International Orienteering Federation

Official results for Lørdagskjappen

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Lørdagskjappen
Organisers: Norway / OK Moss
Date: 25 April 2015

Ås-NMBU Orientering

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Håvard LucasenH 21-E (80)39:01+5:416:46
32Malin EijsinkD 21-E (73)43:49+8:029:29
60Håvard TveiteH 21-E (80)45:52+12:327:57

Fossum IF

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Gunvor Hov HøydalD 21-E (73)39:58+4:118:39
26Emil AhlbäckH 21-E (80)40:21+7:017:00
54Sindre RønningH 21-E (80)44:25+11:057:42
57Sindre SandvenH 21-E (80)44:50+11:307:47
0Borger MelsomH 21-E (80)did not finish

IFK Göteborg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Eskil KinnebergH 21-E (80)33:205:47

Järla Orientering

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Morten Jarvis WestergårdH 21-E (80)37:43+4:236:32
16Håkon Jarvis WestergårdH 21-E (80)37:49+4:296:33
29Mats NordbrødenH 21-E (80)40:52+7:327:05
51Anneke Hald BjørgumD 21-E (73)49:30+13:4310:42
53Erik AnderssonH 21-E (80)44:18+10:587:41
53Ingjerd MyhreD 21-E (73)51:16+15:2911:05
61Espen WeltzienH 21-E (80)46:00+12:407:59

Kongsberg OL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
64Mathias DrageH 21-E (80)47:58+14:388:19
73Ludovic MaillardH 21-E (80)1:13:16+39:5612:43

Kristiansand OK

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Baptiste RollierH 21-E (80)34:23+1:035:58
8Hans Gunnar OmdalH 21-E (80)35:43+2:236:12
41Johannes PohjalaH 21-E (80)42:24+9:047:21
48Monika TopinkovaD 21-E (73)48:22+12:3510:28
52Karolis LazdauskasH 21-E (80)44:08+10:487:39
63Ståle GjelstenH 21-E (80)47:30+14:108:14
69Håvar Birkeland StormoenH 21-E (80)53:43+20:239:19

NTNUI

29 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Jon Aukrust OsmoenH 21-E (80)37:11+3:516:27
14Linn HokholtD 21-E (73)39:13+3:268:29
15Maren Jansson HaverstadD 21-E (73)39:53+4:068:37
20Eirik Kamstrup HovindH 21-E (80)38:51+5:316:44
22Audhild Bakken RognstadD 21-E (73)40:43+4:568:48
25Vegard RuttenborgH 21-E (80)39:30+6:106:51
27Dag LofthusH 21-E (80)40:27+7:077:01
28Kjetil OkkenhaugH 21-E (80)40:51+7:317:05
32Mathias Stensland LillevoldH 21-E (80)41:15+7:557:09
33Kristine FjellangerD 21-E (73)43:57+8:109:30
35Simen AamodtH 21-E (80)41:38+8:187:13
38Olav Johannes DeelstraH 21-E (80)42:04+8:447:18
38Anna UlvensøenD 21-E (73)44:54+9:079:43
45Rasmus Rørholt TheisenH 21-E (80)42:51+9:317:26
49Martin HosetH 21-E (80)43:37+10:177:34
54Fredrikke Nohr MothD 21-E (73)52:10+16:2311:17
55Halvor Eid NielsenH 21-E (80)44:40+11:207:45
56Marianne DæhliD 21-E (73)52:26+16:3911:20
59Sindre Østgulen DeiszH 21-E (80)45:11+11:517:50
62Camilla ØhmanD 21-E (73)57:21+21:3412:24
63Hedvig ÅstebølD 21-E (73)59:06+23:1912:47
65Karoline Dahl FosbyD 21-E (73)59:41+23:5412:55
67Marte Fallbakken BergeD 21-E (73)1:00:22+24:3513:03
67Harald KalagerH 21-E (80)49:19+15:598:33
70Adrian OpheimH 21-E (80)54:18+20:589:25
0Bjørn LundanesH 21-E (80)disqualified
0Torkil Eide SolstadH 21-E (80)disqualified
0Mikkel SørensenH 21-E (80)disqualified
0Marta UlvensøenD 21-E (73)did not finish

Nydalens SK

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Anne M Hausken NordbergD 21-E (73)35:477:44
3Marte NarumD 21-E (73)36:17+0:307:51
4Anders NordbergH 21-E (80)34:44+1:246:01
13Siri UlvestadD 21-E (73)39:05+3:188:27
19Øystein SørensenH 21-E (80)38:34+5:146:41
30Anders VisterH 21-E (80)40:54+7:347:06
33Bojan BlumensteinH 21-E (80)41:32+8:127:12
36Jostein AndersenH 21-E (80)41:55+8:357:16
37Anne Johanne LindD 21-E (73)44:43+8:569:40
39Elise EgsethD 21-E (73)45:26+9:399:50
43Malin JakobssonD 21-E (73)46:06+10:199:58
45Thalia BertschingerD 21-E (73)47:04+11:1710:11
46Marion HuberD 21-E (73)47:47+12:0010:20
71Sverre Waaler KaasH 21-E (80)55:15+21:559:35
0Cristina LuisD 21-E (73)did not finish
0Louise OramD 21-E (73)did not finish

Oppsal Orientering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Sigve VågsnesH 21-E (80)42:16+8:567:20
59Jenny Andreassen MoeD 21-E (73)54:20+18:3311:45

Raumar Orientering

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Silje Ekroll JahrenD 21-E (73)36:52+1:057:58
41Ewa GwozdzD 21-E (73)45:34+9:479:51
56Eirik RustadH 21-E (80)44:48+11:287:46
57Agata StankiewiczD 21-E (73)52:49+17:0211:25
0Torben Christian WendlerH 21-E (80)disqualified

Sarpsborg OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
64Ida Katrine Børstad ThoresenD 21-E (73)59:32+23:4512:53

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Florian HowaldH 21-E (80)38:27+5:076:40

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org