Official results for World Cup 2015 Round 1 Sprint qualifications B

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup 2015 Round 1 Sprint qualifications B
Organiser: Australia
Date: 2 January 2015

Women B

2 300 m, 21 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Judith Wyder SUI 13:21 5:48
2 Lena Eliasson SWE 13:37 +0:16 5:55
3 Julia Gross SUI 13:38 +0:17 5:55
4 Lilian Forsgren SWE 13:41 +0:20 5:56
5 Svetlana Mironova RUS 13:43 +0:22 5:57
6 Sarina Jenzer SUI 14:01 +0:40 6:05
7 Sabine Hauswirth SUI 14:13 +0:52 6:10
8 Jasmine Neve AUS 14:20 +0:59 6:13
9 Rachel Effeney AUS 14:29 +1:08 6:17
10 Mari Fasting NOR 14:44 +1:23 6:24
11 Maria Magnusson SWE 15:07 +1:46 6:34
12 Cecilie Friberg Klysner DEN 15:12 +1:51 6:36
13 Alva Olsson SWE 15:21 +2:00 6:40
14 Renee Beveridge NZL 16:22 +3:01 7:06
15 Laurina Neumann AUS 16:23 +3:02 7:07
16 Krystal Neumann AUS 16:26 +3:05 7:08
17 Kathryn Preston AUS 16:37 +3:16 7:13
18 Sonia Hollands NZL 16:42 +3:21 7:15
19 Kayla Fairbairn NZL 17:09 +3:48 7:27
20 Tessa Ramsden NZL 17:50 +4:29 7:45
21 Kerstin Uiboupin EST 18:33 +5:12 8:03

Men B

2 600 m, 27 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Olav Lundanes NOR 11:47 4:31
2 Gustav Bergman SWE 11:49 +0:02 4:32
3 Andreas Rueedlinger SUI 11:58 +0:11 4:36
4 Florian Howald SUI 12:07 +0:20 4:39
5 Andreas Hougaard Boesen DEN 12:20 +0:33 4:44
6 Jan Prochazka CZE 12:22 +0:35 4:45
7 Raffael Huber SUI 12:26 +0:39 4:46
8 Tero Föhr FIN 12:30 +0:43 4:48
9 Matthew Crane GBR 12:37 +0:50 4:51
10 Oskar Sjöberg SWE 12:38 +0:51 4:51
11 Julian Dent AUS 12:40 +0:53 4:52
12 Mårten Boström FIN 12:45 +0:58 4:54
12 Albin Ridefelt SWE 12:45 +0:58 4:54
14 Simon Uppill AUS 12:59 +1:12 4:59
15 Fredrik Johansson SWE 13:03 +1:16 5:01
16 Cameron Tier NZL 13:04 +1:17 5:01
17 Jakob Ekhard Edsen DEN 13:10 +1:23 5:03
18 Søren Bobach DEN 13:16 +1:29 5:06
19 Dmitrii Poliakov RUS 13:19 +1:32 5:07
20 Ewan McCarthy GBR 13:27 +1:40 5:10
21 Oscar McNulty AUS 13:52 +2:05 5:20
21 David Shepherd AUS 13:52 +2:05 5:20
23 Tim Robertson NZL 14:03 +2:16 5:24
24 Chris Forne NZL 14:11 +2:24 5:27
25 Matthew Goodall NZL 14:45 +2:58 5:40
26 Wataru Teragauchi JPN 15:06 +3:19 5:48
27 Mark Gregson AUS 15:06 +3:19 5:48

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!