International Orienteering Federation

Official results for European Ski Orienteering Championships 2015 - ESOC Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: ESOC Sprint
Organiser: Switzerland
Date: 20 January 2015

Men

3 440 m, 54 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Stanimir Belomazhev Bulgaria 12:15 3:33
2 Oyvind Watterdal Norway 12:27 +0:12 3:37
3 Andrey Lamov Russian Federation 12:29 +0:14 3:37
4 Staffan Tunis Finland 12:36 +0:21 3:39
4 Andreas Holmberg Sweden 12:36 +0:21 3:39
6 Peter Arnesson Sweden 12:43 +0:28 3:41
7 Eduard Khrennikov Russian Federation 12:44 +0:29 3:42
8 Erik Rost Sweden 12:45 +0:30 3:42
9 Lars Moholdt Norway 12:49 +0:34 3:43
10 Ulrik Nordberg Sweden 12:51 +0:36 3:44
11 Martin Hammarberg Sweden 12:56 +0:41 3:45
11 Ove Saetra Norway 12:56 +0:41 3:45
11 Hans Jorgen Kvale Norway 12:56 +0:41 3:45
14 Sindre Jansson Haverstad Norway 13:01 +0:46 3:47
15 Vladimir Barchukov Russian Federation 13:07 +0:52 3:48
16 Markus Lundholm Sweden 13:19 +1:04 3:52
17 Vladimir Ignatov Russian Federation 13:25 +1:10 3:54
17 Gion Schnyder Switzerland 13:25 +1:10 3:54
19 Tuomas Kotro Finland 13:26 +1:11 3:54
20 Kirill Veselov Russian Federation 13:29 +1:14 3:55
21 Ville Petteri Saarela Finland 13:32 +1:17 3:56
22 Hannu Pekka Pukema Finland 13:34 +1:19 3:56
23 Ilya Lebedev Russian Federation 13:36 +1:21 3:57
24 Janne Hakkinen Finland 13:39 +1:24 3:58
25 Yury Yazykou Belarus 13:42 +1:27 3:58
26 Tero Linnainmaa Finland 13:43 +1:28 3:59
27 Jakub Skoda Czech Republic 13:44 +1:29 3:59
28 Jorgen Madslien Norway 13:46 +1:31 4:00
29 Sandro Truttmann Switzerland 14:00 +1:45 4:04
29 Raivo Kivlenieks Latvia 14:00 +1:45 4:04
31 Andris Kivlenieks Latvia 14:01 +1:46 4:04
32 Radek Laciga Czech Republic 14:09 +1:54 4:06
32 Christian Spoerry Switzerland 14:09 +1:54 4:06
34 Andrin Kappenberger Switzerland 14:21 +2:06 4:10
35 Nerijus Sulcys Lithuania 14:31 +2:16 4:13
36 Nicola Mueller Switzerland 14:40 +2:25 4:15
37 Ilmar Udam Estonia 14:41 +2:26 4:16
38 Margus Hallik Estonia 14:44 +2:29 4:16
39 Jiri Bouchal Czech Republic 15:19 +3:04 4:27
40 Andrey Grigoriev Russian Federation 15:25 +3:10 4:28
41 Nauris Raize Latvia 15:30 +3:15 4:30
42 Petr Horvat Czech Republic 15:33 +3:18 4:31
43 Martin Penchev Bulgaria 16:04 +3:49 4:40
44 Andres Saal Estonia 16:15 +4:00 4:43
45 Noel Boos Switzerland 16:34 +4:19 4:48
46 Zoltan Szep Romania 17:06 +4:51 4:58
47 Bernhard Kogler Austria 17:17 +5:02 5:01
48 Arsen Zhuravel Ukraine 17:49 +5:34 5:10
49 Stefan Varga Austria 17:50 +5:35 5:11
50 Aidas Zigilejus Lithuania 17:52 +5:37 5:11
51 Johann Kugler Austria 17:56 +5:41 5:12
52 Daumantas Jurgis Petrovas Lithuania 18:01 +5:46 5:14
53 Greg Walker United States 18:25 +6:10 5:21
54 Tsvetan Ivanov Bulgaria 18:58 +6:43 5:30

Women

3 120 m, 37 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Iuliia Tarasenko Russian Federation 13:10 4:13
2 Mervi Pesu Finland 13:32 +0:22 4:20
3 Magdalena Olsson Sweden 13:41 +0:31 4:23
4 Mira Kaskinen Finland 13:44 +0:34 4:24
5 Audhild Bakken Rognstad Norway 13:45 +0:35 4:24
6 Mariya Kechkina Russian Federation 13:47 +0:37 4:25
7 Milka Reponen Finland 13:49 +0:39 4:25
8 Hana Hancikova Czech Republic 13:51 +0:41 4:26
9 Frida Sandberg Sweden 13:56 +0:46 4:27
10 Josefine Engstrom Sweden 13:58 +0:48 4:28
11 Kseniya Tretyakova Russian Federation 13:59 +0:49 4:28
12 Linda Lindkvist Sweden 14:06 +0:56 4:31
13 Marjut Turunen Finland 14:07 +0:57 4:31
14 Tatyana Oborina Russian Federation 14:09 +0:59 4:32
15 Carmen Strub Switzerland 14:26 +1:16 4:37
15 Daisy Kudre Estonia 14:26 +1:16 4:37
17 Salla Koskela Finland 14:27 +1:17 4:37
18 Polina Frolova Russian Federation 14:28 +1:18 4:38
19 Marta Ulvensoen Norway 14:32 +1:22 4:39
20 Natalia Kozlova Russian Federation 14:52 +1:42 4:45
21 Evelina Wickbom Sweden 14:59 +1:49 4:48
22 Anna Ulvensoen Norway 15:07 +1:57 4:50
23 Antoniya Grigorova-Burgova Bulgaria 15:12 +2:02 4:52
24 Evely Kaasiku Estonia 15:48 +2:38 5:03
25 Lia Patscheider Italy 15:59 +2:49 5:07
26 Doris Kudre Estonia 16:06 +2:56 5:09
27 Evine Westli Andersen Norway 16:32 +3:22 5:17
28 Laura Diener Switzerland 16:40 +3:30 5:20
29 Tiia Tallila Finland 16:42 +3:32 5:21
30 Simona Karochova Czech Republic 16:49 +3:39 5:23
31 Johanka Simkova Czech Republic 16:58 +3:48 5:26
32 Alice Ventura Italy 17:07 +3:57 5:29
33 Veronique Ruppenthal Switzerland 17:16 +4:06 5:32
34 Jogvile Susinskaite Lithuania 17:52 +4:42 5:43
35 Petra Hancova Czech Republic 18:10 +5:00 5:49
36 Andreya Dyaksova Bulgaria 20:02 +6:52 6:25
37 Ievgeniia Iaremenko Ukraine 20:30 +7:20 6:34

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner