Official results for Swedish League

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Swedish League
Organiser: Sweden
Date: 26 April 2015

M21E1

5 620 m, 84 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Gustav Bergman OK Ravinen 33:32 5:58
2 Fredrik Johansson IFK Lidingö SOK 36:04 +2:32 6:25
3 Andreas Kyburz Tullinge SK 36:12 +2:40 6:26
4 Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF 36:13 +2:41 6:26
5 Filip Dahlgren IFK Lidingö SOK 36:16 +2:44 6:27
6 David Andersson Malungs OK Skogsmårdarna 36:52 +3:20 6:33
7 Oleksandr Kratov OK Orion 37:04 +3:32 6:35
8 Peter Öberg OK Hällen 37:05 +3:33 6:35
9 Tue Lassen Dansk Orienteringsforbund 37:16 +3:44 6:37
10 Olle Boström Järla Orientering 37:40 +4:08 6:42
11 Olle Kalered OK Denseln 38:13 +4:41 6:48
12 Ruslan Glebov OK Ravinen 38:14 +4:42 6:48
13 Jens Wängdahl Nyköpings OK 38:29 +4:57 6:50
13 Pavlo Ushkvarok OK Denseln 38:29 +4:57 6:50
15 Johan Runesson Göteborg-Majorna OK 38:30 +4:58 6:51
16 Ola Martner Göteborg-Majorna OK 38:33 +5:01 6:51
17 Tero Föhr Vehkalahden Veikot 38:40 +5:08 6:52
18 Daniel Hájek Täby OK 38:54 +5:22 6:55
19 Joakim Svensk Stora Tuna OK 39:02 +5:30 6:56
20 Denys Shcherbakov OK Pan-Kristianstad 39:11 +5:39 6:58
21 Johan Högstrand IFK Göteborg 39:14 +5:42 6:58
22 Gernot Kerschbaumer OK Pan-Kristianstad 39:21 +5:49 7:00
23 Jarkko Huovila Halden SK 40:00 +6:28 7:07
24 Rudolfs Zernis Ärla IF 40:10 +6:38 7:08
25 Erik Pettersson OK Denseln 40:14 +6:42 7:09
25 Raffael Huber Göteborg-Majorna OK 40:14 +6:42 7:09
27 Ralph Street Södertälje-Nykvarn OF 40:25 +6:53 7:11
28 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF 40:32 +7:00 7:12
29 Roman Ryapolov IFK Mora OK 40:34 +7:02 7:13
30 Johan Lindberg IFK Mora OK 40:35 +7:03 7:13
31 Martin Regborn Hagaby GOIF 40:36 +7:04 7:13
32 Lukas Peterson IFK Umeå 40:37 +7:05 7:13
33 Emil Svensk Stora Tuna OK 40:40 +7:08 7:14
34 Dmitrij Tsvetkov Ikaalisten Nouseva-Voima 40:41 +7:09 7:14
35 Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad 40:58 +7:26 7:17
36 Christian Bobach Dansk Orienteringsforbund 41:02 +7:30 7:18
36 Alain Denzler Järla Orientering 41:02 +7:30 7:18
38 Søren Schwartz Dansk Orienteringsforbund 41:03 +7:31 7:18
39 Vojtech Kral IFK Mora OK 41:10 +7:38 7:19
40 David Bejbom Järla Orientering 41:16 +7:44 7:20
41 Joakim Hederskog IK Hakarpspojkarna 41:46 +8:14 7:25
42 Topi Penttinen OK Trian 41:47 +8:15 7:26
43 Mårten Boström IFK Lidingö SOK 42:00 +8:28 7:28
44 Oskar Ljungqvist IK Hakarpspojkarna 42:07 +8:35 7:29
45 Albin Ridefelt OK Linné 42:09 +8:37 7:30
46 Fredric Portin Halden SK 42:19 +8:47 7:31
47 Matthias Kyburz OK Tisaren 42:40 +9:08 7:35
48 Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna 42:42 +9:10 7:35
49 Daniel Attås OK Tisaren 42:44 +9:12 7:36
50 Jesper Lysell Rehns BK 42:46 +9:14 7:36
51 Oskar Daniels Attunda OK 42:55 +9:23 7:38
52 Emil Andersson Ärla IF 42:58 +9:26 7:38
53 Mathias Hallmén OK Denseln 43:08 +9:36 7:40
54 Oskar Andrén OK Tisaren 43:17 +9:45 7:42
55 Marcus Millegård Halden SK 43:26 +9:54 7:43
56 Mikko Siren Angelniemen Ankkuri 43:38 +10:06 7:45
57 Ewan McCarthy Malungs OK Skogsmårdarna 44:45 +11:13 7:57
58 Severi Kymäläinen Tampereen Pyrintö 44:52 +11:20 7:59
59 Kalle Bergman OK Ravinen 44:56 +11:24 7:59
60 Dmitrii Poliakov Rehns BK 45:09 +11:37 8:02
61 Simon Smedberg IFK Göteborg 45:19 +11:47 8:03
62 Anton Sjökvist Stora Tuna OK 45:46 +12:14 8:08
63 Markus Lang Stora Tuna OK 46:04 +12:32 8:11
64 Simon Hodler IFK Mora OK 46:40 +13:08 8:18
65 Michal Krajcik OK Orion 46:43 +13:11 8:18
66 Mikael Eliasson Göteborg-Majorna OK 47:25 +13:53 8:26
67 Piotr Parfianowicz Södertälje-Nykvarn OF 47:33 +14:01 8:27
68 Otto Simosas OK Trian 47:46 +14:14 8:29
69 Andreas Hougaard Boesen Dansk Orienteringsforbund 47:57 +14:25 8:31
70 Robbin Kantarp Ärla IF 48:25 +14:53 8:36
71 Marco Seppi Eksjö SOK 48:58 +15:26 8:42
72 Simon Jakobsson Långhundra IF 49:11 +15:39 8:45
73 Johan Kärrström Tullinge SK 50:18 +16:46 8:57
74 James Tullie Badenoch and Strathspey OC 50:53 +17:21 9:03
75 Markus Hederskog IK Hakarpspojkarna 51:33 +18:01 9:10
76 Jonas Munthe Dansk Orienteringsforbund 52:53 +19:21 9:24
77 Anton Hallor OK Tisaren 53:02 +19:30 9:26
78 Nick Barrable OK Ravinen 53:12 +19:40 9:27
79 Kalle Johansson Halmstad OK 56:23 +22:51 10:01
Robin Pousette Långhundra IF mispunched
Liutauras Bilevicius OK Linné mispunched
Davis Dislers IK Hakarpspojkarna mispunched
Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF mispunched
Rassmus Andersson OK Linné mispunched
Rickard Börjesson Vänersborgs SK did not start
Aleksi Anttolainen Lahden Suunnistajat-37 did not start
Artem Panchenko IFK Mora OK did not start
Ivan Sirakov Stora Tuna OK did not start
Søren Bobach Dansk Orienteringsforbund did not start
Johan Strand Göteborg-Majorna OK cancelled
Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF cancelled
Thor Nørskov IFK Göteborg cancelled

W21E1

5 050 m, 77 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Helena Jansson Leksands OK 37:08 7:21
2 Saila Kinni Tampereen Pyrintö 39:31 +2:23 7:49
3 Ida Bobach Dansk Orienteringsforbund 40:39 +3:31 8:02
4 Emma Klingenberg Järla Orientering 41:14 +4:06 8:09
5 Anna Bachman IFK Lidingö SOK 42:16 +5:08 8:22
6 Venla Niemi Tampereen Pyrintö 42:31 +5:23 8:25
7 Sanni Kivelä Angelniemen Ankkuri 43:24 +6:16 8:35
8 Sara Hagström Falköpings AIK OK 43:30 +6:22 8:36
9 Anna Forsberg Göteborg-Majorna OK 43:41 +6:33 8:39
10 Nadiya Volynska OK Orion 43:59 +6:51 8:42
11 Maria Magnusson Sävedalens AIK 44:37 +7:29 8:50
12 Karolin Ohlsson Järla Orientering 44:51 +7:43 8:52
13 Tanja Ryabkina Hellas Orientering 45:00 +7:52 8:54
14 Julia Gross Stora Tuna OK 45:11 +8:03 8:56
15 Helena Karlsson IFK Lidingö SOK 45:17 +8:09 8:58
16 Sofia Haajanen SK Pohjantähti 45:24 +8:16 8:59
17 Josefine Engström Alfta-Ösa OK 45:39 +8:31 9:02
18 Viktoria Ernstsson Göteborg-Majorna OK 45:51 +8:43 9:04
19 Lilian Forsgren OK Tisaren 45:53 +8:45 9:05
20 Jana Knapová Södertälje-Nykvarn OF 46:53 +9:45 9:17
21 Jessica Tullie Badenoch and Strathspey OC 47:01 +9:53 9:18
22 Sarina Jenzer IFK Lidingö SOK 47:09 +10:01 9:20
23 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 47:43 +10:35 9:26
24 Louise Markstedt OK Södertörn 47:49 +10:41 9:28
25 Olga Panchenko IFK Mora OK 47:55 +10:47 9:29
26 Ane Linde Dansk Orienteringsforbund 48:50 +11:42 9:40
27 Fredrika Vångell Linköpings OK 48:57 +11:49 9:41
28 Eveliina Hirvonen Paimion Rasti 49:03 +11:55 9:42
29 Inga Kazlauskaite OK Linné 50:05 +12:57 9:55
30 Frida Brogren Kungälvs OK 50:27 +13:19 9:59
31 Anna Wallin Göteborg-Majorna OK 50:33 +13:25 10:00
32 Frida Nero Göteborg-Majorna OK 51:37 +14:29 10:13
33 Galina Vinogradova Alfta-Ösa OK 51:57 +14:49 10:17
34 Liga Valdmane Rehns BK 52:03 +14:55 10:18
35 Christina Lövald Hellberg Täby OK 52:19 +15:11 10:21
36 Ellinor Tjernlund OK Vilse 87 52:22 +15:14 10:22
37 Therese Klintberg Eksjö SOK 52:30 +15:22 10:23
38 Kristine Berglia Göteborg-Majorna OK 52:32 +15:24 10:24
39 Johanna Lönnkvist Tullinge SK 52:34 +15:26 10:24
40 Susen Lösch Ärla IF 53:04 +15:56 10:30
41 Emma Bergman Göteborg-Majorna OK 53:09 +16:01 10:31
42 Masha Semak CopenhagenO 53:33 +16:25 10:36
43 Annika Björk OK Linné 53:37 +16:29 10:37
44 Hanna Palm IK Hakarpspojkarna 53:38 +16:30 10:37
45 Amilia Björklund Sävedalens AIK 53:42 +16:34 10:38
46 Kirsi Nurmi IFK Göteborg 53:51 +16:43 10:39
47 Lovisa Persson OK Tisaren 54:12 +17:04 10:43
48 Sara Eskilsson Alfta-Ösa OK 54:46 +17:38 10:50
49 Paulina Faron OK Orion 54:54 +17:46 10:52
50 Johanna Bergman Sundsvalls OK 55:06 +17:58 10:54
51 Michala Guizzardi Eksjö SOK 55:21 +18:13 10:57
52 Elna Forsberg IK Hakarpspojkarna 55:32 +18:24 10:59
53 Rebecka Nylin OK Tisaren 56:23 +19:15 11:09
54 Alva Olsson Linköpings OK 56:53 +19:45 11:15
55 Helena Markstedt OK Södertörn 57:15 +20:07 11:20
56 Kristin Hylander Nyköpings OK 57:26 +20:18 11:22
57 Olena  Pitirimova OK Orion 57:29 +20:21 11:22
58 Josefin Tjernlund OK Vilse 87 57:39 +20:31 11:24
59 Daria Lajn OK Orion 57:41 +20:33 11:25
60 Lisa Risby OK Kåre 59:38 +22:30 11:48
61 Julia Björkstrand IF Femman 59:46 +22:38 11:50
62 Amanda Holmgren Vittjärvs IK 1:00:05 +22:57 11:53
63 Annika Carlberg Sundsvalls OK 1:00:06 +22:58 11:54
64 Linda Take OK Tyr 1:00:13 +23:05 11:55
65 Jannie Hagård OK Pan-Kristianstad 1:00:33 +23:25 11:59
66 Josefin Andersson Markbygdens OK 1:00:58 +23:50 12:04
67 Lovisa Hansson Hestra IF 1:02:23 +25:15 12:21
68 Nicole Scalet Linköpings OK 1:04:02 +26:54 12:40
69 Matleena Boström IFK Lidingö SOK 1:04:37 +27:29 12:47
70 Elin Högstrand Markbygdens OK 1:04:44 +27:36 12:49
71 Mette Hjerrild Dansk Orienteringsforbund 1:05:37 +28:29 12:59
72 Sofie Gustavsson OK Tyr 1:13:12 +36:04 14:29
73 Lovisa Onsbring Gustafson Ärla IF 1:17:25 +40:17 15:19
Ida Dalhammer OK Roxen mispunched
Malin Leandersson OK Tyr mispunched
Jannina Gustafsson SK Uusi mispunched
Minna Kauppi Lahden Suunnistajat-37 mispunched
Anna Närhi IFK Göteborg did not start
Tuulia Viberg MS Parma did not start
Maja Alm Dansk Orienteringsforbund did not start
Agnes Leo Göteborg-Majorna OK cancelled
Julia Olsson Uddevalla OK cancelled
Marie Pettersson OK Djerf cancelled
Helena Andersson OK Tisaren cancelled
Frida Sandberg Säterbygdens OK cancelled
Josefine Klintberg Eksjö SOK cancelled
Runa Fremstad Göteborg-Majorna OK cancelled
Ita Klingenberg Dansk Orienteringsforbund cancelled
Riina Kuuselo OK Linné cancelled
Tove Alexandersson Stora Tuna OK cancelled

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org