International Orienteering Federation

Official results for Lørdagskjappen

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Lørdagskjappen
Organisers: Norway / OK Moss
Date: 25 April 2015

H 21-E

5 760 m, 80 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Eskil Kinneberg IFK Göteborg 33:20 5:47
2 Baptiste Rollier Kristiansand OK 34:23 +1:03 5:58
3 Magne Dæhli Halden SK 34:26 +1:06 5:58
4 Anders Nordberg Nydalens SK 34:44 +1:24 6:01
5 Martin Vister Frol IL 34:59 +1:39 6:04
6 Bjørn Ekeberg IL Tyrving 35:22 +2:02 6:08
7 Carl Godager Kaas Bækkelagets SK 35:39 +2:19 6:11
8 Hans Gunnar Omdal Kristiansand OK 35:43 +2:23 6:12
9 Olav Lundanes Halden SK 35:53 +2:33 6:13
10 Audun Weltzien IL Tyrving 35:55 +2:35 6:14
11 Ulf Forseth Indgaard Frol IL 37:00 +3:40 6:25
12 Jon Aukrust Osmoen NTNUI 37:11 +3:51 6:27
13 Matthew Speake Lillomarka OL 37:16 +3:56 6:28
14 Wojciech Kowalski IL Tyrving 37:27 +4:07 6:30
15 Morten Jarvis Westergård Järla Orientering 37:43 +4:23 6:32
16 Håkon Jarvis Westergård Järla Orientering 37:49 +4:29 6:33
17 Florian Howald Tampereen Pyrintö 38:27 +5:07 6:40
18 Yngve Skogstad Frol IL 38:32 +5:12 6:41
19 Øystein Sørensen Nydalens SK 38:34 +5:14 6:41
20 Eirik Kamstrup Hovind NTNUI 38:51 +5:31 6:44
21 Håvard Lucasen Ås-NMBU Orientering 39:01 +5:41 6:46
22 Jo Forseth Indgaard Frol IL 39:02 +5:42 6:46
23 Nicholas Oskarsson Lillomarka OL 39:18 +5:58 6:49
24 Ivar Lundanes Emblem IL 39:19 +5:59 6:49
25 Vegard Ruttenborg NTNUI 39:30 +6:10 6:51
26 Emil Ahlbäck Fossum IF 40:21 +7:01 7:00
27 Dag Lofthus NTNUI 40:27 +7:07 7:01
28 Kjetil Okkenhaug NTNUI 40:51 +7:31 7:05
29 Mats Nordbrøden Järla Orientering 40:52 +7:32 7:05
30 Anders Vister Nydalens SK 40:54 +7:34 7:06
30 Fredrik Eliasson Halden SK 40:54 +7:34 7:06
32 Mathias Stensland Lillevold NTNUI 41:15 +7:55 7:09
33 Bojan Blumenstein Nydalens SK 41:32 +8:12 7:12
34 Jim Øystein Nybråten IL Tyrving 41:34 +8:14 7:12
35 Simen Aamodt NTNUI 41:38 +8:18 7:13
36 Jostein Andersen Nydalens SK 41:55 +8:35 7:16
37 Alan Cherry Varegg Fleridrett 42:00 +8:40 7:17
38 Olav Johannes Deelstra NTNUI 42:04 +8:44 7:18
39 Sigve Vågsnes Oppsal Orientering 42:16 +8:56 7:20
40 Jonas Nordström Halden SK 42:20 +9:00 7:20
41 Johannes Pohjala Kristiansand OK 42:24 +9:04 7:21
42 Jonas Sommerstad Juveli Konnerud IL 42:34 +9:14 7:23
43 Sindre Østhagen Fredrikstad SK 42:43 +9:23 7:24
44 Per Harald Havnen Johansen Varegg Fleridrett 42:45 +9:25 7:25
45 Rasmus Rørholt Theisen NTNUI 42:51 +9:31 7:26
46 Vegard Brun Saga IL Tyrving 43:22 +10:02 7:31
46 Rune Olsen Bækkelagets SK 43:22 +10:02 7:31
48 Antonio Martínez Pérez Halden SK 43:36 +10:16 7:34
49 Martin Hoset NTNUI 43:37 +10:17 7:34
50 Gaute Hallan Steiwer Lillomarka OL 43:46 +10:26 7:35
51 Jørgen Fiskum Frol IL 44:07 +10:47 7:39
52 Karolis Lazdauskas Kristiansand OK 44:08 +10:48 7:39
53 Erik Andersson Järla Orientering 44:18 +10:58 7:41
54 Sindre Rønning Fossum IF 44:25 +11:05 7:42
55 Halvor Eid Nielsen NTNUI 44:40 +11:20 7:45
56 Eirik Rustad Raumar Orientering 44:48 +11:28 7:46
57 Sindre Sandven Fossum IF 44:50 +11:30 7:47
58 Carl Petter Lyngen Frol IL 44:57 +11:37 7:48
59 Sindre Østgulen Deisz NTNUI 45:11 +11:51 7:50
60 Håvard Tveite Ås-NMBU Orientering 45:52 +12:32 7:57
61 Espen Weltzien Järla Orientering 46:00 +12:40 7:59
62 Christian Riddervold Kahrs Fredrikstad SK 46:52 +13:32 8:08
63 Ståle Gjelsten Kristiansand OK 47:30 +14:10 8:14
64 Mathias Drage Kongsberg OL 47:58 +14:38 8:19
65 Lacho Iliev Halden SK 48:24 +15:04 8:24
66 Kristian Vad Halden SK 49:00 +15:40 8:30
67 Harald Kalager NTNUI 49:19 +15:59 8:33
68 Jan Kocbach Fana IL 52:18 +18:58 9:04
69 Håvar Birkeland Stormoen Kristiansand OK 53:43 +20:23 9:19
70 Adrian Opheim NTNUI 54:18 +20:58 9:25
71 Sverre Waaler Kaas Nydalens SK 55:15 +21:55 9:35
72 Håvard Berget Fredrikstad SK 58:03 +24:43 10:04
73 Ludovic Maillard Kongsberg OL 1:13:16 +39:56 12:43
Paul Sirum Frol IL disqualified
Torben Christian Wendler Raumar Orientering disqualified
Bjørn Lundanes NTNUI disqualified
Torkil Eide Solstad NTNUI disqualified
Mikkel Sørensen NTNUI disqualified
Anders Tiltnes IL Tyrving disqualified
Borger Melsom Fossum IF did not finish

D 21-E

4 620 m, 73 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Anne M Hausken Nordberg Nydalens SK 35:47 7:44
2 Tone Wigemyr Bækkelagets SK 36:16 +0:29 7:50
3 Marte Narum Nydalens SK 36:17 +0:30 7:51
4 Ida Marie Næss Bjørgul Halden SK 36:27 +0:40 7:53
5 Silje Ekroll Jahren Raumar Orientering 36:52 +1:05 7:58
6 Emma Johansson Fredrikstad SK 37:37 +1:50 8:08
7 Eva Jurenikova Halden SK 37:46 +1:59 8:10
8 Mathilde Rundhaug Frol IL 38:11 +2:24 8:15
9 Sabine Hauswirth Halden SK 38:14 +2:27 8:16
10 Elena Roos Halden SK 38:38 +2:51 8:21
11 Mari Fasting Halden SK 38:43 +2:56 8:22
12 Bodil Helgerud Halden SK 38:45 +2:58 8:23
13 Siri Ulvestad Nydalens SK 39:05 +3:18 8:27
14 Linn Hokholt NTNUI 39:13 +3:26 8:29
15 Maren Jansson Haverstad NTNUI 39:53 +4:06 8:37
16 Hanna Haugen Nordbrøden Halden SK 39:54 +4:07 8:38
17 Gunvor Hov Høydal Fossum IF 39:58 +4:11 8:39
18 Hanne Sandstad Freidig 40:26 +4:39 8:45
19 Anette Juveli Konnerud IL 40:30 +4:43 8:45
20 Marianne Riddervold Kahrs Fredrikstad SK 40:31 +4:44 8:46
21 Helen Palmer Halden SK 40:42 +4:55 8:48
22 Audhild Bakken Rognstad NTNUI 40:43 +4:56 8:48
23 Nikoline Ekeberg Schjerve Bækkelagets SK 40:46 +4:59 8:49
24 Marianne Andersen Konnerud IL 40:49 +5:02 8:50
25 Lene Godager Kaas Bækkelagets SK 40:58 +5:11 8:52
26 Lone Brochmann Bækkelagets SK 41:26 +5:39 8:58
27 Line Hagman Bækkelagets SK 41:31 +5:44 8:59
28 Heidi Østlid Bagstevold Fredrikstad SK 41:52 +6:05 9:03
29 Kamilla Olaussen Fredrikstad SK 42:08 +6:21 9:07
30 Marit Kahrs Halden SK 42:27 +6:40 9:11
31 Tone E Lye IL Tyrving 43:01 +7:14 9:18
32 Malin Eijsink Ås-NMBU Orientering 43:49 +8:02 9:29
33 Kristine Fjellanger NTNUI 43:57 +8:10 9:30
34 Ane Sofie Næss Bjørgul Halden SK 44:00 +8:13 9:31
35 Zsuzsa Fey IL Tyrving 44:04 +8:17 9:32
36 Guro Torpe Frol IL 44:20 +8:33 9:35
37 Anne Johanne Lind Nydalens SK 44:43 +8:56 9:40
38 Anna Ulvensøen NTNUI 44:54 +9:07 9:43
39 Elise Egseth Nydalens SK 45:26 +9:39 9:50
40 Therese Haare Konnerud IL 45:30 +9:43 9:50
41 Ewa Gwozdz Raumar Orientering 45:34 +9:47 9:51
42 Marie Nordbye Nybø Konnerud IL 45:46 +9:59 9:54
43 Malin Jakobsson Nydalens SK 46:06 +10:19 9:58
44 Emilie Westli Andersen Løten o-lag 46:16 +10:29 10:00
45 Thalia Bertschinger Nydalens SK 47:04 +11:17 10:11
46 Marion Huber Nydalens SK 47:47 +12:00 10:20
47 Mari Jellum Helgerud IL Tyrving 47:55 +12:08 10:22
48 Monika Topinkova Kristiansand OK 48:22 +12:35 10:28
49 Ida Tiltnes IL Tyrving 48:52 +13:05 10:34
50 Iliana Ilieva Halden SK 49:20 +13:33 10:40
51 Anneke Hald Bjørgum Järla Orientering 49:30 +13:43 10:42
52 Marte Eline Ulvestad Heming Orientering 50:44 +14:57 10:58
53 Ingjerd Myhre Järla Orientering 51:16 +15:29 11:05
54 Fredrikke Nohr Moth NTNUI 52:10 +16:23 11:17
55 Christiane Trösse Varegg Fleridrett 52:25 +16:38 11:20
56 Marianne Dæhli NTNUI 52:26 +16:39 11:20
57 Agata Stankiewicz Raumar Orientering 52:49 +17:02 11:25
58 Ingunn Fristad Halden SK 53:06 +17:19 11:29
59 Jenny Andreassen Moe Oppsal Orientering 54:20 +18:33 11:45
60 Siri Kollerud Lillomarka OL 55:35 +19:48 12:01
61 Heidi Stokseth Halden SK 56:04 +20:17 12:08
62 Camilla Øhman NTNUI 57:21 +21:34 12:24
63 Hedvig Åstebøl NTNUI 59:06 +23:19 12:47
64 Ida Katrine Børstad Thoresen Sarpsborg OL 59:32 +23:45 12:53
65 Karoline Dahl Fosby NTNUI 59:41 +23:54 12:55
66 Marit Isachsen Asker Skiklubb 59:43 +23:56 12:55
67 Marte Fallbakken Berge NTNUI 1:00:22 +24:35 13:03
68 Marit Wenseth Kure Bø OL 1:06:28 +30:41 14:23
Laura Portin Halden SK disqualified
Hollie Orr Halden SK disqualified
Cristina Luis Nydalens SK did not finish
Marta Ulvensøen NTNUI did not finish
Louise Oram Nydalens SK did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Guangdong Historical Road 2018
Bryzos
BML Print
WOC 2019 banner
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org