International Orienteering Federation

Official results for European MTB Orienteering Championships 2015 and World Cup 2015 Round 2 - World Cup 2015 Round 2 Long distance

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup 2015 Round 2 Long distance
Organiser: Portugal
Date: 12 June 2015

ME

39 100 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anton FoliforovRUS RUS1:44:182:40
2Jussi LaurilaFIN FIN1:45:47+1:292:42
3Baptiste FuchsFRA FRA1:46:48+2:302:43
4Luca DallavalleITA ITA1:48:31+4:132:46
5Jiri HradilCZE CZE1:48:49+4:312:46
6Marek PospisekCZE CZE1:49:32+5:142:48
7Vojtech StranskyCZE CZE1:51:10+6:522:50
8Cedric BeillFRA FRA1:51:21+7:032:50
9Kevin HaselsbergerAUT AUT1:51:43+7:252:51
10Pekka NiemiFIN FIN1:52:08+7:502:52
11Lauri MalsroosEST EST1:53:19+9:012:53
12Grigoriy MedvedevRUS RUS1:53:20+9:022:53
13Davide MachadoPOR POR1:54:33+10:152:55
14Yoann GardeFRA FRA1:54:35+10:172:55
15Jan SvobodaCZE CZE1:55:26+11:082:57
16Marcus JanssonSWE SWE1:57:04+12:462:59
17Jonas MaišelisLTU LTU1:57:18+13:003:00
18Martin SevcikCZE CZE1:57:42+13:243:00
19Floorian ExlerAUT AUT1:58:32+14:143:01
20Angel García GarcíaESP ESP1:59:00+14:423:02
20Valeriy GlukhovRUS RUS1:59:00+14:423:02
22Andre HagaFIN FIN1:59:31+15:133:03
23Piero TurraITA ITA1:59:41+15:233:03
24João FerreiraPOR POR2:03:54+19:363:10
25Anders BlomsterFIN FIN2:05:22+21:043:12
26Daniel MarquesPOR POR2:05:36+21:183:12
27Iván Trigales DelgadoESP ESP2:06:52+22:343:14
28Mário GuterresPOR POR2:09:42+25:243:19
29Kare KaskinenFIN FIN2:10:46+26:283:20
30David EberlénSWE SWE2:11:28+27:103:21
31Radoslaw JaroszekPOL POL2:11:47+27:293:22
32David Toll ClosESP ESP2:12:22+28:043:23
33Riccardo RossettoITA ITA2:12:55+28:373:23
34Alejandro Martinez FlorESP ESP2:13:33+29:153:24
35Linus Karlsson MoodSWE SWE2:16:44+32:263:29
36Frantisek BogarCZE CZE2:17:52+33:343:31
37Tautvydas ŽilinskasLTU LTU2:20:41+36:233:35
38Loic LonchamptFRA FRA2:20:47+36:293:36
39Luís BarreiroPOR POR2:24:19+40:013:41
40Arbo RaeEST EST2:32:11+47:533:53
41Cristian GalterITA ITA2:34:58+50:403:57
42Joel MorgadoPOR POR2:36:09+51:513:59
43Jorge García PardosESP ESP2:38:28+54:104:03
44Leandro Castillejos RuizESP ESP2:45:49+1:01:314:14
45Thomas KlimoAUT AUT2:57:59+1:13:414:33
Bernhard SchachingerAUT AUTdisqualified
Riivo RooseEST ESTmispunched
Thibaud GuelennocFRA FRAmispunched
Tautvydas ZaliauskasLTU LTUmispunched
Margus HallikEST ESTmispunched
Johan MacLassenDEN DENdid not finish
Allan JensenDEN DENdid not finish
Andreas WaldmannAUT AUTdid not finish
Jorgen MadslienNOR NORdid not finish
Donatas MickusLTU LTUdid not finish
Tuomo LahtinenFIN FINdid not finish
Rasmus SøgaardDEN DENdid not finish
Hans Jorgen KvaleNOR NORdid not finish
Ruslan GritsanRUS RUSdid not finish

WE

30 500 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emily BenhamGBR GBR1:42:113:21
2Gaelle BarletFRA FRA1:42:31+0:203:21
3Hana GardeFRA FRA1:43:10+0:593:22
4Camilla SøgaardDEN DEN1:43:33+1:223:23
5Ingrid StengardFIN FIN1:47:04+4:533:30
6Marie BrezinovaCZE CZE1:49:32+7:213:35
7Marika HaraFIN FIN1:49:46+7:353:35
8Maja RothweilerSUI SUI1:52:26+10:153:41
9Cecilia ThomassonSWE SWE1:52:52+10:413:42
10Michaela GigonAUT AUT1:54:06+11:553:44
11Nina HoffmannDEN DEN1:56:20+14:093:48
12Fajtova StanislavaSVK SVK1:56:26+14:153:49
13Anke DannowskiGER GER1:57:23+15:123:50
14Henna SaarinenFIN FIN1:58:48+16:373:53
15Laura ScaravonatiITA ITA1:59:19+17:083:54
16Cæcilie Rueløkke ChristoffersenDEN DEN1:59:24+17:133:54
17Ámparo Gil BrotonsESP ESP2:02:29+20:184:00
18Ekaterina IllarionovaRUS RUS2:02:30+20:194:00
19Nadezda SkacelovaCZE CZE2:03:26+21:154:02
20Nicole HueberFRA FRA2:06:56+24:454:09
21Ruska SaarelaFIN FIN2:07:41+25:304:11
22Antonia HagaFIN FIN2:08:34+26:234:12
23Marina ReinerAUT AUT2:09:55+27:444:15
24Asta ŠimkonieneLTU LTU2:11:36+29:254:18
25Martina TichovskaCZE CZE2:11:43+29:324:19
26Algirda ZaliauskaiteLTU LTU2:15:54+33:434:27
27Naoko KanoJPN JPN2:19:39+37:284:34
28Ana Varela YañezESP ESP2:23:34+41:234:42
29Tânia CovasPOR POR2:45:05+1:02:545:24
30Anika WigrenSWE SWE2:45:26+1:03:155:25
31Ana Filipa SilvaPOR POR2:56:31+1:14:205:47
32Misa KawashimaJPN JPN3:14:32+1:32:216:22
Roma PuišieneLTU LTUmispunched
Renata PaulickovaCZE CZEmispunched
Agnes ElfvingSWE SWEdid not finish
Mona LindrothFIN FINdid not finish
Anastasiya SvirRUS RUSdid not finish
Sonja ZinklAUT AUTdid not finish
Svetlana PoverinaRUS RUSdid not finish
Tatiana RepinaRUS RUSdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org