International Orienteering Federation

Official results for Prisma-rastit

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Prisma-rastit
Organisers: Finland / Hiidenkiertajat
Date: 14 May 2015

Men 21 Elite

12 600 m, 44 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Fredric Portin Halden SK 1:17:57 6:11
2 Jani Lakanen Koovee 1:17:58 +0:01 6:11
3 Tero Föhr Vehkalahden Veikot 1:18:53 +0:56 6:15
4 Frederic Tranchand Paimion Rasti 1:19:06 +1:09 6:16
5 Pavel Kubat Vaajakosken Terä 1:19:08 +1:11 6:16
6 Jarkko Huovila Halden SK 1:20:10 +2:13 6:21
7 Severi Kymäläinen Tampereen Pyrintö 1:21:03 +3:06 6:25
8 Oskari Liukkonen Hiidenkiertäjät 1:21:10 +3:13 6:26
9 Hannu Airila Kalevan Rasti 1:21:15 +3:18 6:26
10 Topi Penttinen OK Trian 1:21:19 +3:22 6:27
11 Miika Kirmula Angelniemen Ankkuri 1:22:39 +4:42 6:33
12 Jussi Suna Turun Metsänkävijät 1:23:16 +5:19 6:36
13 Tobias Henriksson OK Trian 1:24:30 +6:33 6:42
14 Jere Pajunen Kalevan Rasti 1:25:08 +7:11 6:45
15 Peeter Pihl MS Parma 1:25:23 +7:26 6:46
16 Janne Mänkärlä Lynx 1:25:24 +7:27 6:46
17 Juha Sorvisto Vaajakosken Terä 1:25:53 +7:56 6:48
18 Juuso Metsälä Kalevan Rasti 1:25:56 +7:59 6:49
19 Petteri Muukkonen Vehkalahden Veikot 1:26:05 +8:08 6:49
20 Elias Kuukka Tampereen Pyrintö 1:26:51 +8:54 6:53
21 Otto Simosas OK Trian 1:26:57 +9:00 6:54
22 Mikko Huhtinen Turun Suunnistajat 1:27:12 +9:15 6:55
23 Mikko Patana Hiidenkiertäjät 1:27:14 +9:17 6:55
24 Jarno Parkkinen Rajamäen Rykmentti 1:27:35 +9:38 6:57
25 Santeri Sainio Kangasala SK 1:28:15 +10:18 7:00
26 Michal Hubácek Koovee 1:28:43 +10:46 7:02
27 Valentin Novikov Hiidenkiertäjät 1:29:36 +11:39 7:06
28 Victor Mansner OK Trian 1:29:50 +11:53 7:07
29 Aapo Leskinen Lynx 1:30:14 +12:17 7:09
30 Jesse Laukkarinen Paimion Rasti 1:30:23 +12:26 7:10
31 Antti-Pekka Leskinen Lynx 1:30:42 +12:45 7:11
32 Sami Hämäläinen MS Parma 1:30:46 +12:49 7:12
33 Toni Saari Vaajakosken Terä 1:31:46 +13:49 7:16
34 Jere Sipponen Paimion Rasti 1:32:42 +14:45 7:21
35 Máté Baumholczer Lahden Suunnistajat-37 1:33:25 +15:28 7:24
36 Tomi Närvä Hiidenkiertäjät 1:34:23 +16:26 7:29
37 Timo Mähönen Helsingin Suunnistajat 1:35:22 +17:25 7:34
38 Ross Morrison Rajamäen Rykmentti 1:35:37 +17:40 7:35
39 Vili Niemi Rajamäen Rykmentti 1:36:25 +18:28 7:39
40 Jukka Tani Kouvolan Suunnistajat 1:37:14 +19:17 7:43
41 Matti Kivelä Hiidenkiertäjät 1:38:44 +20:47 7:50
Olli-Pekka Koistinen Hiidenkiertäjät disqualified
Henri Kalve Paimion Rasti did not finish
Filip Brunell OK Trian did not finish

Women 21 Elite

9 500 m, 36 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Saila Kinni Tampereen Pyrintö 1:10:32 7:25
2 Emily Kemp Angelniemen Ankkuri 1:10:59 +0:27 7:28
3 Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot 1:11:34 +1:02 7:32
4 Sofia Haajanen SK Pohjantähti 1:12:10 +1:38 7:35
5 Sari Anttonen Keuruun Kisailijat 1:12:48 +2:16 7:39
6 Venla Niemi Tampereen Pyrintö 1:13:26 +2:54 7:43
7 Inga Dambe Paimion Rasti 1:15:07 +4:35 7:54
8 Saara Norrgrann Paimion Rasti 1:15:15 +4:43 7:55
9 Minna Kauppi Lahden Suunnistajat-37 1:15:24 +4:52 7:56
10 Jenny Patana Hiidenkiertäjät 1:15:39 +5:07 7:57
11 Miia Niittynen Koovee 1:16:20 +5:48 8:02
12 Heini Wennman SK Pohjantähti 1:16:29 +5:57 8:03
13 Mira Kaskinen Rastikarhut 1:16:49 +6:17 8:05
13 Tuulia Viberg MS Parma 1:16:49 +6:17 8:05
15 Julia Björkstrand IF Femman 1:17:11 +6:39 8:07
16 Heini Saarimäki Angelniemen Ankkuri 1:17:13 +6:41 8:07
17 Lotta Karhola Tampereen Pyrintö 1:17:16 +6:44 8:08
18 Yvonne Gunell Pargas IF 1:17:18 +6:46 8:08
19 Bodil Helgerud Halden SK 1:17:25 +6:53 8:08
20 Laura Vike Hämeenlinnan Suunnistajat 1:17:26 +6:54 8:09
21 Sanni Kivelä Angelniemen Ankkuri 1:18:22 +7:50 8:14
22 Marttiina Joensuu SK Pohjantähti 1:19:04 +8:32 8:19
23 Outi Hytönen Kangasala SK 1:19:17 +8:45 8:20
24 Johanna Hulkkonen SK Uusi 1:20:45 +10:13 8:30
25 Tiia Miettinen MS Parma 1:21:15 +10:43 8:33
26 Aino Mänkärlä Lynx 1:21:46 +11:14 8:36
27 Anna Närhi IFK Göteborg 1:21:49 +11:17 8:36
28 Kirsi Nurmi IFK Göteborg 1:21:57 +11:25 8:37
29 Päivi Autio Hiisirasti 1:22:47 +12:15 8:42
30 Sari Nurmela Vehkalahden Veikot 1:24:32 +14:00 8:53
31 Sanna Andelin Lahden Taimi 1:25:57 +15:25 9:02
32 Ulrika Uotila Koovee 1:26:32 +16:00 9:06
33 Jannina Gustafsson SK Uusi 1:27:24 +16:52 9:12
34 Susanna Tervo MS Parma 1:27:43 +17:11 9:14
35 Laura Pajunen Anttolan Urheilijat 1:29:11 +18:39 9:23
Ina Westerlund OK77 did not finish

Men 21 Elite B

11 850 m, 28 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Joni Hirvikallio Koovee 1:17:16 6:31
2 Miika Suominen Rajamäen Rykmentti 1:17:42 +0:26 6:33
3 Mikael Fabritius OK Trian 1:19:35 +2:19 6:42
4 Tuomas Tervo Rajamäen Rykmentti 1:20:23 +3:07 6:47
5 Øyvind Helgerud Norway 1:22:30 +5:14 6:57
6 Jani Virta OK Trian 1:22:42 +5:26 6:58
7 Tuomas Mattila Vehkalahden Veikot 1:22:56 +5:40 6:59
8 Markus Räsänen Kuopion Suunnistajat 1:23:32 +6:16 7:02
9 Markku Elo Angelniemen Ankkuri 1:25:40 +8:24 7:13
10 Mikko Salervo OK77 1:26:02 +8:46 7:15
11 Niklas Saramäki Lynx 1:26:26 +9:10 7:17
12 Janne Nieminen Paimion Rasti 1:26:28 +9:12 7:17
13 Sami Valkama Paimion Rasti 1:26:57 +9:41 7:20
14 Tuukka Jurvakainen Vaajakosken Terä 1:29:25 +12:09 7:32
15 Ilkka Nurminen Helsingin Suunnistajat 1:31:18 +14:02 7:42
16 Toni Hartvik Paimion Rasti 1:31:42 +14:26 7:44
17 Niko Lehtinen Lahden Suunnistajat-37 1:32:52 +15:36 7:50
18 Jaakko Istolahti Ylistaron Kilpa-Veljet 1:34:27 +17:11 7:58
19 Jörgen Wickholm OK Trian 1:35:24 +18:08 8:03
20 Roope Koskinen Hiisirasti 1:36:16 +19:00 8:07
21 Lauri Valkonen Lahden Suunnistajat-37 1:36:33 +19:17 8:08
22 Mika Jokiranta Kouvolan Suunnistajat 1:37:15 +19:59 8:12
23 Veli-Pekka Kuutti Perttelin Peikot 1:37:56 +20:40 8:15
Timo Ritasalo MS Parma did not finish
Luukas Valtonen Helsingin Suunnistajat did not finish
Eero Inkeri Vehkalahden Veikot did not finish
Teemu Niskanen Lahden Suunnistajat-37 did not finish
Petteri Huikko Vaajakosken Terä did not finish

Women 21 Elite B

9 350 m, 31 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Elli Virta OK Trian 1:15:35 8:05
2 Salla Fagerudd Paimion Rasti 1:18:13 +2:38 8:21
3 Outi Sareila MS Parma 1:18:19 +2:44 8:22
4 Paula Iso-Markku Kalevan Rasti 1:19:29 +3:54 8:30
5 Anu Åkerman Hiidenkiertäjät 1:20:05 +4:30 8:33
6 Sara Karvonen Lynx 1:21:11 +5:36 8:40
7 Tytti Kirvesmies Tampereen Pyrintö 1:21:27 +5:52 8:42
8 Laura Leijola Hiidenkiertäjät 1:22:34 +6:59 8:49
9 Elli Peltomäki Rastikarhut 1:23:43 +8:08 8:57
10 Sanni Kymäläinen Tampereen Pyrintö 1:24:28 +8:53 9:02
11 Laura Portin Norway 1:24:42 +9:07 9:03
12 Laura Palm Kangasala SK 1:25:48 +10:13 9:10
13 Saara Nikkari Lahden Suunnistajat-37 1:28:44 +13:09 9:29
14 Sara Forsström OK Raseborg 1:28:54 +13:19 9:30
15 Anniina Suhonen Helsingin Suunnistajat 1:29:10 +13:35 9:32
16 Silja Kauppinen Kalevan Rasti 1:29:42 +14:07 9:35
17 Tuija Kuusela Rastikarhut 1:30:22 +14:47 9:39
18 Anna-Sofia Marila Rasti-Nokia 1:30:44 +15:09 9:42
19 Sirkku Minkkinen Rajamäen Rykmentti 1:31:43 +16:08 9:48
20 Tuuli Paunonen Koovee 1:31:48 +16:13 9:49
21 Laura Jakobsson Rastikarhut 1:32:30 +16:55 9:53
22 Miitu Korhonen Kuopion Suunnistajat 1:32:39 +17:04 9:54
23 Elina Lammi Helsingin Suunnistajat 1:37:06 +21:31 10:23
24 Emilia Hyvärinen Lahden Suunnistajat-37 1:40:21 +24:46 10:43
25 Jaana Pulkkinen Ylistaron Kilpa-Veljet 1:41:02 +25:27 10:48
26 Suvi Ylikylä Rastikarhut 1:41:19 +25:44 10:50
27 Henna Skog Koovee 1:41:42 +26:07 10:52
28 Sabina Bäck IF Femman 1:47:56 +32:21 11:32
29 Ella Nurmi Vaasan Suunnistajat 1:56:08 +40:33 12:25
30 Tiina Hildén Järvenpään Palo 2:18:04 +1:02:29 14:45
Susanna Forsell OK Raseborg did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org