International Orienteering Federation

Official results for VM uttak sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: VM uttak sprint
Organisers: Modum OL / Norway
Date: 2 July 2015

H 21-E

42 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Gaute Hallan SteiwerLillomarka OLNorway12:14
2Håkon Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorway12:38+0:24
3Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOKNorway12:40+0:26
4Andreas HøyeFredrikstad SKNorway12:43+0:29
5Emil AhlbäckFossum IFNorway12:47+0:33
6Anders NordbergNydalens SKNorway12:55+0:41
7Morten Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorway13:14+1:00
8Antonio Martínez PérezHalden SKSpain13:15+1:01
9Anders VisterNydalens SKNorway13:16+1:02
10Carl Godager KaasBækkelagets SKNorway13:17+1:03
10Carl Petter LyngenFrol ILNorway13:17+1:03
12Paul SirumFrol ILNorway13:25+1:11
12Simen AamodtNTNUINorway13:25+1:11
14Sindre JohannessenFreidigNorway13:29+1:15
15Trond Einar Moen PedersliOL TrollelgNorway13:32+1:18
16Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway13:34+1:20
17Sindre RønningFossum IFNorway13:38+1:24
18Bjørn LundanesNTNUINorway13:41+1:27
19Håvard HagaNydalens SKNorway13:45+1:31
19Hans Petter MathisenNTNUINorway13:45+1:31
19Eirik Kamstrup HovindNTNUINorway13:45+1:31
22Vegard DanielsenKristiansand OKNorway13:48+1:34
23Espen WeltzienJärla OrienteringNorway13:50+1:36
24Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorway13:52+1:38
25Eivind HøydalNydalens SKNorway13:54+1:40
26Sindre SandvenFossum IFNorway13:58+1:44
26Ståle GjelstenKristiansand OKNorway13:58+1:44
28Gaute FriestadKristiansand OKNorway14:10+1:56
29Eskil KinnebergIFK GöteborgNorway14:11+1:57
30Oskar StørmerFossum IFNorway14:17+2:03
31Dag LofthusNTNUINorway14:18+2:04
32Yasar Ismet DemirözNEO DSKNorway14:37+2:23
33Rune OlsenBækkelagets SKDenmark14:40+2:26
34Sjur HoviKristiansand OKNorway14:55+2:41
35Thomas Natvig ÅrstadNTNUINorway18:56+6:42
0Mats NordbrødenJärla OrienteringNorwaydisqualified
0Halvor Eid NielsenNTNUINorwaydisqualified
0Térence RisseNydalens SKNorwaydisqualified
0Borger MelsomFossum IFNorwaydisqualified
0Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorwaydisqualified
0Nicholas OskarssonLillomarka OLNorwaydisqualified
0Vegard RuttenborgNTNUINorwaydid not finish

D 21-E

23 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Elise EgsethNydalens SKNorway13:18
2Silje Ekroll JahrenRaumar OrienteringNorway13:52+0:34
3Anne Johanne LindNydalens SKNorway13:53+0:35
4Anne M Hausken NordbergNydalens SKNorway13:56+0:38
5Marte NarumNydalens SKNorway13:57+0:39
6Lone BrochmannBækkelagets SKNorway14:06+0:48
7Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SKNorway14:18+1:00
8Ingjerd MyhreJärla OrienteringNorway14:38+1:20
9Sigrid AlexandersenFossum IFNorway14:40+1:22
10Siri UlvestadNydalens SKNorway14:45+1:27
11Ida Marie Næss BjørgulHalden SKNorway14:52+1:34
12Heidi MårtenssonModum OLNorway14:56+1:38
13Lene Godager KaasBækkelagets SKNorway14:59+1:41
14Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway15:08+1:50
15Linn HokholtNTNUINorway15:10+1:52
16Kristine BergliaEiker OLNorway15:36+2:18
16Kine Hallan SteiwerHalden SKNorway15:36+2:18
18Kristine FjellangerNTNUINorway15:42+2:24
19Hanna Haugen NordbrødenHalden SKNorway15:59+2:41
20Kine GulliksenBækkelagets SKNorway16:09+2:51
21Therese HaareKonnerud ILNorway16:11+2:53
22Runa FremstadLarvik OKNorway16:30+3:12
0Emma JohanssonFredrikstad SKNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org