Official results for World Cup 2015 Round 2 Long distance

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup 2015 Round 2 Long distance
Organisers: Halden SK / Idefjordens SK / Ljungskile FK / Norway / Stangenas AIS / Sweden
Date: 3 June 2015

Men

14 400 m, 106 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Matthias Kyburz SUI 1:29:57 6:14
2 Thierry Gueorgiou FRA 1:31:56 +1:59 6:23
3 Gustav Bergman SWE 1:32:30 +2:33 6:25
4 Daniel Hubmann SUI 1:33:36 +3:39 6:30
5 Olle Bostrom SWE 1:33:52 +3:55 6:31
6 William Lind SWE 1:33:55 +3:58 6:31
7 Frederic Tranchand FRA 1:34:59 +5:02 6:35
8 Magne Daehli NOR 1:35:08 +5:11 6:36
9 Fredric Portin FIN 1:35:50 +5:53 6:39
10 Carl Godager Kaas NOR 1:36:37 +6:40 6:42
11 Martin Hubmann SUI 1:36:58 +7:01 6:44
12 Kiril Nikolov BUL 1:37:08 +7:11 6:44
13 Johan Runesson SWE 1:37:21 +7:24 6:45
14 Ruslan Glibov UKR 1:37:39 +7:42 6:46
15 Jan Sedivy CZE 1:38:07 +8:10 6:48
16 Oskar Sjoeberg SWE 1:38:17 +8:20 6:49
17 Filip Dahlgren SWE 1:38:21 +8:24 6:49
18 Fabian Hertner SUI 1:38:33 +8:36 6:50
19 Albin Ridefelt SWE 1:38:44 +8:47 6:51
20 Lucas Basset FRA 1:39:11 +9:14 6:53
21 Ulf Forseth Indgaard NOR 1:39:21 +9:24 6:53
22 Oleksandr Kratov UKR 1:39:24 +9:27 6:54
23 Andreas Kyburz SUI 1:40:04 +10:07 6:56
24 Marten B Bostrom FIN 1:40:17 +10:20 6:57
25 Lauri Sild EST 1:40:20 +10:23 6:58
26 Julian Dent AUS 1:41:11 +11:14 7:01
27 Philippe Adamski FRA 1:41:24 +11:27 7:02
28 Dmitry Tsvetkov RUS 1:42:21 +12:24 7:06
29 Denys Shcherbakov UKR 1:42:52 +12:55 7:08
30 Alasdair Mcleod GBR 1:43:04 +13:07 7:09
31 Leonid Novikov RUS 1:43:22 +13:25 7:10
32 Gernot Kerschbaumer AUT 1:43:37 +13:40 7:11
33 Valentin Novikov RUS 1:43:42 +13:45 7:12
34 Vojtech Kral CZE 1:43:43 +13:46 7:12
35 Pavlo Ushkvarok UKR 1:44:00 +14:03 7:13
36 Matthew Speake GBR 1:44:05 +14:08 7:13
37 Pavel Kubat CZE 1:44:22 +14:25 7:14
38 Jarkko Huovila FIN 1:44:45 +14:48 7:16
39 Timo Sild EST 1:44:50 +14:53 7:16
40 Edgars Bertuks LAT 1:45:01 +15:04 7:17
41 Andreas Rueedlinger SUI 1:45:12 +15:15 7:18
42 Andris Jubelis LAT 1:45:31 +15:34 7:19
43 Jon Aukrust Osmoen NOR 1:45:40 +15:43 7:20
44 Bjorn Ekeberg NOR 1:45:41 +15:44 7:20
45 Tobias Henriksson FIN 1:45:46 +15:49 7:20
46 Vincent Coupat FRA 1:46:06 +16:09 7:22
47 Thor Norskov DEN 1:46:08 +16:11 7:22
47 Milos Nykodym CZE 1:46:08 +16:11 7:22
49 Hakon Jarvis Westergard NOR 1:46:31 +16:34 7:23
50 Baptiste Rollier SUI 1:46:36 +16:39 7:24
50 Rasmus Djurhuus DEN 1:46:36 +16:39 7:24
52 Jan Prochazka CZE 1:46:53 +16:56 7:25
53 Nicolas Simonin IRL 1:47:09 +17:12 7:26
54 Miika Kirmula FIN 1:47:37 +17:40 7:28
55 Hector Haines GBR 1:47:45 +17:48 7:28
56 Yngve Skogstad NOR 1:47:47 +17:50 7:29
57 Vilius Aleliunas LTU 1:48:06 +18:09 7:30
58 Sander Vaher EST 1:48:50 +18:53 7:33
59 Florian Howald SUI 1:49:44 +19:47 7:37
60 Daniel Hajek CZE 1:49:56 +19:59 7:38
61 Artem Panchenko UKR 1:50:53 +20:56 7:42
62 Topi Penttinen FIN 1:51:41 +21:44 7:45
63 Ralph Street GBR 1:52:12 +22:15 7:47
64 Theo Fleurent FRA 1:53:07 +23:10 7:51
65 Tim Robertson NZL 1:53:09 +23:12 7:51
66 Ewan Mccarthy GBR 1:53:44 +23:47 7:53
67 Artem Popov RUS 1:54:08 +24:11 7:55
68 Matt Ogden NZL 1:54:34 +24:37 7:57
69 Oskari Liukkonen FIN 1:55:27 +25:30 8:01
70 Martin Vister NOR 1:55:48 +25:51 8:02
71 Helmut Gremmel AUT 1:55:59 +26:02 8:03
72 Peeter Pihl EST 1:56:13 +26:16 8:04
73 Antonio Martinez Perez ESP 1:56:24 +26:27 8:05
74 Dmitrii Poliakov RUS 1:56:29 +26:32 8:05
75 Wojciech Kowalski POL 1:57:16 +27:19 8:08
76 Marco Seppi ITA 1:57:48 +27:51 8:10
77 James Tullie GBR 1:58:38 +28:41 8:14
78 Bjarne Friedrichs GER 1:58:52 +28:55 8:15
79 Dmitrii Nakonechnyi RUS 1:59:45 +29:48 8:18
80 Christian Bobach DEN 2:00:15 +30:18 8:21
81 Michal Krajcik SVK 2:00:22 +30:25 8:21
82 Liutauras Bilevicius LTU 2:01:04 +31:07 8:24
83 Janis Kums LAT 2:01:06 +31:09 8:24
84 Loic Capbern FRA 2:04:47 +34:50 8:39
85 Pavel Shestakov RUS 2:06:54 +36:57 8:48
86 Donatas Stulgys LTU 2:08:15 +38:18 8:54
87 Riccardo Scalet ITA 2:09:18 +39:21 8:58
88 Giacomo Barbone USA 2:10:54 +40:57 9:05
89 Shamus Morrison NZL 2:12:52 +42:55 9:13
90 Matthias Kretzschmar GER 2:13:40 +43:43 9:16
91 Toby Scott NZL 2:15:59 +46:02 9:26
92 Giacomo Zagonel ITA 2:16:42 +46:45 9:29
93 Michele Caraglio ITA 2:16:57 +47:00 9:30
94 Michael Svoboda CAN 2:22:53 +52:56 9:55
95 Matej Sebo USA 2:58:52 +1:28:55 12:25
Duncan Birtwistle GBR disqualified
Algirdas Bartkevicius LTU disqualified
Tue Lassen DEN did not finish
Anton Ostlin SWE did not finish
Graham Gristwood GBR did not finish
Ivan Sirakov BUL did not finish
Bartosz Pawlak POL did not finish
Tero Foehr FIN did not finish
Bojan Blumenstein GER did not finish
Piotr Parfianowicz POL did not finish
Wojciech Dwojak POL did not finish

Women

9 130 m, 87 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Ida Bobach DEN 1:07:17 7:22
2 Tove Alexandersson SWE 1:08:22 +1:05 7:29
3 Svetlana Mironova RUS 1:12:45 +5:28 7:58
4 Nadiya Volynska UKR 1:13:36 +6:19 8:03
5 Ida Marie Naess Bjoergul NOR 1:13:45 +6:28 8:04
6 Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 1:13:55 +6:38 8:05
7 Sofia Haajanen FIN 1:14:06 +6:49 8:06
8 Lilian Forsgren SWE 1:14:54 +7:37 8:12
9 Emma Johansson SWE 1:15:28 +8:11 8:15
10 Julia Gross SUI 1:15:52 +8:35 8:18
11 Merja Rantanen FIN 1:15:56 +8:39 8:19
12 Kristin Lofgren SWE 1:16:40 +9:23 8:23
12 Tone Wigemyr NOR 1:16:40 +9:23 8:23
14 Heidi Bagstevold NOR 1:16:44 +9:27 8:24
15 Sabine Hauswirth SUI 1:16:46 +9:29 8:24
16 Karolin Ohlsson SWE 1:17:14 +9:57 8:27
17 Emma Klingenberg DEN 1:17:27 +10:10 8:28
18 Judith Wyder SUI 1:17:30 +10:13 8:29
19 Sara Luescher SUI 1:17:32 +10:15 8:29
20 Kamilla Olaussen NOR 1:17:42 +10:25 8:30
21 Maren Jansson Haverstad NOR 1:17:43 +10:26 8:30
22 Miia Niittynen FIN 1:18:03 +10:46 8:32
23 Eva Jurenikova CZE 1:18:12 +10:55 8:33
24 Saila Kinni FIN 1:18:19 +11:02 8:34
25 Venla Niemi FIN 1:18:43 +11:26 8:37
26 Lisa Risby SWE 1:18:47 +11:30 8:37
27 Inga Dambe LAT 1:18:51 +11:34 8:38
28 Rahel Friederich SUI 1:18:57 +11:40 8:38
29 Claire Ward GBR 1:19:29 +12:12 8:42
30 Anna Bachman SWE 1:19:31 +12:14 8:42
31 Silje Ekroll Jahren NOR 1:20:05 +12:48 8:46
32 Julia Novikova RUS 1:20:08 +12:51 8:46
33 Sari Anttonen FIN 1:20:09 +12:52 8:46
34 Amelie Chataing FRA 1:20:13 +12:56 8:47
35 Emily Kemp CAN 1:20:29 +13:12 8:48
36 Michaela Omova CZE 1:20:54 +13:37 8:51
37 Josefine Engstrom SWE 1:21:33 +14:16 8:55
38 Natalya Efimova RUS 1:21:54 +14:37 8:58
39 Dana Safka Brozkova CZE 1:21:58 +14:41 8:58
40 Sarina Jenzer SUI 1:22:23 +15:06 9:01
41 Hollie Orr GBR 1:22:27 +15:10 9:01
42 Marte Narum NOR 1:22:34 +15:17 9:02
43 Charlotte Watson GBR 1:22:41 +15:24 9:03
44 Jenny Patana FIN 1:22:48 +15:31 9:04
45 Elena Roos SUI 1:22:57 +15:40 9:05
46 Lizzie Ingham NZL 1:23:36 +16:19 9:09
47 Gabija Razaityte LTU 1:23:47 +16:30 9:10
48 Anastasia Rudnaya RUS 1:24:21 +17:04 9:14
49 Annika Rihma EST 1:24:47 +17:30 9:17
50 Anastasia Denisova BLR 1:24:58 +17:41 9:18
51 Adela Indrakova CZE 1:25:44 +18:27 9:23
52 Paulina Faron POL 1:26:11 +18:54 9:26
53 Isia Basset FRA 1:26:46 +19:29 9:30
54 Evely Kaasiku EST 1:26:56 +19:39 9:31
55 Inga Kazlauskaite LTU 1:27:21 +20:04 9:34
56 Susen Loesch GER 1:27:26 +20:09 9:34
57 Annika Billstam SWE 1:28:07 +20:50 9:39
58 Ane Linde DEN 1:28:22 +21:05 9:40
59 Jessica Tullie GBR 1:28:51 +21:34 9:43
60 Lilly Gross SUI 1:29:04 +21:47 9:45
61 Lenka Poklopova CZE 1:29:37 +22:20 9:48
62 Helen Palmer GBR 1:29:40 +22:23 9:49
63 Sigrid Ruul EST 1:30:17 +23:00 9:53
64 Lisa Holer SUI 1:30:48 +23:31 9:56
65 Galina Vinogradova RUS 1:31:14 +23:57 9:59
66 Fanni Gyurko HUN 1:31:31 +24:14 10:01
67 Lea Vercellotti FRA 1:31:46 +24:29 10:03
68 Louise Oram CAN 1:32:37 +25:20 10:08
69 Lauriane Beauvisage FRA 1:33:49 +26:32 10:16
70 Iliana Ilieva BUL 1:34:15 +26:58 10:19
71 Eva Kabathova CZE 1:34:45 +27:28 10:22
72 Arntraut Goetsch GER 1:35:26 +28:09 10:27
73 Vanessa Round AUS 1:36:54 +29:37 10:36
74 Hanna Wisniewska POL 1:37:27 +30:10 10:40
75 Ewa Gwozdz POL 1:38:10 +30:53 10:45
76 Lia Patscheider ITA 1:41:34 +34:17 11:07
77 Michela Guizzardi ITA 1:41:36 +34:19 11:07
78 Lucia Curzio ITA 1:41:58 +34:41 11:10
79 Laura Robertson NZL 1:42:14 +34:57 11:11
80 Sabine Rothaug GER 1:42:29 +35:12 11:13
81 Viola Zagonel ITA 1:48:20 +41:03 11:51
82 Olena Postelniak UKR 1:48:27 +41:10 11:52
83 Olena Pitirimova UKR 1:51:49 +44:32 12:14
84 Olga Sluta UKR 1:52:11 +44:54 12:17
Jolanta Kolosinska POL disqualified
Anastasia Trubkina RUS did not finish
Catherine Taylor GBR did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
Siven Active Sport

Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!