Official results for Sprint Qualification

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint Qualification
Organiser: Great Britain
Date: 31 July 2015

Men-1

3 650 m, 37 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Yannick Michiels Belgium 11:48 3:13
2 Andreas Kyburz Switzerland 12:05 3:18
3 Jonas Vytautas Gvildys Lithuania 12:11 3:20
4 Tue Lassen Denmark 12:13 3:20
4 Jonas Leandersson Sweden 12:13 3:20
6 Andreu Blanes Spain 12:14 3:21
7 Lucas Basset France 12:20 3:22
7 Scott Fraser Great Britain 12:20 3:22
9 Andreas Hougaard Boesen Denmark 12:28 3:24
10 Nicolas Simonin Ireland 12:31 3:25
11 Milos Nykodym Czech Republic 12:32 3:26
12 Robert Merl Austria 12:34 3:26
13 Riccardo Scalet Italy 12:39 3:27
13 Andris Jubelis Latvia 12:39 3:27
15 Hakon Jarvis Westergard Norway 12:41 3:28
16 Olli Pekka Koistinen Finland 12:44 3:29
17 Ivan Sirakov Bulgaria 12:46 3:29
18 Tiago Gingao Leal Portugal 12:48 3:30
19 Gene Beveridge New Zealand 12:57 3:32
20 Michal Olejnik Poland 13:03 3:34
20 Bryan Keely Australia 13:03 3:34
22 Artem Popov Russian Federation 13:23 3:40
23 Kristo Heinmann Estonia 13:24 3:40
24 Aleksei Alekseyonok Belarus 13:42 3:45
25 Damian Konotopetz Canada 13:43 3:45
26 Tomas Musinsky Slovakia 13:45 3:46
27 Gerald Yip Hong Kong 14:02 3:50
28 Hirokazu Osaki Japan 14:22 3:56
29 Gregory Ahlswede United States 14:32 3:58
30 Andrej Borstnik Slovenia 14:50 4:03
31 Garry Morrison South Africa 16:15 4:27
32 Wangcheng Liu China 19:20 5:17
33 Gil Seob Byeon Korea, Republic of 20:58 5:44
34 Javier Hernando Perez Oramas Colombia 21:43 5:56
Haytham Ahmed Egypt mispunched
Aron Bako Hungary mispunched
Darkwin Cabrera Ecuador did not finish

Men-2

3 700 m, 38 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Kristian Jones Great Britain 11:44 3:10
2 Oystein Kvaal Osterbo Norway 11:53 3:12
3 Martin Hubmann Switzerland 11:57 3:13
4 Soren Bobach Denmark 11:59 3:14
5 Martin Regborn Sweden 12:01 3:14
6 Severi Kymalainen Finland 12:09 3:17
7 Piotr Parfianowicz Poland 12:14 3:18
7 Andrey Khramov Russian Federation 12:14 3:18
9 Vojtech Kral Czech Republic 12:15 3:18
10 Frederic Tranchand France 12:18 3:19
11 Davis Dislers Latvia 12:22 3:20
12 Ivaylo Kamenarov Bulgaria 12:32 3:23
13 Giacomo Zagonel Italy 12:36 3:24
13 Kenny Kivikas Estonia 12:36 3:24
15 Helmut Gremmel Austria 12:38 3:24
16 Tiago Romao Portugal 12:39 3:25
17 Mate Baumholczer Hungary 12:43 3:26
17 Antonio Martinez Perez Spain 12:43 3:26
19 Shamus Morrison New Zealand 12:46 3:27
20 Andrey Salin Belarus 12:47 3:27
21 Bojan Blumenstein Germany 12:53 3:28
22 Ian Lawford Australia 12:55 3:29
23 Jeremy Genar Belgium 12:57 3:30
24 Will Critchley Canada 12:58 3:30
25 Algirdas Bartkevicius Lithuania 13:03 3:31
26 Eoin McCullough Ireland 13:19 3:35
27 Simion Suciu Romania 13:34 3:40
28 Matjaz Stanfel Croatia 13:37 3:40
29 Tomoaki Naganawa Japan 13:50 3:44
30 Ethan Childs United States 13:58 3:46
31 Guy Sabo Israel 14:05 3:48
32 Kin Wai Lee Hong Kong 14:09 3:49
33 Niannan Xiong China 15:09 4:05
34 Wei Lun Lai Chinese Taipei 15:54 4:17
35 Eugene Botha South Africa 16:01 4:19
36 Olaf Woertel Netherlands 18:28 4:59
37 Jong Kun Jung Korea, Republic of 35:25 9:34
Tamer Mehanna Egypt mispunched

Men-3

3 775 m, 37 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Jerker Lysell Sweden 12:28 3:18
1 Marten B Bostrom Finland 12:28 3:18
3 Jan Petrzela Czech Republic 12:32 3:19
4 Daniel Hubmann Switzerland 12:43 3:22
5 Murray Strain Great Britain 12:54 3:25
6 Vincent Coupat France 12:56 3:25
7 Tim Robertson New Zealand 13:01 3:26
8 Gleb Tikhonov Russian Federation 13:05 3:27
9 Kiril Nikolov Bulgaria 13:06 3:28
10 Gabor Jozsa Hungary 13:07 3:28
10 Gaute Hallan Steiwer Norway 13:07 3:28
12 Vilius Aleliunas Lithuania 13:13 3:30
13 Jakob Edsen Ekhard Denmark 13:15 3:30
14 Arturs Paulins Latvia 13:16 3:30
15 Tomas Hendrickx Belgium 13:17 3:31
16 Sander Vaher Estonia 13:18 3:31
17 Christian Wartbichler Austria 13:23 3:32
18 Bartosz Pawlak Poland 13:24 3:32
19 Brodie Nankervis Australia 13:28 3:34
20 Marco Seppi Italy 13:32 3:35
21 Eduardo Gil Marcos Spain 13:48 3:39
21 Bradley Lund South Africa 13:48 3:39
23 Darren Burke Ireland 13:52 3:40
24 Joao Mega Figueiredo Portugal 13:55 3:41
25 Vasili Straltsou Belarus 14:03 3:43
26 Stefan Ringer Slovakia 14:07 3:44
27 Roman Ciobanu Moldova, Republic of 14:54 3:56
28 Yuta Tanikawa Japan 15:08 4:00
29 Matija Razum Croatia 15:15 4:02
30 Ken Walker Jr United States 15:29 4:06
31 Robbie Anderson Canada 15:37 4:08
32 Wing Chung Tam Hong Kong 17:34 4:39
33 Zhenzhen Zhang China 18:03 4:46
34 Namkwon Kim Korea, Republic of 21:27 5:40
35 Carlos Salazar Ecuador 21:36 5:43
36 Cheng Hsun Liu Chinese Taipei 22:33 5:58
Christos Aliferis Cyprus did not finish

Women-1

3 450 m, 33 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Maja Alm Denmark 12:44 3:41
2 Judith Wyder Switzerland 12:58 3:45
3 Sara Luescher Switzerland 13:03 3:46
4 Elise Egseth Norway 13:17 3:51
5 Hanny Allston Australia 13:21 3:52
6 Alison Crocker United States 13:40 3:57
7 Ursula Kadan Austria 13:48 4:00
8 Anastasia Rudnaya Russian Federation 13:52 4:01
9 Shuangyan Hao China 13:53 4:01
9 Karolin Ohlsson Sweden 13:53 4:01
11 Isia Basset France 14:18 4:08
12 Ewa Gwozdz Poland 14:20 4:09
13 Ruth Holmes Great Britain 14:27 4:11
14 Adela Indrakova Czech Republic 14:28 4:11
15 Imogene Scott New Zealand 14:29 4:11
16 Venla Niemi Finland 14:30 4:12
17 Ausrine Kutkaite Lithuania 14:37 4:14
18 Marina Garcia Castro Spain 14:38 4:14
19 Virag Weiler Hungary 14:41 4:15
20 Kristine Kokina Bertuka Latvia 14:49 4:17
21 Olena Pitirimova Ukraine 14:56 4:19
21 Susen Loesch Germany 14:56 4:19
23 Niamh OBoyle Ireland 15:00 4:20
24 Liliana Gotseva Bulgaria 15:10 4:23
25 Viola Zagonel Italy 15:12 4:24
26 Emma Waddington Canada 15:45 4:33
27 Galina Ribediuc Moldova, Republic of 16:05 4:39
28 Wing Hay Yu Hong Kong 16:14 4:42
29 Patricia Casalinho Portugal 17:18 5:00
30 Keren Ziv Israel 17:52 5:10
31 Mana Nakamura Japan 18:15 5:17
32 Ting Hsuan Wang Chinese Taipei 18:36 5:23
Doris Sosa Ecuador did not finish

Women-2

3 575 m, 34 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Tove Alexandersson Sweden 13:31 3:46
2 Cecilie Friberg Klysner Denmark 13:54 3:53
3 Galina Vinogradova Russian Federation 13:55 3:53
4 Laura Robertson New Zealand 13:56 3:53
5 Nadiya Volynska Ukraine 14:14 3:58
6 Julia Gross Switzerland 14:15 3:59
7 Denisa Kosova Czech Republic 14:18 4:00
8 Gabija Razaityte Lithuania 14:21 4:00
9 Iwona Wicha Poland 14:32 4:03
10 Lia Patscheider Italy 14:33 4:04
11 Jenny Patana Finland 14:42 4:06
12 Lea Vercellotti France 14:50 4:08
13 Alice Leake Great Britain 14:54 4:10
14 Anna Nilsson Simkovics Austria 15:03 4:12
15 Mariana Moreira Portugal 15:15 4:15
16 Inga Dambe Latvia 15:17 4:16
17 Sigrid Ruul Estonia 15:23 4:18
18 Ona Rafols Perramon Spain 15:24 4:18
19 Anne Kunzendorf Germany 15:31 4:20
19 Antoaneta Dyaksova Bulgaria 15:31 4:20
21 Ida Marie Naess Bjoergul Norway 15:39 4:22
22 Krystal Neumann Australia 15:40 4:22
23 Ildiko Szerencsi Hungary 16:00 4:28
24 Veronica Minoiu Romania 16:08 4:30
25 Yihang Li China 16:21 4:34
26 Liesbeth Van de Velde Belgium 16:27 4:36
27 Mikiko Minagawa Japan 16:40 4:39
28 Roisin Long Ireland 16:41 4:40
29 Kseniya Popova United States 16:52 4:43
30 Tori Owen Canada 17:05 4:46
31 Jessica Lund South Africa 17:20 4:50
32 Metka Udovic Slovenia 18:29 5:10
32 Tsz Ying Yu Hong Kong 18:29 5:10
34 Yoonsun Cha Korea, Republic of 22:47 6:22

Women-3

3 550 m, 32 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Minna Kauppi Finland 13:45 3:52
2 Silje Ekroll Jahren Norway 13:47 3:52
3 Charlotte Ward Great Britain 13:49 3:53
4 Lizzie Ingham New Zealand 13:59 3:56
5 Svetlana Mironova Russian Federation 14:04 3:57
6 Rahel Friederich Switzerland 14:11 3:59
7 Jana Knapova Czech Republic 14:24 4:03
8 Evely Kaasiku Estonia 14:37 4:07
9 Fanni Gyurko Hungary 14:47 4:09
10 Antoniya Grigorova Bulgaria 14:49 4:10
11 Olha Panchenko Ukraine 14:50 4:10
12 Lauriane Beauvisage France 14:58 4:12
13 Anna Serrallonga Arques Spain 15:01 4:13
14 Laura Ramstein Austria 15:07 4:15
15 Rachel Effeney Australia 15:13 4:17
16 Michela Guizzardi Italy 15:15 4:17
17 Jolanta Kolosinska Poland 15:16 4:18
18 Kristina Rybakovaite Lithuania 15:37 4:23
19 Sabine Rothaug Germany 15:43 4:25
20 Lena Eliasson Sweden 15:45 4:26
21 Alexandra Jospe United States 15:47 4:26
22 Liga Valdmane Latvia 15:51 4:27
23 Andra Cecilia Anghel Romania 16:18 4:35
24 Carolina Delgado Portugal 16:59 4:47
25 Michele Botha South Africa 17:00 4:47
26 Caoimhe O Boyle Ireland 17:05 4:48
27 Mojca Flerin Slovenia 17:30 4:55
28 Charmaine Kai Wing Fung Hong Kong 18:37 5:14
29 Lieke van Opstal Netherlands 20:42 5:49
30 Lin Ya Min Chinese Taipei 27:13 7:40
Juang Li China mispunched
Charis Polykarpou Cyprus did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org