Official results for Jan Kjellstrom International Festival of Orienteering Day 3

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Jan Kjellstrom International Festival of Orienteering Day 3
Organiser: Great Britain
Date: 5 April 2015

Men

15 400 m, 136 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Thierry Gueorgiou Kalevan Rasti 1:26:29 5:36
2 Fabian Hertner Swiss Orienteering Team 1:27:14 5:39
3 Matthias Kyburz Swiss Orienteering Team 1:28:21 5:44
4 Andreas Kyburz Swiss Orienteering Team 1:28:25 5:44
5 Wojciech Kowalski Polish National Team 1:30:15 5:51
6 Graham Gristwood FVO 1:30:29 5:52
7 Jan Prochazka Czech orienteering team 1:30:42 5:53
8 Vojtech Kral Czech orienteering team 1:32:16 5:59
9 Douglas Tullie RR 1:32:46 6:01
10 Pavel Kubat Czech orienteering team 1:32:48 6:01
11 Matthew Speake EBOR 1:32:52 6:01
12 Alasdair McLeod CLYDE 1:33:36 6:04
13 Jan Sedivy Czech orienteering team 1:33:55 6:05
14 Marten Bostrom IFK Lidingö SOK 1:34:07 6:06
15 Milos Nykodym Czech orienteering team 1:34:47 6:09
16 Kris Jones SBOC 1:35:07 6:10
17 Hector Haines INT 1:35:10 6:10
18 Daniel Hajek Täby OK 1:35:17 6:11
19 Timo Sild KJ SK 1:35:46 6:13
20 Bartosz Pawlak Polish National Team 1:36:05 6:14
21 Thor Norskov Danish National Team 1:36:53 6:17
22 Nicolas Simonin IFK LIDINGO SOK 1:37:13 6:18
23 Oli Johnson SYO 1:37:18 6:19
24 Julian Dent IFK Lidingö 1:38:00 6:21
25 Ewan McCarthy BASOC 1:39:13 6:26
26 Ralph Street SLOW 1:39:41 6:28
27 Per Harald Havnen Johansen Varegg Fleridrett 1:40:02 6:29
28 Philippe Adamski TAD 1:41:43 6:36
29 James Tullie BASOC 1:42:25 6:39
30 Duncan Birtwistle WRE 1:43:23 6:42
31 Ueli Werren Swiss Orienteering Team 1:43:50 6:44
32 Alan Cherry INT 1:44:38 6:47
33 Peter Bray CLOK 1:44:41 6:47
34 Rhys Findlay-Robinson SPOOK 1:45:13 6:49
35 Jamie Parkinson OUOC 1:45:14 6:50
36 Sven Aschwanden Swiss Orienteering Team 1:45:24 6:50
37 Peeter Pihl MS Parma 1:46:04 6:53
38 Piotr Parfianowicz Polish National Team 1:46:56 6:56
39 Andreas Hougaard Boesen Danish National Team 1:47:05 6:57
40 William Gardner SHUOC 1:47:19 6:58
41 Richard Robinson NOC 1:47:24 6:58
42 Lauri Sild KJ SK 1:47:25 6:58
43 Tim Gomersall GRAMP 1:47:46 6:59
44 Ondrej Semik Czech orienteering team 1:47:55 7:00
45 Eoin McCullough DUO 1:48:16 7:01
46 Marek Schuster Czech orienteering team 1:48:34 7:02
47 Yannick Michiels Belgium team 1:48:37 7:03
48 Adam Chloupek Czech orienteering team 1:48:44 7:03
49 Tomas Hendrickx Belgium team 1:49:01 7:04
50 Mark Nixon FVO 1:49:17 7:05
51 Nick Barrable SYO 1:50:06 7:08
52 Marcus Pinker FVO 1:50:08 7:09
53 Michal Olejnik Polish National Team 1:50:36 7:10
54 Lukas Diener Swiss Orienteering Team 1:50:45 7:11
55 Jegor Kostylev INT 1:51:46 7:15
56 Fredrik Eliasson Halden SK 1:52:09 7:16
57 Yves Aschwanden Swiss Orienteering Team 1:52:33 7:18
58 Evert Leeuws Belgium team 1:55:51 7:31
59 Benjamin Anciaux hamok 1:55:52 7:31
60 Thomas van Der Kleij hamok 1:56:05 7:32
61 Riccardo Scalet Italy team 1:56:44 7:34
62 Will Critchley Vaajakosken Terä 1:56:53 7:35
63 Jonny Malley EBOR 1:56:59 7:35
64 Marco Seppi Italy team 1:58:33 7:41
65 Viktor Larsson Hagaby GoIF 1:58:34 7:41
66 Joe Mercer SELOC 1:59:21 7:45
67 Desmond Franssen Belgium team 2:00:19 7:48
68 Colm Moran 3roc 2:00:22 7:48
69 Andrew Llewellyn NOC 2:00:37 7:49
70 Oleg Chepelin INT 2:01:10 7:52
71 Ben Mitchell SBOC 2:01:14 7:52
72 Jeremy Genar Belgium team 2:01:32 7:53
73 Marek Minar Czech orienteering team 2:02:22 7:56
74 Conor Short CNOC 2:02:57 7:59
75 Darren Burke CorkO 2:02:59 7:59
76 Tomas Kubelka Czech orienteering team 2:03:30 8:01
77 Duncan Archer CLOK 2:03:44 8:02
78 Rhodri Buffett SWOC 2:03:46 8:02
79 Edward Catmur SLOW 2:04:13 8:03
80 Nicholas Barber SHUOC 2:04:23 8:04
81 Matthew Vokes DRONGO 2:06:14 8:11
82 Jack Wood AIRE 2:06:16 8:11
83 Jeff Teutsch OttawaOC 2:06:45 8:13
84 Mark Bown CLOK 2:06:53 8:14
85 Michael Van Baelen Belgium team 2:08:53 8:22
86 Ben Maliphant BOK 2:11:07 8:30
87 Cillin Corbett CorkO 2:12:45 8:37
88 Michal Hubacek Czech orienteering team 2:13:44 8:41
89 Thomas Fellbaum MDOC 2:14:05 8:42
90 Laurence Quinn Great Eastern Navigators 2:14:07 8:42
91 Tim Beale SN 2:14:23 8:43
92 Joe Taunton NOC 2:15:00 8:45
93 Pieter Hendrickx Belgium team 2:16:52 8:53
94 Thomas Butt SARUM 2:17:38 8:56
95 Shane Lynch Cork O 2:18:16 8:58
96 Josh OSullivan-Hourihan UCCO 2:18:38 9:00
97 Ed Nicholas AROS 2:18:57 9:01
98 Seamus OBoyle CNOC 2:19:14 9:02
99 Robert Johansson Täby OK 2:19:41 9:04
100 Clement Demeuse Belgium team 2:20:17 9:06
101 Andrew Lindsay EUOC 2:20:56 9:09
102 Lewis Taylor WCOC 2:21:38 9:11
103 Ross Smith OK Linné 2:22:49 9:16
104 Kevin O Boyle CNOC 2:23:21 9:18
105 Tommy Horton SHUOC 2:27:06 9:33
106 Tuomas Fjallstrom Kangasala SK 2:27:54 9:36
107 Scott Collier KERNO 2:28:59 9:40
108 Matthew Whipple UBOC 2:29:27 9:42
109 Simon Gardner CLYDE 2:32:02 9:52
110 Saku Asikainen Hiisi 2:32:15 9:53
111 Gerard Butler 3ROC 2:33:03 9:56
112 Mike Beasant SHUOC 2:33:26 9:57
113 Ludovic Maillard SLOW 2:38:54 10:19
114 Thomas Cochrane SLOW 2:40:58 10:27
115 John Ockenden CUOC 2:42:57 10:34
116 Dan Safka CUOC 2:43:30 10:37
117 Ian Webb SLOW 2:55:29 11:23
118 Josh Jenner CHIG 2:57:08 11:30
119 Duncan Taylor DEVON 2:57:58 11:33
120 Alexander Moore SHUOC 3:00:02 11:41
121 Harold Wyber CHIG 3:00:52 11:44
122 Ben Stevens AIRE 3:01:38 11:47
123 Richard Purkis SAX 3:19:28 12:57
124 Stephen OReilly FERMO 3:35:46 14:00
Wouter Hus Belgium team mispunched
Anders Bachhausen Danish National Team mispunched
Neil Dobbs WatO mispunched
Hugh Cashell CNOC mispunched
Matthew Schepisi SLOW mispunched
Soren Strunge Danish National Team mispunched
Ed Nash SV Turbine Neubrandenburg mispunched
Wojciech Dwojak Polish National Team mispunched
Jonathan Crickmore SHUOC mispunched
Christian Bobach Danish National Team mispunched
Duncan Coombs AROS did not finish
Murray Strain INT did not finish

Women

10 200 m, 98 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Catherine Taylor OK Linne 1:08:55 6:45
2 Julia Gross Swiss Orienteering Team 1:12:30 7:06
3 Ida Bobach Danish National Team 1:13:09 7:10
4 Sabine Hauswirth Swiss Orienteering Team 1:15:25 7:23
4 Hollie Orr LOC 1:15:25 7:23
6 Helen Palmer MAROC 1:17:59 7:38
7 Eva Jurenikova Czech orienteering team 1:18:00 7:38
8 Claire Ward ESOC 1:19:20 7:46
9 Sara Luescher Swiss Orienteering Team 1:19:54 7:50
10 Judith Wyder Swiss Orienteering Team 1:20:11 7:51
11 Beata Falk Hagaby GoIF 1:21:15 7:57
12 Jessica Tullie BASOC 1:21:35 7:59
13 Annika Billstam OK Linné 1:22:18 8:04
14 Emily Kemp Angelniemen Ankkuri 1:22:42 8:06
15 Sarina Jenzer Swiss Orienteering Team 1:23:16 8:09
16 Vanessa Round Australia 1:24:04 8:14
17 Amelie Chataing NOSE 1:24:37 8:17
18 Michaela Omova Czech orienteering team 1:26:00 8:25
19 Eva Kabathova Czech orienteering team 1:26:04 8:26
20 Helen Bridle ESOC 1:26:07 8:26
21 Martina Ruch Swiss Orienteering Team 1:26:08 8:26
22 Emma Klingenberg Danish National Team 1:26:48 8:30
23 Paulina Faron Polish National Team 1:27:21 8:33
24 Elena Roos Swiss Orienteering Team 1:27:38 8:35
25 Lenka Poklopova Czech orienteering team 1:27:44 8:36
26 Sari Nurmela VeVe 1:28:00 8:37
27 Lilly Gross Swiss Orienteering Team 1:28:12 8:38
28 Adela Jakobova CLYDE 1:28:31 8:40
29 Lucy Butt SARUM 1:28:38 8:41
30 Rebecca Harding ESOC 1:29:17 8:45
31 Rebecca Rooke SROC 1:29:45 8:47
32 Jo Shepherd EUOC 1:31:10 8:56
33 Vendula Horcickova Czech orienteering team 1:31:19 8:57
34 Katerina Chroma Czech National Team 1:32:00 9:01
35 Anastasia Trubkina IFK Moras OK 1:32:34 9:04
36 Alice Leake SN 1:32:58 9:06
37 Florence Haines AIRE 1:33:21 9:09
38 Rona Lindsay EUOC 1:33:24 9:09
39 Kirsten Strain OD 1:34:00 9:12
40 Toni ODonovan OD 1:34:01 9:13
41 Samantha Saeger OK Linné 1:34:42 9:17
42 Ruth Holmes SN 1:34:44 9:17
43 Christina Lovald Hellberg Täby OK 1:35:11 9:19
44 Evely Kaasiku JOKA 1:36:24 9:27
45 Marketa Tesarova Czech orienteering team 1:39:38 9:46
46 Christine Mikkelsen IK Grane Orientering 1:39:58 9:48
47 Denisa Kosova Czech orienteering team 1:40:18 9:50
48 Louise Markstedt EBOR 1:40:41 9:52
49 Monika Topinkova ANCO 1:41:07 9:54
50 Martina Seiterle Swiss Orienteering Team 1:41:09 9:55
51 Bryony Harding HH 1:41:13 9:55
52 Linn Branneby OK Kolmården 1:41:48 9:58
53 Zuzanna Kubicka Polish National Team 1:42:48 10:04
54 Alexandra Jospe Cambridge Sports Union 1:42:57 10:05
55 Hanna Wisniewska Polish National Team 1:45:20 10:19
56 Michela Guizzardi Italy team 1:45:33 10:20
57 Helen Gardner SLOW 1:46:52 10:28
58 Daria Lajn Polish National Team 1:47:11 10:30
59 Ciara Largey FERMO 1:47:34 10:32
60 Anne Edwards TVOC 1:48:00 10:35
61 Carrie Beadle LOC 1:48:26 10:37
62 Alison Campbell EUOC 1:49:15 10:42
63 Jasmine Neve Victoria Nuggests 1:50:47 10:51
64 Jo Stevenson ESOC 1:51:07 10:53
65 Sophie Kirk OD 1:52:10 10:59
66 Elspeth Ingleby SELOC 1:52:52 11:03
67 Agata Stankiewicz Polish National Team 1:53:24 11:07
68 Becky Raftery HH 1:53:39 11:08
69 Kirsty Coombs MAROC 1:57:25 11:30
70 Katrin Harding SLOW 1:57:39 11:32
71 Rose Schorah NOC 1:59:32 11:43
72 Laura Daniel SYO 2:00:08 11:46
73 Emily Garside WCH 2:01:05 11:52
74 Ewa Gwozdz Polish National Team 2:02:16 11:59
75 Kirstin Maxwell RR 2:04:02 12:09
76 Abigail Kerr UBOC 2:04:28 12:12
77 Helen Hanstock ERYRI 2:04:39 12:13
78 Hanne Kinnunen CLOK 2:05:57 12:20
79 Sanna Eriksson Linköpings OK 2:07:24 12:29
80 Jennifer Williamson ERYRI 2:09:59 12:44
81 Katrina McLeod EUOC 2:12:09 12:57
82 Sarah-Jane Barrable SLOW 2:22:13 13:56
83 Eibhlin Largey FERMO 2:26:57 14:24
84 Aini Vuorinen OUOC 2:30:13 14:43
85 Mirjam Allik CLYDE 2:43:22 16:00
86 Regina Kelly CNOC 3:00:31 17:41
87 Helen Miller UYOC 3:29:57 20:35
Emily Wood AIRE mispunched
Matleena Bostrom IFK Lidingö SOK mispunched
Niamh O Boyle CNOC mispunched
Hazel Wright MAROC mispunched
Salome Schweizer Swiss Orienteering Team mispunched
Sina Tommer Swiss Orienteering Team mispunched
Heather Monro Unattached mispunched
Jana Knapova Czech orienteering team did not finish
Riina Kuuselo OK Linné did not finish
Sarah Atkinson LOC did not finish
Sophie Horrocks PFO did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!