Official results for JWSOC Middle distance

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: JWSOC Middle distance
Organiser: Norway
Date: 14 February 2015

M20

7 500 m, 41 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Aleksandr Pavlenko Russian Federation 30:18 4:02
2 Aleksi Karppinen Finland 30:36 +0:18 4:04
3 Audun Heimdal Norway 31:37 +1:19 4:12
4 Vladislav Kiselev Russian Federation 32:03 +1:45 4:16
5 Samuli Schroderus Finland 32:22 +2:03 4:18
6 Sampo Hyppola Finland 32:25 +2:06 4:19
7 Kalle Henriksson Sweden 32:33 +2:15 4:20
8 Antti Saikko Finland 33:03 +2:45 4:24
9 Eevert Toivonen Finland 33:04 +2:46 4:24
10 Jonas Madslien Bakken Norway 33:36 +3:17 4:28
11 Sergey Gorlanov Russian Federation 33:53 +3:35 4:31
12 Andreas Solberg Norway 33:58 +3:40 4:31
13 Aleksandr Tuchin Russian Federation 33:59 +3:40 4:31
14 Stepan Zhukov Russian Federation 34:03 +3:45 4:32
15 Adrian Dahlstrom Sweden 34:05 +3:46 4:32
16 Markku Bergman Finland 35:50 +5:32 4:46
17 Aleksandr Zlobin Russian Federation 36:03 +5:45 4:48
18 Daumantas Jurgis Petrovas Lithuania 36:06 +5:48 4:48
19 Noel Boos Switzerland 36:08 +5:50 4:49
20 Aidas Zigilejus Lithuania 36:55 +6:36 4:55
21 Martin Ericson Sweden 37:13 +6:55 4:57
22 Elias T Molnvik Norway 37:14 +6:55 4:57
23 Rimmo Room Estonia 37:28 +7:10 4:59
24 Vladislav Mikhailyuk Kazakhstan 37:34 +7:16 5:00
25 Aliaksandr Razhkou Belarus 38:26 +8:07 5:07
26 Nojus Kalvaitis Lithuania 42:08 +11:50 5:37
27 Vaclav Snuparek Czech Republic 44:41 +14:22 5:57
28 Lars Beglinger Switzerland 45:48 +15:29 6:06
29 Kestrel Owens United States 45:49 +15:31 6:06
30 Oyvind Wiggen Norway 46:34 +16:16 6:12
31 Michael Laraia United States 48:57 +18:38 6:31
32 Francesco Corradini Italy 53:44 +23:25 7:09
33 Davide Comai Italy 1:01:15 +30:57 8:10
34 Luca Ventura Italy 1:11:00 +40:42 9:28
Filip Jacobsson Sweden disqualified
Vootele Jagomagi Estonia disqualified
Bjornar Kvale Norway disqualified
Vojtech Matus Czech Republic disqualified
Georgiy Romanov Ukraine disqualified
Sixten Walheim Sweden disqualified
Andres Saal Estonia did not finish

W20

4 800 m, 36 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Isabel Salen Sweden 23:20 4:51
2 Ellen Sarenmark Sweden 24:27 +1:06 5:05
3 Hanna Eriksson Sweden 24:28 +1:07 5:05
4 Anine Ahlsand Norway 25:20 +2:00 5:16
5 Lia Patscheider Italy 25:25 +2:05 5:17
6 Assem Nazyrova Kazakhstan 25:29 +2:08 5:18
7 Andrine Benjaminsen Norway 25:30 +2:09 5:18
8 Juliaana Nasi Finland 25:31 +2:10 5:18
9 Evine Westli Andersen Norway 25:32 +2:11 5:19
10 Mariya Petrushko Russian Federation 25:33 +2:13 5:19
11 Doris Kudre Estonia 25:45 +2:24 5:21
12 Suvi Oikarinen Finland 25:48 +2:28 5:22
13 Petra Hancova Czech Republic 25:50 +2:29 5:22
14 Tuuli Suutari Finland 26:39 +3:19 5:33
15 Daria Rogova Russian Federation 26:40 +3:19 5:33
16 Noora Raisanen Finland 26:44 +3:24 5:34
17 Jogvile Susinskaite Lithuania 26:51 +3:31 5:35
18 Ida Nordlund Sweden 27:05 +3:45 5:38
19 Ragnhild Hjermstad Norway 27:06 +3:45 5:38
20 Karin Hall Sweden 27:08 +3:48 5:39
21 Anastasiia Sopova Russian Federation 27:09 +3:49 5:39
22 Klara Yngvesson Sweden 27:10 +3:50 5:39
23 Shoira Ruzieva Russian Federation 27:18 +3:58 5:41
24 Liubov Balandina Russian Federation 27:46 +4:26 5:47
25 Laura Diener Switzerland 28:06 +4:46 5:51
26 Liisa Sassi Pakkila Finland 28:19 +4:59 5:53
27 Nina Kuklina Russian Federation 28:20 +4:59 5:54
28 Julia Korhonen Finland 28:32 +5:12 5:56
29 Jonne Rooma Estonia 28:50 +5:30 6:00
30 Kaisa Sander Estonia 29:53 +6:33 6:13
31 Silvia Luup Estonia 30:24 +7:04 6:20
32 Vaiva Laurutyte Lithuania 31:23 +8:02 6:32
33 Stefania Corradini Italy 33:03 +9:43 6:53
34 Viktorija Michnovic Lithuania 34:17 +10:56 7:08
35 Fanni Jauhojarvi Markussen Denmark 35:35 +12:14 7:24
36 Melanie Sergiev United States 37:15 +13:54 7:45

M17

4 800 m, 40 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Tommi Härkönen Finland 22:24 4:40
2 Niilo Ojanaho Finland 22:26 +0:02 4:40
3 Ondrej Stary Czech Republic 23:07 +0:43 4:48
4 Elmeri Toivanen Finland 23:26 +1:02 4:52
5 Sergei Mizonov Russia 23:31 +1:07 4:53
6 Rasmus Wickhom Sweden 23:38 +1:14 4:55
7 Vegard Guldbrandsen Norway 23:43 +1:18 4:56
8 Nicola Müller Switzerland 23:46 +1:21 4:57
9 Eivind Øftshus Gravir Norway 23:50 +1:26 4:57
10 Martin Penchev Bulgaria 24:25 +2:00 5:05
11 Rokas Vaitkus Lithuania 24:27 +2:03 5:05
12 Andres Rõõm Estonia 24:32 +2:07 5:06
13 Ivan Korneev Russia 24:34 +2:10 5:07
14 Lukas Deininger Switzerland 24:40 +2:16 5:08
15 Tsvetan Ivanov Bulgaria 24:47 +2:23 5:09
16 Robin Salen Sweden 25:12 +2:47 5:15
17 Erik Tuuri Sweden 25:15 +2:51 5:15
18 Ondrej Hlavac Czech Republic 25:18 +2:54 5:16
19 Evgenii Osin Russia 25:43 +3:19 5:21
20 Andris Sarksna Latvia 25:59 +3:34 5:24
21 Aaro Aho Finland 26:24 +4:00 5:30
22 Gjermund Halden Norway 26:31 +4:07 5:31
23 Igor Linkevich Russia 26:35 +4:11 5:32
24 Märten Henrik Pais Estonia 26:45 +4:21 5:34
25 Sefan Alexandru Biro Romania 28:18 +5:54 5:53
26 Kaarel Vesilind Estonia 28:20 +5:55 5:54
27 Ignas Ambrazas Lithuania 29:32 +7:07 6:09
28 Hallvard Arntzen Foss Norway 30:21 +7:56 6:19
29 Jakub Dekret Slovakia 30:28 +8:03 6:20
30 Konstantin Purtov Russia 30:57 +8:32 6:26
31 Niks Plavins Latvia 32:51 +10:27 6:50
32 Tobias Kugler Austria 33:19 +10:55 6:56
33 Matti Bruns Germany 44:08 +21:44 9:11
34 Emilis Kaklauskas Lithuania 45:17 +22:53 9:26
35 Cristian Constantin Romania 49:07 +26:42 10:13
36 Ionut Crisan Romania 50:22 +27:57 10:29
Konstantins Bogdanovs Latvia disqualified
Vitalii Guliaev Russia disqualified
Jan Hasek Czech Republic disqualified
Henning Sjökvist Sweden disqualified

W17

3 800 m, 38 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Alexandra Rusakova Russia 20:03 5:16
2 Anna Petrova Russia 21:29 +1:25 5:39
3 Veera Klemettinen Finland 21:35 +1:32 5:40
4 Roosa Similä Finland 22:13 +2:09 5:50
5 Laura Kotila Finland 22:45 +2:42 5:59
6 Marina Viatkina Russia 22:49 +2:45 6:00
7 Kseniia Penzina Russia 22:54 +2:51 6:01
8 Andreya Dyaksova Bulgaria 23:04 +3:00 6:04
9 Kristel Kõivo Estonia 23:25 +3:22 6:09
10 Lea Widmer Switzerland 23:31 +3:27 6:11
11 Kaisa Rooba Estonia 24:05 +4:01 6:20
12 Anne Eiken Norway 25:11 +5:07 6:37
13 Margrethe Wisløff Norway 25:12 +5:08 6:37
14 Elin Håll Sweden 25:16 +5:12 6:38
15 Anniken Eriksrud Karlsen Norway 25:41 +5:38 6:45
16 Tilla Farnes Hennum Norway 25:46 +5:43 6:46
17 Riina Jordi Switzerland 25:49 +5:45 6:47
18 Eliane Deininger Switzerland 25:50 +5:46 6:47
19 Elizabete Locmele Latvia 26:44 +6:41 7:02
20 Veronika Gallova Czech Republic 27:42 +7:38 7:17
21 Martina Wankova Czech Republic 27:43 +7:39 7:17
22 Antonia Erhart Austria 28:52 +8:49 7:35
23 Karolina Sakalauskaite Lithuania 29:07 +9:03 7:39
24 Arta Renate Rulle Latvia 29:08 +9:05 7:40
25 Vilma Alberinga Latvia 29:10 +9:06 7:40
26 Migle Susinskaite Lithuania 29:11 +9:07 7:40
27 Mariia Glushkova Russia 29:20 +9:16 7:43
28 Emily Raudkepp Estonia 31:25 +11:21 8:16
29 Lotte Jauhojärvi Markussen Denmark 32:13 +12:10 8:28
30 Roxana Culcean Romania 35:27 +15:24 9:19
31 Denisa Tamas Romania 35:36 +15:33 9:22
32 Daiana Habina Romania 39:00 +18:56 10:15
33 Lisa Krimbacher Austria 45:40 +25:36 12:01
Pia Buchholz Germany disqualified
Elin Lundgren Sweden disqualified
Johanna Lundkvist Sweden disqualified
Liisa Nenonen Finland disqualified
Elin Nordlund Sweden disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!