International Orienteering Federation

Official results for JWSOC Long distance

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: JWSOC Long distance
Organiser: Norway
Date: 12 February 2015

M20

14 040 m, 41 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Aleksi Karppinen Finland 1:02:48 4:28
2 Vladislav Kiselev Russian Federation 1:03:26 +0:38 4:31
3 Sergey Gorlanov Russian Federation 1:04:43 +1:55 4:36
4 Sixten Walheim Sweden 1:04:51 +2:03 4:37
5 Eevert Toivonen Finland 1:06:23 +3:35 4:43
6 Aleksandr Pavlenko Russian Federation 1:07:19 +4:31 4:47
7 Samuli Schroderus Finland 1:07:34 +4:46 4:48
8 Jonas Madslien Bakken Norway 1:07:51 +5:03 4:49
9 Audun Heimdal Norway 1:08:19 +5:31 4:51
10 Elias T Molnvik Norway 1:08:20 +5:32 4:52
11 Bjornar Kvale Norway 1:10:30 +7:42 5:01
12 Oyvind Wiggen Norway 1:10:46 +7:58 5:02
13 Andres Saal Estonia 1:12:04 +9:16 5:07
14 Kalle Henriksson Sweden 1:12:22 +9:34 5:09
15 Aleksandr Zlobin Russian Federation 1:12:52 +10:04 5:11
16 Mikhail Tceriukov Russian Federation 1:13:10 +10:22 5:12
17 Martin Ericson Sweden 1:13:30 +10:42 5:14
18 Filip Jacobsson Sweden 1:15:11 +12:23 5:21
19 Antti Saikko Finland 1:15:43 +12:55 5:23
20 Aleksandr Tuchin Russian Federation 1:17:08 +14:20 5:29
21 Sampo Hyppola Finland 1:18:08 +15:20 5:33
22 Daumantas Jurgis Petrovas Lithuania 1:19:03 +16:15 5:37
23 Noel Boos Switzerland 1:19:30 +16:42 5:39
24 Markku Bergman Finland 1:19:40 +16:52 5:40
25 Vaclav Snuparek Czech Republic 1:21:28 +18:40 5:48
26 Rimmo Room Estonia 1:22:59 +20:11 5:54
27 Aidas Zigilejus Lithuania 1:23:19 +20:31 5:56
28 Lars Beglinger Switzerland 1:23:32 +20:44 5:56
29 Aliaksandr Razhkou Belarus 1:24:21 +21:33 6:00
30 Vojtech Matus Czech Republic 1:24:50 +22:02 6:02
31 Andreas Solberg Norway 1:27:12 +24:24 6:12
32 Vladislav Mikhailyuk Kazakhstan 1:30:44 +27:56 6:27
33 Georgiy Romanov Ukraine 1:32:20 +29:32 6:34
34 Francesco Corradini Italy 1:35:20 +32:32 6:47
35 Adrian Dahlstrom Sweden 1:36:33 +33:45 6:52
36 Nojus Kalvaitis Lithuania 1:39:43 +36:55 7:06
37 Vootele Jagomagi Estonia 1:40:35 +37:47 7:09
38 Kestrel Owens United States 1:42:17 +39:29 7:17
39 Michael Laraia United States 1:49:14 +46:26 7:46
40 Luca Ventura Italy 1:54:43 +51:55 8:10
41 Davide Comai Italy 1:56:07 +53:19 8:16

W20

10 660 m, 35 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Isabel Salen Sweden 59:01 5:32
2 Liubov Balandina Russian Federation 59:46 +0:45 5:36
3 Anine Ahlsand Norway 1:00:10 +1:09 5:38
4 Tuuli Suutari Finland 1:01:04 +2:03 5:43
5 Ellen Sarenmark Sweden 1:02:05 +3:04 5:49
6 Andrine Benjaminsen Norway 1:02:14 +3:13 5:50
7 Assem Nazyrova Kazakhstan 1:02:40 +3:39 5:52
8 Karin Hall Sweden 1:03:28 +4:27 5:57
9 Klara Yngvesson Sweden 1:03:35 +4:34 5:57
10 Evine Westli Andersen Norway 1:04:33 +5:32 6:03
11 Suvi Oikarinen Finland 1:04:38 +5:37 6:03
12 Mariya Petrushko Russian Federation 1:04:54 +5:53 6:05
13 Alina Khusnutdinova Russian Federation 1:05:29 +6:28 6:08
14 Anastasiia Sopova Russian Federation 1:05:36 +6:35 6:09
15 Hanna Eriksson Sweden 1:05:48 +6:47 6:10
16 Doris Kudre Estonia 1:05:57 +6:56 6:11
17 Juliaana Nasi Finland 1:07:05 +8:04 6:17
18 Liisa Sassi Pakkila Finland 1:08:12 +9:11 6:23
19 Noora Raisanen Finland 1:08:35 +9:34 6:26
20 Ragnhild Hjermstad Norway 1:09:12 +10:11 6:29
21 Jogvile Susinskaite Lithuania 1:09:13 +10:12 6:29
22 Shoira Ruzieva Russian Federation 1:09:20 +10:19 6:30
23 Petra Hancova Czech Republic 1:09:47 +10:46 6:32
24 Daria Rogova Russian Federation 1:11:12 +12:11 6:40
25 Laura Diener Switzerland 1:12:06 +13:05 6:45
26 Stefania Corradini Italy 1:12:35 +13:34 6:48
27 Ida Nordlund Sweden 1:13:09 +14:08 6:51
28 Silvia Luup Estonia 1:14:29 +15:28 6:59
29 Julia Korhonen Finland 1:15:01 +16:00 7:02
30 Fanni Jauhojarvi Markussen Denmark 1:15:37 +16:36 7:05
31 Lia Patscheider Italy 1:20:53 +21:52 7:35
32 Viktorija Michnovic Lithuania 1:22:59 +23:58 7:47
33 Jonne Rooma Estonia 1:28:22 +29:21 8:17
Kaisa Sander Estonia disqualified
Vaiva Laurutyte Lithuania disqualified

M17

10 280 m, 38 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Henning Sjökvist Sweden 48:49 4:44
2 Tommi Härkönen Finland 48:50 +0:01 4:45
3 Elmeri Toivanen Finland 50:59 +2:10 4:57
4 Nicola Müller Switzerland 51:14 +2:25 4:59
5 Martin Penchev Bulgaria 53:38 +4:49 5:13
6 Robin Salen Sweden 53:46 +4:57 5:13
7 Evgenii Osin Russia 53:51 +5:02 5:14
8 Sergei Mizonov Russia 54:01 +5:12 5:15
9 Vegard Guldbrandsen Norway 54:18 +5:29 5:16
10 Eivind Øftshus Gravir Norway 55:18 +6:29 5:22
11 Ivan Korneev Russia 55:44 +6:55 5:25
12 Niilo Ojanaho Finland 56:08 +7:19 5:27
13 Rasmus Wickhom Sweden 56:15 +7:26 5:28
14 Vitalii Guliaev Russia 56:17 +7:28 5:28
15 Konstantin Purtov Russia 56:23 +7:34 5:29
16 Rokas Vaitkus Lithuania 56:59 +8:10 5:32
17 Ondrej Stary Czech Republic 57:08 +8:19 5:33
18 Ignas Ambrazas Lithuania 58:02 +9:13 5:38
19 Igor Linkevich Russia 58:11 +9:22 5:39
20 Jan Hasek Czech Republic 1:00:18 +11:29 5:51
21 Andres Rõõm Estonia 1:01:51 +13:02 6:00
22 Sefan Alexandru Biro Romania 1:02:29 +13:40 6:04
23 Ondrej Hlavac Czech Republic 1:02:39 +13:50 6:05
24 Lukas Deininger Switzerland 1:03:39 +14:50 6:11
25 Hallvard Arntzen Foss Norway 1:04:06 +15:17 6:14
26 Kaarel Vesilind Estonia 1:06:09 +17:20 6:26
27 Märten Henrik Pais Estonia 1:06:22 +17:33 6:27
28 Niks Plavins Latvia 1:07:16 +18:27 6:32
29 Konstantins Bogdanovs Latvia 1:08:04 +19:15 6:37
30 Erik Tuuri Sweden 1:08:17 +19:28 6:38
31 Aaro Aho Finland 1:08:31 +19:42 6:39
32 Tsvetan Ivanov Bulgaria 1:11:56 +23:07 6:59
33 Andris Sarksna Latvia 1:14:31 +25:42 7:14
34 Jakub Dekret Slovakia 1:16:55 +28:06 7:28
35 Tobias Kugler Austria 1:27:00 +38:11 8:27
36 Matti Bruns Germany 1:27:11 +38:22 8:28
37 Ionut Crisan Romania 1:30:29 +41:40 8:48
38 Cristian Constantin Romania 1:43:36 +54:47 10:04

W17

7 260 m, 38 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Liisa Nenonen Finland 39:27 5:26
2 Alexandra Rusakova Russia 40:54 +1:27 5:38
3 Veera Klemettinen Finland 42:45 +3:18 5:53
4 Tilla Farnes Hennum Norway 42:52 +3:25 5:54
5 Anna Petrova Russia 43:47 +4:20 6:01
6 Mariia Glushkova Russia 44:56 +5:29 6:11
7 Kseniia Penzina Russia 45:34 +6:07 6:16
8 Marina Viatkina Russia 45:56 +6:29 6:19
9 Elin Lundgren Sweden 45:58 +6:31 6:19
10 Andreya Dyaksova Bulgaria 46:02 +6:35 6:20
11 Lea Widmer Switzerland 47:08 +7:41 6:29
12 Laura Kotila Finland 48:50 +9:23 6:43
13 Veronika Kalinina Russia 49:00 +9:33 6:44
14 Emily Raudkepp Estonia 51:33 +12:06 7:06
15 Roosa Similä Finland 51:47 +12:20 7:07
16 Anne Eiken Norway 51:52 +12:25 7:08
17 Martina Wankova Czech Republic 52:22 +12:55 7:12
18 Riina Jordi Switzerland 52:27 +13:00 7:13
19 Kaisa Rooba Estonia 52:51 +13:24 7:16
20 Kristel Kõivo Estonia 53:28 +14:01 7:21
21 Veronika Gallova Czech Republic 54:49 +15:22 7:33
22 Vilma Alberinga Latvia 54:57 +15:30 7:34
23 Elin Håll Sweden 55:05 +15:38 7:35
24 Roxana Culcean Romania 55:07 +15:40 7:35
25 Anniken Eriksrud Karlsen Norway 55:16 +15:49 7:36
26 Margrethe Wisløff Norway 56:02 +16:35 7:43
27 Elin Nordlund Sweden 56:05 +16:38 7:43
28 Eliane Deininger Switzerland 56:19 +16:52 7:45
29 Karolina Sakalauskaite Lithuania 57:07 +17:40 7:52
30 Arta Renate Rulle Latvia 57:33 +18:06 7:55
31 Migle Susinskaite Lithuania 57:55 +18:28 7:58
32 Antonia Erhart Austria 1:01:05 +21:38 8:24
33 Elizabete Locmele Latvia 1:02:03 +22:36 8:32
34 Daiana Habina Romania 1:06:41 +27:14 9:11
35 Lisa Krimbacher Austria 1:10:50 +31:23 9:45
36 Johanna Lundkvist Sweden 1:11:50 +32:23 9:53
37 Pia Buchholz Germany 1:12:47 +33:20 10:01
38 Denisa Tamas Romania 1:15:45 +36:18 10:26

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
WOC 2019 banner
Bryzos
Gran Canaria O-Meeting 2018
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org