01:26+8:477:08
20Saara YliHietanenW20 (36)1:01:09+11:418:02
24Jutta NurminenW20 (36)1:03:53+14:258:24
28Miska TervalaM20 (64)1:03:58+11:197:26
31Eerik NurminenM20 (64)1:04:40+12:017:31
38Juha LiljaM20 (64)1:07:51+15:127:53
Essi HakalaW20 (36)mispunched

FRA

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Lou DenaixW20 (36)50:16+0:486:36
5Florian PinsardM20 (64)53:51+1:126:15
9Constance DevillersW20 (36)56:57+7:297:29
19Lou GarcinW20 (36)1:01:02+11:348:01
28Antoine VercauterenM20 (64)1:03:58+11:197:26
Samson DeriazM20 (64)mispunched

GBR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Edwyn Oliver EvansM20 (64)54:03+1:246:17

HUN

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Bianka TamasW20 (36)1:17:58+28:3010:15
54Soma JordanM20 (64)1:25:31+32:529:56

ITA

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Michela TomaselliW20 (36)1:16:48+27:2010:06
34Giovanni Dalla GasperinaM20 (64)1:06:14+13:357:42
42Simone BettegaM20 (64)1:09:15+16:368:03
Dante OstiM20 (64)mispunched

JPN

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Misa KawashimaW20 (36)1:01:53+12:258:08

LAT

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Atis HeinolsM20 (64)1:03:15+10:367:21
51Otto Peteris PirtnieksM20 (64)1:21:19+28:409:27
52Kristers AparjodsM20 (64)1:23:17+30:389:41

LTU

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Viktorija MichnovicW20 (36)54:23+4:557:09
27Ignas AmbrazasM20 (64)1:03:38+10:597:23
30Patricija BabrauskaiteW20 (36)1:08:02+18:348:57
31Egle RubazeviciuteW20 (36)1:08:24+18:569:00
33Nojus KalvaitisM20 (64)1:05:48+13:097:39
41Aidas ZigilejusM20 (64)1:09:04+16:258:01

NOR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Bjornar KvaleM20 (64)1:07:16+14:377:49

POL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Jakub JaroszekM20 (64)1:03:22+10:437:22
35Hubert KielakM20 (64)1:06:37+13:587:44
45Artur ZebrowskiM20 (64)1:11:42+19:038:20

POR

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Andre RamalhoM20 (64)1:11:23+18:448:18
47Duarte LourencoM20 (64)1:12:09+19:308:23
56Diogo BarradasM20 (64)1:28:35+35:5610:18
Afonso BarreirosM20 (64)mispunched
Paul RoothansM20 (64)mispunched

RUS

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Alena FedoseevaW20 (36)49:286:30
3Darya MikryukovaW20 (36)50:27+0:596:38
4Vyacheslav ChernykhM20 (64)53:35+0:566:13
10Anna SemenovaW20 (36)57:00+7:327:30
11Leonid TsvetkovM20 (64)57:49+5:106:43
11Alexandra DImovaW20 (36)57:14+7:467:31
12Olga MikhaylovaW20 (36)57:33+8:057:34
13Alexander KulgaviyM20 (64)59:07+6:286:52
14Anastasiya TrifilenkovaW20 (36)58:02+8:347:38
15Yuri BalevM20 (64)59:42+7:036:56
16Fedor ShchepelevM20 (64)59:46+7:076:56
19Akhmed IbragimovM20 (64)1:01:26+8:477:08

SUI

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sandrine MuellerW20 (36)53:11+3:436:59
7Silvan StettlerM20 (64)54:20+1:416:19
21Adrian JaeggiM20 (64)1:01:41+9:027:10

SVK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Andrej CullyM20 (64)53:15+0:366:11
9Matej MullerM20 (64)55:25+2:466:26
32Teodor TakacM20 (64)1:04:51+12:127:32

SWE

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Oskar SandbergM20 (64)52:396:07
8Kajsa EngstromW20 (36)56:20+6:527:24
16Rebecka HylanderW20 (36)59:57+10:297:53
18Elvira LarssonW20 (36)1:00:16+10:487:55
28Jennifer AnderssonW20 (36)1:06:23+16:558:44
39Pontus KullinM20 (64)1:08:01+15:227:54
40Hampus LarssonM20 (64)1:08:38+15:597:58
48Simon KappelM20 (64)1:13:02+20:238:29
53Joakim SkarlenM20 (64)1:24:59+32:209:52
Filip BergstromM20 (64)did not start

TUR

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Ercan ArslanM20 (64)1:11:45+19:068:20
55Ferhat AlyilmazM20 (64)1:27:12+34:3310:08

UKR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Georgiy RomanovM20 (64)1:04:03+11:247:26

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org