International Orienteering Federation

Official results for Junior World Ski Orienteering Championships 2015 - JWSOC Relay

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPrint

Name: JWSOC Relay
Organiser: Norway
Date: 15 February 2015

M20

10 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Russia 11:19:37
1. Aleksandr Pavlenko25:362+0:0225:362+0:02
2. Sergey Gorlanov27:23153:001-1
3. Vladislav Kiselev26:3711:19:3710
2Finland 11:21:53+2:16
1. Samuli Schroderus26:383+1:0426:383+1:04
2. Eevert Toivonen27:332+0:1054:112-1+1:11+0:07
3. Aleksi Karppinen27:422+1:051:21:5320+2:16+1:05
3Norway 11:25:06+5:30
1. Jonas Madslien Bakken25:34125:341
2. Elias T Molnvik28:454+1:2254:193+2+1:20+1:20
3. Bjornar Kvale30:474+4:101:25:0630+5:30+4:10
4Sweden 11:26:06+6:29
1. Kalle Henriksson27:384+2:0427:384+2:04
2. Filip Jacobsson28:373+1:1456:1540+3:16+1:12
3. Sixten Walheim29:503+3:131:26:0640+6:29+3:13
5Czech Republic 11:36:58+17:22
1. Vaclav Snuparek31:075+5:3231:075+5:32
2. Vojtech Matus32:166+4:531:03:2350+10:24+4:52
3. Ondrej Stary33:355+6:581:36:5850+17:22+6:58
6Lithuania 11:45:41+26:04
1. Aidas Zigilejus36:327+10:5836:327+10:58
2. Daumantas Jurgis Petrovas30:335+3:091:07:056-1+14:05+3:07
3. Nojus Kalvaitis38:366+11:591:45:4160+26:04+11:59
7Italy 12:00:55+41:18
1. Francesco Corradini33:506+8:1533:506+8:15
2. Davide Comai41:257+14:021:15:147+1+22:15+14:00
3. Luca Ventura45:407+19:032:00:5570+41:18+19:03
Estonia 1disqualified
1. Rimmo Room31:110+5:36disqualified
2. Andres Saal32:110+4:48disqualified
3. Vootele Jagomagidisqualifieddisqualified
Switzerland 1disqualified
1. Noel Boos31:080+5:34disqualified
2. Lars Beglingerdisqualifieddisqualified
3. Nicola Müller37:380+11:01disqualified
USA 1did not finish
1. Kestrel Owens42:470+17:13did not finish
2. Michael Laraia41:350+14:12did not finish
3. Melanie Sergievdid not finishdid not finish

W20

7 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Russia 11:15:20
1. Mariya Petrushko24:223+0:5324:223+0:53
2. Anastasiia Sopova27:16151:381-2
3. Liubov Balandina23:4111:15:2010
2Finland 11:18:00+2:40
1. Tuuli Suutari23:29123:291
2. Juliaana Nasi28:483+1:3252:183+2+0:39+0:39
3. Suvi Oikarinen25:422+2:011:18:002-1+2:40+2:01
3Sweden 11:18:25+3:05
1. Hanna Eriksson23:30223:302
2. Ellen Sarenmark28:402+1:2452:0920+0:31+0:31
3. Isabel Salen26:153+2:341:18:253+1+3:05+2:34
4Estonia 11:27:55+12:36
1. Doris Kudre24:324+1:0324:324+1:03
2. Silvia Luup30:034+2:4754:3540+2:56+1:53
3. Jonne Rooma33:205+9:391:27:5540+12:36+9:40
5Czech Republic 11:46:03+30:43
1. Martina Wankova36:265+12:5736:265+12:57
2. Veronika Gallova37:205+10:041:13:4650+22:07+9:10
3. Petra Hancova32:174+8:361:46:0350+30:43+8:36
6Lithuania 12:08:44+53:24
1. Viktorija Michnovic38:476+15:1738:476+15:17
2. Karolina Sakalauskaite48:486+21:321:27:3560+35:56+20:39
3. Migle Susinskaite41:096+17:282:08:4460+53:24+17:28
Norway 1disqualified
1. Evine Westli Andersendisqualifieddisqualified
2. Andrine Benjaminsen27:490+0:33disqualified
3. Anine Ahlsand1:09:160+45:34disqualified

M17

9 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Sweden 11:06:38
1. Rasmus Wickhom21:262+0:3421:262+0:34
2. Robin Salen22:572+0:3444:2220+1:08+0:34
3. Henning Sjökvist22:1611:06:381-1
2Finland 11:06:46+0:08
1. Tommi Härkönen20:52120:521
2. Niilo Ojanaho22:23143:1510
3. Elmeri Toivanen23:323+1:161:06:462+1+0:08+0:08
3Russia 11:10:06+3:28
1. Vitalii Guliaev22:283+1:3622:283+1:36
2. Ivan Korneev25:013+2:3847:2930+4:14+2:38
3. Sergei Mizonov22:372+0:211:10:0630+3:28-0:46
4Estonia 11:19:32+12:54
1. Märten Henrik Pais24:165+3:2424:165+3:24
2. Andres Rõõm27:186+4:5551:3450+8:19+4:55
3. Kaarel Vesilind27:584+5:421:19:324-1+12:54+4:35
5Lithuania 11:22:43+16:05
1. Ignas Ambrazas23:324+2:4123:324+2:41
2. Rokas Vaitkus25:394+3:1649:1140+5:57+3:16
3. Emilis Kaklauskas33:325+11:161:22:435+1+16:05+10:08
6Latvia 11:34:17+27:39
1. Niks Plavins30:107+9:1830:107+9:18
2. Andris Sarksna27:145+4:5157:236-1+14:08+4:50
3. Konstantins Bogdanovs36:546+14:381:34:1760+27:39+13:31
7Romania 11:43:03+36:24
1. Sefan Alexandru Biro29:066+8:1429:066+8:14
2. Cristian Constantin30:227+7:5959:287+1+16:13+7:59
3. Ionut Crisan43:357+21:191:43:0370+36:24+20:11
Norway 1disqualified
1. Hallvard Arntzen Foss26:300+5:38disqualified
2. Eivind Øftshus Gravirdisqualifieddisqualified
3. Vegard Guldbrandsen24:550+2:40disqualified
Austria 1did not finish
1. Tobias Kugler29:040+8:12did not finish
2. Lisa Krimbacher46:380+24:16did not finish
3. . .did not finishdid not finish

W17

9 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Russia 158:02
1. Anna Petrova20:364+2:1820:364+2:18
2. Mariia Glushkova19:24140:001-3
3. Alexandra Rusakova18:02158:0210
2Switzerland 11:03:02+5:00
1. Lea Widmer18:18118:181
2. Eliane Deininger23:003+3:3641:183+2+1:18+1:18
3. Riina Jordi21:442+3:421:03:022-1+5:00+3:42
3Norway 11:03:12+5:10
1. Tilla Farnes Hennum18:18118:181
2. Anniken Eriksrud Karlsen22:492+3:2441:072+1+1:06+1:06
3. Anne Eiken22:053+4:031:03:123+1+5:10+4:04
4Estonia 11:05:40+7:38
1. Kaisa Rooba19:093+0:5119:093+0:51
2. Kristel Kõivo23:394+4:1542:484+1+2:48+1:57
3. Emily Raudkepp22:524+4:501:05:4040+7:38+4:50
5Sweden 11:12:22+14:20
1. Elin Håll22:405+4:2222:405+4:22
2. Elin Nordlund24:365+5:1247:1650+7:16+2:54
3. Elin Lundgren25:065+7:041:12:2250+14:20+7:04
6Latvia 11:24:49+26:47
1. Vilma Alberinga26:336+8:1526:336+8:15
2. Arta Renate Rulle28:206+8:5654:5360+14:52+6:37
3. Elizabete Locmele29:566+11:541:24:4960+26:47+11:55
Finland 1disqualified
1. Veera Klemettinen18:130disqualified
2. Laura Kotiladisqualifieddisqualified
3. Liisa Nenonen18:560+0:54disqualified
Romania 1disqualified
1. Roxana Culcean23:200+5:02disqualified
2. Denisa Tamasdisqualifieddisqualified
3. Daiana Habina26:540+8:52disqualified
Russia 2 2did not finish
1. Marina Viatkina20:350+2:17did not finish
2. Kseniia Penzina20:280+1:04did not finish
3. . .did not finishdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World