International Orienteering Federation

Official results for Austrian Elite Championship 2015 Middle Distance

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Austrian Elite Championship 2015 Middle Distance
Organiser: Austria
Date: 16 May 2015

-

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Flavio PoltéraHE / H21E Herren Elite (89)37:05+8:426:37

ANCO

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Baptiste RollierHE / H21E Herren Elite (89)30:16+1:535:24
15Marc LauensteinHE / H21E Herren Elite (89)31:44+3:215:40

ASKÖ– Henndorf

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Christian WartbichlerHE / H21E Herren Elite (89)33:50+5:276:02

ASKÖ– Henndorf

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Robert MerlHE / H21E Herren Elite (89)35:52+7:296:24

ASKÖ– Henndorf

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
63Manuel GassnerHE / H21E Herren Elite (89)38:21+9:586:50

ASKÖ– Henndorf

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Lukas ScharnaglHE / H21E Herren Elite (89)did not start

Bucheggberger OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Beat ZimmermannHE / H21E Herren Elite (89)37:00+8:376:36

bussola ok

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Matthias LeonhardtHE / H21E Herren Elite (89)32:23+4:005:46

bussola ok

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Samuel KellerHE / H21E Herren Elite (89)33:03+4:405:54

bussola ok

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jerome KäserHE / H21E Herren Elite (89)mispunched

bussola ok

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Anina BrunnerDE / D21E Damen Elite (46)36:45+9:047:49

bussola ok

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Rahela BrunnerDE / D21E Damen Elite (46)39:57+12:168:30

bussola ok

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Regula MüllerDE / D21E Damen Elite (46)42:21+14:409:00

Fossum Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Tim RobertsonHE / H21E Herren Elite (89)35:29+7:066:20

HSV OL Wiener Neustadt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Xander BergerHE / H21E Herren Elite (89)34:37+6:146:10

HSV OL Wiener Neustadt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
53Jakob PauserHE / H21E Herren Elite (89)37:25+9:026:40

HSV OL Wiener Neustadt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
65Markus PlohnHE / H21E Herren Elite (89)39:00+10:376:57

HSV OL Wiener Neustadt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
79Stephan SeeböckHE / H21E Herren Elite (89)44:33+16:107:57

HSV OL Wiener Neustadt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
83Roland FesselhoferHE / H21E Herren Elite (89)48:21+19:588:38

HSV OL Wiener Neustadt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Jutta SeeböckDE / D21E Damen Elite (46)45:29+17:489:40

HSV Pinkafeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Gernot KerschbaumerHE / H21E Herren Elite (89)30:38+2:155:28

HSV Pinkafeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Helmut GremmelHE / H21E Herren Elite (89)32:53+4:305:52

HSV Pinkafeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Markus LangHE / H21E Herren Elite (89)35:32+7:096:20

Laufklub Kompass Innsbruck

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Adrian WickertHE / H21E Herren Elite (89)did not start

Naturfreunde Villach - Oriente

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
62Matthias ReinerHE / H21E Herren Elite (89)38:13+9:506:49

Naturfreunde Wien

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Simon ArbterHE / H21E Herren Elite (89)36:59+8:366:36

Naturfreunde Wien

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Anja ArbterDE / D21E Damen Elite (46)34:39+6:587:22

O Jura

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Francois GononHE / H21E Herren Elite (89)31:17+2:545:35

O-92 Piano di Magadino

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Stefano MaddalenaHE / H21E Herren Elite (89)37:12+8:496:38

O-92 Piano di Magadino

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Elena RoosDE / D21E Damen Elite (46)did not start

OC Fürstenfeld

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ursula KadanDE / D21E Damen Elite (46)did not start

OC München

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
59Teodor YordanovHE / H21E Herren Elite (89)37:57+9:346:46

OC München

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Vivian LindholmDE / D21E Damen Elite (46)47:56+20:1510:11

OL Amriswil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
64Luca ZinggHE / H21E Herren Elite (89)38:37+10:146:53

OL Amriswil

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Rachel EngelerDE / D21E Damen Elite (46)did not start

OL Kufstein

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Zuzana WeissovaDE / D21E Damen Elite (46)56:51+29:1012:05

ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Florian SchneiderHE / H21E Herren Elite (89)34:09+5:466:05

ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Matthias NiggliHE / H21E Herren Elite (89)34:39+6:166:11

ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
67Michael DubachHE / H21E Herren Elite (89)39:11+10:486:59

ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Sabine HauswirthDE / D21E Damen Elite (46)31:24+3:436:40

ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Silje Ekroll JahrenDE / D21E Damen Elite (46)32:29+4:486:54

ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Sandra SchärerDE / D21E Damen Elite (46)36:52+9:117:50

OL Regio Wil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Daniel HubmannHE / H21E Herren Elite (89)28:30+0:075:05

OL Regio Wil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Martin HubmannHE / H21E Herren Elite (89)30:04+1:415:22

OL Regio Wil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
61David StarkHE / H21E Herren Elite (89)38:11+9:486:49

OL Regio Wil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Mirjam FässlerDE / D21E Damen Elite (46)40:16+12:358:34

OL Zimmerberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Julia GrossDE / D21E Damen Elite (46)30:40+2:596:31

OL Zimmerberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Sara WürmliDE / D21E Damen Elite (46)38:39+10:588:13

OL Zimmerberg / TG Hütten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Lilly GrossDE / D21E Damen Elite (46)32:44+5:036:57

ol.biel.seeland

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Brigitta MathysDE / D21E Damen Elite (46)did not start

OLC Graz

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Christian PfeiferHE / H21E Herren Elite (89)35:05+6:426:15

OLC Graz

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
55Philipp von ArxHE / H21E Herren Elite (89)37:37+9:146:43

OLC Graz

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
68Philipp SchielHE / H21E Herren Elite (89)39:29+11:067:03

OLC Graz

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
78Axel KoppertHE / H21E Herren Elite (89)43:52+15:297:50

OLC Graz

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Laura RamsteinDE / D21E Damen Elite (46)34:34+6:537:21

OLC Graz

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Maren HerrgesellDE / D21E Damen Elite (46)38:38+10:578:13

OLC Graz

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Elina MikaelssonDE / D21E Damen Elite (46)49:47+22:0610:35

OLC Kapreolo

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Sara LüscherDE / D21E Damen Elite (46)28:55+1:146:09

OLC Kapreolo

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Mirjam PfisterDE / D21E Damen Elite (46)36:51+9:107:50

OLC Wienerwald

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Erik SimkovicsHE / H21E Herren Elite (89)33:07+4:445:54

OLC Wienerwald

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
60Henrik SulzHE / H21E Herren Elite (89)38:06+9:436:48

OLC Wienerwald

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
81Kilian JörgHE / H21E Herren Elite (89)45:09+16:468:03

OLC Wienerwald

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
86Matthias PoellHE / H21E Herren Elite (89)1:04:58+36:3511:36

OLC Wienerwald

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Anna SimkovicsDE / D21E Damen Elite (46)34:36+6:557:21

OLC Winterthur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Simon BrändliHE / H21E Herren Elite (89)32:39+4:165:49

OLC Winterthur

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Lukas SchubnellHE / H21E Herren Elite (89)did not start

OLG Basel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Rahel FriederichDE / D21E Damen Elite (46)29:02+1:216:10

OLG Basel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Ines BrodmannDE / D21E Damen Elite (46)33:42+6:017:10

OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Ueli WerrenHE / H21E Herren Elite (89)33:34+5:115:59

OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Lukas DienerHE / H21E Herren Elite (89)37:22+8:596:40

OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
75Simon WengerHE / H21E Herren Elite (89)40:29+12:067:13

OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Fabienne WengerDE / D21E Damen Elite (46)37:34+9:537:59

OLG Chur

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Philipp SauterHE / H21E Herren Elite (89)did not start

OLG Chur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Véronique RuppenthalDE / D21E Damen Elite (46)37:56+10:158:04

OLG Cordoba

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Niklaus ReyHE / H21E Herren Elite (89)34:35+6:126:10

OLG Galgenen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Vanessa RoundDE / D21E Damen Elite (46)32:56+5:157:00

OLG Goldau

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Sven AschwandenHE / H21E Herren Elite (89)33:57+5:346:03

OLG Goldau

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Yves AschwandenHE / H21E Herren Elite (89)34:28+6:056:09

OLG Goldau

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Sandro TruttmannHE / H21E Herren Elite (89)36:55+8:326:35

OLG Goldau

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Isabelle FeerDE / D21E Damen Elite (46)34:10+6:297:16

OLG Goldau / OLG Basel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Nadja BeelerDE / D21E Damen Elite (46)40:42+13:018:39

OLG Herzogenbuchsee

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Florian HowaldHE / H21E Herren Elite (89)30:14+1:515:23

OLG Herzogenbuchsee

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Severin HowaldHE / H21E Herren Elite (89)34:21+5:586:08

OLG Herzogenbuchsee

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Marion AebiDE / D21E Damen Elite (46)36:20+8:397:43

OLG Herzogenbuchsee

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Katja GygaxDE / D21E Damen Elite (46)39:59+12:188:30

OLG Herzogenbuchsee

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Bettina AebiDE / D21E Damen Elite (46)did not start

OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Jonas MathysHE / H21E Herren Elite (89)31:29+3:065:37

OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Sarina JenzerDE / D21E Damen Elite (46)35:19+7:387:30

OLG Huttwil / ANCO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Thomas HodelHE / H21E Herren Elite (89)36:21+7:586:29

OLG Huttwil/Säuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Lukas MüllerHE / H21E Herren Elite (89)37:38+9:156:43

OLG Murten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
85Yannis GüdelHE / H21E Herren Elite (89)1:03:26+35:0311:19

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Jonas GründlerHE / H21E Herren Elite (89)35:20+6:576:18

OLG Rymenzburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Matthias MerzHE / H21E Herren Elite (89)31:01+2:385:32

OLG Rymenzburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
84Cyrus-Rafael GodarziHE / H21E Herren Elite (89)59:01+30:3810:32

OLG Säuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Raffael HuberHE / H21E Herren Elite (89)32:03+3:405:43

OLG Säuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
70Denis SteinemannHE / H21E Herren Elite (89)39:58+11:357:08

OLG Säuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
74Michael WeberHE / H21E Herren Elite (89)40:14+11:517:11

OLG Skandia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Christof RöthlisbergerHE / H21E Herren Elite (89)36:34+8:116:31

OLG Skandia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Martina RuchDE / D21E Damen Elite (46)33:06+5:257:02

OLG St. Gallen/App.

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
71Simon RüeggHE / H21E Herren Elite (89)40:00+11:377:08

OLG St. Gallen/App.

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
76Tobias ZbindenHE / H21E Herren Elite (89)41:45+13:227:27

OLG St. Gallen/App.

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Franziska DörigDE / D21E Damen Elite (46)33:25+5:447:06

OLG Stäfa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Nico BrechbühlHE / H21E Herren Elite (89)37:33+9:106:42

OLG Stäfa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
69Thomas GeigesHE / H21E Herren Elite (89)39:38+11:157:04

OLG Suhr

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
58Ismael RöthlisbergerHE / H21E Herren Elite (89)37:45+9:226:44

OLG Thun

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Judith WyderDE / D21E Damen Elite (46)30:56+3:156:34

OLG Thun

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Thalia BertschingerDE / D21E Damen Elite (46)36:05+8:247:40

OLG Welsikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Alain DenzlerHE / H21E Herren Elite (89)30:44+2:215:29

OLG Welsikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Severin DenzlerHE / H21E Herren Elite (89)34:59+6:366:14

OLG Welsikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
66Sven RüeggHE / H21E Herren Elite (89)39:08+10:456:59

OLG Welsikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Sina TommerDE / D21E Damen Elite (46)34:39+6:587:22

OLG Zürich

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sophie TritschlerDE / D21E Damen Elite (46)did not start

OLK Argus

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Rico HübscherHE / H21E Herren Elite (89)did not start

OLK Argus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Natalia VinogradovaDE / D21E Damen Elite (46)mispunched

OLK Fricktal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matthias KyburzHE / H21E Herren Elite (89)28:235:04

OLK Fricktal

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Andreas KyburzHE / H21E Herren Elite (89)did not start

OLK Fricktal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Lisa HolerDE / D21E Damen Elite (46)32:56+5:157:00

OLK Rafzerfeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Andreas RüedlingerHE / H21E Herren Elite (89)31:04+2:415:32

OLK Rafzerfeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Simon JakobHE / H21E Herren Elite (89)35:17+6:546:18

OLT Transdanubien

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
77Andreas WaldmannHE / H21E Herren Elite (89)43:25+15:027:45

OL-Team-Filder

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Marina RosinkDE / D21E Damen Elite (46)39:51+12:108:28

OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Fabian HertnerHE / H21E Herren Elite (89)28:52+0:295:09

OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Kaspar HäglerHE / H21E Herren Elite (89)31:02+2:395:32

OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Christoph MeierHE / H21E Herren Elite (89)31:12+2:495:34

OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Sebastian HäglerHE / H21E Herren Elite (89)34:42+6:196:11

OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Stefan LombriserHE / H21E Herren Elite (89)35:25+7:026:19

OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
72Mathias BirrerHE / H21E Herren Elite (89)40:02+11:397:08

OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
80Julian BrogliHE / H21E Herren Elite (89)44:51+16:288:00

OLV Baselland

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Anders HolmbergHE / H21E Herren Elite (89)did not start

OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Salome SchweizerDE / D21E Damen Elite (46)37:50+10:098:02

OLV Hindelbank

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Jonas EggerHE / H21E Herren Elite (89)33:26+5:035:58

OLV Hindelbank

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Simone NiggliDE / D21E Damen Elite (46)27:415:53

OLV Hindelbank

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Dominique BucherDE / D21E Damen Elite (46)36:17+8:367:43

OLV Langenthal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Joël MorgenthalerHE / H21E Herren Elite (89)35:53+7:306:24

OLV Langenthal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Salome WeberDE / D21E Damen Elite (46)36:57+9:167:51

OLV Zug

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
57François BornerHE / H21E Herren Elite (89)37:43+9:206:44

OLV Zug

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
73Joel BornerHE / H21E Herren Elite (89)40:10+11:477:10

SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Julia BauerDE / D21E Damen Elite (46)41:38+13:578:51

SU Klagenfurt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Martin BinderHE / H21E Herren Elite (89)35:48+7:256:23

SU Schöckl Orienteering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Lisa PacherDE / D21E Damen Elite (46)40:30+12:498:37

thurgorienta

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Martina SeiterleDE / D21E Damen Elite (46)34:35+6:547:21

Victorian Nuggets

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Jasmine NeveDE / D21E Damen Elite (46)38:37+10:568:12

WAT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Franz GlanerHE / H21E Herren Elite (89)34:44+6:216:12

WAT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Wolfgang SiegertHE / H21E Herren Elite (89)34:47+6:246:12

WAT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
82Daniel BichlHE / H21E Herren Elite (89)46:36+18:138:19

WAT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
87Fabian SamecHE / H21E Herren Elite (89)1:08:48+40:2512:17

WAT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Philipp HaiderHE / H21E Herren Elite (89)mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org