International Orienteering Federation

Official results for Sprint Qualification

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint Qualification
Organiser: Great Britain
Date: 31 July 2015

Men-1

3 650 m, 37 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Yannick Michiels Belgium 11:48 3:13
2 Andreas Kyburz Switzerland 12:05 3:18
3 Jonas Vytautas Gvildys Lithuania 12:11 3:20
4 Tue Lassen Denmark 12:13 3:20
4 Jonas Leandersson Sweden 12:13 3:20
6 Andreu Blanes Spain 12:14 3:21
7 Lucas Basset France 12:20 3:22
7 Scott Fraser Great Britain 12:20 3:22
9 Andreas Hougaard Boesen Denmark 12:28 3:24
10 Nicolas Simonin Ireland 12:31 3:25
11 Milos Nykodym Czech Republic 12:32 3:26
12 Robert Merl Austria 12:34 3:26
13 Riccardo Scalet Italy 12:39 3:27
13 Andris Jubelis Latvia 12:39 3:27
15 Hakon Jarvis Westergard Norway 12:41 3:28
16 Olli Pekka Koistinen Finland 12:44 3:29
17 Ivan Sirakov Bulgaria 12:46 3:29
18 Tiago Gingao Leal Portugal 12:48 3:30
19 Gene Beveridge New Zealand 12:57 3:32
20 Michal Olejnik Poland 13:03 3:34
20 Bryan Keely Australia 13:03 3:34
22 Artem Popov Russian Federation 13:23 3:40
23 Kristo Heinmann Estonia 13:24 3:40
24 Aleksei Alekseyonok Belarus 13:42 3:45
25 Damian Konotopetz Canada 13:43 3:45
26 Tomas Musinsky Slovakia 13:45 3:46
27 Gerald Yip Hong Kong 14:02 3:50
28 Hirokazu Osaki Japan 14:22 3:56
29 Gregory Ahlswede United States 14:32 3:58
30 Andrej Borstnik Slovenia 14:50 4:03
31 Garry Morrison South Africa 16:15 4:27
32 Wangcheng Liu China 19:20 5:17
33 Gil Seob Byeon Korea, Republic of 20:58 5:44
34 Javier Hernando Perez Oramas Colombia 21:43 5:56
Haytham Ahmed Egypt mispunched
Aron Bako Hungary mispunched
Darkwin Cabrera Ecuador did not finish

Men-2

3 700 m, 38 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Kristian Jones Great Britain 11:44 3:10
2 Oystein Kvaal Osterbo Norway 11:53 3:12
3 Martin Hubmann Switzerland 11:57 3:13
4 Soren Bobach Denmark 11:59 3:14
5 Martin Regborn Sweden 12:01 3:14
6 Severi Kymalainen Finland 12:09 3:17
7 Piotr Parfianowicz Poland 12:14 3:18
7 Andrey Khramov Russian Federation 12:14 3:18
9 Vojtech Kral Czech Republic 12:15 3:18
10 Frederic Tranchand France 12:18 3:19
11 Davis Dislers Latvia 12:22 3:20
12 Ivaylo Kamenarov Bulgaria 12:32 3:23
13 Giacomo Zagonel Italy 12:36 3:24
13 Kenny Kivikas Estonia 12:36 3:24
15 Helmut Gremmel Austria 12:38 3:24
16 Tiago Romao Portugal 12:39 3:25
17 Mate Baumholczer Hungary 12:43 3:26
17 Antonio Martinez Perez Spain 12:43 3:26
19 Shamus Morrison New Zealand 12:46 3:27
20 Andrey Salin Belarus 12:47 3:27
21 Bojan Blumenstein Germany 12:53 3:28
22 Ian Lawford Australia 12:55 3:29
23 Jeremy Genar Belgium 12:57 3:30
24 Will Critchley Canada 12:58 3:30
25 Algirdas Bartkevicius Lithuania 13:03 3:31
26 Eoin McCullough Ireland 13:19 3:35
27 Simion Suciu Romania 13:34 3:40
28 Matjaz Stanfel Croatia 13:37 3:40
29 Tomoaki Naganawa Japan 13:50 3:44
30 Ethan Childs United States 13:58 3:46
31 Guy Sabo Israel 14:05 3:48
32 Kin Wai Lee Hong Kong 14:09 3:49
33 Niannan Xiong China 15:09 4:05
34 Wei Lun Lai Chinese Taipei 15:54 4:17
35 Eugene Botha South Africa 16:01 4:19
36 Olaf Woertel Netherlands 18:28 4:59
37 Jong Kun Jung Korea, Republic of 35:25 9:34
Tamer Mehanna Egypt mispunched

Men-3

3 775 m, 37 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Jerker Lysell Sweden 12:28 3:18
1 Marten B Bostrom Finland 12:28 3:18
3 Jan Petrzela Czech Republic 12:32 3:19
4 Daniel Hubmann Switzerland 12:43 3:22
5 Murray Strain Great Britain 12:54 3:25
6 Vincent Coupat France 12:56 3:25
7 Tim Robertson New Zealand 13:01 3:26
8 Gleb Tikhonov Russian Federation 13:05 3:27
9 Kiril Nikolov Bulgaria 13:06 3:28
10 Gabor Jozsa Hungary 13:07 3:28
10 Gaute Hallan Steiwer Norway 13:07 3:28
12 Vilius Aleliunas Lithuania 13:13 3:30
13 Jakob Edsen Ekhard Denmark 13:15 3:30
14 Arturs Paulins Latvia 13:16 3:30
15 Tomas Hendrickx Belgium 13:17 3:31
16 Sander Vaher Estonia 13:18 3:31
17 Christian Wartbichler Austria 13:23 3:32
18 Bartosz Pawlak Poland 13:24 3:32
19 Brodie Nankervis Australia 13:28 3:34
20 Marco Seppi Italy 13:32 3:35
21 Eduardo Gil Marcos Spain 13:48 3:39
21 Bradley Lund South Africa 13:48 3:39
23 Darren Burke Ireland 13:52 3:40
24 Joao Mega Figueiredo Portugal 13:55 3:41
25 Vasili Straltsou Belarus 14:03 3:43
26 Stefan Ringer Slovakia 14:07 3:44
27 Roman Ciobanu Moldova, Republic of 14:54 3:56
28 Yuta Tanikawa Japan 15:08 4:00
29 Matija Razum Croatia 15:15 4:02
30 Ken Walker Jr United States 15:29 4:06
31 Robbie Anderson Canada 15:37 4:08
32 Wing Chung Tam Hong Kong 17:34 4:39
33 Zhenzhen Zhang China 18:03 4:46
34 Namkwon Kim Korea, Republic of 21:27 5:40
35 Carlos Salazar Ecuador 21:36 5:43
36 Cheng Hsun Liu Chinese Taipei 22:33 5:58
Christos Aliferis Cyprus did not finish

Women-1

3 450 m, 33 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Maja Alm Denmark 12:44 3:41
2 Judith Wyder Switzerland 12:58 3:45
3 Sara Luescher Switzerland 13:03 3:46
4 Elise Egseth Norway 13:17 3:51
5 Hanny Allston Australia 13:21 3:52
6 Alison Crocker United States 13:40 3:57
7 Ursula Kadan Austria 13:48 4:00
8 Anastasia Rudnaya Russian Federation 13:52 4:01
9 Shuangyan Hao China 13:53 4:01
9 Karolin Ohlsson Sweden 13:53 4:01
11 Isia Basset France 14:18 4:08
12 Ewa Gwozdz Poland 14:20 4:09
13 Ruth Holmes Great Britain 14:27 4:11
14 Adela Indrakova Czech Republic 14:28 4:11
15 Imogene Scott New Zealand 14:29 4:11
16 Venla Niemi Finland 14:30 4:12
17 Ausrine Kutkaite Lithuania 14:37 4:14
18 Marina Garcia Castro Spain 14:38 4:14
19 Virag Weiler Hungary 14:41 4:15
20 Kristine Kokina Bertuka Latvia 14:49 4:17
21 Olena Pitirimova Ukraine 14:56 4:19
21 Susen Loesch Germany 14:56 4:19
23 Niamh OBoyle Ireland 15:00 4:20
24 Liliana Gotseva Bulgaria 15:10 4:23
25 Viola Zagonel Italy 15:12 4:24
26 Emma Waddington Canada 15:45 4:33
27 Galina Ribediuc Moldova, Republic of 16:05 4:39
28 Wing Hay Yu Hong Kong 16:14 4:42
29 Patricia Casalinho Portugal 17:18 5:00
30 Keren Ziv Israel 17:52 5:10
31 Mana Nakamura Japan 18:15 5:17
32 Ting Hsuan Wang Chinese Taipei 18:36 5:23
Doris Sosa Ecuador did not finish

Women-2

3 575 m, 34 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Tove Alexandersson Sweden 13:31 3:46
2 Cecilie Friberg Klysner Denmark 13:54 3:53
3 Galina Vinogradova Russian Federation 13:55 3:53
4 Laura Robertson New Zealand 13:56 3:53
5 Nadiya Volynska Ukraine 14:14 3:58
6 Julia Gross Switzerland 14:15 3:59
7 Denisa Kosova Czech Republic 14:18 4:00
8 Gabija Razaityte Lithuania 14:21 4:00
9 Iwona Wicha Poland 14:32 4:03
10 Lia Patscheider Italy 14:33 4:04
11 Jenny Patana Finland 14:42 4:06
12 Lea Vercellotti France 14:50 4:08
13 Alice Leake Great Britain 14:54 4:10
14 Anna Nilsson Simkovics Austria 15:03 4:12
15 Mariana Moreira Portugal 15:15 4:15
16 Inga Dambe Latvia 15:17 4:16
17 Sigrid Ruul Estonia 15:23 4:18
18 Ona Rafols Perramon Spain 15:24 4:18
19 Anne Kunzendorf Germany 15:31 4:20
19 Antoaneta Dyaksova Bulgaria 15:31 4:20
21 Ida Marie Naess Bjoergul Norway 15:39 4:22
22 Krystal Neumann Australia 15:40 4:22
23 Ildiko Szerencsi Hungary 16:00 4:28
24 Veronica Minoiu Romania 16:08 4:30
25 Yihang Li China 16:21 4:34
26 Liesbeth Van de Velde Belgium 16:27 4:36
27 Mikiko Minagawa Japan 16:40 4:39
28 Roisin Long Ireland 16:41 4:40
29 Kseniya Popova United States 16:52 4:43
30 Tori Owen Canada 17:05 4:46
31 Jessica Lund South Africa 17:20 4:50
32 Metka Udovic Slovenia 18:29 5:10
32 Tsz Ying Yu Hong Kong 18:29 5:10
34 Yoonsun Cha Korea, Republic of 22:47 6:22

Women-3

3 550 m, 32 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Minna Kauppi Finland 13:45 3:52
2 Silje Ekroll Jahren Norway 13:47 3:52
3 Charlotte Ward Great Britain 13:49 3:53
4 Lizzie Ingham New Zealand 13:59 3:56
5 Svetlana Mironova Russian Federation 14:04 3:57
6 Rahel Friederich Switzerland 14:11 3:59
7 Jana Knapova Czech Republic 14:24 4:03
8 Evely Kaasiku Estonia 14:37 4:07
9 Fanni Gyurko Hungary 14:47 4:09
10 Antoniya Grigorova Bulgaria 14:49 4:10
11 Olha Panchenko Ukraine 14:50 4:10
12 Lauriane Beauvisage France 14:58 4:12
13 Anna Serrallonga Arques Spain 15:01 4:13
14 Laura Ramstein Austria 15:07 4:15
15 Rachel Effeney Australia 15:13 4:17
16 Michela Guizzardi Italy 15:15 4:17
17 Jolanta Kolosinska Poland 15:16 4:18
18 Kristina Rybakovaite Lithuania 15:37 4:23
19 Sabine Rothaug Germany 15:43 4:25
20 Lena Eliasson Sweden 15:45 4:26
21 Alexandra Jospe United States 15:47 4:26
22 Liga Valdmane Latvia 15:51 4:27
23 Andra Cecilia Anghel Romania 16:18 4:35
24 Carolina Delgado Portugal 16:59 4:47
25 Michele Botha South Africa 17:00 4:47
26 Caoimhe O Boyle Ireland 17:05 4:48
27 Mojca Flerin Slovenia 17:30 4:55
28 Charmaine Kai Wing Fung Hong Kong 18:37 5:14
29 Lieke van Opstal Netherlands 20:42 5:49
30 Lin Ya Min Chinese Taipei 27:13 7:40
Juang Li China mispunched
Charis Polykarpou Cyprus did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
BML Print
Bryzos
Gran Canaria O-Meeting 2018
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org