International Orienteering Federation

Preliminary results for Italian Middle Championship 2015

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Italian Middle Championship 2015
Organisers: Gronlait Orienteering Team / Italy
Date: 17 May 2015

Men

6 100 m, 66 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Riccardo ScaletU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy31:005:04
2Roberto DallavalleG.S. MONTE GINER A.S.D.Italy31:31+0:305:10
3Michele CaraglioC.U.S. BOLOGNA A.S.D.Italy32:15+1:145:17
4Manuel NegrelloU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy33:02+2:025:24
5Klaus SchgagulerA.S.D. TERLANER ORIENTIERUNGSLAEUFERItaly33:06+2:065:25
6Marco SeppiC.U.S. BOLOGNA A.S.D.Italy33:35+2:355:30
7Giacomo ZagonelU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy33:50+2:505:32
8Emiliano CoronaG.S. FORESTALEItaly34:13+3:135:36
9Sebastian InderstA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly34:27+3:275:38
10Daniele PagliariG.S. FORESTALEItaly34:51+3:515:42
11Alessio TenaniG.S. FORESTALEItaly35:20+4:205:47
12Mikhail MamleevA.S.D. TERLANER ORIENTIERUNGSLAEUFERItaly35:51+4:515:52
13Samuele CurzioPOLISPORTIVA "G. MASI"Italy36:19+5:195:57
14Giacomo NisiCORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D.Italy38:10+7:106:15
15Marek HadamAOK - AGROPOLI ORIENTEERING KLUBB A.S.D.Italy38:26+7:266:18
16Michele FrancoA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly39:10+8:106:25
17Paolo DorigatiORIENTEERING MEZZOCORONA A.S.D.Italy40:12+9:126:35
18Andrea BrunoC.U.S. BOLOGNA A.S.D.Italy40:18+9:186:36
19Luigi GiulianiA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly40:25+9:256:37
20Aaron GaioA.S.D. G.S. PAVIONEItaly40:35+9:356:39
21Ivano BettegaA.S.D. G.S. PAVIONEItaly41:24+10:246:47
22Mike SintoniCORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D.Italy41:26+10:266:47
23Lorenzo VivianA.S.D. ORIENTEERING PERGINEItaly41:58+10:586:52
23Matteo CrippaA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly41:58+10:586:52
25Davide MioriA.S.D. TRENT-OItaly42:28+11:286:57
26Daniele MeneghelA.S.D. G.S. PAVIONEItaly43:08+12:087:04
27Fabio DavesA.S.D. TRENT-OItaly44:11+13:117:14
28Maurizio TodeschiniA.S.D. NIRVANA VERDEItaly44:21+13:217:16
29Gabriele CanellaG.S. MONTE GINER A.S.D.Italy44:29+13:297:17
30Jonni MalacarneU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy44:51+13:517:21
31Nicola ManzoniA.S.D. NIRVANA VERDEItaly45:06+14:067:23
32Stefano CristellonG.S. CASTELLO DI FIEMMEItaly45:30+14:307:27
33Marco Della VedovaA.S.D. AGOROSSO S. Alessandro OrienteeringItaly46:20+15:207:35
34Tommaso ScaletHelsingin SuunnistajatItaly47:08+16:087:43
35Silvano DavesA.S.D. TRENT-OItaly47:14+16:147:44
36Alvise RumorA.S.D. ORIENTEERING G. GALILEIItaly48:04+17:047:52
37Michele FioccaCORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D.Italy48:27+17:277:56
38Enrico De NoniORIENTEERING TARZO A.S.D.Italy48:46+17:467:59
39Daniele GuardiniA.S.D. ORSA MAGGIOREItaly48:56+17:568:01
40Matteo ZoppèPANDA ORIENTEERING VALS. A.S.D.Italy49:13+18:138:04
41Alberto BarausseA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly49:17+18:178:04
42Francesco ComuzziORIENTEERING TARZO A.S.D.Italy49:25+18:258:06
43Claudio ZanonG.S. MONTE GINER A.S.D.Italy50:30+19:308:16
44Lorenzo PinnaA.S.D. AGOROSSO S. Alessandro OrienteeringItaly51:18+20:188:24
45Federico DapràG.S. MONTE GINER A.S.D.Italy51:20+20:208:24
45Walter VettoriA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly51:20+20:208:24
47Mattia TamaniniORIENTEERING MEZZOCORONA A.S.D.Italy51:31+20:318:26
48Matteo MolteniA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly52:03+21:038:31
49Michele CeraA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly53:01+22:018:41
50Mariano BigarellaA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly53:28+22:288:45
51Matteo CapelliA.S.D. AGOROSSO S. Alessandro OrienteeringItaly53:50+22:508:49
52Andrea Della VedovaA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly54:48+23:488:59
53Cosimo GuasinaA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly55:30+24:309:05
54Federico BacciPOLISPORTIVA "G. MASI"Italy55:40+24:409:07
55Andrea BrandoliniA.S.D. POLISPORTIVA PUNTO NORDItaly55:43+24:439:08
56Giovanni SonnaG.S. MONTE GINER A.S.D.Italy55:52+24:529:09
57Simone BeniniA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly1:01:08+30:0810:01
58Marco DorigoPUNTO K ORIENTEERING ASDItaly1:03:28+32:2810:24
59Davide GazzettoASD PADOVA ORIENTEERINGItaly1:03:30+32:3010:24
60Daniele MartignagoOK Montello ASDItaly1:06:18+35:1810:52
61Edoardo TonaORIENTEERING TARZO A.S.D.Italy1:12:11+41:1111:50
62Federico NavarraA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly1:15:20+44:2012:20
63Stefano GallettiA.S.D. UNIONE LOMBARDAItaly1:15:21+44:2112:21
64Eugenio GuasinaA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly1:18:43+47:4312:54
65Fabrizio AbrateORICUNEOItaly1:19:18+48:1813:00
Simone RattenniA.S.D. TRENT-OItalydid not finish
Federico VenezianTäby OKItalydid not start
Edoardo De VallierA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItalydid not start
Tommaso CiveraA.S.D. AGOROSSO S. Alessandro OrienteeringItalydid not start

Women

4 300 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Christine KirchlechnerSPORTCLUB MERAN A.S.D.Italy29:286:51
2Viola ZagonelU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy31:06+1:377:13
3Michela GuizzardiC.U.S. BOLOGNA A.S.D.Italy32:31+3:037:33
4Lucia CurzioPOLISPORTIVA "G. MASI"Italy33:19+3:517:44
5Heike TorgglerSPORTCLUB MERAN A.S.D.Italy34:30+5:028:01
6Maria Chiara CrippaA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly34:45+5:178:04
7Jessica OrlerU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy35:07+5:398:10
8Carlotta ScaletU.S. PRIMIERO A.S.D.Italy35:22+5:548:13
9Federica MaggioniA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly35:59+6:318:22
10Jutta TorgglerSPORTCLUB MERAN A.S.D.Italy36:10+6:428:24
11Anna BenigniA.S.D. TRENT-OItaly37:06+7:388:37
12Alice VenturaU.S. LAVAZE A.S.D.Italy38:15+8:478:53
13Andreina BrandiCORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D.Italy39:47+10:199:15
14Irene SagginA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItaly42:15+12:479:49
15Patrizia StoegererHSV PinkafeldAustria42:58+13:309:59
16Laura CarluccioPOLISPORTIVA "G. MASI"Italy45:08+15:4010:29
17Lia PatscheiderSPORTCLUB MERAN A.S.D.Italy45:29+16:0110:34
18Nausica ParisORIENTEERING MEZZOCORONA A.S.D.Italy45:53+16:2510:40
19Federica AneddaA.S.D. ORIENTEERING G. GALILEIItaly46:44+17:1610:52
20Barbara GiuganinoC.U.S. PARMA A.S.D. sez. ORIENTEERINGItaly48:27+18:5911:16
21Laura IncertiIKPItaly51:03+21:3511:52
22Federica NegriA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly51:39+22:1112:00
23Anna CaglioA.S.D. POLISPORTIVA BESANESEItaly52:32+23:0412:13
24Sara ZeniG.S. CASTELLO DI FIEMMEItaly53:38+24:1012:28
25Stefania MonsornoU.S. LAVAZE A.S.D.Italy54:59+25:3112:47
26Nicole AneddaA.S.D. ORIENTEERING G. GALILEIItaly55:19+25:5112:51
27Erica PercontiA.S.D. TRENT-OItaly1:04:43+35:1515:03
28Elisabetta CimnaghiORICUNEOItaly1:19:39+50:1118:31
29Adrienne BrandiCORSAORIENTAMENTO CLUB ROMA A.S.D.Italymispunched
30Alice Dal BelloA.S.D. EREBUS ORIENTAMENTO VICENZAItalymispunched
Michela BianchiniA.S.D. TRENT-OItalydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org