International Orienteering Federation

Official results for WSOC Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WSOC Sprint
Organiser: Norway
Date: 11 February 2015

M21

3 370 m, 61 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Andrey Lamov Russian Federation 16:04 4:46
2 Stanimir Belomazhev Bulgaria 16:08 +0:04 4:47
3 Erik Rost Sweden 16:19 +0:15 4:50
4 Eduard Khrennikov Russian Federation 16:31 +0:27 4:54
4 Peter Arnesson Sweden 16:31 +0:27 4:54
6 Andreas Holmberg Sweden 16:44 +0:40 4:57
7 Hans Jorgen Kvåle Norway 16:48 +0:44 4:59
8 Kirill Veselov Russian Federation 16:52 +0:48 5:00
9 Øyvind Watterdal Norway 17:18 +1:14 5:08
10 Martin Hammarberg Sweden 17:23 +1:19 5:09
11 Janne Hakkinen Finland 17:26 +1:22 5:10
12 Tuomas Kotro Finland 17:28 +1:24 5:10
12 Andris Kivlenieks Latvia 17:28 +1:24 5:10
14 Mikhail Sorokin Kazakhstan 17:29 +1:25 5:11
15 Vladimir Barchukov Russian Federation 17:31 +1:27 5:11
16 Jakub Skoda Czech Republic 17:33 +1:29 5:12
17 Ulrik Nordberg Sweden 17:34 +1:30 5:12
18 Tommi Reponen Finland 17:50 +1:46 5:17
19 Gion Schnyder Switzerland 17:56 +1:52 5:19
20 Ville Petteri Saarela Finland 18:03 +1:59 5:21
21 Yury Yazykou Belarus 18:06 +2:02 5:22
22 Ove Saetra Norway 18:12 +2:08 5:24
23 Christian Spoerry Switzerland 18:13 +2:09 5:24
24 Nerijus Sulcys Lithuania 18:37 +2:33 5:31
25 Jiri Bouchal Czech Republic 18:49 +2:45 5:35
26 Raivo Kivlenieks Latvia 18:51 +2:47 5:35
27 Margus Hallik Estonia 19:23 +3:19 5:45
28 Sandro Truttmann Switzerland 19:29 +3:25 5:46
29 Klaus Csucs Romania 19:37 +3:33 5:49
30 Petr Horvat Czech Republic 19:46 +3:42 5:51
31 Lars Moholdt Norway 19:48 +3:44 5:52
32 Priit Randman Estonia 20:15 +4:11 6:00
33 Andrin Kappenberger Switzerland 20:51 +4:47 6:11
34 Asslan Tokbayev Kazakhstan 21:05 +5:01 6:15
35 Radek Laciga Czech Republic 21:20 +5:16 6:19
36 Bernd Kohlschmidt Germany 21:31 +5:27 6:23
37 Morihiro Horie Japan 21:37 +5:33 6:24
38 Adrian Wickert Austria 22:00 +5:56 6:31
38 Nikolai Dimitrov Bulgaria 22:00 +5:56 6:31
40 Regimantas Kavaliauskas Lithuania 22:38 +6:34 6:42
41 Oleksandr Kalinkin Ukraine 22:58 +6:54 6:48
42 Stefan Varga Austria 23:55 +7:51 7:05
43 Nauris Raize Latvia 23:57 +7:53 7:06
44 Ilmar Udam Estonia 24:23 +8:19 7:14
45 Greg Walker United States 24:42 +8:38 7:19
45 Johann Kugler Austria 24:42 +8:38 7:19
47 Adrian Owens United States 26:29 +10:25 7:51
48 Mikiro Kuroda Japan 26:58 +10:54 8:00
49 Eike Bruns Germany 27:05 +11:01 8:02
50 Ari Ofsevit United States 27:15 +11:11 8:05
51 Fedor Sukhonossov Kazakhstan 27:47 +11:43 8:14
52 Zoltan Szep Romania 27:51 +11:47 8:15
53 Istvan Sebestyen Romania 28:13 +12:09 8:22
54 Robert Molnar Hungary 32:27 +16:23 9:37
55 Bernhard Kogler Austria 33:47 +17:43 10:01
56 Hiroyuki Hirano Japan 35:00 +18:56 10:23
57 Yuriy Rasko Ukraine 35:43 +19:39 10:35
58 Nick Barrable United Kingdom 38:26 +22:22 11:24
Artem Stryzhak Ukraine disqualified
Dmitrijs Andrejevs Latvia disqualified
Even Toomas Estonia disqualified

W21

2 810 m, 43 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Tove Alexandersson Sweden 13:51 4:55
2 Audhild Bakken Rognstad Norway 14:39 +0:48 5:12
3 Josefine Engstrom Sweden 14:44 +0:53 5:14
4 Tatyana Oborina Russian Federation 14:51 +1:00 5:17
5 Mariya Kechkina Russian Federation 15:01 +1:10 5:20
6 Milka Reponen Finland 15:16 +1:25 5:25
7 Mervi Pesu Finland 15:18 +1:27 5:26
8 Hana Hancikova Czech Republic 15:35 +1:44 5:32
9 Marjut Turunen Finland 15:51 +2:00 5:38
10 Olga Novikova Kazakhstan 16:10 +2:19 5:45
11 Linda Lindkvist Sweden 16:33 +2:42 5:53
12 Marta Ulvensoen Norway 16:57 +3:06 6:01
13 Frida Sandberg Sweden 17:24 +3:33 6:11
14 Salla Koskela Finland 17:33 +3:42 6:14
15 Simona Karochova Czech Republic 17:56 +4:05 6:22
16 Gabriele Keinaite Lithuania 18:00 +4:09 6:24
17 Carmen Strub Switzerland 18:20 +4:29 6:31
18 Polina Frolova Russian Federation 18:25 +4:34 6:33
19 Iuliia Tarasenko Russian Federation 18:48 +4:57 6:41
20 Magdalena Olsson Sweden 18:54 +5:03 6:43
21 Evely Kaasiku Estonia 19:09 +5:18 6:48
22 Johanka Simkova Czech Republic 19:15 +5:24 6:51
23 Anna Nilsson Simkovics Austria 19:47 +5:56 7:02
24 Anna Ulvensoen Norway 19:57 +6:06 7:05
25 Piret Parnik Estonia 19:58 +6:07 7:06
26 Antoniya Grigorova-Burgova Bulgaria 20:01 +6:10 7:07
27 Stefaniya Dimitrova Belomazheva Bulgaria 20:37 +6:46 7:20
28 Ievgeniia Laremenko Ukraine 20:42 +6:51 7:21
29 Alice Ventura Italy 21:01 +7:10 7:28
30 Alexandra Jospe United States 21:25 +7:34 7:37
31 Zsuzsa Fey Romania 21:59 +8:08 7:49
32 Martina Bialekova Slovakia 22:45 +8:54 8:05
33 Iliana Ilieva Bulgaria 22:47 +8:56 8:06
34 Lisa Pacher Austria 22:59 +9:08 8:10
35 Anna Voegele United States 23:16 +9:25 8:16
36 Rieke Bruns Germany 25:51 +12:00 9:11
37 Natsumi Shimanuki Japan 29:59 +16:08 10:40
38 Tanja Buchholz Germany 30:29 +16:38 10:50
39 Stina Bridgeman United States 30:33 +16:42 10:52
40 Anna Kaminska Poland 34:26 +20:35 12:15
41 Darya Korneva Kazakhstan 35:59 +22:08 12:48
42 Shiho Watanabe Japan 41:28 +27:37 14:45
43 Sarah Jane Barrable United Kingdom 59:07 +45:16 21:02

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
Gran Canaria O-Meeting 2018
BML Print
WOC 2019 banner
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org