International Orienteering Federation

Official results for Jan Kjellstrom International Festival of Orienteering Day 3

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Jan Kjellstrom International Festival of Orienteering Day 3
Organiser: Great Britain
Date: 5 April 2015

Men

15 400 m, 136 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Thierry GueorgiouKalevan RastiFrance1:26:295:36
2Fabian HertnerSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:27:145:39
3Matthias KyburzSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:28:215:44
4Andreas KyburzSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:28:255:44
5Wojciech KowalskiPolish National TeamPoland1:30:155:51
6Graham GristwoodFVOGreat Britain1:30:295:52
7Jan ProchazkaCzech orienteering teamCzech Republic1:30:425:53
8Vojtech KralCzech orienteering teamCzech Republic1:32:165:59
9Douglas TullieRRGreat Britain1:32:466:01
10Pavel KubatCzech orienteering teamCzech Republic1:32:486:01
11Matthew SpeakeEBORGreat Britain1:32:526:01
12Alasdair McLeodCLYDEGreat Britain1:33:366:04
13Jan SedivyCzech orienteering teamCzech Republic1:33:556:05
14Marten BostromIFK Lidingö SOKFinland1:34:076:06
15Milos NykodymCzech orienteering teamCzech Republic1:34:476:09
16Kris JonesSBOCGreat Britain1:35:076:10
17Hector HainesINTGreat Britain1:35:106:10
18Daniel HajekTäby OKCzech Republic1:35:176:11
19Timo SildKJ SKEstonia1:35:466:13
20Bartosz PawlakPolish National TeamPoland1:36:056:14
21Thor NorskovDanish National TeamDenmark1:36:536:17
22Nicolas SimoninIFK LIDINGO SOKIreland1:37:136:18
23Oli JohnsonSYOGreat Britain1:37:186:19
24Julian DentIFK LidingöAustralia1:38:006:21
25Ewan McCarthyBASOCGreat Britain1:39:136:26
26Ralph StreetSLOWGreat Britain1:39:416:28
27Per Harald Havnen JohansenVaregg FleridrettNorway1:40:026:29
28Philippe AdamskiTADFrance1:41:436:36
29James TullieBASOCGreat Britain1:42:256:39
30Duncan BirtwistleWREGreat Britain1:43:236:42
31Ueli WerrenSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:43:506:44
32Alan CherryINTGreat Britain1:44:386:47
33Peter BrayCLOKGreat Britain1:44:416:47
34Rhys Findlay-RobinsonSPOOKGreat Britain1:45:136:49
35Jamie ParkinsonOUOCGreat Britain1:45:146:50
36Sven AschwandenSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:45:246:50
37Peeter PihlMS ParmaEstonia1:46:046:53
38Piotr ParfianowiczPolish National TeamPoland1:46:566:56
39Andreas Hougaard BoesenDanish National TeamDenmark1:47:056:57
40William GardnerSHUOCGreat Britain1:47:196:58
41Richard RobinsonNOCGreat Britain1:47:246:58
42Lauri SildKJ SKEstonia1:47:256:58
43Tim GomersallGRAMPGreat Britain1:47:466:59
44Ondrej SemikCzech orienteering teamCzech Republic1:47:557:00
45Eoin McCulloughDUOIreland1:48:167:01
46Marek SchusterCzech orienteering teamCzech Republic1:48:347:02
47Yannick MichielsBelgium teamBelgium1:48:377:03
48Adam ChloupekCzech orienteering teamCzech Republic1:48:447:03
49Tomas HendrickxBelgium teamBelgium1:49:017:04
50Mark NixonFVOGreat Britain1:49:177:05
51Nick BarrableSYOGreat Britain1:50:067:08
52Marcus PinkerFVOIreland1:50:087:09
53Michal OlejnikPolish National TeamPoland1:50:367:10
54Lukas DienerSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:50:457:11
55Jegor KostylevINTRussian Federation1:51:467:15
56Fredrik EliassonHalden SKSweden1:52:097:16
57Yves AschwandenSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:52:337:18
58Evert LeeuwsBelgium teamBelgium1:55:517:31
59Benjamin AnciauxhamokBelgium1:55:527:31
60Thomas van Der KleijhamokBelgium1:56:057:32
61Riccardo ScaletItaly teamItaly1:56:447:34
62Will CritchleyVaajakosken TeräCanada1:56:537:35
63Jonny MalleyEBORGreat Britain1:56:597:35
64Marco SeppiItaly teamItaly1:58:337:41
65Viktor LarssonHagaby GoIFSweden1:58:347:41
66Joe MercerSELOCGreat Britain1:59:217:45
67Desmond FranssenBelgium teamBelgium2:00:197:48
68Colm Moran3rocIreland2:00:227:48
69Andrew LlewellynNOCGreat Britain2:00:377:49
70Oleg ChepelinINTGreat Britain2:01:107:52
71Ben MitchellSBOCGreat Britain2:01:147:52
72Jeremy GenarBelgium teamBelgium2:01:327:53
73Marek MinarCzech orienteering teamCzech Republic2:02:227:56
74Conor ShortCNOCIreland2:02:577:59
75Darren BurkeCorkOIreland2:02:597:59
76Tomas KubelkaCzech orienteering teamCzech Republic2:03:308:01
77Duncan ArcherCLOKGreat Britain2:03:448:02
78Rhodri BuffettSWOCGreat Britain2:03:468:02
79Edward CatmurSLOWGreat Britain2:04:138:03
80Nicholas BarberSHUOCGreat Britain2:04:238:04
81Matthew VokesDRONGOGreat Britain2:06:148:11
82Jack WoodAIREGreat Britain2:06:168:11
83Jeff TeutschOttawaOCCanada2:06:458:13
84Mark BownCLOKGreat Britain2:06:538:14
85Michael Van BaelenBelgium teamBelgium2:08:538:22
86Ben MaliphantBOKGreat Britain2:11:078:30
87Cillin CorbettCorkOIreland2:12:458:37
88Michal HubacekCzech orienteering teamCzech Republic2:13:448:41
89Thomas FellbaumMDOCGreat Britain2:14:058:42
90Laurence QuinnGreat Eastern NavigatorsIreland2:14:078:42
91Tim BealeSNGreat Britain2:14:238:43
92Joe TauntonNOCGreat Britain2:15:008:45
93Pieter HendrickxBelgium teamBelgium2:16:528:53
94Thomas ButtSARUMGreat Britain2:17:388:56
95Shane LynchCork OIreland2:18:168:58
96Josh OSullivan-HourihanUCCOIreland2:18:389:00
97Ed NicholasAROSGreat Britain2:18:579:01
98Seamus OBoyleCNOCIreland2:19:149:02
99Robert JohanssonTäby OKSweden2:19:419:04
100Clement DemeuseBelgium teamBelgium2:20:179:06
101Andrew LindsayEUOCGreat Britain2:20:569:09
102Lewis TaylorWCOCGreat Britain2:21:389:11
103Ross SmithOK LinnéUnited States2:22:499:16
104Kevin O BoyleCNOCIreland2:23:219:18
105Tommy HortonSHUOCGreat Britain2:27:069:33
106Tuomas FjallstromKangasala SKFinland2:27:549:36
107Scott CollierKERNOGreat Britain2:28:599:40
108Matthew WhippleUBOCGreat Britain2:29:279:42
109Simon GardnerCLYDEGreat Britain2:32:029:52
110Saku AsikainenHiisiFinland2:32:159:53
111Gerard Butler3ROCIreland2:33:039:56
112Mike BeasantSHUOCGreat Britain2:33:269:57
113Ludovic MaillardSLOWFrance2:38:5410:19
114Thomas CochraneSLOWGreat Britain2:40:5810:27
115John OckendenCUOCGreat Britain2:42:5710:34
116Dan SafkaCUOCCzech Republic2:43:3010:37
117Ian WebbSLOWGreat Britain2:55:2911:23
118Josh JennerCHIGGreat Britain2:57:0811:30
119Duncan TaylorDEVONGreat Britain2:57:5811:33
120Alexander MooreSHUOCGreat Britain3:00:0211:41
121Harold WyberCHIGGreat Britain3:00:5211:44
122Ben StevensAIREGreat Britain3:01:3811:47
123Richard PurkisSAXGreat Britain3:19:2812:57
124Stephen OReillyFERMOIreland3:35:4614:00
Wouter HusBelgium teamBelgiummispunched
Anders BachhausenDanish National TeamDenmarkmispunched
Neil DobbsWatOIrelandmispunched
Hugh CashellCNOCIrelandmispunched
Matthew SchepisiSLOWAustraliamispunched
Soren StrungeDanish National TeamDenmarkmispunched
Ed NashSV Turbine NeubrandenburgGreat Britainmispunched
Wojciech DwojakPolish National TeamPolandmispunched
Jonathan CrickmoreSHUOCGreat Britainmispunched
Christian BobachDanish National TeamDenmarkmispunched
Duncan CoombsAROSGreat Britaindid not finish
Murray StrainINTGreat Britaindid not finish

Women

10 200 m, 98 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Catherine TaylorOK LinneGreat Britain1:08:556:45
2Julia GrossSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:12:307:06
3Ida BobachDanish National TeamDenmark1:13:097:10
4Sabine HauswirthSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:15:257:23
4Hollie OrrLOCGreat Britain1:15:257:23
6Helen PalmerMAROCNorway1:17:597:38
7Eva JurenikovaCzech orienteering teamCzech Republic1:18:007:38
8Claire WardESOCGreat Britain1:19:207:46
9Sara LuescherSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:19:547:50
10Judith WyderSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:20:117:51
11Beata FalkHagaby GoIFSweden1:21:157:57
12Jessica TullieBASOCGreat Britain1:21:357:59
13Annika BillstamOK LinnéSweden1:22:188:04
14Emily KempAngelniemen AnkkuriCanada1:22:428:06
15Sarina JenzerSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:23:168:09
16Vanessa RoundAustraliaAustralia1:24:048:14
17Amelie ChataingNOSEFrance1:24:378:17
18Michaela OmovaCzech orienteering teamCzech Republic1:26:008:25
19Eva KabathovaCzech orienteering teamCzech Republic1:26:048:26
20Helen BridleESOCGreat Britain1:26:078:26
21Martina RuchSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:26:088:26
22Emma KlingenbergDanish National TeamDenmark1:26:488:30
23Paulina FaronPolish National TeamPoland1:27:218:33
24Elena RoosSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:27:388:35
25Lenka PoklopovaCzech orienteering teamCzech Republic1:27:448:36
26Sari NurmelaVeVeFinland1:28:008:37
27Lilly GrossSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:28:128:38
28Adela JakobovaCLYDECzech Republic1:28:318:40
29Lucy ButtSARUMGreat Britain1:28:388:41
30Rebecca HardingESOCGreat Britain1:29:178:45
31Rebecca RookeSROCGreat Britain1:29:458:47
32Jo ShepherdEUOCGreat Britain1:31:108:56
33Vendula HorcickovaCzech orienteering teamCzech Republic1:31:198:57
34Katerina ChromaCzech National TeamCzech Republic1:32:009:01
35Anastasia TrubkinaIFK Moras OKRussian Federation1:32:349:04
36Alice LeakeSNGreat Britain1:32:589:06
37Florence HainesAIREGreat Britain1:33:219:09
38Rona LindsayEUOCGreat Britain1:33:249:09
39Kirsten StrainODGreat Britain1:34:009:12
40Toni ODonovanODIreland1:34:019:13
41Samantha SaegerOK LinnéUnited States1:34:429:17
42Ruth HolmesSNGreat Britain1:34:449:17
43Christina Lovald HellbergTäby OKNorway1:35:119:19
44Evely KaasikuJOKAEstonia1:36:249:27
45Marketa TesarovaCzech orienteering teamCzech Republic1:39:389:46
46Christine MikkelsenIK Grane OrienteringNorway1:39:589:48
47Denisa KosovaCzech orienteering teamCzech Republic1:40:189:50
48Louise MarkstedtEBORSweden1:40:419:52
49Monika TopinkovaANCOCzech Republic1:41:079:54
50Martina SeiterleSwiss Orienteering TeamSwitzerland1:41:099:55
51Bryony HardingHHGreat Britain1:41:139:55
52Linn BrannebyOK KolmårdenSweden1:41:489:58
53Zuzanna KubickaPolish National TeamPoland1:42:4810:04
54Alexandra JospeCambridge Sports UnionUnited States1:42:5710:05
55Hanna WisniewskaPolish National TeamPoland1:45:2010:19
56Michela GuizzardiItaly teamItaly1:45:3310:20
57Helen GardnerSLOWGreat Britain1:46:5210:28
58Daria LajnPolish National TeamPoland1:47:1110:30
59Ciara LargeyFERMOIreland1:47:3410:32
60Anne EdwardsTVOCGreat Britain1:48:0010:35
61Carrie BeadleLOCGreat Britain1:48:2610:37
62Alison CampbellEUOCUnited States1:49:1510:42
63Jasmine NeveVictoria NuggestsAustralia1:50:4710:51
64Jo StevensonESOCGreat Britain1:51:0710:53
65Sophie KirkODGreat Britain1:52:1010:59
66Elspeth InglebySELOCGreat Britain1:52:5211:03
67Agata StankiewiczPolish National TeamPoland1:53:2411:07
68Becky RafteryHHGreat Britain1:53:3911:08
69Kirsty CoombsMAROCGreat Britain1:57:2511:30
70Katrin HardingSLOWGreat Britain1:57:3911:32
71Rose SchorahNOCGreat Britain1:59:3211:43
72Laura DanielSYOGreat Britain2:00:0811:46
73Emily GarsideWCHGreat Britain2:01:0511:52
74Ewa GwozdzPolish National TeamPoland2:02:1611:59
75Kirstin MaxwellRRGreat Britain2:04:0212:09
76Abigail KerrUBOCGreat Britain2:04:2812:12
77Helen HanstockERYRIGreat Britain2:04:3912:13
78Hanne KinnunenCLOKGreat Britain2:05:5712:20
79Sanna ErikssonLinköpings OKSweden2:07:2412:29
80Jennifer WilliamsonERYRIGreat Britain2:09:5912:44
81Katrina McLeodEUOCGreat Britain2:12:0912:57
82Sarah-Jane BarrableSLOWGreat Britain2:22:1313:56
83Eibhlin LargeyFERMOIreland2:26:5714:24
84Aini VuorinenOUOCFinland2:30:1314:43
85Mirjam AllikCLYDEEstonia2:43:2216:00
86Regina KellyCNOCIreland3:00:3117:41
87Helen MillerUYOCGreat Britain3:29:5720:35
Emily WoodAIREGreat Britainmispunched
Matleena BostromIFK Lidingö SOKFinlandmispunched
Niamh O BoyleCNOCIrelandmispunched
Hazel WrightMAROCGreat Britainmispunched
Salome SchweizerSwiss Orienteering TeamSwedenmispunched
Sina TommerSwiss Orienteering TeamSwitzerlandmispunched
Heather MonroUnattachedGreat Britainmispunched
Jana KnapovaCzech orienteering teamCzech Republicdid not finish
Riina KuuseloOK LinnéFinlanddid not finish
Sarah AtkinsonLOCGreat Britaindid not finish
Sophie HorrocksPFOGreat Britaindid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org