International Orienteering Federation

Official results for World MTB Orienteering Championships 2016 and World Cup Round 2 - Relay

Event informationShow result list by classHide team lineupsPrint

Name: Relay
Organiser: Portugal
Date: 30 July 2016

AUS

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
14AUS 1Men (23)2:51:09+45:25
1. Mackie Fergus55:292155:2921
2. Thackray Ricky51:09161:46:3818-3
3. Mackie Lucy1:04:31222:51:0914-4+45:25

AUT

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
6AUT 1Men (23)2:10:41+4:57
1. Haselsberger Kevin42:50742:507
2. Schachinger Bernhard45:56121:28:4670
3. Waldmann Andreas41:5552:10:416-1+4:57
11AUT 1Women (15)2:23:44+24:05
1. Gigon Michaela40:22140:221
2. Reiner Marina48:31121:28:5310+9
3. Ritter Julia54:51152:23:4411+1+24:05
AUT 2Men (23)not competing
1. Rief Andreas43:5311not competing
2. Exler Florian44:439not competing
3. Breitschaedel Tobias44:089not competing

CZE

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1CZE 1Men (23)2:05:44
1. Stransky Vojtech42:40542:405
2. Ludvik Vojtech42:2441:25:041-4
3. Bogar Krystof40:4012:05:4410
3CZE 1Women (15)2:01:18+1:39
1. Paulickova Renata40:38340:383
2. Brezinova Marie41:3631:22:1430
3. Tichovska Martina39:0462:01:1830+1:39
CZE 2Men (23)not competing
1. Pospisek Marek44:4214not competing
2. Svoboda Jan44:257not competing
3. Hradil Jiri46:5413not competing

DEN

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
4DEN 1Women (15)2:02:02+2:23
1. Christoffersen Caecilie40:55740:557
2. Hoffmann Nina42:2941:23:2470
3. Soegaard Camilla38:3832:02:024-3+2:23
8DEN 1Men (23)2:15:52+10:08
1. Jensen Allan44:271344:2713
2. Hansen Andreas Bergmann45:36101:30:0310-3
3. Soegaard Rasmus45:49112:15:528-2+10:08

ESP

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
9ESP 1Women (15)2:17:48+18:09
1. Soler Puig Mar40:46640:466
2. Aguilera Viladom Monica42:2941:23:155-1
3. Varela Ana54:33142:17:489+4+18:09
11ESP 1Men (23)2:23:12+17:28
1. Tarres Villegas David49:171749:1717
2. Toll Clos David45:49111:35:0613-4
3. Garcia Garcia Angel48:06152:23:1211-2+17:28

EST

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
EST 1Men (23)mispunched
1. Tooming Taaniel43:52943:529
2. Hallik Margusmispunchedmispunched
3. Malsroos Lauri43:518mispunched

FIN

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1FIN 1Women (15)1:59:39
1. Stengard Ingrid42:271042:2710
2. Haga Antonia38:4811:21:151-9
3. Hara Marika38:2421:59:3910
4FIN 1Men (23)2:08:26+2:42
1. Haga Andre43:40843:408
2. Laurila Jussi41:2711:25:072-6
3. Niemi Pekka43:1962:08:264+2+2:42
FIN 2Men (23)not competing
1. Rantala Aleksi54:4820not competing
2. Kaskinen Kare41:482not competing
3. Blomster Anders50:0519not competing
FIN 2Women (15)not competing
1. Saarinen Hennamispunchednot competing
2. Saarela Ruska42:367not competing
3. Hakala Eeva Liisa39:005not competing

FRA

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
3FRA 1Men (23)2:07:39+1:55
1. Garde Yoann42:03242:032
2. Fuchs Baptiste43:4761:25:503+1
3. Beill Cedric41:4942:07:3930+1:55
7FRA 1Women (15)2:08:19+8:40
1. Denaix Lou45:361245:3612
2. Devillers Constance42:3161:28:079-3
3. Barlet Gaelle40:1272:08:197-2+8:40
FRA 2Men (23)not competing
1. Schmidt Morgenro Jacques49:3518not competing
2. Bourrin Jean Baptistemispunchednot competing
3. Souvray Clement47:3714not competing

GBR

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
8GBR 1Women (15)2:14:11+14:32
1. Dallimore Clare41:14841:148
2. Creswick Natalie55:30151:36:4412+4
3. Benham Emily37:2712:14:118-4+14:32

GER

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
13GER 1Men (23)2:44:56+39:12
1. Dannowski Anke59:352359:3523
2. Hess Hendrik55:30191:55:0520-3
3. Huster Mark49:51182:44:5613-7+39:12

ITA

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
10ITA 1Men (23)2:21:13+15:29
1. Rossetto Riccardo53:011953:0119
2. Origgi Giaime44:3981:37:4016-3
3. Dallavalle Luca43:3372:21:1310-6+15:29

JPN

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
16JPN 1Men (23)3:12:41+1:06:57
1. Hatori Kazushige48:401648:4016
2. Kano Naoko1:04:16211:52:5619+3
3. Mori Mihoko1:19:45233:12:4116-3+1:06:57

LTU

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
5LTU 1Men (23)2:10:40+4:56
1. Kavaliauskas Regimantas42:34342:343
2. Dmukauskas Sarunas46:50141:29:249+6
3. Maiselis Jonas41:1622:10:405-4+4:56
6LTU 1Women (15)2:07:48+8:09
1. Arlauskiene Ramune40:44540:445
2. Andrasiuniene Gabriele43:23101:24:078+3
3. Zaliauskaite Algirda43:41102:07:486-2+8:09

POR

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
9POR 1Men (23)2:17:38+11:54
1. Machado Davide41:35141:351
2. Marques Daniel49:27151:31:0211+10
3. Ferreira Joao46:36122:17:389-2+11:54
12POR 1Women (15)2:32:00+32:21
1. Pontes Susana47:061347:0613
2. Silva Ana Filipa51:44141:38:50130
3. Covas Costa Tania53:10132:32:0012-1+32:21
POR 2Men (23)not competing
1. Barreiro Luis43:5612not competing
2. Roothans Paul54:4218not competing
3. Palhinha Marco53:3820not competing

RUS

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
2RUS 1Men (23)2:07:35+1:51
1. Gluhov Valeriy42:47642:476
2. Gritsan Ruslan43:2351:26:104-2
3. Foliforov Anton41:2532:07:352-2+1:51
2RUS 1Women (15)2:00:01+0:22
1. Kolomnina Ekaterina41:19941:199
2. ShipilovaVinogra Olga39:5821:21:172-7
3. Poverina Svetlana38:4442:00:0120+0:22
RUS 2Men (23)not competing
1. Medvedev Grigory42:374not competing
2. Kornev Andrey52:3317not competing
3. Kuzmin Dmitriy45:1610not competing
RUS 2Women (15)not competing
1. Svir Anastasiya40:414not competing
2. Bolshova Anastasiya42:367not competing
3. Repina Tatiana42:129not competing

SUI

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
5SUI 1Women (15)2:04:41+5:02
1. Jaeggi Ursina40:27240:272
2. Schaffner Christine42:4091:23:074+2
3. Rothweiler Maja41:3482:04:415+1+5:02
12SUI 1Men (23)2:23:58+18:14
1. Jaeggi Adrian48:341548:3415
2. Schaffner Beat46:25131:34:5912-3
3. Braendli Simon48:59172:23:58120+18:14

SWE

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
7SWE 1Men (23)2:14:23+8:39
1. Karlsson Mood Linus43:52943:529
2. Jansson Marcus42:2331:26:155-4
3. Svard Sebastian48:08162:14:237+2+8:39
10SWE 1Women (15)2:21:38+21:59
1. Hylander Rebecka45:061145:0611
2. Engstrom Kajsa43:53111:28:59110
3. Wigren Annika52:39122:21:3810-1+21:59

USA

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
13USA 1Women (15)2:32:04+32:25
1. Grandjean Susan52:281452:2814
2. Furman Rachel51:20131:43:48140
3. McNair Abra48:16112:32:0413-1+32:25
15USA 1Men (23)2:58:00+52:16
1. Puzak Thomas59:032259:0322
2. Prior Mark Alan59:28201:58:3121-1
3. Swanson Dave59:29212:58:0015-6+52:16

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org