International Orienteering Federation

Official results for VM uttak lang

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: VM uttak lang
Organisers: Norway / Porsgrunn OL
Date: 4 July 2015

H 21-E

13 450 m, 67 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Hans Gunnar OmdalKristiansand OKNorway1:40:357:28
2Magne DæhliHalden SKNorway1:42:23+1:487:36
3Torgeir NørbechIL TyrvingNorway1:42:41+2:067:38
4Carl Godager KaasBækkelagets SKNorway1:47:28+6:537:59
5Bjørn EkebergIL TyrvingNorway1:48:58+8:238:06
6Yngve SkogstadFrol ILNorway1:49:22+8:478:07
7Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOKNorway1:50:44+10:098:13
8Anders TiltnesIL TyrvingNorway1:52:54+12:198:23
9Ivar LundanesEmblem ILNorway1:53:14+12:398:25
10Borger MelsomFossum IFNorway1:57:22+16:478:43
11Espen WeltzienJärla OrienteringNorway1:58:13+17:388:47
12Jo Forseth IndgaardFrol ILNorway1:58:16+17:418:47
13Eirik Martens SvensenKristiansand OKNorway1:58:54+18:198:50
14Hans Petter MathisenNTNUINorway1:59:58+19:238:55
15Carl Petter LyngenFrol ILNorway2:00:17+19:428:56
16Morten Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorway2:00:49+20:148:58
17Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorway2:01:09+20:349:00
18Øyvind HelgerudHalden SKNorway2:03:08+22:339:09
19Sindre RønningFossum IFNorway2:03:19+22:449:10
20Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway2:03:37+23:029:11
21Bjørn LundanesNTNUINorway2:04:18+23:439:14
22Isak BergsetNTNUINorway2:04:25+23:509:15
23Paul SirumFrol ILNorway2:05:04+24:299:17
24Simen AamodtNTNUINorway2:05:53+25:189:21
25Erik AnderssonJärla OrienteringSweden2:06:08+25:339:22
26Anders VisterNydalens SKNorway2:08:05+27:309:31
27Sindre SandvenFossum IFNorway2:09:13+28:389:36
28Nicholas OskarssonLillomarka OLNorway2:10:17+29:429:41
29Anders NordbergNydalens SKNorway2:11:46+31:119:47
30Jonas MuntheOK Pan ÅrhusDenmark2:13:29+32:549:55
31Dag LofthusNTNUINorway2:13:32+32:579:55
32Emil AhlbäckFossum IFNorway2:14:01+33:269:57
33Térence RisseNydalens SKSwitzerland2:14:29+33:549:59
34Dag Steinar RagvinBø OLNorway2:14:45+34:1010:01
35Sjur HoviKristiansand OKNorway2:15:48+35:1310:05
36Rune NygaardIL GularNorway2:17:03+36:2810:11
37Eirik Kamstrup HovindNTNUINorway2:17:49+37:1410:14
38Yasar Ismet DemirözNEO DSKTurkey2:18:32+37:5710:17
39Magnus SvingheimRaumar OrienteringNorway2:18:40+38:0510:18
40Mats NordbrødenJärla OrienteringNorway2:18:48+38:1310:19
41Sverre Turter SandvoldNTNUINorway2:18:49+38:1410:19
42Håvard TveiteÅs-NMBU OrienteringNorway2:19:43+39:0810:23
43Jørgen MadslienNydalens SKNorway2:21:40+41:0510:31
44Ståle GjelstenKristiansand OKNorway2:23:13+42:3810:38
45Fredrik EdénIFK GöteborgSweden2:24:36+44:0110:45
46Per OlaussenFredrikstad SKNorway2:24:57+44:2210:46
47Kjetil OkkenhaugNTNUINorway2:29:38+49:0311:07
48Petter Marki ErichsenVaregg FleridrettNorway2:36:43+56:0811:39
49Eivind Romberg KvaaleBø OLNorway2:39:45+59:1011:52
50Henning SpjelkavikIL TyrvingNorway2:52:02+1:11:2712:47
51Magnus KrogHøydalsmo ILNorway2:59:02+1:18:2713:18
52Lars Steinar HefreBø OLNorway3:23:46+1:43:1115:08
0Tommy SchmidOL TrollelgNorwaydisqualified
0Gaute FriestadKristiansand OKNorwaydisqualified
0Håvard VassendenFrol ILNorwaydisqualified
0Kristian VadHalden SKDenmarkdisqualified
0Halvor Eid NielsenNTNUINorwaydisqualified
0Vegard DanielsenKristiansand OKNorwaydisqualified
0Matt OgdenOK LinnéNew Zealanddisqualified
0Eskil KinnebergIFK GöteborgNorwaydisqualified
0Jan SchmidOL TrollelgNorwaydid not finish
0Runar Torpe LienPorsgrunn OLNorwaydid not finish
0Vegard Brun SagaIL TyrvingNorwaydid not finish
0Øystein SørensenNydalens SKNorwaydid not finish
0David BejbomJärla OrienteringSwedendid not finish
0Håkon Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorwaydid not finish
0Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorwaydid not finish

D 21-E

8 670 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Sabine HauswirthHalden SKSwitzerland1:24:249:44
2Tone WigemyrBækkelagets SKNorway1:26:08+1:449:56
3Silje Ekroll JahrenRaumar OrienteringNorway1:27:49+3:2510:07
4Kamilla OlaussenFredrikstad SKNorway1:27:50+3:2610:07
5Heidi Østlid BagstevoldFredrikstad SKNorway1:28:07+3:4310:09
6Ida Marie Næss BjørgulHalden SKNorway1:31:14+6:5010:31
7Maren Jansson HaverstadNTNUINorway1:32:13+7:4910:38
8Ingjerd MyhreJärla OrienteringNorway1:32:46+8:2210:41
9Emma JohanssonFredrikstad SKNorway1:34:48+10:2410:56
10Linn HokholtNTNUINorway1:35:47+11:2311:02
11Marte NarumNydalens SKNorway1:36:07+11:4311:05
12Bodil HelgerudHalden SKFinland1:37:42+13:1811:16
13Hanna Haugen NordbrødenHalden SKNorway1:37:57+13:3311:17
14Sarina JenzerOLG HuttwilSwitzerland1:40:08+15:4411:32
15Anne Johanne LindNydalens SKNorway1:41:13+16:4911:40
16Lone BrochmannBækkelagets SKNorway1:43:08+18:4411:53
17Amilia BjörklundSävedalens AIKSweden1:43:34+19:1011:56
18Lisa RisbyOk KåreSweden1:44:35+20:1112:03
19Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway1:46:09+21:4512:14
20Kine GulliksenBækkelagets SKNorway1:46:14+21:5012:15
21Guro TorpeFrol ILNorway1:49:20+24:5612:36
22Kristine FjeldboNTNUINorway1:52:14+27:5012:56
23Kine Hallan SteiwerHalden SKNorway2:01:57+37:3314:03
24Kristine FjellangerNTNUINorway2:04:05+39:4114:18
0Katharina RogstadNTNUINorwaydisqualified
0Christine MikkelsenIK Grane Arendal OrienteringNorwaydisqualified
0Christiane TrösseVaregg FleridrettGermanydisqualified
0Helen PalmerHalden SKNorwaydid not finish
Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SKNorwaydisqualified
Mari FastingHalden SKNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org