International Orienteering Federation

Official results for 4th round Italian Sprint Race Tour

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: 4th round Italian Sprint Race Tour
Organiser: Italy
Date: 30 May 2015

M Senior

3 300 m, 63 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Roberto Dallavalle G.S. MONTE GINER A.S.D. 15:11 4:36
2 Giacomo Zagonel U.S. PRIMIERO A.S.D. 15:44 +0:33 4:46
3 Marek Hadam AOK - AGROPOLI ORIENTEERING KLUBB A.S.D. 16:06 +0:55 4:52
4 Michele Caraglio C.U.S. BOLOGNA A.S.D. 16:13 +1:02 4:54
5 Sebastian Inderst A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE 16:15 +1:04 4:55
6 Giacomo Nisi CORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D. 16:44 +1:33 5:04
7 Emiliano Corona G.S. FORESTALE 16:55 +1:44 5:07
8 Alessio Tenani G.S. FORESTALE 16:58 +1:47 5:08
9 Daniele Pagliari G.S. FORESTALE 17:07 +1:56 5:11
9 Michele Fiocca CORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D. 17:07 +1:56 5:11
11 Fabio Daves A.D. TRENT-O 17:09 +1:58 5:11
12 Samuele Curzio POLISPORTIVA "G. MASI" 17:11 +2:00 5:12
13 Michele Franco A.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZA 17:12 +2:01 5:12
14 Giacomo Barbone A.S.D. AGOROSSO S. Alessandro Orienteering 17:13 +2:02 5:13
15 Luigi Giuliani A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE 17:19 +2:08 5:14
15 Maurizio Todeschini A.S.D. NIRVANA VERDE 17:19 +2:08 5:14
17 Paride Grava ORIENTEERING DOLOMITI 17:32 +2:21 5:18
18 Davide Miori A.D. TRENT-O 17:57 +2:46 5:26
19 Fabrice Erdinger AOK - AGROPOLI ORIENTEERING KLUBB A.S.D. 18:11 +3:00 5:30
20 Jonni Malacarne U.S. PRIMIERO A.S.D. 18:15 +3:04 5:31
21 Lorenzo Pinna A.S.D. AGOROSSO S. Alessandro Orienteering 18:20 +3:09 5:33
22 Aaron Gaio A.S.D. G.S. PAVIONE 18:28 +3:17 5:35
23 Ivano Bettega A.S.D. G.S. PAVIONE 18:52 +3:41 5:43
24 Markus Kainu A.S.D. ORSA MAGGIORE 18:54 +3:43 5:43
25 Andrea Bruno C.U.S. BOLOGNA A.S.D. 18:59 +3:48 5:45
26 Edoardo De Vallier A.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZA 19:21 +4:10 5:51
27 Stefano Baccelli IKP 19:53 +4:42 6:01
28 Marco Della Vedova A.S.D. AGOROSSO S. Alessandro Orienteering 20:07 +4:56 6:05
29 Giulio Rossi CORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D. 20:08 +4:57 6:06
30 Simone Grassi SPORTCLUB MERAN A.S.D. 20:49 +5:38 6:18
31 Walter Vettori A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE 20:52 +5:41 6:19
32 Alvise Rumor A.S.D. ORIENTEERING G. GALILEI 20:53 +5:42 6:19
33 Michele Pecora AOK - AGROPOLI ORIENTEERING KLUBB A.S.D. 20:56 +5:45 6:20
34 Davide Gazzetto ASD PADOVA ORIENTEERING 21:00 +5:49 6:21
35 Federico Daprà G.S. MONTE GINER A.S.D. 21:06 +5:55 6:23
36 Nicolò Maria Ippolito A.S.D. GRUPPO ORIENTISTI SUBIACO 21:07 +5:56 6:23
37 Matteo Zoppè PANDA ORIENTEERING VALS. A.S.D. 21:09 +5:58 6:24
38 Daniele Guardini A.S.D. ORSA MAGGIORE 21:11 +6:00 6:25
39 Loris Gioele Derrico ORIENTEERING TARZO A.S.D. 21:16 +6:05 6:26
40 Cosimo Guasina A.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZA 21:56 +6:45 6:38
41 Lorenzo Allodi A.S.D. ATLETICA INTERFLUMINA 22:05 +6:54 6:41
42 Federico Bacci POLISPORTIVA "G. MASI" 22:35 +7:24 6:50
43 Daniele Martignago OK Montello ASD 22:43 +7:32 6:53
44 Luca Mapelli A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE 22:47 +7:36 6:54
45 Stefano Raus A.D. TRENT-O 22:49 +7:38 6:54
46 Enrico De Noni ORIENTEERING TARZO A.S.D. 23:10 +7:59 7:01
46 Mattia Salvioni A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE 23:10 +7:59 7:01
48 Federico Navarra A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE 24:00 +8:49 7:16
49 Elia Vettorel ORIENTEERING TARZO A.S.D. 24:05 +8:54 7:17
50 Lamberto Lodi POLISPORTIVA "G. MASI" 24:21 +9:10 7:22
51 Andrea Della Vedova A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE 24:30 +9:19 7:25
52 Maurizio Mel ORIENTEERING TARZO A.S.D. 26:30 +11:19 8:01
53 Luca Faini A.S.D. ORIENTEERING COMO 31:00 +15:49 9:23
54 Rupp Vitalii GRONLAIT ORIENTEERING TEAM A.S.D. 32:17 +17:06 9:46
55 Mattia Scassa A.D. TRENT-O 34:35 +19:24 10:28
56 Francesco Nanni A.C.A.C.I.S. Circolo DOZZA - A.S.D. 36:51 +21:40 11:10
Giovanni Sonna G.S. MONTE GINER A.S.D. mispunched
Eugenio Guasina A.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZA mispunched
Marco Bezzi G.S. MONTE GINER A.S.D. mispunched
Luigi Schirone CORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D. mispunched
Flavio Neri C.U.S. BOLOGNA A.S.D. mispunched
Simone Rattenni A.D. TRENT-O mispunched
Daniele Meneghel A.S.D. G.S. PAVIONE mispunched
Mirali Kazimov Azerbaijan did not start
Michele Cera A.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZA did not start
Matteo Crippa A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE did not start

W Senior

2 990 m, 36 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Christine Kirchlechner SPORTCLUB MERAN A.S.D. 16:46 5:36
2 Lucia Curzio POLISPORTIVA "G. MASI" 17:45 +0:59 5:56
3 Anna Giovanelli ORIENTEERING DOLOMITI 18:36 +1:50 6:13
4 Heike Torggler SPORTCLUB MERAN A.S.D. 18:49 +2:03 6:17
5 Jessica Orler U.S. PRIMIERO A.S.D. 19:01 +2:15 6:21
6 Anna Caglio A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE 19:02 +2:16 6:21
7 Andreina Brandi CORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D. 19:31 +2:45 6:31
8 Metka Udovic PANDA ORIENTEERING VALS. A.S.D. 20:42 +3:56 6:55
9 Maria Chiara Crippa A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE 20:45 +3:59 6:56
10 Anna Benigni A.D. TRENT-O 21:10 +4:24 7:04
11 Sara Di Furia IKP 21:29 +4:43 7:11
12 Federica Anedda A.S.D. ORIENTEERING G. GALILEI 22:25 +5:39 7:29
13 Pamela Gaigher GRONLAIT ORIENTEERING TEAM A.S.D. 22:29 +5:43 7:31
14 Monica Casalini IKP 23:42 +6:56 7:55
15 Federica Negri A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE 24:13 +7:27 8:05
16 Sara Martinelli IKP 25:10 +8:24 8:25
17 Martina Corona IKP 25:36 +8:50 8:33
18 Sara Liparesi C.U.S. BOLOGNA A.S.D. 25:45 +8:59 8:36
19 Nicole Anedda A.S.D. ORIENTEERING G. GALILEI 25:57 +9:11 8:40
20 Valeria Zugliani A.S.D. G.S. PAVIONE 26:09 +9:23 8:44
21 Stella Varotti C.U.S. PARMA A.S.D. sez. ORIENTEERING 26:10 +9:24 8:45
22 Chiara Dandrea PANDA ORIENTEERING VALS. A.S.D. 26:36 +9:50 8:53
23 Margherita Kurschinski ORIENTALP SOCIETÀ ROMANA DI ORIENTISTI DILETTANTI 26:53 +10:07 8:59
24 Flavia Rufini CORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D. 27:11 +10:25 9:05
25 Giuliana Zoppè PANDA ORIENTEERING VALS. A.S.D. 27:12 +10:26 9:05
26 Mara Pegoretti A.D. TRENT-O 29:25 +12:39 9:50
27 Alessia Panzeri A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE 30:28 +13:42 10:11
28 Michela Bianchini A.D. TRENT-O 31:51 +15:05 10:39
29 Margherita Garibotti CRAL G.T.T. 32:46 +16:00 10:57
30 Caterina Pezzé GRONLAIT ORIENTEERING TEAM A.S.D. 34:57 +18:11 11:41
Jutta Torggler SPORTCLUB MERAN A.S.D. mispunched
Teresa Bartolomei CORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D. mispunched
Silvia Bramati A.S.D. POLISPORTIVA BESANESE mispunched
Laura Carluccio POLISPORTIVA "G. MASI" mispunched
Viola Zagonel U.S. PRIMIERO A.S.D. mispunched
Adrienne Brandi CORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D. mispunched
Clizia Zambiasi A.S.D. SEMIPERDO ORIENTEERING MANIAGO did not start
Irene Saggin A.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZA did not start
Cristina Bellotti IKP did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org