International Orienteering Federation

Official results for Norsk O-Festival sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Norsk O-Festival sprint
Organisers: Norway / Nydalens SK
Date: 26 June 2015

H 21E

2 590 m, 57 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Emil AhlbäckFossum IFNorway11:544:35
2Nicholas OskarssonLillomarka OLNorway11:56+0:024:36
3Simen AamodtNTNUINorway11:57+0:034:36
4Bjørn LundanesNTNUINorway11:58+0:044:37
5Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway12:04+0:104:39
6Eirik Kamstrup HovindNTNUINorway12:07+0:134:40
7Borger MelsomFossum IFNorway12:11+0:174:42
8Leon Russell - KeelyLillomarka OLNorway12:13+0:194:43
9Matthew SpeakeLillomarka OLGreat Britain12:14+0:204:43
10Håkon Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorway12:15+0:214:43
11Hans Petter MathisenNTNUINorway12:19+0:254:45
12Vegard DanielsenKristiansand OKNorway12:25+0:314:47
13Térence RisseNydalens SKSwitzerland12:30+0:364:49
14Sindre SandvenFossum IFNorway12:34+0:404:51
15Paul SirumFrol ILNorway12:36+0:424:51
16Carl Petter LyngenFrol ILNorway12:36+0:424:51
17Eirik RustadRaumar OrienteringNorway12:39+0:454:53
18Dag LofthusNTNUINorway12:39+0:454:53
19Espen WeltzienJärla OrienteringNorway12:42+0:484:54
20Vegard RuttenborgNTNUINorway12:42+0:484:54
21Dane BlomquistLillomarka OLGreat Britain12:43+0:494:54
22Sindre RønningFossum IFNorway12:43+0:494:54
23Kristoffer Fiane PedersenOppsal OrienteringNorway12:46+0:524:55
24Håvard LucasenÅs-NMBU OrienteringNorway12:46+0:524:55
25Miko¿aj DutkowskiUKS ARKADY RaszkówPoland12:46+0:524:55
26Halvor Eid NielsenNTNUINorway12:50+0:564:57
27Kjetil OkkenhaugNTNUINorway12:52+0:584:58
28Magnus SvingheimRaumar OrienteringNorway12:57+1:035:00
29Sindre JohannessenFreidigNorway13:00+1:065:01
30Simen Jevne ArnesenVaregg FleridrettNorway13:01+1:075:01
31Martin HosetNTNUIDenmark13:01+1:075:01
32Jim Øystein NybråtenIL TyrvingNorway13:04+1:105:02
33Ståle GjelstenKristiansand OKNorway13:06+1:125:03
34Jonas Klausen EspedalNTNUINorway13:07+1:135:03
35Erik PerssonOppsal OrienteringSweden13:08+1:145:04
36Mattis HoltFreidigNorway13:20+1:265:08
37Mats NordbrødenJärla OrienteringNorway13:31+1:375:13
38Sondre Sande GullordNTNUINorway13:40+1:465:16
39Øyvind StoksethHalden SKNorway13:42+1:485:17
40Vegard PeikliSandnes IL (Rogaland)Norway13:44+1:505:18
41Jonas Sommerstad JuveliKonnerud ILNorway13:45+1:515:18
42Leif StørmerFossum IFNorway13:50+1:565:20
43Ola Marius PedersenOppsal OrienteringNorway13:53+1:595:21
44Anders BjergaardNTNUINorway14:10+2:165:28
45Jakob Kalvig SkoganNTNUINorway14:11+2:175:28
46Jørgen FiskumFrol ILNorway14:18+2:245:31
47Ethan ChildsOUSAUnited States14:36+2:425:38
48Eskil Sande GullordRaumar OrienteringNorway14:47+2:535:42
49Ola BergerByåsen ILNorway15:04+3:105:49
50Mathias BenjaminsenLillomarka OLNorway15:10+3:165:51
51Jørgen FrøydLarvik OKNorway15:12+3:185:52
52Simen SmestadBækkelagets SKNorway15:18+3:245:54
53Jon Arve U EngebakkenNord-Østerdal OKNorway15:43+3:496:04
54Petter FureOppsal OrienteringNorway25:30+13:369:50
Stig DalsørenKristiansand OKNorwaydisqualified
Yasar Ismet DemirözNEO DSKTurkeydisqualified
Sjur HoviKristiansand OKNorwaydisqualified

D 21E

2 490 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Silje Ekroll JahrenRaumar OrienteringNorway13:305:25
2Elise EgsethNydalens SKNorway13:34+0:045:26
3Lone BrochmannBækkelagets SKNorway14:09+0:395:40
4Linn HokholtNTNUINorway14:14+0:445:42
5Maren Jansson HaverstadNTNUINorway14:20+0:505:45
6Therese HaareKonnerud ILNorway14:56+1:265:59
7Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway14:58+1:286:00
8Anette JuveliKonnerud ILNorway15:01+1:316:01
9Iliana IlievaHalden SKBulgaria15:28+1:586:12
10Kristine FjellangerNTNUINorway15:31+2:016:13
11Anna UlvensøenNTNUINorway15:33+2:036:14
12Hanne SandstadFreidigNorway15:41+2:116:17
13Kine GulliksenBækkelagets SKNorway15:42+2:126:18
14Kristine FjeldboNTNUINorway15:42+2:126:18
15Gunhild Rogne HallandNTNUINorway15:48+2:186:20
16Siri KollerudLillomarka OLNorway16:22+2:526:34
17Laurina NeumannBendigo OrienteersAustralia16:28+2:586:36
18Britt Ingunn NydalNTNUINorway16:34+3:046:39
19Marie Nordbye NybøKonnerud ILNorway17:03+3:336:50
20Julie BøbelNydalens SKNorway17:04+3:346:51
21Julie StørmerNTNUIDenmark17:08+3:386:52
22Christine MikkelsenIK Grane Arendal OrienteringNorway17:19+3:496:57
23Aurora FossøyNTNUINorway17:39+4:097:05
24Heidi StoksethHalden SKNorway17:44+4:147:07
25Gry GranstedtNTNUINorway17:58+4:287:12
26Jenny Andreassen MoeOppsal OrienteringNorway18:00+4:307:13
27Åsta Venås FlægstadNTNUINorway18:14+4:447:19
28Ida Mari Borge HoviKonnerud ILNorway18:16+4:467:20
29Dagrun Daltveit SlettebøFana ILNorway18:23+4:537:22
30Marit IsachsenAsker SkiklubbNorway19:23+5:537:47
31Kjersti Adéla WestinKristiansand OKNorway20:28+6:588:13
32Katharina RogstadNTNUINorway21:38+8:088:41
Live LindemarkAsker SkiklubbNorwaydisqualified
Hedvig ÅstebølNTNUINorwaydisqualified
Marie Hammer HåversenØstmarka OKNorwaydisqualified
Runa FremstadLarvik OKNorwaydisqualified
Tone E LyeIL TyrvingNorwaydisqualified
Camilla ØhmanNTNUISwedendisqualified
Guro VassendFossum IFNorwaydisqualified
Hanna Haugen NordbrødenHalden SKNorwaydisqualified
Marta UlvensøenNTNUINorwaydisqualified
Marianne DæhliNTNUINorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org