Official results for Sjusjøen rennet mellom

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sjusjøen rennet mellom
Organiser: Norway
Date: 14 December 2014

Men

6 990 m, 72 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Erik Rost SWE 29:17 4:11
2 Andreas Holmberg SWE 29:26 +0:09 4:12
3 Hans Jørgen Kvåle NOR 29:37 +0:20 4:14
4 Stanimir Belomazhev NOR 29:42 +0:25 4:14
5 Lars Hol Moholdt NOR 29:55 +0:38 4:16
6 Peter Arnesson SWE 30:15 +0:58 4:19
7 Martin Hammarberg SWE 31:03 +1:46 4:26
7 Øyvind Watterdal NOR 31:03 +1:46 4:26
9 Andris Kivlenieks LAT 31:40 +2:23 4:31
10 Linus Rapp SWE 31:50 +2:33 4:33
11 Markus Lundholm SWE 32:13 +2:56 4:36
12 Sindre Jansson Haverstad NOR 32:28 +3:11 4:38
13 Jørgen Madslien NOR 32:29 +3:12 4:38
14 Bjørnar Kvåle NOR 32:31 +3:14 4:39
15 Mihail Utkin NOR 33:33 +4:16 4:47
16 Ove Sætra NOR 33:42 +4:25 4:49
17 Carl Magnusson SWE 34:00 +4:43 4:51
18 Jakub Skoda CZE 34:15 +4:58 4:53
19 Radek Laciga CZE 34:54 +5:37 4:59
20 Oskar Sandberg SWE 35:40 +6:23 5:06
21 Eivind Tonna NOR 35:47 +6:30 5:07
22 Elias T. Mølnvik NOR 36:32 +7:15 5:13
23 Andreas Sølberg NOR 36:42 +7:25 5:15
24 Henning Sjökvist SWE 37:02 +7:45 5:17
25 Sixten Walheim SWE 37:25 +8:08 5:21
26 Klaus Csucs SWE 37:29 +8:12 5:21
27 Øyvind Wiggen NOR 37:44 +8:27 5:23
28 Petr Horvat CZE 38:14 +8:57 5:28
29 Kalle Henriksson SWE 38:15 +8:58 5:28
30 Aksel Madslien NOR 38:17 +9:00 5:28
31 Rasmus Wickbom SWE 39:17 +10:00 5:37
32 Ondrej Vodrázka CZE 39:18 +10:01 5:37
33 Filip Jacobsson SWE 39:49 +10:32 5:41
34 Simon Eriksson SWE 40:29 +11:12 5:47
35 Roman Horyna CZE 40:33 +11:16 5:48
36 Gustaf Berglund SWE 41:12 +11:55 5:53
37 Eivind Øfsthus Gravir NOR 41:18 +12:01 5:54
38 Audun Heimdal NOR 41:56 +12:39 5:59
39 Vegard Gulbrandsen NOR 42:10 +12:53 6:01
40 Jonas Madslien Bakken NOR 42:30 +13:13 6:04
41 Martin Ericson SWE 42:33 +13:16 6:05
42 Gabriel Höjlind SWE 42:36 +13:19 6:05
43 Adrian Dahlström SWE 43:15 +13:58 6:11
44 Ondrej Starý CZE 44:14 +14:57 6:19
45 Gjermund Tørnqvist Halden NOR 44:37 +15:20 6:22
46 Filip Bergström SWE 45:10 +15:53 6:27
47 Václav Snupárek CZE 45:20 +16:03 6:29
48 Hallvard Arntzen Foss NOR 47:02 +17:45 6:43
49 Vojt¿ch Matuš CZE 47:16 +17:59 6:45
50 Vegard Myklemyr NOR 47:40 +18:23 6:49
51 Ondrej Hlavác CZE 47:43 +18:26 6:49
52 Håvard Landro Svingheim NOR 47:49 +18:32 6:50
53 Niklas Henriksson SWE 47:56 +18:39 6:51
54 Pontus Kullin SWE 48:28 +19:11 6:56
55 Anders Felde Olaussen NOR 49:37 +20:20 7:05
56 Einar Lofthus NOR 50:18 +21:01 7:11
57 Fredrik Norlin SWE 51:21 +22:04 7:20
58 Ondrej Hasman CZE 53:34 +24:17 7:39
59 Jan Hasek CZE 53:39 +24:22 7:40
60 Fransesco Corradino ITA 54:06 +24:49 7:44
61 Jan Cienciala CZE 54:57 +25:40 7:51
62 Henrik Sparr SWE 58:35 +29:18 8:22
63 Antonín Šmaus CZE 1:01:15 +31:58 8:45
64 Josef Nemecek CZE 1:02:02 +32:45 8:52
65 Vojtech Bartos CZE 1:02:25 +33:08 8:55
66 David Castillo ESP 1:02:50 +33:33 8:59
67 Lukas Patscheider ITA 1:03:44 +34:27 9:07
68 Sebastian Filipek CZE 1:08:59 +39:42 9:52
69 Pablo Corbi ESP 1:09:34 +40:17 9:57
70 Ondrej Hasek CZE 1:18:15 +48:58 11:11
Mathias Benjaminsen NOR disqualified
Raivo Kivlenieks LAT disqualified

Women

5 410 m, 59 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Tove Alexandersson SWE 28:31 5:16
2 Audhild Bakken Rognstad NOR 29:40 +1:09 5:29
3 Magdalena Olsson SWE 30:19 +1:48 5:36
4 Isabel Salén SWE 30:37 +2:06 5:39
5 Sonja Mörsky NOR 30:45 +2:14 5:41
6 Frida Sandberg SWE 31:12 +2:41 5:46
7 Hana Hancikova SWE 32:09 +3:38 5:56
8 Åsa Zetterberg Eriksson SWE 32:23 +3:52 5:59
9 Evelina Wickbom SWE 32:33 +4:02 6:00
10 Bente Rost SWE 32:43 +4:12 6:02
11 Elin Vedin SWE 33:07 +4:36 6:07
12 Evine Westli Andersen NOR 33:25 +4:54 6:10
13 Anna Ulvensøen NOR 33:26 +4:55 6:10
14 Marta Ulvensøen NOR 34:04 +5:33 6:17
15 Simona Karochova CZE 34:51 +6:20 6:26
16 Hanna Eriksson SWE 35:15 +6:44 6:30
17 Ellen Sarenmark SWE 35:56 +7:25 6:38
18 Ragnhild Hjermstad NOR 36:51 +8:20 6:48
19 Lia Patscheider ITA 37:01 +8:30 6:50
20 Hannele Tonna FIN 37:34 +9:03 6:56
21 Ida Nordlund SWE 37:43 +9:12 6:58
22 Stefania Corradini ITA 39:23 +10:52 7:16
23 Erica Edman SWE 39:54 +11:23 7:22
24 Zsuzsa Fey NOR 40:10 +11:39 7:25
25 Petra Han¿ová CZE 40:27 +11:56 7:28
26 Marte Fallbakken Berge NOR 41:08 +12:37 7:36
27 Emma Bergström SWE 41:34 +13:03 7:40
28 Johanka Šimková CZE 41:41 +13:10 7:42
29 Anniken Helland-Hansen NOR 42:03 +13:32 7:46
30 Emily Benham NOR 42:24 +13:53 7:50
31 Sarah Persson SWE 42:41 +14:10 7:53
32 Rebecka Hylander SWE 43:48 +15:17 8:05
33 Fanni Jauhojärvi Markussen NOR 43:52 +15:21 8:06
34 Tilla Farnes Hennum NOR 44:03 +15:32 8:08
35 Emilie Westli Andersen NOR 44:10 +15:39 8:09
36 Anne Willkommen Eiken NOR 44:52 +16:21 8:17
37 Kaja Bråten Løvald NOR 45:02 +16:31 8:19
38 Alica Ventura ITA 45:29 +16:58 8:24
39 Karoline Sønsterudbråten NOR 46:30 +17:59 8:35
40 Åsne Skram Trømborg NOR 46:57 +18:26 8:40
41 Marit Melby Jacobsen NOR 47:24 +18:53 8:45
42 Nora Synnøve Woxholth NOR 47:59 +19:28 8:52
43 Solveig Blindheim NOR 48:31 +20:00 8:58
44 Hana Horvátová CZE 49:39 +21:08 9:10
45 Laura Csucs-Fenyvesi SWE 49:45 +21:14 9:11
46 Anniken Eriksrud Karlsen NOR 50:14 +21:43 9:17
47 Margrethe Wisløff NOR 50:51 +22:20 9:23
48 Martina Wa¿ková CZE 51:35 +23:04 9:32
49 Ingvild Brekke NOR 51:44 +23:13 9:33
50 Marianne Dæhli NOR 52:10 +23:39 9:38
51 Kristin Smeby NOR 52:12 +23:41 9:38
52 Idunn Haavengen NOR 53:41 +25:10 9:55
53 Sabina Pilcová CZE 1:06:29 +37:58 12:17
54 Lucie Szarzecová CZE 1:08:58 +40:27 12:44
55 Cristina Luis NOR 1:09:27 +40:56 12:50
Veronika Gallová CZE disqualified
Elsa Andersson SWE disqualified
Tiril Ruud Bråten NOR disqualified
Linda Lindkvist SWE disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Siven Active Sport
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org