International Orienteering Federation

Official results for Oceania Middle Distance Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Oceania Middle Distance Championships
Organiser: Australia
Date: 8 January 2015

Women

4 000 m, 77 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Tove Alexandersson SWE 29:40 7:25
2 Mari Fasting NOR 32:18 +2:38 8:04
3 Maria Magnusson SWE 33:42 +4:02 8:25
4 Tatiana Ryabkina RUS 34:11 +4:31 8:32
5 Emma Johansson SWE 34:19 +4:39 8:34
5 Sara Luescher SUI 34:19 +4:39 8:34
7 Ida Bobach DEN 34:58 +5:18 8:44
8 Alva Olsson SWE 35:42 +6:02 8:55
9 Judith Wyder SUI 36:12 +6:32 9:03
10 Sarina Jenzer SUI 36:45 +7:05 9:11
11 Svetlana Mironova RUS 37:19 +7:39 9:19
12 Lizzie Ingham NZL 37:33 +7:53 9:23
13 Lilian Forsgren SWE 37:57 +8:17 9:29
14 Sabine Hauswirth SUI 38:07 +8:27 9:31
15 Julia Gross SUI 40:06 +10:26 10:01
16 Elena Roos SUI 40:50 +11:10 10:12
17 Lotta Karhola FIN 41:44 +12:04 10:26
18 Ellen Marie Reinhard SUI 41:49 +12:09 10:27
19 Laura Robertson NZL 42:00 +12:20 10:30
20 Hanny Allston AUS 42:12 +12:32 10:33
21 Rahel Friederich SUI 42:38 +12:58 10:39
22 Bettina Aebi SUI 42:46 +13:06 10:41
23 Laurina Neumann AUS 43:00 +13:20 10:45
24 Vanessa Round AUS 43:14 +13:34 10:48
25 Jessica Tullie GBR 43:43 +14:03 10:55
26 Jo Allison AUS 43:56 +14:16 10:59
27 Natasha Key AUS 44:03 +14:23 11:00
28 Kirsi Nurmi FIN 44:30 +14:50 11:07
29 Tiia Miettinen FIN 44:59 +15:19 11:14
30 Anna Sheldon AUS 45:07 +15:27 11:16
31 Marion Aebi SUI 46:02 +16:22 11:30
32 Jasmine Neve AUS 46:06 +16:26 11:31
33 Ellu Munukka FIN 46:37 +16:57 11:39
34 Helena Karlsson SWE 46:43 +17:03 11:40
35 Georgia Whitla NZL 46:56 +17:16 11:44
36 Krystal Neumann AUS 47:27 +17:47 11:51
37 Kerstin Uiboupin EST 47:56 +18:16 11:59
38 Tessa Ramsden NZL 47:58 +18:18 11:59
39 Signe Klinting DEN 48:11 +18:31 12:02
40 Sina Tommer SUI 48:55 +19:15 12:13
41 Tytti Kirvesmies FIN 50:12 +20:32 12:33
42 Sarah Buckerfield AUS 50:22 +20:42 12:35
43 Bridget Anderson AUS 50:44 +21:04 12:41
44 Grace Crane AUS 51:35 +21:55 12:53
45 Lauren Gillis IRL 51:57 +22:17 12:59
46 Aislinn Prendergast AUS 52:01 +22:21 13:00
47 Renee Beveridge NZL 52:25 +22:45 13:06
48 Lena Eliasson SWE 53:12 +23:32 13:18
49 Belinda Lawford AUS 54:01 +24:21 13:30
50 Malin Leandersson SWE 54:16 +24:36 13:34
51 Claire Butler AUS 54:51 +25:11 13:42
52 Kirsten Fairfax AUS 55:23 +25:43 13:50
53 Cecilie Friberg Klysner DEN 55:28 +25:48 13:52
54 Kathryn Preston AUS 55:50 +26:10 13:57
55 Malin Andersson SWE 56:41 +27:01 14:10
56 Martina Uvizlova CZE 57:29 +27:49 14:22
57 Esther Doetsch GER 58:09 +28:29 14:32
58 Jo Stevenson GBR 58:17 +28:37 14:34
59 Rachel West AUS 58:20 +28:40 14:35
60 Imogene Scott NZL 58:29 +28:49 14:37
61 Heather Muir AUS 58:31 +28:51 14:37
62 Mary Fleming AUS 59:18 +29:38 14:49
63 Amy Buckerfield AUS 59:28 +29:48 14:52
64 Felicity Brown SWE 1:01:49 +32:09 15:27
65 Sonia Hollands NZL 1:01:59 +32:19 15:29
66 Clare Brownridge AUS 1:03:56 +34:16 15:59
67 Jacqui Doyle AUS 1:05:08 +35:28 16:17
68 Frida Nero SWE 1:07:51 +38:11 16:57
69 Emily Forne NZL 1:09:38 +39:58 17:24
70 Maria Brodin SWE 1:10:56 +41:16 17:44
71 Ella Nurmi FIN 1:12:41 +43:01 18:10
72 Jayne Sales AUS 1:14:41 +45:01 18:40
73 Liis Johanson EST 1:19:31 +49:51 19:52
74 Jenny Casanova AUS 1:26:57 +57:17 21:44
Viktoria Ernstsson SWE mispunched
Sonja Kyrölä FIN mispunched
Matleena Bostrom FIN did not finish

Men

5 200 m, 97 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Daniel Hubmann SUI 31:48 6:06
2 Olav Lundanes NOR 32:43 +0:55 6:17
3 Matthias Kyburz SUI 33:12 +1:24 6:23
4 Florian Howald SUI 33:39 +1:51 6:28
5 Andreas Rueedlinger SUI 33:40 +1:52 6:28
6 Albin Ridefelt SWE 33:50 +2:02 6:30
7 William Lind SWE 33:56 +2:08 6:31
8 Magne Dæhli NOR 33:57 +2:09 6:31
9 Jan Prochazka CZE 35:31 +3:43 6:49
10 Anton Ostlin SWE 35:36 +3:48 6:50
11 Tero Föhr FIN 35:50 +4:02 6:53
12 Gustav Bergman SWE 35:53 +4:05 6:54
13 Matthew Ogden NZL 36:00 +4:12 6:55
14 Oskar Sjöberg SWE 36:07 +4:19 6:56
15 Mårten Boström FIN 36:12 +4:24 6:57
16 Fredrik Johansson SWE 36:17 +4:29 6:58
17 Fabian Hertner SUI 36:27 +4:39 7:00
18 Søren Schwartz Sørensen DEN 38:03 +6:15 7:19
19 Thor Nørskov DEN 38:28 +6:40 7:23
20 Nick Hann NZL 39:25 +7:37 7:34
21 Gleb Tikhonov RUS 39:38 +7:50 7:37
22 Rob Preston AUS 39:50 +8:02 7:39
23 Simon Uppill AUS 39:51 +8:03 7:39
24 Filip Dahlgren SWE 40:37 +8:49 7:48
25 Raffael Huber SUI 41:04 +9:16 7:53
26 Gernot Kerschbaumer AUT 41:19 +9:31 7:56
27 Julian Dent AUS 41:30 +9:42 7:58
28 Matthew Crane GBR 41:37 +9:49 8:00
28 Thomas Reynolds NZL 41:37 +9:49 8:00
30 Oscar McNulty AUS 41:46 +9:58 8:01
31 Jerker Lysell SWE 41:48 +10:00 8:02
31 James Tullie GBR 41:48 +10:00 8:02
33 Andrey Kozyrev RUS 42:32 +10:44 8:10
34 Lachlan Dow AUS 43:11 +11:23 8:18
35 Pavel Shestakov RUS 43:26 +11:38 8:21
36 Christopher Forne NZL 43:41 +11:53 8:24
37 Ian Lawford AUS 43:42 +11:54 8:24
38 Søren Bobach DEN 43:42 +11:54 8:24
39 Dmitrii Poliakov RUS 43:51 +12:03 8:25
40 Matt Doyle AUS 44:56 +13:08 8:38
41 Andreas Hougaard Boesen DEN 45:21 +13:33 8:43
42 Olli-Pekka Koistinen FIN 46:22 +14:34 8:55
43 Anders Höije SWE 46:23 +14:35 8:55
44 Kerrin Rattray AUS 46:28 +14:40 8:56
45 Brodie Nankervis AUS 46:38 +14:50 8:58
46 Christian Tingström SWE 47:21 +15:33 9:06
47 Henrik Rindom Knudsen DEN 47:54 +16:06 9:12
48 Gene Beveridge NZL 47:55 +16:07 9:12
49 Ewan McCarthy GBR 49:20 +17:32 9:29
50 Karl Tiselius SUI 49:45 +17:57 9:34
51 Jakob Ekhard Edsen DEN 50:09 +18:21 9:38
52 Simon Jakob SUI 50:20 +18:32 9:40
53 Mark Gregson AUS 50:35 +18:47 9:43
54 Nick Smith NZL 50:54 +19:06 9:47
55 Wataru Teragauchi JPN 51:13 +19:25 9:50
56 Cameron Tier NZL 52:48 +21:00 10:09
57 Andrew Barnett AUS 53:16 +21:28 10:14
58 Tim Robertson NZL 53:47 +21:59 10:20
59 Bruce Arthur AUS 53:47 +21:59 10:20
60 Craig Dufty AUS 53:53 +22:05 10:21
61 Patrik Gunnarsson AUS 54:06 +22:18 10:24
62 Shamus Morrison NZL 54:30 +22:42 10:28
63 Bill Edwards NZL 55:21 +23:33 10:38
64 Lukas Funk AUS 55:44 +23:56 10:43
65 Rolf Wermelinger SUI 56:07 +24:19 10:47
66 Blair Trewin AUS 57:27 +25:39 11:02
67 Fredrik Karlsson SWE 59:28 +27:40 11:26
68 Tobias Karlsmose Svarer DEN 59:44 +27:56 11:29
69 Philippe Schenkel SUI 1:00:41 +28:53 11:40
70 Simon Rouse AUS 1:01:21 +29:33 11:47
71 Eskil Schøning DEN 1:01:43 +29:55 11:52
72 Petter Johanson SWE 1:01:57 +30:09 11:54
73 Roman Schulte-Zurhausen GER 1:01:59 +30:11 11:55
74 Lukas Frei SUI 1:02:06 +30:18 11:56
75 Jonty Oram NZL 1:03:30 +31:42 12:12
76 Urs Schönenberger SUI 1:04:29 +32:41 12:24
77 Craig Feuerherdt AUS 1:04:38 +32:50 12:25
78 Todd Neve AUS 1:04:54 +33:06 12:28
79 Beat Meier SUI 1:06:01 +34:13 12:41
80 Liam Paterson NZL 1:06:14 +34:26 12:44
81 Peter Preston AUS 1:06:41 +34:53 12:49
82 Ben Goonan AUS 1:08:40 +36:52 13:12
83 Morten Neve AUS 1:09:04 +37:16 13:16
84 Peter Hobbs AUS 1:10:09 +38:21 13:29
85 Louis Elson AUS 1:10:28 +38:40 13:33
86 Rob Baker AUS 1:12:44 +40:56 13:59
87 John Nieuwenhoven AUS 1:13:48 +42:00 14:11
88 Einar Johansson SWE 1:16:58 +45:10 14:48
89 Erik Råberg NOR 1:17:12 +45:24 14:50
90 Matthew Jeans NZL 1:18:16 +46:28 15:03
91 Fredrik Johansson AUS 1:30:12 +58:24 17:20
Richard Goonan AUS mispunched
Siu Tung Hui HKG mispunched
Bryan Keely AUS mispunched
David Shepherd AUS mispunched
Olli-Markus Taivainen FIN mispunched
Bart Vonhoff AUS did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org