International Orienteering Federation

Official results for Smaaleneneløpet

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Smaaleneneløpet
Organisers: Indre Ostfold OK / Norway
Date: 26 April 2015

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
93Per WiréhnH 21E (108)2:06:39+42:419:37

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Marit IsachsenD 21E (53)disqualified

Ås-NMBU Orientering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Malin EijsinkD 21E (53)1:44:50+36:3812:11
64Håvard TveiteH 21E (108)1:47:11+23:138:09

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Carl Godager KaasH 21E (108)1:25:01+1:036:27

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Daniel MarstonH 21E (108)1:39:14+15:167:32

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Lene Godager KaasD 21E (53)did not finish

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Tone WigemyrD 21E (53)1:11:24+3:128:18

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Lone BrochmannD 21E (53)1:24:26+16:149:49

Emblem IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Ivar LundanesH 21E (108)1:35:21+11:237:15

Emblem IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
72Asgeir Bakken RognstadH 21E (108)1:53:00+29:028:35

Fossum IF

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Sindre RønningH 21E (108)1:34:15+10:177:10
28Emil AhlbäckH 21E (108)1:34:39+10:417:11
50Sindre SandvenH 21E (108)1:41:18+17:207:42

Fredrikstad SK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kamilla OlaussenD 21E (53)1:08:127:55
9Heidi Østlid BagstevoldD 21E (53)1:14:21+6:098:38
13Emma JohanssonD 21E (53)1:17:46+9:349:02
23Sindre ØsthagenH 21E (108)1:33:49+9:517:08

Freidig

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
77Lars OwrenH 21E (108)1:56:53+32:558:53
92Knut Sveinung RekaaH 21E (108)2:05:56+41:589:34
97Mattis HoltH 21E (108)2:13:23+49:2510:08
0Sindre JohannessenH 21E (108)did not finish

Frol IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Carl Petter LyngenH 21E (108)disqualified

Frol IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Paul SirumH 21E (108)did not finish

Frol IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Martin VisterH 21E (108)1:27:53+3:556:40

Frol IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Yngve SkogstadH 21E (108)1:29:34+5:366:48

Frol IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Ulf Forseth IndgaardH 21E (108)1:30:02+6:046:50

Frol IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Håvard VassendenH 21E (108)1:39:52+15:547:35

Frol IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
71Johan Asphjell BjørnaasH 21E (108)1:52:56+28:588:35

Frol IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
80Jørgen FiskumH 21E (108)1:58:24+34:269:00

Frol IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Mathilde RundhaugD 21E (53)did not finish

Frol IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Guro TorpeD 21E (53)1:27:45+19:3310:12

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Antonio Martínez PérezH 21E (108)disqualified

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Mattias KarlssonH 21E (108)1:32:49+8:517:03

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Øyvind HelgerudH 21E (108)1:35:51+11:537:17

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Magne DæhliH 21E (108)1:37:15+13:177:23

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Fredrik EliassonH 21E (108)1:39:32+15:347:34

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
70Lacho IlievH 21E (108)1:51:05+27:078:26

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Helen PalmerD 21E (53)disqualified

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Hollie OrrD 21E (53)disqualified

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Mari FastingD 21E (53)1:10:18+2:068:10

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sabine HauswirthD 21E (53)1:11:27+3:158:18

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Ida Marie Næss BjørgulD 21E (53)1:13:16+5:048:31

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Eva JurenikovaD 21E (53)1:14:44+6:328:41

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Hanna Haugen NordbrødenD 21E (53)1:22:29+14:179:35

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Bodil HelgerudD 21E (53)1:25:01+16:499:53

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Iliana IlievaD 21E (53)1:25:58+17:469:59

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Elena RoosD 21E (53)1:28:20+20:0810:16

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Marit KahrsD 21E (53)1:31:06+22:5410:35

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Ane Sofie Næss BjørgulD 21E (53)1:41:47+33:3511:50

IFK Göteborg

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Eskil KinnebergH 21E (108)1:23:586:23
39Patrik MartnerH 21E (108)1:38:18+14:207:28

IFK Lidingö SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Øystein Kvaal ØsterbøH 21E (108)1:31:04+7:066:55

IL Tyrving

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Bjørn EkebergH 21E (108)1:25:07+1:096:28
7Anders TiltnesH 21E (108)1:27:03+3:056:37
9Wojciech KowalskiH 21E (108)1:28:05+4:076:41
10Audun WeltzienH 21E (108)1:28:23+4:256:43
27Tone E LyeD 21E (53)1:29:59+21:4710:27
38Vegard Brun SagaH 21E (108)1:37:46+13:487:26
42Jim Øystein NybråtenH 21E (108)1:39:19+15:217:33

Järla Orientering

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Håkon Jarvis WestergårdH 21E (108)1:26:57+2:596:36
14Ingjerd MyhreD 21E (53)1:18:34+10:229:08
18Espen WeltzienH 21E (108)1:31:59+8:016:59
29Anneke Hald BjørgumD 21E (53)1:31:54+23:4210:41
31Morten Jarvis WestergårdH 21E (108)1:35:46+11:487:16
36Mats NordbrødenH 21E (108)1:37:09+13:117:23

Kongsberg OL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
84Mathias DrageH 21E (108)2:01:29+37:319:14
98Ludovic MaillardH 21E (108)2:19:39+55:4110:37

Konnerud IL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Therese HaareD 21E (53)1:22:51+14:399:38
33Anette JuveliD 21E (53)1:36:12+28:0011:11
56Jonas Sommerstad JuveliH 21E (108)1:44:08+20:107:55

Kristiansand OK

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Baptiste RollierH 21E (108)1:24:07+0:096:23
5Hans Gunnar OmdalH 21E (108)1:26:56+2:586:36
20Johannes PohjalaH 21E (108)1:32:11+8:137:00
33Eirik Martens SvensenH 21E (108)1:36:03+12:057:18
38Monika TopinkovaD 21E (53)1:53:56+45:4413:14
60Christian BøenH 21E (108)1:45:26+21:288:01
73Ståle GjelstenH 21E (108)1:53:30+29:328:37
79Håvar Birkeland StormoenH 21E (108)1:58:22+34:249:00
94Magnus JohanssonH 21E (108)2:07:46+43:489:42
0Mats DahlénH 21E (108)did not finish

Lillomarka OL

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Gaute Hallan SteiwerH 21E (108)1:28:32+4:346:43
17Nicholas OskarssonH 21E (108)1:31:32+7:346:57
25Matthew SpeakeH 21E (108)1:34:00+10:027:08
46Leon Russell - KeelyH 21E (108)1:39:53+15:557:35
55David GottfridssonH 21E (108)1:43:01+19:037:50

Løten o-lag

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Emilie Westli AndersenD 21E (53)1:33:03+24:5110:49
90Ove Antvord HaugereidH 21E (108)2:04:55+40:579:29

Nord-Østerdal OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
85Jon Arve U EngebakkenH 21E (108)2:01:47+37:499:15

NTNUI

33 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Maren Jansson HaverstadD 21E (53)1:11:38+3:268:19
11Linn HokholtD 21E (53)1:15:50+7:388:49
12Vegard RuttenborgH 21E (108)1:29:18+5:206:47
13Jon Aukrust OsmoenH 21E (108)1:29:25+5:276:47
15Audhild Bakken RognstadD 21E (53)1:21:35+13:239:29
19Eirik Kamstrup HovindH 21E (108)1:32:08+8:107:00
21Anna UlvensøenD 21E (53)1:26:07+17:5510:00
32Fredrikke Nohr MothD 21E (53)1:34:51+26:3911:01
36Kristine FjellangerD 21E (53)1:44:00+35:4812:05
40Hedvig ÅstebølD 21E (53)1:55:55+47:4313:28
40Rasmus Rørholt TheisenH 21E (108)1:38:43+14:457:30
42Camilla ØhmanD 21E (53)2:14:20+1:06:0815:37
43Kjetil OkkenhaugH 21E (108)1:39:28+15:307:33
44Karoline Dahl FosbyD 21E (53)2:32:43+1:24:3117:45
57Martin HosetH 21E (108)1:44:15+20:177:55
59Mathias Stensland LillevoldH 21E (108)1:44:56+20:587:58
62Bjørn LundanesH 21E (108)1:46:43+22:458:06
63Mikkel SørensenH 21E (108)1:47:00+23:028:08
65Jonas Klausen EspedalH 21E (108)1:48:22+24:248:14
67Simen AamodtH 21E (108)1:49:16+25:188:18
68Halvor Eid NielsenH 21E (108)1:49:35+25:378:20
69Seppo JärvinenH 21E (108)1:49:37+25:398:20
74Klaus Klausen EspedalH 21E (108)1:54:02+30:048:40
75Dag LofthusH 21E (108)1:54:30+30:328:42
78Harald KalagerH 21E (108)1:58:07+34:098:58
82Erik GustafssonH 21E (108)1:59:10+35:129:03
86Niklas ProforsH 21E (108)2:02:09+38:119:17
89Gustav FiskumH 21E (108)2:04:54+40:569:29
91Simen Eid NielsenH 21E (108)2:05:37+41:399:33
0Sindre Østgulen DeiszH 21E (108)disqualified
0Adrian OpheimH 21E (108)did not finish
0Kristine FjeldboD 21E (53)did not finish
0Marta UlvensøenD 21E (53)did not finish

Nydalens SK

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Anne M Hausken NordbergD 21E (53)1:13:30+5:188:32
8Marte NarumD 21E (53)1:13:59+5:478:36
22Siri UlvestadD 21E (53)1:26:18+18:0610:02
24Bojan BlumensteinH 21E (108)1:33:54+9:567:08
25Hanne NøvikD 21E (53)1:28:46+20:3410:19
26Louise OramD 21E (53)1:28:57+20:4510:20
29Øystein SørensenH 21E (108)1:34:46+10:487:12
34Marion HuberD 21E (53)1:40:25+32:1311:40
35Anders VisterH 21E (108)1:36:37+12:397:20
39Cristina LuisD 21E (53)1:54:06+45:5413:16
41Thalia BertschingerD 21E (53)2:06:18+58:0614:41
47Håvard HagaH 21E (108)1:39:56+15:587:35
58Ragnar TonjerH 21E (108)1:44:31+20:337:56
66Sverre Waaler KaasH 21E (108)1:48:40+24:428:15
76Thomas NipenH 21E (108)1:54:37+30:398:42
96Eirik Jansson HaverstadH 21E (108)2:13:03+49:0510:07
100Øivind Thorvald Due TrierH 21E (108)2:38:11+1:14:1312:01
0Kyongsa RiH 21E (108)disqualified
0Malin JakobssonD 21E (53)did not finish

OL Trollelg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Ove BaardsgaardH 21E (108)1:42:55+18:577:49

Oppsal Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
87Erik PerssonH 21E (108)2:02:58+39:009:21

Raumar Orientering

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Silje Ekroll JahrenD 21E (53)1:16:28+8:168:53
22Vetle Ruud BråtenH 21E (108)1:33:17+9:197:05
43Ewa GwozdzD 21E (53)2:22:38+1:14:2616:35
53Torben Christian WendlerH 21E (108)1:43:00+19:027:49
61Magne HagaH 21E (108)1:45:31+21:338:01
83Lukasz CharubaH 21E (108)2:00:06+36:089:07
0Agata StankiewiczD 21E (53)disqualified

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Florian HowaldH 21E (108)1:42:22+18:247:47

UKS Orientus Lodz

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
99Rafal PodzinskiH 21E (108)2:26:00+1:02:0211:06

Varegg Fleridrett

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Alan CherryH 21E (108)1:34:18+10:207:10
31Christiane TrösseD 21E (53)1:33:19+25:0710:51
34Per Harald Havnen JohansenH 21E (108)1:36:08+12:107:18
47Vyacheslav MukhidinovH 21E (108)1:39:56+15:587:35
49Fabian WennerbergH 21E (108)1:40:56+16:587:40
53Johannes NarumH 21E (108)1:43:00+19:027:49
81Jonatan Rosengren DrakeH 21E (108)1:58:25+34:279:00
95Oskar RøenH 21E (108)2:10:22+46:249:54

Vaulen Orienteringsklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
88Øystein Garsrud TvedtH 21E (108)2:03:54+39:569:25

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org